Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Avukat Bürosu Açıp Mesleğe Başlandığında Sigortaya Bildirim Yapma Yükümlülüğü var mı?

Yanıt
Old 29-02-2012, 16:04   #1
aleeumut

Varsayılan Avukat Bürosu Açıp Mesleğe Başlandığında Sigortaya Bildirim Yapma Yükümlülüğü var mı?

İyi günler saygıdeğer meslektaşlarım.. Büromu yeni açmış bulunmaktayım. Bütün işlemlerini hallettim maliyeye bildirdim vergi numaramı aldım fakat sigorta konusu hakkında hiçbir bilgim yok. Şimdiye kadar başlamış sigortam yok. Büro açıp mesleğe başladığımızdan dolayı sigortaya bildirim yapma yükümlülüğümüz var mıdır? Varsa süresi nedir? Ruhsatı alıp büromu açalı bir ay oldu. Gereksiz yere ceza almak istemiyorum. Bu konuda tecrübesi olan meslektaşlar 5 dakika ayırıp bilgilendirmede bulunurlarsa çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler...
Old 29-02-2012, 19:07   #2
Evren Osman

Merhaba
Vergi dairesi otomatikman bagkura yazı gönderiyor mükellefiyetiniz bagkurda da açılıyor ama siz takip etmek isterseniz dilekçede verebilirsiniz
Old 29-02-2012, 20:24   #3
aleeumut

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim Evren Bey. Gerçekten de Maliye bildirmiş ve sigorta kaydım yapılmış.
Old 07-03-2012, 17:28   #4
jeny3435

aman aylık primlere dikkat sayın meslektaşım! Her ayın sonuna kadar anlaşmalı bankalara yatırmayı unutmayınız.şimdilik 300,00-TL .
Old 07-03-2012, 19:08   #5
aleeumut

Uyarınız için teşekkür ederim ama yatırmazsak ne sıkıntı oluyor acaba Şu an yatıramıyorum da.
Old 08-03-2012, 23:35   #6
Av.PUDY

Mutlu

Alıntı:
Yazan aleeumut
Uyarınız için teşekkür ederim ama yatırmazsak ne sıkıntı oluyor acaba Şu an yatıramıyorum da.

yatırmazsanız ne mi olur_? hemen söylemeliyim ki devlet alacağını sizde bizde asla bırakmaz yakanıza yapışa yapışa faiziyle alır siz yatırmazsanız birikir birikirr devlet baba kıs kıs gülerken bu duruma faizi üstüne işler...Mesleğin başında yatıramama vergileri ödeyememe gibi durumlar çokça yaşanmıştır ben yaşamadım ama yaşayan arkadaşların çoğunlukta olduğunu size söyleyerek biraz rahatlamanıza sebep olmak isterim Elbet bir gün tıkır tıkır ödeyerek at at paraları leylayaa bi dahamı gelicez dünyaya diyeceğiniz günleri iple çekmenizi temenni ederim sayın meslektaşım
Old 09-03-2012, 09:38   #7
jeny3435

Sayın Kazanan'ın belirttiği hususlara ek olarak uzun süre ödenmeyen( birkaç yıl )prim borçları nedeniyle kurum aleyhinize icrai takibat başlatınca, baro levhasından kaydınızın geçici olarak silinmesi için baronuza teblğ gönderiyor.Ödeyene kadar faaliyette bulunamıyorsunuz.Bu nadiren oluyor ama ihtimal dahilinde sonuçta.Bu sebeple, elinize geçen ilk toplu parayla önce prim borcunuzu, sonra da varsa diğer kamu borçlarınızı kapatınız.DEVLET GEREKİRSE BİR LİRA ALACAĞI İÇİN BİN LİRA HARCAR,UNUTMAYINIZ )))
Old 11-04-2012, 14:55   #8
av.eduss

ayrıca ileride sözleşmeli SGK Vekili olma şansı yakalarsanız yatırmamış olduğunuz bedeller maaşınızdan ve vekalet ücretinizden düşülür hayrına çalışırsınız
Old 06-08-2012, 13:18   #9
av.ozancelik

bugün için ofis açan bir avukat vergi ve sgk primi olarak ne öder acaba..
Old 06-08-2012, 13:25   #10
Av. Can DOĞANEL

Boşverin. Ödemeyin, nasıl olsa torba yasa vs. adı altında bir kampanya yapılarak (periyodu belli olup, 3, 3,5 yılda bir yapılır) borç faizleri de indirilerek makul taksitlere bağlanacaktır. Bir miktar birikmiş borcunuz varsa böyle bir kampanya başlayana kadar elinize toplu para da geçse de kesinlikle herhangi bir ödeme yapmayın. Gidin paranızı bir yerlerde değerlendirin. Tecrübenin sesini dinleyin.
Old 07-08-2012, 10:02   #11
aleeumut

Vergi olarak ne kadar makbuz kesmiş iseniz o ayki dönemde ona oranla bir vergi borcunuz doğacaktır. Sgk primi ise, taban prim aylık 315 TL.
Old 09-08-2012, 15:46   #12
av.ozancelik

peki büro açınca mutlaka sgk primi ödeme zorunluluğu varmı. çünkü hiçbir gelirim olmadan sadece cmk ya güvenerek büro açmayı düşünüyorum.
Old 10-08-2012, 13:33   #13
aleeumut

Saygıdeğer meslektaşım. Ben de kendi büromu açalı 6 ay oldu. Ben bir arkadaşımla daha ortak açtım. İyi kötü büro kiramızı ev kiralarımızı ucundan sigorta primlerimizi çıkarmaya başladık. Böyle bir niyetiniz varsa çekinmeyin, kendi büronuzu açın, gerçekten bağımsız bir avukat olun, kendi işinizin kendi büronuzun tadına varın. Masraflarınızı fazla abartmadıktan sonra iyi kötü döndürürsünüz büroyu. Ne sgk primlerini ne vergi borçlarınızı hemen her ay ödeme mecburiyetiniz yok. Ben SGK primlerimi 5 ay birikmiş toplu ödedim. Vergilerimi daha hiç ödemedim. Elinize geçtikçe bu borçlarınızı ödersiniz. Bu konuları kendinize sıkıntı yapmayın derim. Kendi büronuzu açmak gibi bir niyetiniz varsa açın o büroyu.
Old 10-08-2012, 22:13   #14
Av.PUDY

Alıntı:
Yazan aleeumut
Saygıdeğer meslektaşım. Ben de kendi büromu açalı 6 ay oldu. Ben bir arkadaşımla daha ortak açtım. İyi kötü büro kiramızı ev kiralarımızı ucundan sigorta primlerimizi çıkarmaya başladık. Böyle bir niyetiniz varsa çekinmeyin, kendi büronuzu açın, gerçekten bağımsız bir avukat olun, kendi işinizin kendi büronuzun tadına varın. Masraflarınızı fazla abartmadıktan sonra iyi kötü döndürürsünüz büroyu. Ne sgk primlerini ne vergi borçlarınızı hemen her ay ödeme mecburiyetiniz yok. Ben SGK primlerimi 5 ay birikmiş toplu ödedim. Vergilerimi daha hiç ödemedim. Elinize geçtikçe bu borçlarınızı ödersiniz. Bu konuları kendinize sıkıntı yapmayın derim. Kendi büronuzu açmak gibi bir niyetiniz varsa açın o büroyu.

konuyu açan siz değilmiydiniz verdiğiniz bu son cevapla aklım karıştı biraz..Bu arada siz ne olup olmayacağını değil sanırım borcu erteleme yollarını anlatmışsınız ...
Old 11-08-2012, 18:27   #15
aleeumut

Enteresan bir tespitte bulunmuşsunuz sayın meslektaşım. Ben dahi bu konuyu benim açtığımın farkında değildim. Fakat konuyu açtığımdan bu zamana kadar geçen süreçteki tecrübelerimi aktarmaya çalıştım. Bu da gayet normal. Ayrıca borcu ertelemeyi anlatmadım. Borcunuzu hemen ödemezseniz bir şey olmaz demek istedim. Yoksa herhangi bir borç ödenmezse ne olur bu sitedeki herkes bunu biliyordur heralde. Anlatmak istediğim her ay prim borcunuzu ödemezseniz ne sizi meslekten atarlar ne de büronuza haciz gelir. Soran anlamıştır inşallah...
Old 13-08-2012, 15:26   #16
av.ozancelik

soruyu soran olarak cevap için teşekkür ederim. ben anladım. ilginiz için teşekkürler.
Old 28-08-2012, 23:20   #17
Can TATAR

Belki yeri değil ama mesajları okuyunca yazmak istedim. THS Kurallarını ihlal ettiysem affola..

Hakimler savcılar henüz stajyerken, 35 yıllık bir öğretmenin maaşından daha fazla ücret elde edecek, yargının kurucu unsurlarından olduğu iddia edilen AVUKAT meslektaşlarım, henüz kazanmadan ödemek zorunda oldukları vergiler, primler ve sair ödemeler için, haciz tehdidi altında kalacaklar... Ne yazık, ne yazık...
Bilinen ve bilinmeyen tüm zorluklara rağmen mücadelelerine devam eden, onurlu mesleklerini,hakkaniyetle yürüten meslektaşlarıma selam olsun.
Old 07-09-2012, 16:04   #18
Av.Satori

Sn.Av.Aleeumut ve sayın Av. Pudy

Bu forum ben de hoş bir tebessüme sebep oldu.Sn Aleeumut Şubat ayında yeni bir büro açmış, SGK borcunu ödeyemediğinden bahsediyor,siz bu durumun sık yaşandığını söyleyerek rahatlatıyorsunuz. Aradan zaman geçiyor Sn.Ozan Çelik benzer soruyu soruyor,aradan geçen altı aylık zaman içinde Aleeumut para kazanmış ve SGK borçlarını ödemiş ve arkadaşımıza moral veriyor.

Ben de 3 ay oldu büro açalı,üç ay sonra mali olarak daha rahatlayacağım diyerek kendime pay çıkarıyorum.

Hepinize sevgiler ve bol kazançlar.
Old 13-09-2012, 08:39   #19
av.ozancelik

Sn.Av.Satori hayırlı ve bol kazançlı olması dileğiyle darısı bana diyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi