Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babamdan şiddet gördüm dava açtım

Konuyu Kilitleyin
Old 05-06-2012, 11:38   #1
Konuk

Varsayılan Babamdan şiddet gördüm dava açtım

öncelikle merhabalar 22 yaşında bir bayanım hem reşit olmadan önce hem reşit olduktan sonra babamdan sürekli şiddet görüyordum . en sonunda 6 ay önce karakola sığındım ve ifade verip şikayetçi oldum ve dava açıldı babama karşı. fakat şu an farklı bir şehirde yaşıyorum ve çalışıyorum mahkemeye gitmeye pek vaktim yok ayrıca mahkemeye gidip yüzünü görmek te istemiyorum çünkü can güvenliğimden de şüpheliyim . ve bugun bir telefon aldım kendisini memleketimin emniyet müdürlüğünden bir polis memuru olduğunu söyleyen bir bey aradı bugun duruşmamın olduğunu(bu 2.duruşma) ve gelmezsem yeni kanunlar gereği hakkımda arama kararı çıkarılacağını ve polis zoruyla alınma işlemi başlatılacağını söyledi . babam davaya gidiyor ve galiba farklı suçları yüzünden de şu an tutuklu olarak yargılanıyor. ben artık mahkemeden falan vazgeçtim çünkü tekrar aynı şeyleri anlatmak istemiyorum bu sorunum için psikolojik destek te aldım tam hayatımı düzene koymuşken psikolojimin tekrar bozulmasını göze alamıyorum . eğer mahkemeye gitmezsem polis zoruyla götürülme gibi bir durumum olası mıdır?
Old 05-06-2012, 12:08   #2
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Konuk
öncelikle merhabalar 22 yaşında bir bayanım hem reşit olmadan önce hem reşit olduktan sonra babamdan sürekli şiddet görüyordum . en sonunda 6 ay önce karakola sığındım ve ifade verip şikayetçi oldum ve dava açıldı babama karşı. fakat şu an farklı bir şehirde yaşıyorum ve çalışıyorum mahkemeye gitmeye pek vaktim yok ayrıca mahkemeye gidip yüzünü görmek te istemiyorum çünkü can güvenliğimden de şüpheliyim . ve bugun bir telefon aldım kendisini memleketimin emniyet müdürlüğünden bir polis memuru olduğunu söyleyen bir bey aradı bugun duruşmamın olduğunu(bu 2.duruşma) ve gelmezsem yeni kanunlar gereği hakkımda arama kararı çıkarılacağını ve polis zoruyla alınma işlemi başlatılacağını söyledi . babam davaya gidiyor ve galiba farklı suçları yüzünden de şu an tutuklu olarak yargılanıyor. ben artık mahkemeden falan vazgeçtim çünkü tekrar aynı şeyleri anlatmak istemiyorum bu sorunum için psikolojik destek te aldım tam hayatımı düzene koymuşken psikolojimin tekrar bozulmasını göze alamıyorum . eğer mahkemeye gitmezsem polis zoruyla götürülme gibi bir durumum olası mıdır?

Sevgili Konuk

Her ne kadar mahkemeye gitmek istemeseniz de ceza hukukunun özünde şikayetçinin ve şüphelilerin hem savcılıkta hem de mahkemede bizzat hakim yada heyet tarafından ifadesinin alınması esastır. Yani bir duruşmaya daha gitmezseniz zorla getirme ve bir dahakinde yakalama çıkarılabilir hakkınızda. Bunun sebebi ise siz ifade vermeden dosyanın asla karara bağlanamayacak olmasındandır. Avukatınız olsa dahi bir kereye mahsus mahkemede ifade vermek durumundasınız.

Siz mahkemeye bir dilekçe vererek başka bir şehirde bulunduğunuzu, ayrıca ruhsal durumunuzu da özetleyerek size en yakın ceza mahkemesinde istinabe sureti ile ifadenizin alınmasını isteyebilirsiniz.

Tavsiyem bu hususları da göz önünde bulundurularak CEza Hukuku konusunda uzman bir avukata danışarak yardım almanızı tavsiye ederim.
Old 05-06-2012, 12:25   #3
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk,

Mahkemenin bulunduğu şehirden başka bir yerde olduğunuzu belirtmişsiniz. Bulunduğunuz şehirden bir dilekçe yazarak
adresinizi bildirirseniz (bu dileköeyi mahkeme aracılığıyla gönderiniz)ifadenizin alınması için bulunduğunuz yer mahkemesine talimat yazılır,ifadenizi buradan verebilirsiniz.
Old 05-06-2012, 12:45   #4
Av. İlknur Sezgin Temel

Sayın Konuk,
Ceza davasının açıldığı yer mahkemesine dosya numaranızı da belirterek yeni adresinizi bildirmeniz halinde ifadeniz bulunduğunuz yerdeki görevli mahkemece -talimat- usulüyle alınacaktır. Böylece diğer ile gitmenize gerek kalmayacak.

Ancak siz şikayetinizden tamamen vazgeçmek istiyorsanız - ki önermem- yargılamanın yapıldığı mahkemeye gönderilmek üzere bulunduğunuz ildeki görevli mahkemeye bir vazgeçme dilekçesi verebilirsiniz.
Old 05-06-2012, 15:02   #5
Konuk

cevaplarınız için teşekkürler vazgeçmeyi düşünüyorum davadan çünkü ben davadan vazgeçmedikçe baba tarafımın akrabaları sürekli rahatsız ediyorlar. Hiç oraya gitmeden bir dilekçeyle halledilebilinmesine sevindim . yalnız şoyle bir durum var doktor raporum olduğu için darp edildiğime dair kamu davası haline gelmiş galiba aynı zamanda. ben bu dilekçeyle şahsi davamdan vaz geçebilirim oyle olsa da değil mi?
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi