Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yeni Evliyim Çocuğum Yok Eşim Tek Tarflı Boşanmak Istiyor;haklarım Neler.

Konuyu Kilitleyin
Old 24-06-2008, 10:17   #1
Konuk

Mesaj Yeni Evliyim Çocuğum Yok Eşim Tek Tarflı Boşanmak Istiyor;haklarım Neler.

ben 2 aylık evli bir bayanım.eşimle severek evlendik.eş durumundan tayinim çıktı çalıştıgım şehir vb bir sürü durum evliliğimle beraber değişdi.evliliğimim 15. günü eşim bana sevgi ile ilgili problem yaşadıgını ifade etmeye başladı .evlendiğimden beri ilgi ve sevgi görmüyorum.beni piskolojik olarak boşanmaya hazırlıyo.ben eşimi seviyorum boşanmak istemiyorumonu boşanmamaya ikna edemezsem bu durum da mahkeme nası bir sürece girer.davayı ben açmamak için sonuna kadar direnecem.bana maddi manevi tazminat ödesin istiyorum.ayrıca nafaka talep edebilirmiyim.çalışıyor olmaknafaka talebimi nasıl etkiler.çocuğumuzun yok bu durumda nafaka hakkımı ortadan kaldırırmı.yardımalrınız için teşekkür ederim.
Old 24-06-2008, 11:34   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Konuk,

Evlilik birliği içinde eşler birbirine yardımcı olmakla, aile birliğinin huzurunu gözetmekle yükümlüdürler. Eşinizin bu yükümlülükleri yerine getirmemesi, sizinle ilgilenmemesi nedeniyle aile mahkemesi hakiminin müdahalesini isteyebilirsiniz. Hakim eşleri uyarır, uzlaştırmaya çalışır ve eşlerin ortak rızası ile uzman kişilerin yardımını isteyebilir. Uzman yardımı ile evlilik birliğinin korunması sağlanabilir.

Eşinizin boşanma davasının kabul edilebilmesi, iddia ettiği olguların varlığını kanıtlamasına bağlıdır. Yani geçimsizliğe dayanarak dava açıyorsa geçimsizliği gösteren durumları, olayları her tür kanıtla kanıtlamalıdır. Bu durumda sizin kanıtlayacağınız bir şey yoktur. Siz boşanmak istemiyorsanız davasına itiraz edebilirsiniz.

Çocuğunuzun olmaması nafaka hakkınızı etkilemez, çünkü çocuk için istenen nafaka ile eşlerin kendileri için istedikleri nafaka birbirinden ayrıdır. Yoksulluk nafakasına karar verilmesi için kusurunuzun daha ağır olmaması ve boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek durumda olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Çalışıyor olmanız nafakaya karar verilmesine engel değildir, eğer geliriniz ayrı bir evde geçiminizi sağlamada yetersiz kalıyorsa nafakaya hükmedilecektir.

Maddi ve manevi tazminat ödenmesine karar verilmesini de isteyebilirsiniz, ancak manevi tazminat için boşanmaya neden olan olaylar nedeniyle kişilik haklarınızın saldırıya uğradığını kanıtlamanız gerekir. Maddi tazminat içinse boşanma nedeniyle var olan veya beklenen menfaatlerinizin zedeleneceğini kanıtlamanız gerekir. Yaşam standardınızın düşecek olması, koşulların zorlaşması maddi tazminata neden olacak durumlardır. Ancak maddi tazminat isteyen tarafın daha az kusurlu veya kusursuz olması gerekir.

Ayrıca bilinmelidir ki boşanmayı karşılıklı kabul etseniz dahi anlaşmalı boşanmak için en az bir yıldır evli olmak gerekmektedir, bu durumda tarafların boşanmak için mahkemeye nedenlerini kamıtlamaları zorunludur.

Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baro adli yardım bürosuna başvurmanızı öneriyorum.
Old 24-06-2008, 11:42   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk; sizin de belirttiğiniz gibi evliliğiniz henüz çok yeni...

Boşanma davasını, sizin ve ya eşinizin açmasının hukuken bir avantajı ya da dezavantajı yoktur.

Önemli olan, boşanma davası açan tarafın, dava dilekçesinde iddia ettiği konuları ve boşanmaya sebep olaylarda karşı tarafın kusurlu bulunduğunu ispatlamasıdır.

Böylelikle açacağınız boşanma davasında maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz.

Ayrıca, nafaka talebinde bulunmanızda da hukuken bir engel olmamakla birlikte, yargıtay yerleşmiş içtihatlarına göre çalışmakta olan tarafın yoksulluğa düşmeyeceği kabul gördüğünden, boşanma sonrası nafaka alma ihtimaliniz düşüktür.

Yine de talepte bulunabilirsiniz.

Haklarınız için mutlaka bir avukattan birebir yazılı ve ya sözlü hukuki destek alınız.

saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi