Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kredi kartı dolandırıcılığı

Yanıt
Old 29-08-2015, 13:42   #1
serhathicri

Varsayılan Kredi kartı dolandırıcılığı

Sayın üstadlarım merhaba, babamın 2.900 tl lik kredi limiti olan internete açık kredi kartının limiti 56.400 tl ye çıkarılmak suretiyle ingiltere üzerinden yaklaşık 15.000 tl lik alışveriş yapılmış. Alışveriş 09.08.2015'te yapılmış ancak bizim haberimiz dün yani 28.08.2015 te hesap ekstresi geldiğinde oldu. Babamın 56.400 tl lik aynı bankanın başka bir kredi kartı var ancak o internete kapalı. borç özeti 2.900 tl lik kart için gelmiş. Tahminimiz her iki kart birleştirilip kopyalanmış. Bu konuda bankanın sorumluluğu ne ? Banka kart kullanıcalarının güvenliğini sağlamak zorunda. bu durum o sorumluluk kapsama girer mi?
Old 30-08-2015, 20:03   #2
ozyoldas

Merhaba; Banka kredi kartları yönetmeliğinde yapılan değişiklikle getirilen önemli bir madde var;Madde 27/A (7) Üye isyeri anlasması yapan kuruluslar ve üye isyerleri, harcama ve alacak belgesi
düzenleme imkânı olmayan, kart hamili tarafından baslatılan ve internet kullanılarak
gerçeklestirilen islemler için diğer önlemlerle birlikte 3DSecure kart hamili doğrulama
teknolojisini içerecek sekilde kart kullanım alt yapısı tesis ederler. Bu fıkra kapsamında
gerçeklestirilecek islemlerde söz konusu altyapının kullanımının zorunlu tutulması, üye isyeri
anlasması yapan kurulusların ve üye isyerlerinin tercihlerine bağlı olup, zorunlu tutulmadığı
durumlarda kullanım kart hamilinin tercihine bağlıdır. Kart hamili dısında kalan Kanun
kapsamındaki taraflar, bu fıkra ile getirilen yöntem hakkında kart hamillerini bilgilendirirler.
Bence yönetmeliği incelerseniz bankanın da teknik alt yapının oluşturulması ve kartb hamilini bilgilendirmesi zorunuluğu var.Ayrıca limit artırımı onay alınmasını gerektiren bir durum,nasıl bu kadar fazla 10-15 kat artırım yapılabilmiş?Bankanın sorumluluğu var.
Old 17-01-2017, 13:14   #3
Numerus Clausus

Merhabalar. X bankasının kredi kartı hamiliyim, ancak bu kredi kartımı doğru dürüst kullanmadığım gibi internet bankacılığını da hiç kullanmadım. Yaklaşık 1 ay kadar önce mesai bitiminde ilgili bankanın numarasından isim-soy isim-banka şubesi-müşteri temsilcisi ismi söylenerek arandım. Kredi kartımdan kıbrısta işlem yapıldığı işlemin tarafımdan yapılıp yapılmadığı konusunda sorgulandım. Aynı kredi kartı için aynı olay daha önce de başıma geldiğinden ve tüm kişisel bilgilerim verildiğinden inandım ve kartların iptalini kabul ettim. Kartların iptali ve yeni kart işlemleri için telefona gelen şifreyi vermemi istediler. Beşer şaşar misali ben de gereken bilgileri verdim. Tabi meğer bu şahıslar dolandırıcı imiş ve kartın tüm limitini internet bankacılığı üzerinden adıma hesap açarak havale etmişler. Aynı zamanda mail adresimi de değiştirmişler, bana mail gelmedi. Bu olayların tamamı saat 5ten sonra oldu. Bir süre sonra yeni kart gelmeyince şubeyi aradım ve dolandırıldığımı öğrendim. Ben mecburen ödemeyi yaptım günlük faiz işlemesin diye. Tabi banka ödemeyi iade etmedi. Ancak hiç kullanılmayan bir karttan mesai bitiminde kısa süre içinde bu kadar yüksek havaleler yapılması, hesaplar açılması vs işlemlerin banka tarafından dolandırıcılık senaryosu olarak görüp müdahale etmesi en azından telefonla teyit etmesi gerektiğini, bu nedenle sorumluluğunun olduğunu düşünmekteyim. Dava açmayı planlıyorum. Her ne kadar şifre vermemem gerekiyor ise de tüm bilgilerimin dolandırıcıların eline geçmesinde, zaten aynı olay daha önce de aynı banka sebebiyle başıma geldiğinden bankanın güvenlik açıkları olduğunu ve sorumlu olduğunu düşünmekteyim. Görüşlerinizi bekliyorum... Saygılarımla...
Old 17-01-2017, 17:53   #4
isungur

Sn. Clausus, Geçmiş olsun maalesef bu konuda çok mağduriyet var. Ben dahi arandım. Arayan numaranın çağrı merkezi numarasından sadece bir karakter farklı olduğunu görmesem belki inanacaktım.
Yaklaşık 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin çalınmış olduğu kısa süre öncesine kadar her yerde haberdi hatırlarsanız.
Bu nedenle kimlik bilgileri üzerinden yaklaşan herkese şüpheyle bakmak gerek.
Size gelen şifre de sanırım kart şifresi değil, internet bankacılığı şifre değişikliği onay kodu idi. Onayı vermekle sizin adınıza internet bankacılığını kullanma izni vermiş oldunuz, o kişi de kredi kartı nakit avans limitlerinizi sonuna kadar kullanıp havale etmiş, aynı zamanda sistemde kayıtlı e mail cep telefonu gibi bilgileri de değiştirmiştir.
Bu noktada da bankalar kendilerini, müşterilerini her zaman "bankamızdan kimse sizden şifre istemez dikkatli olun sakın inanmayın" şeklinde tüm mecralardan uyarıyoruz diyerek savunacaklardır.
Kimlik bilgileriniz bankadan çıkmıyor, çalınmış bilgileri kullanıyorlar. Telefon bilgilerinizi de bankadan değil, başka kaynaklardan elde ettiklerini unutmayınız. Bankalara bu konuda kusur atfetmek biraz zor gibi. Bankalar internet bankacılığı hizmetini zaten hizmet saatleri dışında müşterileri her zaman hizmet alabilsin diye işletiyorlar. Milyonlarca kişinin kullandığı bir hizmette tek tek kişilerin işlemlerinin gözlenerek (monitoring) analiz edilip bir sonuca varılması ve ona göre aksiyon alınması olağan bir şey değildir. Bunu bir kusur olarak ileri sürmek çok zayıf bir iddia olacaktır.
Fakat tüketici mahkemelerinin genel eğilimi tüketici lehinedir. Bu hususu da göz önünde bulundurunuz.
Saygıyla.
Old 27-11-2020, 10:14   #5
Av.Mihriban

Merhaba bir yakınımın kredi kartından 12.000 TL yurtdışı alışverişi yapılıyor alışverişe onay veriyor fakat alışveriş sitesi değilde bankanın sitesi olduğunu düşünerek onay veriyor daha sonra farkeden farketmez bankayı arıyor iptal ediyor sonrasında şikayetçi oluyor şikayetçi olduğunu da belirterek bankaya bildirimde bulunuyor kartlar iptal ediliyor vs bu sırada işlem provizyonda bekliyor fakat ikinci gün banka işlemi provizyonda çıkartıyor dolandırıldığını bildirdiği halde bu durumda ne yapılabilir?
Old 27-11-2020, 13:15   #6
isungur

Merhaba Mihriban Hanım,
3D secure sistem içerisinde alışveriş yaptığını ve işlemi, gelen şifreyi girerek, onayladığını anlıyorum. Bu durum bankanın ilgili alışveriş için chargeback (mahrecine iade) yapmasına imkan vermez. Alışverişlerin provizyonda beklemesi diye bir olay maalesef yoktur. Provizyon kaydı olarak görünen işlemler, tamamlanmış ancak üye işyerinden karşı banka aracılığı ile henüz borç kaydı gönderilmemiş işlemlerdir. Provizyonda sadece bir bilgi kaydı görünür. Borç kaydı geldiğinde provizyon kayıtlarından silinir ve dönem içi işlemlerde izlenmeye başlanır. Provizyonda görünmesi, işlem tutarının henüz ödenmediği anlamına gelmiyor. Kart sisteminde işlemler provizyon verildiği anda biter ve kart hamili bankasını işlem bedelini ödeme yükümlülüğü altına sokar. İşlem bedelleri de işlemin yapıldığı üye işyerinin anlaşmalı olduğu banka tarafından uluslararası takas sistemi aracılığı ile, kart hamili bankasının yurtdışı bankalardaki (Bank Of America gibi) takas hesaplarından otomatik alınır. Kartı veren bankanın iznine onayına ihtiyaç yoktur.
Maalesef yapılacak bir işlem yok bu durumda.
Çok selam.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi