Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

"gerçek Çıkar"ımızı Biliyor Muyuz?

Yanıt
Old 01-07-2002, 19:57   #1
adliyem

Varsayılan "gerçek Çıkar"ımızı Biliyor Muyuz?

Geniş kapsamlı bir tartışma;

*Gelişmiş ülkenin insanı, devletini korumaya uğraşır.
*İsteseniz de ona vergi kaçırtamazsınız.
*Yalnız kendisinin değil komşusunun, işyerinin haklarını da korur.
*Yaşadığı çevreyi, işyerini temiz tutar. Buraların yeni kalması görüntüsünün bozulmaması için uğraş verir.
*Sokaktaki çiçekleri kopartmaz, evini her yıl boyar, arabasını bakımsız bırakmaz.
*Trafik kurallarına uyar. v.s.

Gelişmiş ülke insanı "gerçek çıkar"ını bilir. Örnek olarak sayılan bu davranış biçimi onun "gerçek çıkar" ına uygundur.

Acaba biz "gerçek çıkar"ımızı biliyor muyuz? Bugün bu yolda ne yaptık, yapmamız gerekiyordu da neyi yapmadık?

Gelin öz eleştiri yapalım.

"Gemisini kurtaran kaptan" olmayalım.
Old 05-07-2002, 22:10   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan çıkın

Ne kadar önemli bir tartışma konusu ancak yüzleşmekten korkuyoruz.. Hesap vermekten korkuyoruz.. Çıt yok.. yorum yok, görüş yok...ne kötü şey.

Bizim millet, en az milli duygu taşıyan milletdir. Milliyetçiliği ölmek yada maçta galip gelmek olarak algılar, algılatırız. Bir yandan futbol maçında bir gol atınca ben dahil 70 milyon ağlarken, diğer yandan devleti soyup soğana çeviririz. Kimimiz kredi alır, öedemez tokat atarız, kimimiz vergi kaçırır, kimimiz sokağı kirletir, park lambalarını, elektiriğini suyunu, hatta trafik işaretlerini çalarız..

Milliyetçilik tanımlanmalıdır. Öğretilmelidir bu millete.. hepimize yeni baştan... önce Devlet, önce vatan, önce insan, önce komşu, önce aile... sonra ben sonra cebim, çıkın'ım...

Bıyık bırakmak, tesbih çekmek, racon kesmek, yada maçta ağlamak, savaşta ölmek hatta körü körüne vuruşmak milliyetçilik değil, enayiliktir.. devlete ihanettir..
Old 06-07-2002, 19:47   #3
adliyem

Bir haftadır bu sitede bile konuya ilgi sıfır.

Sayın Tikici her zaman olduğu gibi duyarlılığını gösterdi. ondan da bu beklenirdi. Teşekkür ediyorum.

*Kendimiz "asgari yaşam" şartlarını sağlayabilmek için ne yapıyoruz?.
*"Rekabet ortamı"ndan haberimiz var mı?
*Hala her işe "torpil" ile girilebileceğini mi düşünüyoruz? *Tanıdığımız yoksa hastanelerde tedavimizin yapılamayacağını mı düşünüyoruz?
*"Kendimizden zengin herkesin hırsız" mı olduğunu düşünüyoruz? *Kurallara uymayan, vergi kaçıranın aftan yararlananın kazançlı mı olduğunu düşünüyoruz.
* Bütün memur ve bürokratların yolsuzluk mu yaptığını düşünüyoruz?
Kısaca "gemisini kurtaran kaptandır " mı diyoruz?

Acaba, evet acaba çözüm üretiyor muyuz?

BAKALIM GÖRECEĞİZ!!!
Old 08-07-2002, 12:27   #4
CALDERON

Merhabalar,

Seçtiğiniz konu için tesekkür ederim.Sakın fazla cevap gelmedi diye umutsuzluğa kapılmayın.Sizin gibi düşünen insanların sayısı artıyor buna inanın.En azından umudunuzu muhafaza edin .ben öyle yapıyorum.
Aslında bu olumsuz tabloyu meydana getirenler gemisini kurtarmaya çalışanlar değil gemiyi terketme derdinki farelerdir.Ama ne yazık ki bizim gibiler yazmakla,gündeme getirmekle kalıyor.daha çok desteğe ihtiyacımız var.Vazgeçmek yok teslim olmak ASLA.saygılarımla
Old 11-07-2002, 18:08   #6
adliyem

biraz daha umut demiştim ama tahmin ettigim gibi özeleştiri yapmaktan ve çözüm üretmekten korktugumuzu gördüm. Üzerimizdeki tembelligi ve uretimsizligi atmadıktan sonra biryerlere zor geliriz diye düşünüyorum....
Old 11-07-2002, 18:16   #7
adliyem

bu arada her anlamda üretmekten korktugumuz gibi sesli düşunmekten daha cok mu korkuyoruz !!!!!!!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi