Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahsilde tekerrür kaydının sehven unutulmuş olması

Yanıt
Old 18-03-2007, 13:12   #1
Suç ve Ceza

Varsayılan Tahsilde tekerrür kaydının sehven unutulmuş olması

Sayın meslektaşlarım ;
Yaptığım bir icra takibi ile ilgili bir sorunumu aktaracağım bilgi ve tecrübesi , elinde konu ile ilgili yargıtay kararı olan arkadaşlardan yardım ve öneri bekliyorum şimdiden teşekkürler.
Alacaklıya karşı önce ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip yaptım. Fakat henüz kıymet taktiri ve satış yaptırmış değilim yani bu dosyada herhangi bir tahsilat yapılmadı. Daha sonra ise kefile karşı alacağın tamamı için ilamsız takip yaptım ama bu takipte tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla ibaresini koymayı unuttum. Kefil borçlu olmadığını ve bu borçla ilgili zaten ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip yapıldığını beyan ederek itiraz etti ve takip durdu. Genel mahkemede itirazın iptali davası açtım. Benim sorum acaba kefile karşı yaptığım ilamsız takipte tahsilde tekerrür kaydına ilşkin ıslah talebinde bulunarak bu kaydı ekleyip yeni bir ödeme emri gönderebilirmiyim yada bu aşamada böyle bir kayıt konulabilirmi ? Bu kaydın yazılmamış olması itirazın iptali davamın reddine neden olurmu? Bu durum canımı çok sıkıyor . Saygılar
Old 18-03-2007, 14:12   #2
Av.Turhan Demiroğlu

T.C.YARGITAY HUKUK DAİRESİ 12
Esas No.1998/9250Karar No.1998/9973Tarihi01.10.1998
KARAR: İİK.`nun 45/1. maddesi gereğince rehinle temin edilmiş bir alacağın borçlusu iflasa tabi şahıslardan olsa bile alacaklı yalnız rehnin paraya çevrilmesi yolu ile takip yapabilir. Hukuk Genel Kurulu`nun 14.10.1972 tarih ve 215/841 sayılı kararında da açıklandığı üzere bu madde asıl borçlular için sevkedilmiş olup, alacağı rehinle temin edilen bir kimsenin rehni veren hakkında doğrudan doğruya genel haciz yolu ile takibe geçmesini önlediği, rehinle temin edilmiş bir alacağın borçlusu iflasa tabi şahıslardan olsa bile alacaklının yalnız rehnin paraya çevrilmesi yolu ile takip yapabileceğine ilişkin bulunmaktadır. BK.`nun 487. maddesi hükmü nedeniyle alacaklı kredi sözleşmesi ile müşterek borçlu ve müteselsil kefil sıfatı ile borcun ifasını üstlenen kişiye karşı, rehnin paraya çevrilmesinden önce ya da bundan ayrı olarak genel haciz yolu ile takip yapması mümkündür. Somut olayda çekişme konusu takipte M.E. ipotek veren 3. kişi sıfatını taşımaktadır. Daha önceden kefil sıfatı ile hakkında genel haciz yoluyla takip yapılması bu takibe engel değildir. Ancak şikayet dilekçesinin 5 numaralı bendinde de borçlunun kabul ettiği gibi tahsilde tekerrür olmamak kaydı ile itirazın reddine karar verilmelidir.

*Yukarıdaki karardan anladığım kadarıyla, sırf bu kaydın bulunmaması -şekli bir eksiklik- nedeniyle davanızın reddedilmemesi gerekir. Hele ipotek borcun tamamını karşılamıyorsa... Mahkemece itiraz iptal edilirken, "tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla" karar verilmesi yeterli olmalıdır diye düşünüyorum. Usul ekonomisine de uygun...Henüz ortada bir tahsilat da yok.

Saygılarımla...
Old 18-03-2007, 14:29   #3
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Kefil

Alıntı:
önce ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip yaptım. Fakat henüz kıymet taktiri ve satış yaptırmış değilim yani bu dosyada herhangi bir tahsilat yapılmadı. Daha sonra ise kefile karşı alacağın tamamı için ilamsız takip yaptım ama...

Sayın meslektaşım,

Borcun adi kefilden istenebilmesi için, kefalet aktinden sonra, asıl borçlunun iflas etmesi veya hakkında icra takibi yapılıp, semeresiz kalması, yahut borçlu aleyhinde Türkiye'de takibat icrasının imkansız hale gelmesi koşullarına bağlıdır.
Adi kefilin borcu 2. derecede (tali) bir borçtur. Kural olarak borçluya takip yapılıp, bu takip semeresiz kalmadan ve kefaletten önce rehne başvurulmadan adi kefile yönelinemez (BK.m.486 vd.).

Olayınızdaki ilk sorun; asıl borçlu - kefil ilişkisidir.
Kefil;
müteselsil kefil ve müşterek müteselsil borçlu mudur?
Adi kefil midir?

Saygılar
Old 18-03-2007, 17:35   #4
Avukat Canip Kazan

(Kefil müşterek ve müteselsil kefilse)
İtiraz deilekçesindeki borcum yoktur ifadesi ile takip durmuştur. Eğer asıl borçludan alacak tahsil edilmedi ise bu şekildeki borca itiraz haksız bir itiraz niteliğindedir.
Diğer dosyada taraflar aynı olmadığı için derdestlik itirazı hüküm ifade etmemeli. Kefile karşı açılmış başka bir takip yok.
İtiraz üzerine açtığınız itirazın iptali davasında mahkeme siz ifade etmeseniz bile "tahsilde tekerrür olamak üzere" itirazın iptaline karar vermelidir.
Tahsilde tekerrür olamamk üzere ifadesinin eklenmemesi mükerrer tahsilat olmadıkça kötüniyetli olduğunuzu da göstermez. Kaldı ki kefilin kefil olduğu kişiye karşı açılmış bir takipten ve borcun ödenip ödenmediğinden haberdar olmadığı düşünülemez.
Old 18-03-2007, 18:08   #5
Suç ve Ceza

Sayın meslektaşlarım cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum. Sayın Av. Hulisi Metin Evet kefilin sıfatı , müteselsil kefil ve müşterek borçludur. Böyle bir durumdaki kefile karşı borcun tamamı için ilamsız takip yapılabileceğini biliyorum. İİK md.45 kefil için uygulanmıyor sanıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi