Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimin borçları nedeniyle evimi üstüme alamıyorum;

Konuyu Kilitleyin
Old 01-11-2008, 18:12   #1
Konuk

Varsayılan eşimin borçları nedeniyle evimi üstüme alamıyorum;

İyi akşamlar,
ben 30yıllık evliyim.5yıl önce eşimin başka bir kadınla ilişkisi olduğunu öğrendim.3yıldır da bu sebepten ötürü ayrı yaşıyoruz(başka bir şehre gitti)eşimin emekli maaşı var ve ayrıca şu an serbest olarak çalışmakta olduğunu da biliyorum.ben ev hanımıyım buna rağmen 3yıldır maddi destek sağlamıyor.üstelik bir çocuğum öğrenci,onun da ihtiyaçlarını karşılamıyor(maddi-manevi).şu an öturduğum evi de eski borçları olduğundan haciz gelebilir endişesiyle üzerime alamıyorum ancak boşanmak da istemiyorum zira onun sağlık sigortasından yararlanıyorum ve açıkcası diğer kadının eşimle toplum nezdinde ve hukuki açıdan da meşru bir hayat yaşamasını istemiyorum.
size sorum şu ki;
eşimden boşanmadan,
-nafaka talep edebilir miyim
-evimi alabilir miyim

ayrıca evden ayrılmadan önce kurduğu bir şirketin ortağı olarak beni göstermişti.ancak bana bir zarar gelmeyeceğini kendinin işveren olarak göründüğünü söylemişti.bu şirketin vergi...vs borçları da benden tahsil edilmek istenebilir mi?
ne yapmalıyım ve nafaka ve diğer davalar için adli yardım almayı düşünüyorum ancak tahmini olarak ne kadar masrafı olur bana.
yardımcı olursanız sevinirim.
şimdiden teşekkürler,iyi çalışmalar...
Old 01-11-2008, 19:19   #2
Av. Can DOĞANEL

1- Eviniz şu anda kimin adına kayıtlı gözüküyor?
2- Ortak edildiğiniz şirketin türü nedir? Kolllektif, limited, anomim vs.

Bu soruların cevabı bilinmeden sorularınıza net cevaplar vermek zor.

Ayrı yaşamakta haklı olduğunuz anlaşıldığından yalnızca nafaka istemli dava açabilirsiniz.
Old 01-11-2008, 19:57   #3
Konuk

şirketin türü limiteddi.ev de bir akrabamın üzerine görünüyordu ve bu durumdan eşimin haberi var
Old 02-11-2008, 00:19   #4
üye16069

Sayın Konuk,
"Boşanma davası açılmadan ayrı yaşamakta haklı olan eş kendi imkanlarıyla bakım ve geçimini sağlayamıyorsa ,hem kendisinin hem de müşterek çocukların bakım ve geçimine katkıda bulunması için diğer eşten tedbir nafakası talep edebilir". Boşanma davası açılmadan , kendiniz ve müşterek çocuğunuz yararına tedbir nafakası talep edebilirsiniz.

Şu anda oturmakta olduğunuz evin tapuda akrabanız adına kayıtlı olduğunu ,kendi üzerinize geçirmek istediğinizi belirtmişsiniz.Eşinizle yasal mal rejimine yani Edinilmiş Mallara Katılma Rejimine tabi olduğunuz düşüncesi ile böyle bir devir sonucunda eşinizin şahsi borçları nedeni ile sizin adınıza kayıtlı gayrimenkulün haczedilemeyeceğini ancak ileride boşanmanın gerçekleşmesi sonucunda mal rejimi tasfiyesi sırasında sorun oluşturucağını düşünüyorum.

Gerek tedbir nafakası davanız gerekse şu anda oturmakta olduğunuz ev ile ilgili yapmayı düşündüğünüz işlemler ile ilgili olarak bir avukattan hukuki yardım almanızı , mali durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanızıöneririm.
iyi akşamlar.
Old 02-11-2008, 16:58   #5
Konuk

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.yalnız ben tedbir nafakası istemli dava açmam eimin ileride açması muhtemel bir boşanma davasını etkiler mi?yani şimdi açacağım dava boşanma için haklı neden oluşturur mu?
teşekkür ederim.
Old 03-11-2008, 09:56   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Haklı sebeple ayrı yaşama sırasında kendiniz ve müşterek çocuğunuz için tedbir nafakasıisteyebilirsiniz.

Nafaka davası, açılması ileride açılacak boşanma davasında delil olarak değerlendirilebilir.

Fakat daha önce nafaka davası açan kişinin ,boşanma davasında haklı ve davanın mutlaka kabul edileceği anlamına gelmez.

Boşanma davasında tarafların iddiaları ve kusurları yeniden ve yeterince incelenecek ve buna göre karar verilecektir.

Bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi