Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

alman vatandasi cocuklarimi türkiyeye götürsem alman devleti elimden alirmi

Konuyu Kilitleyin
Old 13-05-2010, 20:31   #1
Konuk

Mutsuz alman vatandasi cocuklarimi türkiyeye götürsem alman devleti elimden alirmi

yardim eden herkeze simdiden saygilarimi sunuyorum ben 1993 yilinda türkiyeden almanyaya gelin geldim ve evlendigim günden itibaren assalandim siddet gördüm üstelik esim bagimliydi akli dengesi olmayan bir insandi herseye ragmen yinede katlandim ve evlendigimde 14 yasindaydim 18 yildir bu sekilde yasadim beni sürekli tehtit ediyor cok kiskanc bir insan kimseyle görüstürmüyor ise göndermiyor ve ben artik bütün bunlari kaldiramaz hale geldim cok kücük yasta oldugum icin belkide cahilligimden bunlara katlandim ama artik ayrilmak istiyorum fakat esim sürekli seni yasatmam cocuklarimi vermem diye tehtit ediyor 9 yasinda oglum 5 yasinda lizim var esimle sürekli kavga ediyor bir türlü oturup konusamiyoruz bütün bunlardan cocuklarda cok etkileniyor ben türkiyeye ailemin yanina yerlesmek istiyorum cocuklarimida onun gibi piskopat bir insanin elinde büyütmek istemiyorum fakat cocuklarimin ikiside alman vadandasi bu yüzden türkiyeye gittigimde esim beni cocuklari kacirmakla sikayet ederse alman devleti cocuklarimi elimden alirmi diye cok korkuyorum kimseden yardim istiyemiyorum almancam yok nereye bas vuracagimi bilmiyorum üstelik tek basima biyere gidemem ne yapmaliyim bilmiyorum cocuklarimin hakkini öldürmelimiyim ne olur yardim edin kisa zamanda cevap verirseniz sevinirim allah rizasi icin sizleri yardimlarinizdan dolayi kutluyorum günümüzde kimsenin kimseye yardim etmedigi bir dönemde yasiyoruz sizler bu sitede insanlara faydali bilgiler sunuyosunuz allah hepinizden razi olsun saygilarimla
Old 13-05-2010, 21:43   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
yardim eden herkeze simdiden saygilarimi sunuyorum ben 1993 yilinda türkiyeden almanyaya gelin geldim ve evlendigim günden itibaren assalandim siddet gördüm üstelik esim bagimliydi akli dengesi olmayan bir insandi herseye ragmen yinede katlandim ve evlendigimde 14 yasindaydim 18 yildir bu sekilde yasadim beni sürekli tehtit ediyor cok kiskanc bir insan kimseyle görüstürmüyor ise göndermiyor ve ben artik bütün bunlari kaldiramaz hale geldim cok kücük yasta oldugum icin belkide cahilligimden bunlara katlandim ama artik ayrilmak istiyorum fakat esim sürekli seni yasatmam cocuklarimi vermem diye tehtit ediyor 9 yasinda oglum 5 yasinda lizim var esimle sürekli kavga ediyor bir türlü oturup konusamiyoruz bütün bunlardan cocuklarda cok etkileniyor ben türkiyeye ailemin yanina yerlesmek istiyorum cocuklarimida onun gibi piskopat bir insanin elinde büyütmek istemiyorum fakat cocuklarimin ikiside alman vadandasi bu yüzden türkiyeye gittigimde esim beni cocuklari kacirmakla sikayet ederse alman devleti cocuklarimi elimden alirmi diye cok korkuyorum kimseden yardim istiyemiyorum almancam yok nereye bas vuracagimi bilmiyorum üstelik tek basima biyere gidemem ne yapmaliyim bilmiyorum cocuklarimin hakkini öldürmelimiyim ne olur yardim edin kisa zamanda cevap verirseniz sevinirim allah rizasi icin sizleri yardimlarinizdan dolayi kutluyorum günümüzde kimsenin kimseye yardim etmedigi bir dönemde yasiyoruz sizler bu sitede insanlara faydali bilgiler sunuyosunuz allah hepinizden razi olsun saygilarimla

Sayın Konuk,

Almanya'yı terk ederseniz, hakkınızda alınacak kararı engelleme şansınız olmayacaktır. Aşağıdaki linklere göz atarsanız, sizin için faydası olacaktır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=23759

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5768

Yine yol yordam bilmediğinizi beyan etmişsiniz. Sitemiz Üyesi Sayın Gemici ve bazı üyelerimiz Alman mevzuatına hakimdirler. Umarım onlar neler yapacağınızı, nereye başvuracağınızı yazarlar.
Old 13-05-2010, 22:52   #3
Gemici

Sayın Konuk,
Çocuklarınızın Alman vatandaşı olmasının, onları alıp Türkiye'ye götürmeniz konusunda bir önemi olduğunu zannetmiyorum. Çocukların velayet hakkı kanunen sizin ve babalarının beraberce kullanması gereken bir hak. Devlet buna karışmaz, çocukların menfaatleri gerektirmediği sürece. Babaları ile anlaşarak çocukları istediğiniz yere götürebilirsinz. Babalarının rızası dışında çocukları Türkiye'ye götürürseniz aynı haklara sahip olan babanın çocuklarımı benim rızam dışında Türkiye'ye götürdü diye şikayette bulunma hakkı var. Böyle bir durumda nasıl bir sonuç ortaya çıkar, cezalandırılırmısınız şimdiden söylemek olanaksız.

Çocukları alıp Türkiye'ye götürürseniz ve babaları çocuklar kaçırıldı, geri getirilsinler diye dilekçe verirse, son sözü çocukların o anda bulunduğu Türk mahkemeleri verir. Mahkemeler bu kararı verirken çocukların menfaatlerini göz önünde bulundurmak zorundadır.

Benim bu durumda size tavsiyem, çocukları alıp Türkiye'ye götürmeden önce kendi geleceğiniz ve çocukların geleceği konusunda iyice düşünüp o na göre bir karar vermeniz. Almanya'yı terk edip gittikten sonra çocukların geri gelebilme olanakları var. Siz oturma müsaadeniz geçerliliğini kaybedince dönme şansınızı yitirmiş olursunuz.

Karar vermeden önce yapmanız gereken şey bir yardım kurumuna veya bir avukata danışıp ona göre hareket etmeniz.

Hiç düşünmeden pılıyı pırtıyı alıp Almanya'yı terk etmek çıkış yolu değil bence.

İsterseniz KAHDEME'e veya bana özel mesajla kaldığınız şehri bildirin. Size yardım edebilecek yardım kuruluşlarının adreslerini araştırıp bildirebilirim.

Saygılarımla
Old 14-05-2010, 12:32   #4
Av.Suat Ergin

Sayın Konuk,

Önemle belirtmem gerekir ki, siz Türkiye'ye eşinizin rızası dışında çocuğunuzu getirirseniz ve eşiniz yokluğunuzda Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair Lahey Sözleşmesi'ne göre çocuğun mutad meskenine(Almanya'ya) iadesine karar çıkarırsa, Türkiye merkezi makamı olan Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü durumdan haberdar edilmektedir. Bu Genel Müdürlük çocuğun Türkiye'de bulunabileceği yer başsavcılıklarına olayı havale eder. Bu aşamadan sonra, Türk yargısının, Almanya'da verilen kararın yerindeliğini denetleme hakkı bulunmamaktadır. Türk makamları kararı infaz eden kurum konumundadırlar. Bu bakımdan olayın hukuki boyutunu mutlaka Almanya'da çözmek zorundasınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi