Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tam Yargı Davasında İYUK 13'e göre Başvuru Zorunluluğu

Yanıt
Old 07-04-2016, 16:00   #1
infamis

Mesaj Tam Yargı Davasında İYUK 13'e göre Başvuru Zorunluluğu

Sayın üstadlarım merhabalar; elime gelen yeni bir dava hakkında sizin tecrübelerinize başvurma zorunluluğu hasıl olmuştur

Olay şöyle; anaokulu öğrencisi olan çocuk okulda öğrenim görürken okulun dış sürgülü demir kapısının düşmesi sonucunda 4. derecede (AĞIR) kemik kırığı oluşmuştur. Olay hakkında cezai takibat başlatılmıştır. Teknik Bilirkişi raporuna göre güvensiz şekilde geçici işgaliye ile okulun açılmasına karar veren kişiler olan; valilik , İl Emniyet Müdürlüğü ve yüklenici firma asli olarak kusurludur. Şimdi sorularıma gelince;

1- Uyuşmazlık Mah. kararına göre davada görevli mahkeme idari yargı deniyor buna göre Milli Eğitim Bakanlığı hasım olarak gösterilerek mi davayı açacağız?

2- Davayı açarken davacı olarak çocuğa vekaleten annesi ve babasını mı yazacağız?

3- Bakanlığa başvurup md. 13'e göre karar alma zorunluluğu var mı?

Son olarak internette yaptığım araştırmalara göre bu olaya benzer çok olay olmuş ama bir Yargıtay veya Danıştay kararı bulamadım. Elinizde buna ilişkin bir karar varsa paylaşırsanız çok mutlu olacağım.

Sevgi ve Saygılarımla
Old 09-04-2016, 10:33   #2
halit pamuk

1.Görev hususu: Danıştay 10. Dairesinin 2011/1371 E. , 2011/1607 K. ifade edildiği üzere, "Okul binalarının, yürütülen eğitim ve öğretim hizmetinin bütünleyici parçası olduğu ve bu hizmetten bağımsız olarak düşünülemeyeceği dikkate alındığında; kamu malı niteliğinde bulunan devlet okuluna ait bina ve bahçede meydana gelen olay nedeniyle uğranıldığı ileri sürülen zararın tazmini isteminden doğan uyuşmazlığın, idare hukuku ilkeleri çerçevesinde idarenin hizmet kusuru bulunup bulunmadığının saptanması suretiyle idari yargı yerince çözümlenmesi gerektiği" görüşünde olup Bina malikinin sorumluluğu kapsamında adli yargıya değil; hizmet kusuru bulunup bulunmadığı hatta idarenin kusursuz sorumluluğu kapsamında İdari Yargıda dava açılabilecektir.

2. Ehliyet Hususu

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 335. maddesinde "Ergin olmayan çocuk, ana ve babasının velâyeti altındadır. Yasal sebep olmadıkça velâyet ana ve babadan alınamaz. Hâkim vasi atanmasına gerek görmedikçe, kısıtlanan ergin çocuklar da ana ve babanın velâyeti altında kalırlar." hükmüne, 336. maddesinde "Evlilik devam ettiği sürece ana ve baba velâyeti birlikte kullanırlar. Ortak hayata son verilmiş veya ayrılık hâli gerçekleşmişse hâkim, velâyeti eşlerden birine verebilir. Velâyet, ana ve babadan birinin ölümü hâlinde sağ kalana, boşanmada ise çocuk kendisine bırakılan tarafa aittir." hükmüne, 337. maddesinde ise "Ana ve baba evli değilse velâyet anaya aittir. Ana küçük, kısıtlı veya ölmüş ya da velâyet kendisinden alınmışsa hâkim, çocuğun menfaatine göre, vasi atar veya velâyeti babaya verir." hükmüne yer verilmiştir.

Buna göre, evlilik devam ettiği sürece anne ve babanın velayeten birlikte dava açması gerekir.

3.Ön karar alma zorunluluğu İYUK.m.13 uyarınca idari eylemden doğan ve hizmet kusuruna dayanarak dava açılacağından İdareye ön başvuru yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Aksi takdirde, merci tecavüzü nedeniyle merciine tevdii kararı verilir.

4.Husumet

a. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumlan Yönetmeliklerinde öğrencilere okul ve çevresinde sağlıklı, güvenli bir eğitim-öğretim ortamının sağlanmasının esas olduğu yönünde hükümler bulunmakta bu kapsamda Milli Eğitim Bkanlığının sorumluluğu bulunmakta..

b. Bilirkişi, Valilik ve Emniyet Müdürlüğünü de sorumlu kıldığına göre, Aynı zamanda İçişleri Bkanlığının da sorumluluğu bulunmakta olduğu anlaşılıyor.

c. Kaldı ki, İdare Mahkemesi tam yargı davalarında dahi resen yanlış hasım olsa da düzeltecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi