Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka ve tazminat taleplerim kabul edilir mi? nasıl tahsil ederim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-01-2010, 22:04   #1
aşk ve ceza

Varsayılan nafaka ve tazminat taleplerim kabul edilir mi? nasıl tahsil ederim?

Mrb..Öncelikle böyle bir çalışmanızdan dolayı sizlere çok tşk.ederim.Benim öğrenmek istediğim;benim boşanma dilekçemde kendim için maddi ve manevi tazminat olarak ayrı ayrı 10.000 tl.kendim için 300 tl.1.5 yaşında olan çocuğumuz için ise 200 tl.nafaka talep ettim.Ayrıca bu davayı kazanmam halinde ise mahkeme ve avukatlık giderlerini davalının üstüne kalmasını beyan ettim.Eşim şu anda çalışmıyor.Benim bu taleplerimi mahkemede hakim neye göre karar verir.Acaba isteklerimi alabilirmiyim?Şimdiden çok tşk.ederim.
Old 13-01-2010, 22:29   #2
Adli Tip

Sayın Konuk;

Tazminat taleplerinde, kişilerin çalışıyor olup olmamasından çok, ekonomik ve sosyal durumu göz önünde bulundurulur.

Dosya içeriğini bilmeden, taleplerinizin kabul edilip edilmeyceğinin söylenmesi mümkün değildir.

Davanızı bir avukatla takip etmeniz, hak kaybına uğramamanız açısından önemlidir.

Saygılar,
Old 14-01-2010, 18:03   #3
aşk ve ceza

Eşimin üstüne kayıtlı her hangi bir şey yok ve başka bir yerden geliride yok.Şu an oda benim gibi babasının evinde kalıyor.Yani maddi imkansızlıklar içerisinde.Hadi böyle birinden tazminat hakkımdan feragat edeyim,ama çocuğumun ve benim nafakamı alma durumum varmı acaba?Benim babamın durumunun iyi olması,nafaka hakkımı aleyhime kullanabilirmi?İlginiz için çok teşekkür ederim.
Old 14-01-2010, 18:43   #4
Av.H.Sancar KARACA

Nafakanın takdiri yönünden; öncelikle sizin ve çocuğunuzun ihtiyacının ne olduğu, gelir getirici bir işte çalışıp çalışmadığınız ve doğal olarak düzenli gelirinizin olup olmadığı, kişisel sosyal ve ekonomik durumunuz ile nafaka borçlusunun kişisel sosyal ve ekonomik durumu araştırılır. Babanızın durumunun iyi olması kural olarak nafaka miktarının belirlenmesinde aleyhinize sonuç doğurmaz.
Bu ve benzer sorularınıza daha yerinde cevaplar bulabilmeniz, sorunlarınızı çözebilmeniz ve hak kaybına uğramamanız bakımından benden önce cevap yazan meslektaşımın belirttiği üzere doğrudan avukat yardımı almanızı öneririm.Mali gücünüz elvermiyorsa bulunduğunuz ildeki baroya başvurarak bu yardımı (ekonomik koşullarınız uygun bulunursa) ücretsiz temin edebilirsiniz (diye düşünüyorum)
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi