Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim beni kırgızistanlı bir bayanla aldatıyor.

Konuyu Kilitleyin
Old 28-08-2009, 00:01   #1
Konuk

Varsayılan eşim beni kırgızistanlı bir bayanla aldatıyor.

iyi akşamlar bu siteyi ilk gördüm ve danışmak istedim eşim 2 senedir beni kırgızistandan getirdiği bir bayanla aldatıyor kadının pasaportu iptal olmasın diye türkiyeye giriş çıkış yapıyor. eşim evdende gitmiyor ve sürekli ev içinde tartışma yaşıyoruz. hem benim evime geliyor hem ona gidiyor. elimde resimlerle deliller var ona nasıl ne gibi bir mahkeme açabilirim evden uzaklaştırma yapabilirmiyim. kızım üniversitede okuyor emekli olduğu için boşanmak istemiyorum çünkü kendime dair hiçbir maddi gelirim yok bu yüzdende mahkemede tazminat davası yada kızım okuduğu için ona eğitimini karşılaması için dava açabilirmiyim. zaten kızım devlet kredisi alarak okuyor üniversite 3e geçti hemşirelik okuyor mahkeme onun emekli aylığından kesip kızıma bir miktar para bağlayabilirmi acaba lütfen cevabınızı bekliyorum..
Old 28-08-2009, 09:16   #2
hemşire

ben kızıyım ve annemim dediği gibi ona ne gibi mahkeme açabilirim onun emekliliğine mahkeme el koyabilirmi bana bir miktar kesip mahkemece bağlanabilirmi babam hiçbir şekilde devrede olmamalı çünkü o yapmayacaktır elimizde fotoğrafları var ve kendiside onaylıyor kadınla yaşadığını şahitlerde bulabiliriz boşanmadan ona ne gibi mahkeme açabilir annem. birde sakaryadanız biz hukuk içerisinde bir takip ettirme dedektif bulabilirmiyiz yardımınız için sağolun
Old 28-08-2009, 11:14   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

1) Boşanma olmadan:

- Eşinizden şiddet görmekte iseniz, eşinizin evden uzaklaştırılması, uyguladığı şiddetin önlenmesi,eşyalara zarar vermemesi, iletişim vasıtaları ile rahatsız etmemeleri gibi örnek TEDBİR kararlarının alınması için en yakın aile mahkemesine başvurabilirsiniz.

Bu kararlar 6 ay süre ile verilir. Süre sonunda yeniden talep edilir.

- Eğer eşiniz ev ihtiyaçları ve sizin gereksinimlerinizle ilgilenmiyor ise, sadece nafaka istemli dava açabilirsiniz.

2) Boşanma:

-Eşinize karşı zina hukuksal sebebine dayalı boşanma davası açabilirsiniz.

-Davanın içinde hemen aylık olarak tedbir nafakasına hükmedilmesini, boşanma kararının verilmesinden sonra da yoksulluk nafakası olarak devam ettirilmesini talep edebilirsiniz.

-Maddi tazminat ve manevi tazminat olmak üzere iki tazminat türü talep edebilirsiniz.

-Davanızı her türlü delil ile ispatlayabilirsiniz. Tanık anlatımları, fotoğraflar, telefon dökümleri, otel kayıtları vs..En yakın akrabalarınızın tanılığından da yararlanabilirsiniz.

- Eşinizin GERÇEK gelirini tüm mal varlığı değerlerini ispatlamanız da nafaka ve tazminat miktarlarının belirlenmesinde rol oynayacaktır. Hükmedilen nafaka ve tazminatlar ancak İCRA kanalı ile tahsil edilebilir. Bu sebeple icra takibi yapılacaktır.

Kesinleşen icre takibi sonrası ise HACİZ işlemi uygulanacaktır.

İcra takibine rağmen ödenmeyen nafakalar için eşiniz ceza alabilecektir.

*Davanızın içinde tedbir olarak halen oturmakta olduğunuz evden ve ev eşyalarından sizin yararlanmanıza karar verilmesini isteyebilirsiniz.

*Oturmakta olduğunuz ev tapuda eşiniz adına kayıtlı ise, tapudan bu evin tapu kaydı üzerine "aile konutu" şerhi konulmasını talep edebilirsiniz.

Sayın Hemşire;

18 yaşından büyük iseniz ve babanız eğitiminize destek vermiyor ise, kendisine karşı siz yardım nafakası davası açacaksınız.

Eğer 18 yaşından küçük iseniz, anneniz boşanma davası içinde sizin için de velayeten ayılık nafaka talebinde bulunacaktır.

Sayın Katılımcılar;

Davalarınızın takibinde ve bu davalar sonucu verilmesi muhtemel nafaka ve tazminat kararlarının tahsilinde MUTLAKA avukat desteği alınız.

Aksi halde hak ve zaman kaybına uğramanız mümkündür.

Maddi durumunuzun elverişli olmadığını kanıtlamanız halinde ise, bulunduğunuz yer il barosu tarafınıza ücretsiz olarak avukat tayin edecektir.

Genel nitelikte bilgi verdiğimizi unutmayınız. Daha fazlası için mutlaka yüz yüze bir avukat ile görüşünüz.

Saygı ile.
Old 28-08-2009, 16:25   #4
hemşire

yardımlarınız için çok teşekkür ederiz ben 21 yaşındayım davamı onlar boşansada boşanmasada açabilirim değilmi onların boşanıp boşanmamaları beni ilgilendirmez umarım.
Old 28-08-2009, 17:36   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hemşire
yardımlarınız için çok teşekkür ederiz ben 21 yaşındayım davamı onlar boşansada boşanmasada açabilirim değilmi onların boşanıp boşanmamaları beni ilgilendirmez umarım.

Boşansalar da açabilirsiniz.
Old 28-08-2009, 21:53   #6
hemşire

ilginiz için teşekkürler..
Old 28-08-2009, 22:58   #7
hemşire

kusura bakmayın aklıma soru geldikçe yazıyorum... birde bu kırgız kadının takip ettirip suç üstü zinada yakalatsak acaba türkiye dışı yaptırabilirmiyiz yani yabancı uyruklu sonuçta türkiyede gelmiş evli adamla yaşıyo ceza falan aldırabilirmiyiz kanunlarda yeri varmı tekrardan yardımlarınız için teşekkürler..
Old 28-08-2009, 23:10   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Türk Ceza Kanunu'nda zina diye bir suç türü kalmamıştır. Zina suç değildir.

Dolayısı ile suç üstü hali de yoktur.

Haklarınızı hukuki yoldan arayabilmeniz için tarafınıza yol gösterilmiştir.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Old 30-08-2009, 01:13   #9
hemşire

babamın aylık net geliri için emekli maaşından hariç vergi tabelası asılıyor iş yerinde ordan vergi sicil numaralarını almış olsam net gelirini öğrenebilirmiyiz vergi dairesinden avukatla görüştük vergi tabelasının fotokopisini istedi fakat çektiremedik sadece üzerinde yazan numaraları alabildik avukata versek yeterli olurmu bu acaba....
Old 30-08-2009, 10:54   #10
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Babanızın emekli maaşı dışında serbest meslek kazancının da olduğunu anlatmaktayız.

Vergi kayıtları delil olabileceği gibi, tanıklar da beyanlarında babanızın gelirinin aslında ne kadar olduğunu mahkemeye ifade edebilirler. Yapılan meslek türü,sahip olunan diğer menkul, gayrımenkul mallar, bankada birikimler.. (varsa) babanızın gelirinin ne OLABİLECEĞİ konusunda mahkeme yargıcınca değerlendirilecek ve varılan kanaate göre nafaka ve tazminat miktarları belirlenecektir.

Sayın Katılımcı;

Davanızı tek başınıza yürütmeye çalışmayın. Hukuk; usul, esas ve ispat kuralları ile bir çok detayı içinde barındırır.

Hak kaybına uğramanız en son isteyeceğimiz şeydir.

Yüz yüze bir avukattan profesyonel destek almanız her açıdan sağlıklı olacaktır.

Saygılar.
Old 31-08-2009, 14:33   #11
hemşire

iyi günler mal üzerine tedbir koydurcağız ama kırgısiztanda bu kadının üzerine mal yapmıştı onları burdaki avukata bildirebilirmiyiz. onlara tedbir gibi birşey konabilirmi . birde babam bizden emekli maaşını kaçırmaya çalışıyo bugün onun üzerinden kredi çekip onu bankaya bağlamayı düşünüyo bizde tedbir koydurmak istiyoruz o üzerine kredi çekip banakaya tamamını bağlarsa biz alabileceiğimiz aylık nafakayı alamazmıyız mahkemenin bize aylık bağlayacğı nafakayı cüzi miktarda olsa kesilip bize verilmezmi...
Old 31-08-2009, 22:22   #12
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Aylık nafakalar öncelikli alacaklardır. Nafakanızı alırsınız.

Ancak birikmiş nafakalar adi alacak niteliğinde olduğundan sıraya tabidir ve/veya ayrıca haciz uygulamanız gerekir.

Babanız adına olmayan malar üzerine tedbir konulamaz.

Daha fazlası için avukatınız ile görüşünüz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi