Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası açmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2011, 10:33   #1
Konuk

Varsayılan boşanma davası açmak istiyorum

Merhaba

10 yıllık evliyim. Eşim 6 yıl önce paranoid atak (sanrısal bozukluk) geçirdi. Kısa bir süre ilaç tedavisi gördü, sonra bıraktı. Hastalığı ve tedaviyi reddetti. Hastalık giderek artan şiddette devam ediyor. Aşırı şüpheci, tv ve gazete haberlerden rahatsız oluyor. Dini konulara ilgisi arttı. Ticari hayatta başarısız. Boşanmak istediğimi söyleyince oğlumu benden almakla tehdit ediyor, türlü bahaneler uyduruyor.

Yönlendirmenize ihtiyacım var. Teşekkürler.
Old 18-02-2011, 11:22   #2
Levent Cirit

Medeni Kanun "Eşlerden biri akıl hastası olup da bu yüzden ortak hayat diğer eş için çekilmez hâle gelirse, hastalığın geçmesine olanak bulunmadığı resmî sağlık kurulu raporuyla tespit edilmek koşuluyla bu eş boşanma davası açabilir." demektedir.
Eşinizin hastalığının geçme olanağı yok ise ve bu durum, yargılama esnasında yaptırılacak inceleme ile de saptanabilecek nitelikte ise bu maddeye dayanarak boşanma davası açabilirsiniz.

Herhangi bir hak kaybına uğramamak için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneririm.
Old 18-02-2011, 15:31   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Ek olarak,

Eşinizin tutum ve davranışlarının aile birliğini temelinden sarstığını, çekilmez hale getirdiğini ileri sürerek şiddetli geçimsizlik nedeni ile de boşanma davası açılması mümkündür.

Çocuğunuz kendini ifade edecek yaşta ise 7 yaş ve üzeri görüşü alınacaktır. Daha küçük ise anne şefkatine muhtaç olduğu kabul edilir ve velayette önecilikli olarak anne düşünülür.

Eğer çocuğunuz ile ilişkileriniz sorumluluk ve sevgi ile yürüyorsa, size atfedilebilecek bir kusurunuz bulunmuyorsa mahakemece yararınıza değerlendirilir.

Şiddet görmekte iseniz, ailenin korunmasına ilişkin kanundan yararlanabilir ve eşinizin evden uzaklaştırılarak, şiddete yönelik eylemlerine son vermesini, evden ve ev eşyalarından sizin ve çocuğunuzun yararlanmasına yönelik TEDBİR kararları alınmasını en yakınınızdaki aile mahkemesinden isteyebilirsiniz.

Profesyonel destek alınız.

Maddi gücünüz iyi değilse bulunduğunuz yer il barosuna ücretsiz avukatlık hizmeti için başvurabilirsiniz. İlçede iseniz adliye binaları içinde bulunan adli yardım büroları size yol gösterecektir.

Saygılar.
Old 21-02-2011, 12:27   #4
Konuk

Tekrar merhaba, hızlı yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Eşim henüz fiziksel şiddet uygulamıyor ancak psikolojik olarak beni ağır baskı altında tutuyor. Sürekli hakaret ve küfür ediyor. Bu durumda evden uzaklaştırma kararı aldırabilir miyim?

Oğlum 8 yaşında ve durumun bilincinde. Kusurlu bir yanım olmadığını düşünüyorum. Velayetini kaybetme rsikim olabili mi?

Tekrardan teşekürler.
Old 21-02-2011, 18:17   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı
Şiddet sadece fiziksel değil psikololojik,sosyal ekonomik cinsel vb olabilir.Hak ve özgürlüklerin kullanılmasının ortadan kaldırılması veya azaltılması ile sonuçlanan tüm eylemler şiddet olarak tanımlanmaktadır.

Hakaret ve küfür hiç kuşkusuz şiddettir.Yaşsadıklarınızı açıklayarak koruma kararı isteyebilirsiniz.Davanızda korku ve şiddete yönelik tüm eylemlerin yasaklanmasını,eşinizin evden uzaklaştırılması ve tedavi için bir sağlık kurumuna başvurmasına karar verilmesini isteyiniz.

Karar süresince çocuğunuzun sizin yanınızda yaşamasına ilişkin karar verilmesini de isteyebilirsiniz.Velayete ilişkin asıl karar boşanma davasında verilecektir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi