Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: T.B.B liğini Başarılı Buluyormusunuz?
Evet,T.B.B liği yönetimini başarılı buluyorum. 35 7,09%
Hayır,T.B.B liği yönetimini başarısız buluyorum. 459 92,91%
Oy Verenler: 494. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 137)

Türkiye Barolar Birliğini (TBB) Başarılı Buluyor musunuz? [ANKET]

Yanıt
Old 27-01-2007, 17:36   #31
şoreşger

Tbb Meslek Çikarlarimizi Koruma Konusunda Malesef Çok Pasİf DuruŞ Sergİlİyor;ama BİrŞeyİ İyİ YaptiĞini Bİlİyorum O Da Sİyaset.tbb Amacindan SapmiŞ Olup Sİyasetle YoĞun Bİr Şekİlde İlgİlenmektedİr.sİtasetİn Yerİ BaĞimsiz Bİr KuruluŞ Olan Tbb DeĞİl Sİyasİ Partİlerdİr.
Old 27-01-2007, 18:28   #32
aqua

TBB ni başarılı bulmuyoruz.Doğru bir tespit.Fakat biz ne yapıyoruz?TBB yönetimi kimlerden oluşuyor,biliyormuyuz? Büyük çoğunluğu Ankara,İzmir ve İstanbul delegasyonundan. Ekim ayına dönelim ve seçim sonuçlarına göz atalım,her üç ilde de aynı grup ve delegeler seçilmedi mi?İstanbul'da önce ilke grubu bundan 5 yıl önce yönetime gelir gelmez CMUK'u tasfiye etmedi mi? Sonra da Merkezleri... TBB,Barolarımızdan farklı düşünmüyor.Biz mesleğe sahip çıkıyormuyuz?CMK Toplantısı için 5000 civarında arkadaşa SMS gönderildi,katılım 350 kişi civarında,sonra baro birşey yapmıyor diyoruz.11 kişilik yönetimlerden medet ummamalıyız, taşın altına elimizi sokma zamanı gelip geçmektedir.Bakın Anadolu Barolarının bile CMK Yönetmeliğine ilişkin sitelerinde görüşleri varken İstanbul'un sitesinde yoktur.TBB'nin Av.Yasası konusundaki görüşleri mesleğe bakış açısını yansıtır.Bu yasa ve CMK yönetmeliği bu halleriyle çıkarsa kaç büro kapanacak düşünmek bile istemiyorum.
Baroya yatırılan vekalet ücretinin %05 ile iş bitse iyidir.Arkadaşlar Avukatlık Ücreti peşin alınır.Bunun %18 KDV'si ardından yıl sonunda %15 gelir vergisi karşımıza çıkacak bunlarıda düşünmek gerek.Stajerler için tabir edilen eleman sözcüğünü görmemiş sayıyorum kendi adıma.Onursal üyelik,işçi sicilli avukatlık gibi ayrımlar sonunda da adliyelerde ayrı baro odaları ayrı cübbeler sorunlarını karşımıza getirecektir.Sorun çok konuşmak ve tartışmak gerekiyor,buna karşın tek çare örgütlü hareket etmekten örgütlü ses çıkarmaktan geçer.Sevgiyle
Old 27-01-2007, 19:04   #33
av.ferhat

Barolar Birliğini başarılı olarak değerlendiren meslektaşların gerekçelerini çok merak ediyorum.
Old 28-01-2007, 00:37   #34
av_ispir

Meseleyi sadece siyasi eleştiri haline getirmemek gerek. Bir hukukçunun siyasi anlamda görüş sahibi olmamasını mümkün görmüyorum. Savunma mesleği sosyal olayların bire bir içerisinde olmayı gerektiriyor. Kaldı ki bence mecliste liyakat sahibi hukukçuların çoğunlukta olması bile gerekir. Ancak TBB temsil yetkisini ve buna bağlı mesleki problemlerin dile getirilmesi konusunu siyasi mücadelenin arkasına alıyor. Baskılı ve sonucunda etkili olmayı başaramıyor. Tabiki bu yasaların ve yasalar olauşturulurken TBB nin etkisini kısıtlaması ile de bağlantılı. TBB kurumlar nezdinde yerini güçlendirmek için çalışmalı ve yasaların oluşumunda mutlaka etkili olmalıdır. Bunun için TBB basamak olup meclise girilmesi beklenmemeli. Netice olarak son 10 yıldaki mesleki yozlaşma TBB nin ne kadar başarısız olduğunu gösteriyor.
Old 28-01-2007, 09:18   #35
hasan deniz

mesleki seviyenin artırılması, avukatların ortak bürolar şeklinde kurumsal çalışmalara girmeleri, hakim ve savcılarla "ötekiliğin" aşılması, yüksek hakimler kurulunun yüksek hakimler ve savcılar kurulu olarak değiştirilmesi ve bu iki mesleğin birbirine geçişler olabilecek şekilde akrabalaştırılması gibi hukukun genel ilkelerine aykırılıkların üstüne gidilememesi ve daha pek çok mesleki sorunlar dururken baronun siyaset alanında daha ziyade uğraşır görünmesini tasvip etmiyoruz
Old 28-01-2007, 18:40   #36
NURHANOKURÖZCAN

Olumsuz TBB'ni kesinlikle başarısız buluyorum.

Av.Fırat arkadaşımıza katılıyorum.Yeni tasarı genç meslektaşlarımıza yaşam şansı vermeyecektir.Belki de bu madde karşı çıkacak konumda olanların işine geliyordur.Kim bilir..Cmk ödenek konusunu Maliye Bakanı eylül de çözeceğim demişti.Ancak yıl zikretmemişti.2007 kastetmiş olabilir mi ?Ne dersiniz CMK alacakları için icra takibi yapma hakkımız yok mu?Nasılsa Barolar Birliği'nden ses seda çıkmıyor!...
Old 29-01-2007, 04:40   #37
ares139

T.B.B.'nin hazırlayıp barolara görüş bildirmesi için göndermiş olduğu avukatlık kanunundaki değişiklik tasarısı birliğin ne kadar başarılı (!!!) olduğunu göstermektedir.Başka söze ne hacet...
Old 29-01-2007, 13:43   #38
Av.ZekiÖZSOY

Başarısız buluyorum.Çünkü başarılı bir çalışmasını göremedik bugüne kadar.
Old 30-01-2007, 17:05   #39
Noyan Yiğit

Ben de başarılı bulmuyorum.Başarılı olsa meslek bu kadar ayaklar altında mı olur du.Avukat arkadaşlarımızın çoğu yazıhane kiralarını ödeyemiyor.Vergi ve sigorta primlerini ödeyemiyor.Meslek örgütümüz başarılı olsa idi.Meslekte bu durumda olmazdı sanırım.Barolar ve Barolar Birliği siyasette atlama taşı olarak kullanılıyor.Meslek için yapılan bir şey yok bence
Old 31-01-2007, 10:18   #40
avhuseyinozbek

Değerli meslekdaşlarım,
Barolar Birliğinin sayın başkanı,Adana'da 5 Nisan Avukatlar günü nedeniyle Adana Barosunca düzenlenen panele katıldı. Panelist olarak yaptığı konuşmada, hakim ve savcıların lojman ve odalarının , maaşlarının azlığının , tayin ve terfisinin adaletsizliğine kadar her konudaki şikayetlerini dinledik. Sıra avukatlara gelecekti ki,süresi doldu.Verilen arada bu konudaki şikayet çokluğu nedeniyle yeniden söz almak zorunda kaldı.
Şimdi,
Bizim kendi sorunlarımız ortada iken bizi doğrudan değil de dolaylı ilgilendiren konulara öncelik veriyorsak bir yerde bakışımız hatalı demektir.

Aynı panelde sayın Birlik Başkanımıza,Cumhuriyet Savcısı ile savunmanın duruşma salonundaki konumları konusunda ne yapabileceklerini sorduğumda,bu konuyu yönetime getireceklerini söylediler. Tabii ben yönetime gelip gelmediğini bilmiyorum ama bu konuda halen ne bir ses ne de bir nefes var.

Eğer avukatlar savunma makamını temsil ediyorsa öncelikle duruşma salonundaki yerinin birlik tarafından tartışmaya açılması gerekirken bu konuda dahi hiç bir hareket yapılmadı.

Yalnızca şikayet etmekle olmaz.Çözüm de getirip Birlikten istemeliyiz. Benim aklıma gelen, müvekkilin hakları ile bizim taleplerimizin uyuşabilmesi için;
Duruşmaya girdiğimizde, talep ve beyanlarımızı yazılı olarak önceden hazırlayıp,bunu mahkemeye sunduktan sonra,mahkemeden söyleyeceklerimizin zapta geçirilmesini de isteyerek,İddia makamının savunma makamına göre farklı seviyede oturtulmasını protesto etme amacıyla duruşma salonunu terketmek şeklinde olabilir.
Ya da daha radikal bir çözüm olarak Usul değişikliği yapılırken, bu konuda avukatlara karşı tutum sergileyen Adalet Bakanının avukatlık ruhsatının iptali düşünülebilir.
Ya da ceza davalarında duruşma yazılı dilekçe verilerek tümden protesto edilebilir.
Bu çözümleriüretmek benim işim mi yoksa Birlik yönetiminin işi mi Allah aşkına ?
Bunu düşünmeyen yönetim başarılı sayılsa ne olur ki ?
Mesleğin sonuna gelmiş bir avukat olarak bu konudaki sitemlerimi hoş görün lütfen?
Old 31-01-2007, 11:22   #41
avhuseyinozbek

Bir şey daha eklemek istiyorum,
Bizim Barolar Birliğimiz,seçme kararlar antolojisi gibi, süreli bir şekilde veya en azından yılda bir defa "saçma kararlar antolojisi" yapamaz mıydı ?
Herşeyi halının altına süpürerek çözme huyumuzdan da vazgeçerdik belki
Old 01-02-2007, 04:46   #42
Av.Ali HALLAÇ

Varsayılan Çok Başarılı Buluyorum !

Barolar Birliğini çok başarılı buluyorum.
Avukatlık Mesleğini kökünden yok etmeye çabaladığı için.
Kendi ücret tarifesini kendisi budayan,yani bindiği dalı kesen bir birlik olduğu için.
Birliğin tepesinde günlük siyaset ve polemikten başka bir şey üretmediği için.
Evlere şenlik yasa teklifi ile avukatları asil avukatlar ve ücretli avukatlar diye ikiye böldüğü için.
Mesleğin idam fermanı olan yasa teklifi ile baron avukatlara şube açma hakkı ve yetkisi getirmek istediği için..
Aynı mükemmel yasa teklifi ile yabancı avukatların Türkiye'de büro açmalarına olanak sağlamak istediği için..
Aynı yasa teklifi ile avukatlık ücret sözleşmelerini baro denetimine almak istediği için..
CMK alacakları konusunda hükümete karşı gösterdiği anlayış ve şefkat için..
Hazırladığı ücret tarifesindeki ücretli avukatlara ödenecek asgari ücretin Danıştay Kararıyla yürütmeyi durdurulmasına karar verildiği için..
Avukatlık mesleği ile uzaktan yakından ilgileri olmadığı için..
Yaptıkları düzenlemeleri mesleğin bütününü değil, baron avukatları düşünerek yaptıkları için..
Herşey her şey için onları başarılı buluyorum ve başarıların devamını diliyorum.Başarılarının devamından da eminim.
Çünkü kendi sorunlarına en tepkisiz kitlenin avukatlar olduğu için.
Barolar Birliğinin forum sayfasının üye sayısı 600 kişi,Türkiye'deki avukat sayısı 57.000 kişi.
Başka bir ülkede olsa,TBB'nin hazırladığı son yasa değişikliği önerisi nedeniyle TBB Yönetimi yerinde oturabilir miydi ?
TEBRİKLER TBB
Av.Ali Hallaç
www.merthd.org.tr
Old 01-02-2007, 10:43   #43
oscar

Alıntı:
Yazan av.ferhat
Barolar Birliğini başarılı olarak değerlendiren meslektaşların gerekçelerini çok merak ediyorum.
Sayın meslektaşım, bende çok merak ediyorum.Herhalde TBB. üyeleri ve yakınları diye düşünüyorum.
Old 01-02-2007, 11:37   #44
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan avhuseyinozbek
Değerli meslekdaşlarım,
Barolar Birliğinin sayın başkanı,Adana'da 5 Nisan Avukatlar günü nedeniyle Adana Barosunca düzenlenen panele katıldı. Panelist olarak yaptığı konuşmada, hakim ve savcıların lojman ve odalarının , maaşlarının azlığının , tayin ve terfisinin adaletsizliğine kadar her konudaki şikayetlerini dinledik. Sıra avukatlara gelecekti ki,süresi doldu.Verilen arada bu konudaki şikayet çokluğu nedeniyle yeniden söz almak zorunda kaldı.
Şimdi,
Bizim kendi sorunlarımız ortada iken bizi doğrudan değil de dolaylı ilgilendiren konulara öncelik veriyorsak bir yerde bakışımız hatalı demektir.

Aynı panelde sayın Birlik Başkanımıza,Cumhuriyet Savcısı ile savunmanın duruşma salonundaki konumları konusunda ne yapabileceklerini sorduğumda,bu konuyu yönetime getireceklerini söylediler. Tabii ben yönetime gelip gelmediğini bilmiyorum ama bu konuda halen ne bir ses ne de bir nefes var.

Eğer avukatlar savunma makamını temsil ediyorsa öncelikle duruşma salonundaki yerinin birlik tarafından tartışmaya açılması gerekirken bu konuda dahi hiç bir hareket yapılmadı.

Yalnızca şikayet etmekle olmaz.Çözüm de getirip Birlikten istemeliyiz. Benim aklıma gelen, müvekkilin hakları ile bizim taleplerimizin uyuşabilmesi için;
Duruşmaya girdiğimizde, talep ve beyanlarımızı yazılı olarak önceden hazırlayıp,bunu mahkemeye sunduktan sonra,mahkemeden söyleyeceklerimizin zapta geçirilmesini de isteyerek,İddia makamının savunma makamına göre farklı seviyede oturtulmasını protesto etme amacıyla duruşma salonunu terketmek şeklinde olabilir.
Ya da daha radikal bir çözüm olarak Usul değişikliği yapılırken, bu konuda avukatlara karşı tutum sergileyen Adalet Bakanının avukatlık ruhsatının iptali düşünülebilir.
Ya da ceza davalarında duruşma yazılı dilekçe verilerek tümden protesto edilebilir.
Bu çözümleriüretmek benim işim mi yoksa Birlik yönetiminin işi mi Allah aşkına ?
Bunu düşünmeyen yönetim başarılı sayılsa ne olur ki ?
Mesleğin sonuna gelmiş bir avukat olarak bu konudaki sitemlerimi hoş görün lütfen?
BU SÖYLEDİKLERİNİZİN HİÇ BİR ÖNEMİ YOK DA BİRLİK BAŞKANIMIZ ONDAN DOLAYI ÜZERİNDE DURMUYOR!!!.BİRLİĞİMİZİN PROTOKOLDEKİ YERİ ÇOK ÖNEMLİYDİ YA BİR SÜRE ÖNCE BİRLİĞİMİZ BU KONU ÜZERİNDE DURDU VE HEMEN LEHİMİZE SONUÇLANDIRDI.iNŞALLAH!!! GÜN GELİR bİRLİK BAŞKANIMIZ PROTOKOLDE DAHA DA İLERLER, EN ÖNE GEÇER OTURUR.BU YETENEKLERİYLE KAÇINILMAZ BİR SONA BENZİYOR BU SON DEDİĞİM!!!! HA AVUKATLARIN SORUNLARI MI? ONLAR BAŞININ ÇARESİNE BAKAR, BAŞKANIMIZ BU KONUDA BİZE GÜVENİYOR.
Old 01-02-2007, 12:55   #45
turkantilli

yeni avukatlık yasasını ben de başarılı bulmuyorum.çünkü avukatlık mesleğinin gelişimine değil aksine belki de gerilemesine önayak oluyor ancak cmk paralarını alamadıkları için de yönetimdekilere sert davranılması ve de bunu sırf bu nedenlerele de siyasi bir karar olarak düşünen büyüklerime de saygı duyarım.
hukuk kuralları günümüzde yalnızca tolumun kalkınmasına değil gelişmesine de olanak tanımalıdır ancak bu tasarı avukatlık mesleğini ayaklar altına almakta ve önünü kapatmaktadır.
Old 01-02-2007, 16:55   #46
Av.Fatih KISA

Gerek zihniyet, gerekse eylem olarak Türkiye Barolar Birliği bitmiştir.Benim gözümde bürokratik bir yapı olmaktan öte hiçbir anlamı kalmamıştır. Meslektaşların kazanımlarını koruma ve çıkarlarını savunma konusunda hiçbir direnim göremediğimiz gibi bu konuda oldukça da tavizkar bir tutum içindedir.Özellikle 2001 yılından bu yana Avukatlık Yasasındaki geri dönüşler ve kayıplar konusunda TBB hiçbir tepki göstermemiştir.
Old 02-02-2007, 13:52   #47
davadanferagat

Barolar Birliğine hep beraber çok acımasız eleştirilerde bulunduk işin doğrusu barolar birliği bunu sonuna kadar haketmiştir Ancak biz avukatların okul dönemindeki gibi eylemsel tepkici davranışlarımız meslek hayatına girmemiz ile törpülenmiştir.duyarsızlığımız hemen hemen her yerde görülmekle beraber bunun en tipik nedenleri mesleki sorunlardan kaynaklanmakla beraber başımızı kaldırabilecek ne zamanımız ne de gücümüz kalmasıdır.Hal böyle iken sorunları başkalrına yıkmak bir iki cümlelik eleştiri ile aradan sıvışmak çok daha kolay ve ucuz bir yol oluveriyor.Eleştiriler toplu gözükmekle beraber içerisinde bireysel menfaatlerimizin ön planda olduğu basit daraltıcı istek ve düşüncelerin tezahüründen ileri gitmiyor.Yok Cmk paralarının alınmaması yok savcı ile aynı seviyede oturulması yok kdv'de indirimi ve bunlar gibi onlarca düşünceden, serzenişten oluşan cümleler bu mesleğin en son duraklarıdır ve bu otobüsün bir durak gidecek kadar yakıtı kalmamıştır.
Old 03-02-2007, 00:27   #48
avmy67

Son yasa teklifine kadar TBB nin bırakınız varlığını yanımda hissetmeyi, ne işe yaradığını ciddi biçimde düşünüyordum. Ancak Avukatlık Yasası diye sunulan ucube ve onur kırıcı belge nüsveddesi karşısında kanım donmuş bir haldeyim. Benim meslek kuruluşum bu olamaz! Umarım aklı selim galip gelir de, yararını görmediğimiz oluşuma "Gölge etme başka ihsan istemez" demek nasip olur. Sayın Baro yönetiminin Uluslararası Baro Başkanlıklarına marifet yasalarını yollayıp, görüş almalarını öneriyorum. Cevapları da kamu oyuna açıklasınlar lütfen. Biz de, bu sayede Sayın Baro Birlik yönetimimizin yapmış olduğu hayırlı !!! işi takdir etme şansina kavuşmuş oluruz böylelikle. Şahsen, bizlere layık görülen bu muameleyi asla ama asla unutmayacağım. Tüm meslekdaşlarıma en derin sevgi ve saygılarımla ...
Old 03-02-2007, 22:47   #49
moré

ÇoĞunluĞa Katilmakla Bİrlİkte T.b.b.den Özellİkle Stajyer Avukatlarin Daha Verİmlİ Bİr Staj DÖnemİ GeÇİrmelerİ Ve C.m.k Ödemelerİ Konusunda Daha Çok Hassasİyet Beklİyorum.
Old 04-02-2007, 22:31   #50
Av.G.K.

Varsayılan Barolar Birliğinin Yönetiminin İlgisizliği

Arkadaşlar,çok üzüldüğüm bir hususu sizinle paylaşmak istiyorum...3 gün önce bir kendini bilmez Barolar Birliği web sitesindeki foruma hakaret ve küfür dolu mesaj yazmış ve maalesef halen bu mesajlar yetkililerce silinmeyip hala forumda yer almaktadır...Gerek foruma mesaj yazarak gerekse Birliğe mail atarak söz konusu mesajların silinip kişinin üyeliğinin iptalini istememe rağmen söz konusu mesajlar hala 3 gündür forumda yer almaktadır anlaşılan hiç bir Barolar Birliği yöneticisi forumda yazılanları ve mailleri okumuyor...Sözkonusu yazıları sıradan bir vatandaşın okuduktan sonra neler düşünebileceğini takdirlerinize bırakıyorum. Barolar Birliğinin web sitesindeki forumu ziyaret ederek rezilliği görmenizi isterim.

Not:05.02.2007 tarihi itibari ile Barolar Birliği forumunda bilgi yazısı yazılarak üyeler bilgilendirilmiş olup bende şahsıma mail gönderilmek suretiyle söz konusu mesajların silindiği ve kişi hakkında Yasal işlem başlatılacağı yönünde bilgilendirilmiş bulunmaktayım.Barolar Birliği yöneticilerine geç de olsa bu konuda gerekli işlemi yaptıkları için Teşekkür ederim.
Old 05-02-2007, 11:35   #51
selcukkarabeniz

Avukatların hakkı, hukuku dışında her türlü siyasetle ilgilenen Barolar Birliğinin BAŞARISIZ buluyorum. Çünkü tüm istek ve arzuları ileriye yönelik siyasi düşünceleri.
Old 05-02-2007, 11:40   #52
avmhy

Varsayılan Barolar Birliği

Birlik bizim için vardır .....
Bizim için hareket etmiyorsa tavrı eleştirilir ve gereği yapılır...
Barolar Birliği Site Mail adresine göndermiş olduğum mail aşağıdadır SESİMİZİ YÜKSELTMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK...
HERKES ÖNERİSİNİ NET BİR ŞEKİLDE SUNMALI...
Hepinize başarılar dilerim..

""Birliğimizin sitesini sürekli takip etmekteyim...
Cmk ücretlerindeki son mevzuat değişikliklerinde ve akabinde oluşan ücretlerimizin nasıl ödeneceği hususunda tartışmalarda başkanllığınızın nasıl bir tavır aldığı hususunda meslektaşlarını bilgilendirmek gibi bir kaygı taşımadığı görülmektedir.
Bizler, avukatlar birliği yönetiminin memurları değiliz...
Sizlerin varlık nedeni biziz....
Gelişmekte olan olaylar karşısında yaptırım ve etkiileme gücünüz olmayabilir ama en azından biz avukatlara verdiğiniz çabanın ne olduğu hususunda bilgi verebilirsiniz...
Bizlere karşı daha hassas olun.
Av Mehmet Hakan Yıldırım
İstanbul Barosu 26308 "
Old 05-02-2007, 15:03   #53
Av.Ayhan Kılbey

T.B.B. Yönetimini başarısız buluyorum.Zira gerek C.M.K.dan kaynaklanan ücretlerimizin ödenmemesi,gerekse
avukatları iki sınıfa bölen kanun karşısında ve gerekse diğer konularda pasif ve başarısız kalıyor.
Old 05-02-2007, 16:33   #54
Av.Fatih KISA

Arkadaşlar
Deniz bitmiştir, halen Birlikten bir beklentiniz varsa sadece hayret ederim.
Old 06-02-2007, 14:14   #55
*sinequanon*

Varsayılan tabi ki başarısız

İnanın diğer meslek örgütlerine mensup arkadaşlar bizlerle dalga geçiyorlar artık.Geçenlerde CMK ödemelerimizin yapılmadığını anlattığım bir eczacı arkadaşım "Bizim de yeşil kart ödemelerimizi yapmıyorlardı toplu olarak yürüyüş yaptık.Eczacılar Birliğimiz de elinden geleni ardına koymadı sonunda ödeme yapıldı.Sizin Barolar Birliğinden niye bir ses çıkmıyor.Ya sen olayı abartıyorsun ya da sizinkiler uyuyor" dedi.Mesleğin özü itibarıyla ilk olarak bizim örgütümüzün tepki vermesi beklenen konularda uyuyoruz gerçekten de.
Güya bir meslek örgütüne üyeyim.Hani nerede!!!
Old 06-02-2007, 22:42   #56
Av.ZekiÖZSOY

Varsayılan Baro Staj Kredİlerİ

Biz staj kredilerini aldık ödüyoz ama mevzuatta baro pullarının bir bölümü stajerlere verilir diiyor ama biz hiç göremedik stajerken .Zaten bu kadar aidat ve pul gelirinin yol- su -elektrik olarak döndüğünü göremiyoruz..Bunu da anlamıyorum diğer yaptıklarını da anlamıyorum Barolar Birliğinin bir tane bile sosyal tesisi yok ben mi anlayışsızım acaba ..
Old 07-02-2007, 00:22   #57
av.semozgur

Türkiye Barolar Birliği'ni birçok meslektaşım gibi ben de başarısız buluyorum.Barolar Birliği,avukatların sorunlarına çözüm bulmaktan ziyade son uygulamalarıyla ve sorunlar karşısında sessiz kalmasıyla sorunlarımızın daha da büyümesine neden olmakta.Ödenmeyen cmk ücretleri , bu konuda Barolar Birliği'nin bizleri sahipsiz bırakması ve son olarak da yayınlanan Avukatlık Yasası Taslağı içler acısı durumu özetlemeye yeter de artar diyorum.Verilen emekler böyle karşılıksız kalmamalıydı...Çok yazık...
Old 07-02-2007, 09:42   #58
ultrantalya

bence de baro yönetimi başarısız artık bir meslek örgütü olmaktan çok siysi parti gibi davranıyor. cmk alacakları için hiç bir şey yapmayan stajerlerin ezilmesine göz yuman onlar hiç bir sosyal sağlık güvencesi olmamasına göz yuman yönetim istemiyoruz.
Old 07-02-2007, 16:27   #59
Av.Özgür ODABAŞ

Varsayılan böyle bir anket sorusu olmamalı,site ciddiyetine yakısmamış

Elbette tbb hakkında söylenecek bir çok şey var.Ama gerek yapılanma şekli,gerek meslek örgütü ve sivil toplum örgütü olma özelliği ve gerekse de savunmayı temsil ettiğini düşünürsek,TBB gibi bir kurumu özne yaparak evet ya da hayır şeklinde cevaplanacak bir ""başarılı buluyor musunuz"" anket sorusu oluşturulması ve bu sitede yayınlanması bence,ciddi bir hata ve hatta abesle iştigaldir.

Demek istediğim TBB nin durumu başarılı buluyor musunuz sorusu ve cevapları ile mana bulacak,tek soruluk bir ankete konu olacak kadar basit değildir.Kaldı ki,anketin bilimsel ya da istatistiksel amacıyla da örtüşmez.

"TBB logosunu başarılı buluyormusunuz" gibi bir soru dahi daha anlayışla karşılanabilir ve anketsel olurdu.

Saygılarımla.
Old 07-02-2007, 16:36   #60
ISIL YILMAZ

Sn.Av. Özgür Odabaş,

Anketi ciddiyetsiz bulma gerekçelerinize katılmak mümkün değil kanımca. TBB hikmetinden sual olunmaz bir örgüt değildir. Bu örgütün üyeleri olarak onu eleştirme hakkımız bulunmalıdır. Üstelik , yazılanları okuduğumuzda bu eleştirilerin tam da

Alıntı:

gerek meslek örgütü ve sivil toplum örgütü olma özelliği ve gerekse de savunmayı temsil ettiğini
konusunda birleştiğini görebiliyoruz.

Bu anketin bilimsel amacının ne olduğunu düşündünüz, bilmiyorum. Ancak, anketin istatistiksel olarak birşeyler ifade ettiğine inanıyorum.

Ben de TBB yönetimini başarısız buluyorum. Bir meslek örgütü olarak, mensubu olanların haklarını korumak yerine geriye götürmeye yönelik yaklaşımları; bir sivil toplum kuruluşu olarak çok sayıda olayda sessiz bir seyirci konumunda kalmaları; savunmayı temsil edenlerin birleştiği bir yer olarak da savunma hakkı ile ilgili kısıtlamaların had safhda yaşandığı bu memlekette dişe dokunur bir iş yapmamış olmaları gibi nedenlerim var.

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi