Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Markanın hükümsüzlüğü davası ile YİDK kararının iptali davasında yetkili Mahkeme

Yanıt
Old 13-09-2008, 22:26   #1
Av.Bilgin Elial

Varsayılan Markanın hükümsüzlüğü davası ile YİDK kararının iptali davasında yetkili Mahkeme

Bir müvekkilin uzun yıllardır Ticaret Ünvanında ve ürünlerinde kullandığı örn.xxx adlı bir markası var. Sektöründe de tanınmış bir firma. TPE 'ne xxx markasının tescili talebinde bulunduğunda talebi xxx markasının yakın zamanda bir başka firma adına tescil edilmiş olması nedeniyle reddediliyor.
YİDK kararının iptali için TPE hasım gösterilerek Ankara FSEM de dava açılabilir diye düşünüyorum.
Ayrıca bizden önce tescil başvurusunda bulunan ve xxx markası adına tescil edilen firmayı hasım göstererek marka iptali(hükümsüzlüğü-sicilden terkini) davası da açmayı da düşünmem gerekiyor mu?
Gerekiyor derseniz bu davada yetkili mahkeme davalının ikametgahı mahkemesi olacak diye biliyorum.Davalının ikametgahı da Kayseri..
Sorum özetle şu;
YDİK kararının iptali için davayı Ankara FSEM de açmam gerekiyor. Bu dava ile birlikte , bizden önce tescilli olan markanın iptali davasını da yine Ankara FSEM de, (her iki talebim tek davada )açabilirmiyim?
Bazen çok çalışınca çok karışıyor bilirsiniz..Şu an bende öyle oldum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..
Old 14-09-2008, 21:16   #2
ecesaka

Sayın Meslektaşım,

YİDK kararının iptali için 556 Sy.lı KHK'da mevcut hüküm çerçevesinde hem TPE'yi hem de söz konusu markayı adına tescil ettirmek isteyen firmayı davalı göstererek açmanız gerekmektedir.

Diğer davayı da "davacı" taraf olarak markanın asıl sahibi sıfatıyla açarak diğer markanın sicilden terkini talebiyle açacağınız için 556 sy.lı KHK'da yer alan

Alıntı:
HUKUK DAVALARINDA YETKİLİ MAHKEME

MADDE 63 - Marka sahibi tarafından, üçüncü kişiler aleyhine açılacak hukuk davalarında yetkili mahkeme, davacının ikametgahının olduğu veya suçun işlendiği veya tecavüz fiilinin etkilerinin görüldüğü yerdeki mahkemedir.

Davacının Türkiye'de ikamet etmemesi halinde, yetkili mahkeme, sicilde kayıtlı vekilin iş yerinin bulunduğu yerdeki ve eğer vekillik kaydı silinmiş ise, Enstitünün merkezinin bulunduğu yerdeki mahkemedir.

Üçüncü kişiler tarafından marka başvurusu veya marka sahibi aleyhine açılacak davalarda yetkili mahkeme, davalının ikametgahının bulunduğu yerdeki mahkemedir. Marka başvurusu veya marka sahibinin Türkiye'de ikamet etmemesi halinde, ikinci fıkra hükmü uygulanır.

Birden fazla mahkemenin yetkili olduğu durumda, yetkili mahkeme, ilk davanın açıldığı mahkemedir.

hükmü gereği ayrı bir dava olarak davacı ikametgahında açabileceğinizi düşünüyorum.
Old 14-09-2008, 22:21   #3
yaşar

YİDK kararlarına karşı Ankara' da dava açmanız gerekiyor.iyi çalışmalar
Old 15-09-2008, 15:52   #4
Av.Bilgin Elial

Varsayılan YİDK kararının iptali ile birlikte bizden önce tescil edilen markanın iptali

YİDK kararının iptali istemi ile Ankara'da dava açılacağı kesin.
Ben bu dava ile birlikte benden önce tescil edilmiş olan ve esasen benim marka başvurumunda reddine neden olan markanın da iptali davasını açmak istiyorum.
Bu davada sizin de söylediğiniz gibi davalının ikametgahında açılabilir.
İki ayrı yerde iki dava açmak yerine Ankara'da tek dava açabilirmiyim?
Old 15-09-2008, 15:55   #5
Av.Bilgin Elial

Benim sorum tam olarak şuydu.
YİDK kararlarına karşı Ankara'da, marka iptali için davalının ikametgahında dava açabiliyorum.
peki ayrı ayrı yerlerde iki dava açmak yerine TPE ve önceki tescilli marka sahibini davalı yaparak tek dava haline getirip Ankara'da dava açabilirmiyim?
Bana açabilirmişim gibi geliyor..Ama emin olamıyorum
Old 27-05-2011, 09:08   #6
AV.SERTANn

Acil aynı dava dilekçesi ile Ankara'da dava açılabilir mi?

.
Alıntı:
YİDK kararlarına karşı Ankara'da, marka iptali için davalının ikametgahında dava açabiliyorum.
peki ayrı ayrı yerlerde iki dava açmak yerine TPE ve önceki tescilli marka sahibini davalı yaparak tek dava haline getirip Ankara'da dava açabilirmiyim?
Bana açabilirmişim gibi geliyor..Ama emin olamıyorum

Sayın Meslektaşımın sorusu cevapsız kalmış aynı konu ile karşı karşıyayız o nedenle ben de aynı soruyu soruyorum....
YİDK'nın marka tescil başvurusunun tescilli benzer marka nedeniyle reddi kararına karşı Ankara ihtisas Mahkemesinde dava açılması gereklidir.Marka sahibine yani markası daha önce tescil edilmiş kişiye karşı marka iptal davasının davalının ikametgahı Mahkemesinde açılması gerekmektedir.

Bu iki husus yani hem marka iptali hem de TPEnin red kararının iptali aynı dilekçe ile TPE ve tescilli Marka Sahibi hasım gösterilerek Ankara FSHM'de açılabilir mi?
Old 27-05-2011, 14:21   #7
didemoz

YDİK kararının iptali davasını Ankara'da hükümsüzlük davasını ise marka sahibinin ikametgahında ayrı ayrı açmanız gerekir. Ankaradaki mahkeme'de hükümsüzlük davasının bekletici mesele yapılmasını talep edebilirsiniz. Eğer davaları Ankara'da aynı dilekçe ile açarsanız hükümsüzlük açısından yetkisizlik kararı verir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi