Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

esım bızı terkettı cocugum ıcın mıras talep edebılırmıyım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-01-2010, 15:22   #1
mıhrıban kr

Varsayılan esım bızı terkettı cocugum ıcın mıras talep edebılırmıyım

ıyı gunler ben ben yıllar once dını nıkahla ewlendım ve bır cocugum oldu sonra esım benı bırakıp gıttı ve bende hıc ewlenmedım oglum o kısının soyadını tasıyr ve bende kendı soyadımı tasıyorum aglum 43 yıldır babasını gormedı bende gormedım hıc arayıp sormadı oglum bır ıkı defa ulasmaya calısdı anacak hep engellendı ben suan oglumun haklarını ıstyrm yanı mırasını o kıısnın ewlendıgını br tane oglu oldgunu ogrendım kendısı 2005 yılında wefat etmıs acaba ben bu kısıden hak talep edebılırmıyım bır ıkı avukata bana mıras talebının kısı oldukden sonra bes yıl ıcerıısnde buna baswurulması gerektııgnı soyluyr acababu ne kadar dgrudur ben yıllarca ogluma bakdım onun ııcn yasadım sımdı onun artık rahat etmeısnı ıstyrm bana yardımcı olursanız sewınırım ne yapmalıyım nasıl bır yol ızlemem gerekıyr acaba
Old 13-01-2010, 16:38   #2
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan mıhrıban kr
ıyı gunler ben ben yıllar once dını nıkahla ewlendım ve bır cocugum oldu sonra esım benı bırakıp gıttı ve bende hıc ewlenmedım oglum o kısının soyadını tasıyr ve bende kendı soyadımı tasıyorum aglum 43 yıldır babasını gormedı bende gormedım hıc arayıp sormadı oglum bır ıkı defa ulasmaya calısdı anacak hep engellendı ben suan oglumun haklarını ıstyrm yanı mırasını o kıısnın ewlendıgını br tane oglu oldgunu ogrendım kendısı 2005 yılında wefat etmıs acaba ben bu kısıden hak talep edebılırmıyım bır ıkı avukata bana mıras talebının kısı oldukden sonra bes yıl ıcerıısnde buna baswurulması gerektııgnı soyluyr acababu ne kadar dgrudur ben yıllarca ogluma bakdım onun ııcn yasadım sımdı onun artık rahat etmeısnı ıstyrm bana yardımcı olursanız sewınırım ne yapmalıyım nasıl bır yol ızlemem gerekıyr acaba

Sn Katılımcı;
Çocuğunuz babasının soyadını taşıdığına göre babası çocuğunuzu yasal olarak tanımıştır.Dolayısıyla çocuğunuz babasnın mirasında hak sahibidir.Öncelikle çocuğunuzun babasına ait nüfus kayıt örneğini çıkarınız akabinde de mahkemeden veraset belgesini çıkararak çocuğunuzun mirasçılığını tespit ettiriniz.
Çocuğunuzun hakları oldukça çeşitlidir.MUTLAKA bir meslektaşımızın birebir hukuki desteğini alınız.

Maddi durumunuzun elverişli değil ise, bulunduğunuz il Baro'sundan tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Old 14-01-2010, 18:28   #3
Konuk

pekı esım olelı 5 yıl oldu bu zmn benm mırasdan pay almamı engelleyebılırmı ben bugune kadra bunun ıcın dawa acmayı duusndum ancak hep benı tuttugum avukat karsı tarfla anlasarak sıze mal yokmus gıbı gosterırler dıye hep aklımı karıstrdılar yalnız bır kaıdnım nasıl hareket etmelıyım suan esımın nerde oturdgunu bılmıyrm sadece sehır olarak bılıyrm bu konuda bana yardımcı olacak bır awukat onerebılırmısnız
Old 14-01-2010, 21:14   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
pekı esım olelı 5 yıl oldu bu zmn benm mırasdan pay almamı engelleyebılırmı ben bugune kadra bunun ıcın dawa acmayı duusndum ancak hep benı tuttugum avukat karsı tarfla anlasarak sıze mal yokmus gıbı gosterırler dıye hep aklımı karıstrdılar yalnız bır kaıdnım nasıl hareket etmelıyım suan esımın nerde oturdgunu bılmıyrm sadece sehır olarak bılıyrm bu konuda bana yardımcı olacak bır awukat onerebılırmısnız

Sayın katılımcı,
Mirasçı olan oğlunuzdur, siz değil. Oğlunuz veraset ilamı (mirasçılık belgesi) çıkartmakla işe başlayabilir. Elbette bu işlemlerin bir avukattan doğrudan hukuksal yardım alarak yapılması oğlunuza zaman kazandıracak ve haklarını etkin kullanmasını sağlayacaktır.
Sitemizde herhangi bir avukata yönlendirme yapılmamaktadır; tüm avukatlar bu işte oğlunuza hukuksal yardım yapabilecek bilgiye sahiptir.
Old 15-01-2010, 19:03   #5
Konuk

anlatamıyorum , oglumun bu mırasdan faydalanabılmesı ıcın esımın ne zmn oldgunun bır onemı yokmu bazı avukatlar bana esınız oldukden bes yıl ıcerıısnde bu hak talep edebılırsınız dıyrlar mırasda ölumden sonra baswurmak ıcın belırlı bır sure varmı
Old 15-01-2010, 23:37   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
anlatamıyorum , oglumun bu mırasdan faydalanabılmesı ıcın esımın ne zmn oldgunun bır onemı yokmu bazı avukatlar bana esınız oldukden bes yıl ıcerıısnde bu hak talep edebılırsınız dıyrlar mırasda ölumden sonra baswurmak ıcın belırlı bır sure varmı

Sayın Katılımcı,

Oğlunuzun miras hakkı zamanaşımı ile ortadan kaybolabilecek bir hak değildir. Oğlunuz babasının mirasçısıdır. Halen tapu intikalleri yapılmadığı için baba üzerinde görünen taşınmazlar üzerinde oğlunuzun miras hakkı bulunmaktadır. Yine araç ya da bankada para gibi mal varlığı değerlerinde de çocuğunuzun kaybolmaz hissesi vardır.

Ancak eğer muris baba sağlığında, oğlunuzun miras hakkını ortadan kaldırıcı işlemler yaptı ise bunlar için dava açılmalıdır. Bu tip davaların bir kısmında yine zamanaşımı süresi bulunmamaktadır.

Yine murisin sağlığında bir mirasçısını mirasından hiç yararlanamayacak ya da yasal MİRAS hissesini yok edecek biçimde yaptığı işlemlere karşı da tenkis davası denilen bir dava açılabilmektedir ki, bunun süresi babanın ölümünden tibaren 1 yıldır. Siz bu süreyi geçirmişsiniz.

Yapmanız gereken, murisin mal varlığını tespit etmek ve bir avukat ile yapılabilecekleri konuşmaktır.

Hak kaybına uğramamak için doğrudan destek alınız.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi