Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ihanet eden eş nafaka alabilirmi.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-06-2012, 16:40   #1
Konuk

Varsayılan ihanet eden eş nafaka alabilirmi.

Ben 3 yıllık evliyim. eşimin internetten kadınlarla yaptığı cinsel içerikli konuşmaları yakaladım 3 defa da affettim ama güvenimi yitirdiğim için her hareketini takip etmeye başladım. telefon görüşmelerini, falanda sorgulamaya başladım. evden internete giremeyince internet kafeye gitmeye başladı. sonrada ailesinin yanına memleketine döndü. geri dönmeyeceğini bile ev sahibimizden öğrendim. 3 yıllık evlilikten sonra bir de eski eşinden bir oğlu olduğunu öğrendim. yalanlar üzerine kurulmuş bir evliliği daha fazla taşımak istemiyorum. şu an çalışmıyor. 3 yıllık evliliğimiz boyunca evin geçimini de ben sağladım. hatta benim sigortamdan faydalanıyor. elimde internetten yaptığı görüşmelerin kayıtlı olduğu cd ler var. boşanma davasını ben açarsam benden nafaka veya tazminat talebinde bulunabilirmi. şu an evin geçimi yanında bana bıraktığı borçları ödemeye çalışıyorum. hem ihanete uğrayıp hemde üstüne nafaka ödemek istemiyorum.
aydınlatırsanız sevinirim.
Old 04-06-2012, 17:11   #2
Av. Hatun Olguner

Boşanma davası süresince geliri bulunan eş geliri bulunmayan eşe tedbir nafakası ödeyebilir. Tedbir nafakası için kusur şartı aranmaz. İhanet eden eşe de tedbir nafakası bağlanabilir. Ancak ihanet kanıtlanırsa ihanet eden eş yoksulluk nafakası alamaz.
Old 04-06-2012, 18:27   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Ben 3 yıllık evliyim. eşimin internetten kadınlarla yaptığı cinsel içerikli konuşmaları yakaladım 3 defa da affettim ama güvenimi yitirdiğim için her hareketini takip etmeye başladım. telefon görüşmelerini, falanda sorgulamaya başladım. evden internete giremeyince internet kafeye gitmeye başladı. sonrada ailesinin yanına memleketine döndü. geri dönmeyeceğini bile ev sahibimizden öğrendim. 3 yıllık evlilikten sonra bir de eski eşinden bir oğlu olduğunu öğrendim. yalanlar üzerine kurulmuş bir evliliği daha fazla taşımak istemiyorum. şu an çalışmıyor. 3 yıllık evliliğimiz boyunca evin geçimini de ben sağladım. hatta benim sigortamdan faydalanıyor. elimde internetten yaptığı görüşmelerin kayıtlı olduğu cd ler var. boşanma davasını ben açarsam benden nafaka veya tazminat talebinde bulunabilirmi. şu an evin geçimi yanında bana bıraktığı borçları ödemeye çalışıyorum. hem ihanete uğrayıp hemde üstüne nafaka ödemek istemiyorum.
aydınlatırsanız sevinirim.

Anlatımınıza göre sizden nafaka veya tazminat istemesinin yasal dayanağı bulunmamaktadır. Tam tersine siz en azından tazminat hak edersiniz.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan profesyonel destek alınız.
Old 04-06-2012, 19:35   #4
Av. Hatun Olguner

Evet İhanet eden eş çalışmıyorsa çalışan ve geliri olan eşinden tedbir nafakası alabilir. Ama yoksulluk naafakası alamaz. Tabii ihanetin kanıtlanması şartıyla. İhanet kanıtlanırsa ihanet eden eş kusurlu sayılacak ve maddi manevi tazminat ödemesi sözkonusu olabilecek.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2004/2-8 E. 2004/27 K. İçtihat

Boşanma davalarında tedbir nafakasına hükmedilmesi için kusur incelemesi yapılmaz. Bir başka deyişle lehine tedbir nafakasına hükmedilecek olan tarafın kusurlu olması kendisi için tedbir nafakasına hükmedilmesine engel değildir.
Old 05-06-2012, 08:11   #5
Konuk

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi