Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tenkis Davasında zamanaşımı/ zararın doğduğu tarih?

Yanıt
Old 31-05-2013, 17:25   #1
AV.ESRA UYSAL

Varsayılan Tenkis Davasında zamanaşımı/ zararın doğduğu tarih?

Merhaba değerli meslektaşlarım. Elimde ilginç bir dava konusu var ve ben emin olamadığım için sizlere sorma ve yardım alma gereği duydum. Müvekkilim iki kardeş. Müvekkilimin annesi 20 yıldır felçli ve 2011 yılında vefat etmiş. Ancak müvekkilin annesi 2006 yılında müvekkilin kardeşi ile birlikte müvekkilimin saklı payı ihlal edilerek tüm mal varlığını kapsayacak şekilde ölünceye kadar bakım sözleşmesi yapıyor. Bakım sözleşmesinin şartları yerine getirilmemiş. Müvekkilin annesi vefat ettikten sonra diğer kardeş ölünceye kadar bakım sözleşmesi gereği tapu iptal ve tescil davası açıyor. Bu davada müvekkili başka bir meslektaş temsil ediyor ve mahkeme tarafından çok saçma bir şekilde dava kabul edilerek tapu iptal ve tescile karar veriliyor. Karar temyiz aşamalarından geçerek kesinleşti. Ancak kesinleşme tarihi yeni.
Ben saklı payın tamamen ihlal edilmesi nedeni ile tenkis davasının açılabileceğini BK 515. maddeye göre düşünüyorum ancak zamanaşımı ile ilgili tereddütlerim var. Yasada tenkis davası için ölümden itibaren 1 yıl ve her halde 10 yıllık süre belirtilmiş. Ölümden itibaren 1 yıllık sürenin geçmiş olduğu aşikar. Ancak ben tenkis davasını diğer kardeşin tapu iptal ve tescil davasının kesinleşmesi ile tapu devrinin yapıldığı ve zararın bu tarihte doğduğu gerekçesi ile açarsam zamanaşımı prolemi ile karşılaşırmıyım. Konu ile ilgili bilgisi olan ve elinde yargıtay kararı olan arkadaşların en kısa zamanda dönüş yapmalarını önemle ve saygı ile talep ediyorum .
Selamlar...
Old 02-06-2013, 18:16   #2
Av.şükrü söğüt

Sayın meslektaşım,
Sizinde bildiğiniz gibi Ölünceye kadar bakma akitleri sağlararası ve karşılıklı taahhütleri içeren bir sözleşmedir.Annenin ölümü ile birlikte bakım borçlusu -kardeş sözleşmeden doğan talep hakkını kullanarak terekeye(yasal mirasçılara) karşı aynen ifa davası(tapu iptali ve tescili) davası açmış ve davayı kendi lehine sonuçlandırmış ve verilen karar da kesinleşmiştir.(Yargıtay Ölünceye kadar bakma akitlerinden doğan taleplere ilişkin davalarda muvazaa iddiasının savunma yoluyla da kullanılabileceğini kabul etmektedir,ancak sizin olayınızda tapu iptali ve tescil davası davacı kardeş lehine sonuçlandığından artık bu savunma üzerinde durabilme imkanı da kalmamıştır.)
Sizinde bildiğiniz gibi basit bir tanımla, tenkis davaları sağlararası veya ölüme bağlı karşılıksız (ivazsız) kazandırmalar saklı pay sahibi yasal mirasçıların saklı paylarına zarar verdiği ölçüde kazandırmanın indirime tabi tutulmasını sağlamaya yönelik davalardır.Oysa bakım borçlusu-davacı kardeş ,annesinden sağlararası karşılıksız bir kazandırma almamış,Bilakis sözleşmeden doğan talep hakkını( karşı edimi talep etme hakkını) kullanarak dava konusu taşınmazın mülkiyetini hükmen temlik almıştır.
Bu nedenle olayınızda tenkis davasının hiçbir yasal şartı bulunmadığından tenkis davası açmamanızı tavsiye ederim.
Ayrıca tenkis davalarına ilişkin olmak üzere 743 sayılı eski Tkm ile 1 ve 5 yıllık zamanaşımı süresi öngörülmüş iken 4721 sayılı yeni TMK ile ise 1 ve 10 yıllık hak düşürücü süre koşulunun getirildiğini de belirtmek isterim. Saygılarımla..Av.Şükrü Söğüt
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi