Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Hukukçu olmak şüpheci olmayı mı getiriyor,gerektiriyor?

Yanıt
Old 30-12-2007, 22:15   #1
av.sally

Varsayılan Hukukçu olmak şüpheci olmayı mı getiriyor,gerektiriyor?

Zaman zaman düşündüğümde bu meslekte geçirdiğim yılların artmasıyla doğru orantılı olarak hayata ,insanlara,olaylara daha bir şüpheyle yaklaştığımı gördüm.Sonraları bunu sadece ben mi yaşıyorum acaba diye etrafımı süzdüğümde cevabın çokta benle kalmadığını çoğu meslektaşmın bundan muzdarip olduğunu gördüm.Hergün adliye koridorlarında koşuştururken yahut bürodaki müvekkil sohbetlerinden yahut insani ilişkilerimizden,ki bunlar müvekkil,meslektaş,icradaş,yakındığımız davranışlardan kaynaklanan,yaşadıklarımız bizi şüpheci mi yapıyor?Özel yaşantımızda komşuluk ilişkilerimizden tutunda sokakta rastladıklarımıza kadar şüphe gözlüğüyle mi bakar olduk?

Hukukçu olmak şüpheci olmayı mı gerektirir yoksa aymaz öğrenilmişlik mi bizimkisi?
Old 31-12-2007, 10:16   #2
üye8180

Hukukçu olmanın şüphecilikle beraber, önemli oranda bir hayat tecrübesini gerektirdiğini düşünüyorum. Gerektiğinde istenmeyen bazı olayların sebebini sorgulayabilmek, neticeyi görebilmek, davranışlarımızı ayarlayabilmek için, hemen hepimizin çevresinde var olan bizden ya daha tecrübeli, ya olaylara farklı bir pencereden bakabilen kimselere ( bu kişiler meslektaş olur, arkadaş olur, aileden biri olur )danışmamız, böylece ortak bir akıl oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum. Şahsen ben çok danışırım. Hiç zararını da görmedim. Ne demişler, ' Akıl akıldan üstündür '
Old 31-12-2007, 10:37   #3
*sinequanon*

Sanırım insanların ne şekilde kandırıldıklarını,dolandırıldıklarını mesleğimiz dolayısıyla çok fazla gördüğümüz için oluşuyor bu şüphecilik.O kadar düzenbaz insanlar görüyoruz ki kimseye güvenemez hale geliyoruz.Çok ufak bir miktar parayı teslim ederken bile karşılığında bir belge ister hale geliyoruz.Toplumun ahlaki açıdan ne kadar çöktüğünü en net gördüğümüz bir alanda çalışıyoruz.Dolayısıyla herkese potansiyel suçlu gözüyle bakar hale geliyoruz.

Saygılarımla...
Old 31-12-2007, 15:50   #4
Av.ArzuB

Merhaba arkadaşlar,
Şüphe, bana göre insanın çok yönlü yaşam tecrübeleri ile kazanmış olduğu bir bilinçlenme sürecidir. Bunu bir kazanım olarak, bilincin ileri bir aşaması olarak kabul ediyorum çünkü şüphe insanın sorgulayıcı olmayı sürdürmesi ve sürekli ilerleyebilmesinin de iç dinamiğini taşır. Ama şüpheyle olumsuz ön yargıyı da birbirine karıştırmamak çok önemli.Özellikle insanlar söz konusu olunca.Saygılarımla.
Old 01-01-2008, 23:14   #5
AvFıratArslan

merhabalar;Sürekli sorunlu insanlarla uğraştığımız içindir ki şüphe artık hukukçular için vazgeçilmez bir gerçek haline gelmiştir.önsezilerimizi olumsuz ihtimaller üzerinde yoğunlaştırıyor olaylara şüpheli yaklaşıyoruz..
saygılar...
Old 02-01-2008, 18:56   #6
Mustafa ÖZCAN

Alıntı:
Yazan Av.ArzuB
Merhaba arkadaşlar,
Şüphe, bana göre insanın çok yönlü yaşam tecrübeleri ile kazanmış olduğu bir bilinçlenme sürecidir. Bunu bir kazanım olarak, bilincin ileri bir aşaması olarak kabul ediyorum çünkü şüphe insanın sorgulayıcı olmayı sürdürmesi ve sürekli ilerleyebilmesinin de iç dinamiğini taşır. Ama şüpheyle olumsuz ön yargıyı da birbirine karıştırmamak çok önemli.Özellikle insanlar söz konusu olunca.Saygılarımla.

Şüpheleriniz sonucunda ulaştığınız sonuçlar tecrübeyi getiriyor,

Eski tecrübeler, olaylara ve insanlara temkinli yaklaşmanın ve yeni şüphelerin yolunu açıyor.

Son aşamada şüpheye de yer kalmıyor. Sonucu görmeden emin olmadan bir şey söylememeye, hiç bir şey yapmamaya alışıyorsunuz. Her işiniz kurallı ve prensipli oluyor.

Şüpheyle başlayan süreç kanıksanmış garantici ve kurallı bir yaşam biçimine dönüşüyor sonuçta.

Ne yaparsınız şartlar bizi buna zorluyor.

Saygılarımla...
Old 27-02-2008, 15:38   #7
Procurement Law

Varsayılan Meslek Hastalığı Mı, Karakter Yapısı Mı?

Şüphecilik, yaşam tecrübelerinin yanında kişinin karakterinden de kaynaklanabilmekte. Kendi adıma karakter olarak şüphecilik konusunda bazen ileri gittiğimi düşünürüm. Ancak karşılaşılan, gözlemlenen ya da işitilen olaylar aslında şüphecilik düzeyimin aslın da çok da gereksiz ya da abartılı olmadığını ispatlar nitelikte. Bunun dışında, aldığımız lisans eğitimi sırasında da şüpheciliğin büyük ölçüde bizlere aşılandığını gözlemledim. Aklımda kalan en ilginç örneği sizlere aktarayım: 2003 yılı Haziranında Devletler Özel Hukuku dersi finali öncesinde, öğretim üyesine klasik sorular yöneltildi. Kendisi ısrarla sadece derslerde anlatılan hususlardan soru sorulacağını vurguladı. Finale hazırlanırken, Vahit Doğan hocanın Vatandaşlık Hukuku kitabını okuyordum ve bir sayfanın altında oldukça uzun bir dipnot vardı ve Vatandaşlık Kanunu'nun 1970'li yıllarda geçirdiği bir değişiklikten bahsediyor, vatandaşlığın kazanılması hususundaki ilkesel reformu anlatıyordu. Ve finalde ilk soru şu şekilde başlamaktaydı "Arap baba ve türk anadan 1972 yılında doğan M..." yani vatandaşlığın kazanılmasıyla ilgiliydi. Tabii ki vatandaşlığın kazanılmasının tespiti için doğum esnasındaki Kanun geçerli olacağından o sırada yürürlükte olan mevzuatı bilemeyen arkadaşlarımız çuvalladı. Bunun gibi sayısız örnek verilebilir. Hukuk fakültesinde yapılan sınavlarda tüm cevaplar her ihtimalin ayrı ayrı değerlendirilmesi yöntemi ile doğru olabiliyordu ancak. Soruda eksik veri varsa, ihtimal 1, ihtimal 2 ... deyip ona göre cevaplandırıyorduk soruları hatırlarsanız.
Görüldüğü üzere fakültedeki eğitim zaten oldukça şüpheci bir yapı kazandırmakta kişiye. Kendi karakteri de buna yatkınsa ve üzerine yaşam tecrübelerini eklersek ortaya neredeyse insan ilişkilerinde bile aklına taktığı hususlarda deneysel ve bilimsel kesinlik arayan insan tipi çıkıyor. Ve bence bu kaçınılmaz bir gerçeklik. İnsan ilişkilerinde bu şüphecilikten sizi kurtarabilecek birine rastlamanız da hemen hemen imkansız...
Old 27-02-2008, 19:11   #8
gençhukukçu54

Ben henuz hukuk fakultesi 4. sınıftayım, 3 yıldır okul ile birlikte avukat yanında çalışıyorum.henuz yeni sayılırım fakat yine de bu kısa dönem içinde belkide en iyi kavradığım hususlardan biri şüphecilik olsa gerek.Belkide yanlış formulden çözüme ulaşmaya çalışıyorumdur ama dosyaları incelerken ; hata ayıklar veya hukuka aykırı bir hususun varlığını arar gibi elimdeki işi yapıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi