Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmak İstemiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 29-12-2012, 21:40   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmak İstemiyorum

Merhabalar ben 62 yaşında bir bayanım.. Eşim 6 senedir benden ayrı yaşıyor. Şimdi boşanma davası açmış, Şiddetli geçimsizlik sebebiyle..

Ben bu yaştan sonra kendisinden ayrılmak istemiyorum, istiyorsa halen ayrı yaşamaya devam etsin ama resmi olarak ayrılmayalım..

6 senedir ayrı yaşadığımızı mahkemede delil olarak kullanacakmış. Benim bu konuda ne yapmam gerekiyor lütfen yardımlarınızı bekliyorum, bu yaştan sonra tek başıma bekar olarak yaşayamam, yaşamak istemiyorum..

Cevap dilekçesi vermem verekiyormuş, ne yapmam gerekiyor bu konuda yardımcı olursanız çok mutlu olurum
Old 30-12-2012, 13:55   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Dava dilekçesi tarafınıza tebliğ edildiğinde 2 hafta içinde cevaplarınızı,itirazlarınızı,karşı tarafın kusurlarını bildirebilir ve davanın reddini isteyebilirsiniz.

Ayrıca dava süresince tarafınıza nafaka takdir edilmesini de isteyebilirsiniz.

En kısa sürede bir avukattan hukuki destek almanız uygun olur.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilir ve tarafınıza avukat atanmasını isteyebilirsiniz.

Eğer atama 2 haftalık süre içinde yapılamayacak olur ise mahkemeye cevap süresinin uzatılması için dilekçe verebilirsiniz.Böylece mahkemece süreniz uzatılmış olacaktır.
Old 30-12-2012, 19:28   #3
Konuk

Varsayılan TeŞekkÜr Ederİm.

Çok teşekkür ederim Avukat Hanım;
Cevap dilekçesi vereceğim, kendisinin alkol bağımlısı olduğunu, başka kadınlarla ilişkisinin olduğunu, bana şiddet uyguladığını bildireceğim.
Ama merak ettiğim hakim ben bunları anlattıktan sonra boşanmamıza karar vermez mi?

Karşı tarafın bana yaşattıklarını yakınlarımız biliyor, çocuklarımda mahkemede şahit olacaklarmış.

Yani sizce burada benim boşanmama şansım var mı?

Eğer hakim boşanmanıza hükmeder derseniz tazminat ve nafaka isteyeceğim. Eşimin 1.700TL maaşı var başka da bir geliri yok. Benimse ne maaşım ne de başka birşeyim var. Bu durumda ortalama nekadar nafaka ve tazminat alabilirim?

Şimdiden çok teşekkürler...
Old 30-12-2012, 21:53   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Eşiniz daha önce boşanma davası açmış ve dava reddedilerek kesinleşmiş ise,kesinleşme tarihinden itibaren en az üç yıl bir araya da gelinmemiş ise hakim,bu sebebe dayalı boşanma talebini kabul etmek durumundadır.

Daha önce böyle bir dava açılmış ise boşanma kararı kaçınılmaz olacağı için cevap dilekçesi verme süresi içinde boşanmaya karar verilir ise maddi manevi tazminat ve nafaka taleplerinizi ileri sürebilirsiniz.

2-Daha önce bu yönde boşanma davası açılmamış ise,eşinizin kusurlu davranışları sebebi ile davanın reddini talep edebilir ve yine boşanmaya karar verilmesi halinde maddi manevi tazminat ve nafaka talep edebilirsiniz.Bu durumda hakim tarafların kusur durumlarına göre karar verecektir.Yani eşiniz sizin kusurlu olduğunuzu kanıtlarsa boşanmaya karar verilebilir.

3-Boşanma sonucu hükmedilecek maddi manevi tazminat ve nafaka miktarı her dosyada değişiklikler göstermektedir.Bir tahminde bulunmak mümkün değildir.

Bir avukattan hukuki destek almanızın önemini yine hatırlatıyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi