Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yargıtaydan cezanın onanmasını istemek!

Yanıt
Old 12-07-2012, 18:52   #1
Av.PUDY

Varsayılan yargıtaydan cezanın onanmasını istemek!

müvekkil cezaevinde tutuklu bulunmaktadır ve müvekkilin talebi ; davacı tarafından yapılan ve temyiz için yargıtayda olan dosyadaki cezasının yargıtayca onanmasını istiyor ( hala anlamış değilim nedendirki) bu durumda ne yapılabilir? yargıtaya gönderilmek üzere bir dilekçemi yazılmalıdır cezanın onanması için ?
Old 12-07-2012, 20:10   #2
tiryakim

---Öncelikle Kıymetli Meslektaşım ileride sıkıntı yaşamak istemiyorsanız müvekkilinizin bu konuda muvafakatınızı almanızı tavsiye ederim.
---Daha sonra ise; Eğer taraflar temyiz etmezse dosya zaten kesinleşir ve yerel mahkemenin verdiği hüküm kesin hal alır...Ve bu durumda müvekkilinizin isteği olmuş olur.
---Şayet yerel mahkemedeki dosyanız müşteki tarafından temyiz edilirse sizde yerel mahkemenin verdiği uzul ve yasaya uygun kararın ONANMASINI istiyoruz diye temyiz edebilirsiniz...
---Ya Merak ettim Müvekkiliniz kaç yıl ceza aldı ?
Old 12-07-2012, 21:19   #3
carlito

Varsayılan Kararın aleyhe bozulmasından mı çekiniyor acaba?

Davacı = Katılan mı demek istediniz?
Old 12-07-2012, 21:35   #4
praeses

Ne tuhaftır, cezaevlerinde bazı dönemler akımlar oluyor. Hep derim cezaevinde kalanların günü 24 saatse bizimki değil. Düşünüp dosya tartışmaktan, hepsi birden aynı çıkış yolunu düşünüyorlar. Şaşırdım, çünkü son dönemde birden çok tutuklu müvekkilimden aldığım soru bu. "Cezamın onanmasını isteyebilir miyiz?" Nedenini söyleyeyim(en azından benimkilerin nedeni bu): Yargıtay dosyaları şartlı tahliye zamanlarına göre sıraya aldığını söylüyor. Şartlı tahliyeye göre beklemektense denetimli serbestliğe ilişkin son yasadan yararlanalım istiyorlar. Hele ki infazdan "siz hükümlü değilsiniz sizin tahliyeniz bu kapsamda değil" cümlesini duydukça hükümlü olmak istiyorlar. Meslektaşım sorunuza gelince, ben temyiz etmiş bulunduğumuz dosyalarda onama talep etmiyorum, yazılı muvafakatla pek tabii olabilir ama ben yine de müvekkil aleyhine işlem yapmış olmak istemediğimden (hangisi daha aleyhe kestirmek güç olsa da) müvekkillerin bu başvuruyu ille de yapacaklarsa aslen yapmalarını öneriyorum. Siz zaten "davacının"(bunu katılan olarak algılıyorum)temyizinden söz etmişsiniz, eğer sanık/müdafii tarafından temyiz edilmemişse sizin kararın yasa ve usule uygunluğuna bir itirazınız yok demektir.
Old 12-07-2012, 21:45   #5
Av.PUDY

Yanıtlar için çok teşekkür ederim arkadaşlar aslında durum şöyle; bu arkadaş ceza evinde ve 15 sene almış ben ailesi ile görüştüm ama bana net bilgi verdiklerinden emin değilim bir kez görüştük ve başka bir dosyası var o dosyada tutuklu kaldığı 15 ay gibi bir süre var ve bu tutukluluk süresini şu anki cezasından ( dosyası temyiz edilmiş karşı tarafça öle söylendi bana ) mahsup yaptırmak istiyor ( bu mümkünmüdür bilmiyorum mümkünse arkadaş iyi planlamış gibi görünüyor) durum bana karışık gibi geldi aslında anlatabildimmi bilemedim..
Old 13-07-2012, 13:39   #6
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

Tutuklu kaldığı dosyasında muhkum olmamış ise haksızo lara tutuklu kaldığı süreyi mahkumiyetinden düşürmesi mümkündür. Yahut bu hususta tutuklu kaldığı süreye ilişkin Devlet'ten maddi talepte de bulunabilir.

Sizden cezanın onanmasını istiyor ise bu talebini açık açık yazmasını ve imzalamasını isteyin. Böylece sorumluluğunuzu bertaraf etmiş olursunuz. Akabinde Yargıtay dosya numarasını öğrenerek dosyanın bulunduğu yere dilekçe yazabilirsiniz. Hatta ekine müvekkilinzden alacağınız belgeyi ekleyerek ve müvekkilin talebi üzerine kararın onanmasını talep gereği doğmuştur gibi bir şeyler yazabilirsiniz.

Öte yandan temyiz sonrası aleyhe hüküm verme yasağı olduğundan mevcut halinden daha ağır bir ceza alamayacaktır. Kanımca müvekkiliniz bir an önce dosyanın kesinleşmesini istiyorki akabinde 15 ayın mahsubu neticesinde cezasının infaz edileceğini ve tahliye edileceğini düşünüyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi