Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çekte yetkisiz imza suç oluşturur mu?

Yanıt
Old 17-12-2007, 23:50   #1
Tuğralı

Varsayılan Çekte yetkisiz imza suç oluşturur mu?

Kıymetli meslektaşlarım,

Müvekkiller iki kişi ve aynı şirkette çalışıyorlar. Birisi gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü olması hasebiyle kendisine yönelik tazminat alacağının icra takibine muhatap olunca, kendisinin yetkisiz olduğunu beyan etmesine rağmen alacaklı vekilinin telkini üzerine şirketin çek yaprağını imzalayıp veriyor ve diğer arkadaşı tarafından da ciro ediliyor. İkisi de yetkisiz. Şirket çeki haklı olarak ödemiyor. Ama ikisi hakkında suç duyurusunda bulunmuyor. Daha sonra resmi evrakta sahtecilikten, alacaklı vekili, alacağını tahsil edemeyince çeki imzalayan ve ciro eden müvekkillere suç duyurusunda bulunuyor.

Benim kanaatimce resmi evrakta sahtecilik suçu oluşmaz. dolandırıcılık da olmaz. Zira karşıda duruma vakıf olması gereken bir avukat var. En azından kast unsuru gerçekleşmemiştir diye düşünüyorum. Bu konuda görüşlerinizi ve konu ile ilgili yargıtay içtihatlarını merak ediyorum.
Saygılarımla...
Old 18-12-2007, 09:21   #2
avmuhammet25

tabiki eğer karşı taraf vekilinin olaya vakıf olduğu bilinirse suç oluşmaz.ama nasıl ispatlayacaksınız avukatın olaya vakıf olduğunu ben bilmiyorum imzayı atanı görmedim bana diğer arkadaş ciroladı verdi derse ne olacak?
Old 18-12-2007, 20:25   #3
Tuğralı

Alıntı:
Yazan avmuhammet25
tabiki eğer karşı taraf vekilinin olaya vakıf olduğu bilinirse suç oluşmaz.ama nasıl ispatlayacaksınız avukatın olaya vakıf olduğunu ben bilmiyorum imzayı atanı görmedim bana diğer arkadaş ciroladı verdi derse ne olacak?
Değerli meslektaşım, öncelikle görüşünüz için teşekkür ederim.
Ama olay alacaklı vekilinin gözleri önünde cereyan ediyor. Ve müvekkil ben şirkette çek imzalamaya yetkili değilim dediği halde, alacaklı vekili müvekkillerden bu yola müracaat etmesini aksi halde sorumlu yazı işleri müdürü olan müvekkilin çalıştığı gazeteye haciz yapacağını söylüyor. Arada husumet olduğu için çekten faydalanma söz konusu olmayınca Resmi evrakta sahtecilikten suç duyurusu ve asliye cezada resmi evrakta sahtecilikten dava açılıyor.
Old 19-12-2007, 18:50   #4
üye19870

Şüphesiz resmi evrakta sahtecilik suçu söz konusu olacaktır. Zira çeki imzalayanlar bilerek ve isteyerek bunu yaptıkları için suç meydana gelmiştir. Kaldı ki manevi unsurun oluşmadığı yönündeki düşünceye de katılmıyorum. Şahısların hür irade ile bunu yapmış olması kast unsurunun da var olduğunun göstermektedir. Karşı taraf vekilinin orda olması veya teklif etmesi bişeyi değiştirmeyecektir. (Örneğin her önüne gelen bir şeyler yapmasını isterse müvekkilinizden, bunu yapar mı? Sanmıyorum. Çünkü hür irade ile ret hakkı var. Dolayısıyla davanın açılması bence mantıklı bir durumdur.

saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi