Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekalet ücreti-masraf avansı

Yanıt
Old 04-03-2009, 22:43   #1
avukat152

Varsayılan vekalet ücreti-masraf avansı

Bir müvekkilimle kiracısı adına tahliye talepli icra takibi yapmak ve bunun devamında tahliye davasıyla kiracıyı tahliye etmek hususunda şifahi olarak anlaştık. Tahliye davası için bir ücret belirledik, icra takipleri içinse yüzde üzerinden anlaştık.
Kesinleşen icra dosyalarının birinden hacze gittim, borçlunun satış neticesinde borcumuzu hatta masrafımızı dahi karşılamayacak kadar az malı bulunduğu için, tahliye davasının sonucuna kadar bekleme konusunda anlaştık yine şifahi olarak.

Tahliye kararını aldımm, kesinleştirdim, ancak müvekkilimi aradığımda tahliye için masrafı yapabilecek durumda olmadığını söylüyor.. Elimde 200 lira gibi bir masraf avansı kaldı. Dava ücreti için de müvekkil herhangi bir ödeme yapmadı.

Dosyalarla ilgili sorumluluktan kurtulmak ve vekalet ücretimi tahsil etmek için ne yapmalıyım? Masraf avansının vekalet ücretine mahsup edildiğine, yada masraf avansı istediğime ve vekalet ücretimin ödenmesi gerektiğine dair bir ihtarname mi çekmeliyim? Eğer müvekkili beklersem, ilerde vekalet ücretimin tahsili için dava açtığımda ihmalim olduğu sonucuna varılacağını düşünüyorum...

Yardımlarınızı bekliyorum
Old 04-03-2009, 23:45   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sözleşme yapmadığınız için ancak Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'ne göre ücret isteyebilirsiniz; sözlü olarak anlaştığınız tutarı değil (yemin deliline dayanırım diyorsanız, o başka).
Yine sözleşme yapmadığınız ve müvekkilin taleplerini yazılı olarak almadığınız için, her an görevi ihmal suçlamasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.
Müvekkilinize gerekli masrafın ödenmesi hususunda ihtar gönderip makul bir süre veriniz; ödenmemesi halinde dosyadan haklı olarak çekilebilirsiniz.
Old 25-05-2009, 19:23   #3
avukat152

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Müvekkile masraf yatırması için ihtarname gönderdim ve verdiğim süre içerisinde masraf yatırılmadı. Avukatlık asgari ücret tarifesi üzerinden talep edeceğim vekalet ücretleri için alacak davası mı açmalıyım yoksa direkt icra takibi mi? Dava açmadan dosyalardan istifa etmeli miyim?

Teşekkür ediyorum. Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi