Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

İtİrazin İptalİ Davasinda Hukuk Ayibi!!!

Yanıt
Old 22-11-2006, 01:52   #1
Av. Başak SANCAR

Varsayılan İtİrazin İptalİ Davasinda Hukuk Ayibi!!!

Davalı vekili olarak katıldığım, Asliye Hukuk Mahkemesinde bugün sonuçlanan ve beni bir hukukçu olarak çok üzen bir itirazın iptali davası kararını ( "....... itirazın iptali ile takibin devamın, davalının %40 icra inkar tazminatına mahkum edilmesine ............." ) sizlerle paylaşmak istiyorum. Aşağıda sadece kararda yer alan bir kaç hukuki hatayı vereceğim.

Konu karışık olmakla birlikte, kısaca şöyle; müvekkil, yapımı devam eden bir kooperatifte, iş karşılığı anahtar teslimi alacağı daireyi davacıya 2000 yılında satıyor, aslında sadece üyelik devrediyor, çünkü o tarihte ne daire belli, ne de ortada tapu var. Davacı tüm hak ve vecibeleri ile birlikte kooperatif üyeliğini devralıyor. Müvekkil ile davacı ise, kendi aralarında "İbranamedir" başlıklı bir belge düzenliyorlar. İçeriğinde ".......... daire iş karşılığı anahtar teslimidir. Satın alan çevre düzenlemesine yönelik her hangi bir gidere karışmayacaktır. Kooperatifle doğacak her türlü uyuşmazlıkta satan sorumludur. Her hangi bir uyuşmazlıkta satış bedeli olan 90.000.-DM iade edilecektir..........." gibi düzenlemeler yer alıyor. 2001 yılında yani artık davacı kooperatif üyesi iken Yapılan Genel Kurulda, dairelerin iç işlerini tamamlamama ve herkesin zevkine göre yaptırmasına yönelik karar alınıyor. Davacı bu Genel Kurul kararına karşı tepkisiz kalıyor, iptaline yönelik dava,vs. yoluna gitmiyor, karardaki gibi dairesinin iç işlerini zevkine göre yaptırıyor, yani zımnen kararı kabul ediyor, müvekkile durumu bildirmiyor ve 2004 yılında nereden aklına geldiyse, davaya konu icra takibine girişiyor. Elinde tek bir belge, fatura,vs. yok. Gayet kabarık bir işlemiş faiz, ayrıca toplam alacağa %43 reeskont faizi talebi var, yani faize faiz de talep etmiş. Ve en önemlisi takibin sebebini "Cezai Şart" olarak açıklamış ve dayanağı da yukarıda açıklanan 2000 tarihli ibraname başlıklı belge. Borca, faize,vs. itiraz ettik, zamanaşımı itirazında da bulunduk.İtirazın iptali davası açtılar.

Davada da borcun esasına yönelik itirazlarımızı çok ayrıntılı bir şekilde yeniledik. Masraflara ilişkin belge sunamadılar, tanık dinletilmesine muvafakatımız olmadığı halde mahkeme tanık dinledi. Dairede keşif yapıldı. Hiçbir dayanağı olmayan bir bilirkişi raporu alındı,vs.,vs.....

Takip, ilamsız takip. Borcun aslına, faize itiraz var. Karşı (alacaklı) taraf Asliye Hukukta itirazın iptalini ve icra inkar tazminatı talep ediyor. Asıl alacak miktarı 1.700.-ytl.- takip toplamı 6.500.-ytl. Humk md. 1 uyarınca görevli mahkeme belirlenirken faiz ve feriler dikkate alınmaz, ancak görev itirazımız reddedildi.

BK. md. 101 uyarınca müvekkil temerrüde düşürülmemiş. Dolayısı ile ancak icra takibinden itibaren faiz işletilebilir. İşlemiş faiz yönünden itirazımızın iptali talebinin reddi gerekir.

Alacak likit değil. Satılan dairenin iç işlerine yapılan masraflara yönelik. Bilirkişi incelemesi ile yeniden rakam tespit edildi. Ayrıca müvekkil faize itirazında da haklı. İcra inkar tazminatına hükmedilemez.

Ve bunlar dışında da emin olun daha bir çok usul ve yasaya aykırılık sayabilirim. Tabii ki, tehiri icra talepli olara temyiz ediyorum.

Bir hukuk ayıbı olarak bilgilerinize sunulur. Yorumlarınızı bekliyorum.
Old 14-04-2007, 15:15   #2
Av. Savruk

Sayın Av. Başak Sancar,
Bu davanın kararını buraya yazarsanız çok memnun olurum. Çünkü aynı şekilde bir dava ile ilgileniyorum şu anda. Hakim neden ve nasıl böyle bir karara hükmetmiş beni bilgilendirirseniz sevinirim.
Old 10-12-2007, 11:38   #3
Av. Başak SANCAR

Bu davada temyiz itirazımız kabul edildi.Yargıtay 13.H.D. "........Dava niteliği itibariyle icraya yapılan itirazın iptali davasıdır. Bu davaya konu edilen takip dosyasında davacı talepte bulunurken takip talepnamesine takip sebebi olarak -ibranamede yer alan ceza şartı"nı göstermiştir.Bu talebikendisini bağlar.İtirazın iptali davasında bu talebini değiştirerek taşınmazdaki eksik imalat nedeniyle yaptığı masraların tahsili yönünde talepte bulunamaz......" gerekçesiyle BOZMA KARARI VERDİ.

Yargıtayın dayandığı gerekçe benim temyiz itirazlarımdan sadece birisiydi.Yerel Mahkeme kararı her yönü ile usul ve yasaya aykırı olduğundan bozma nereden gelecek diye çok merak ediyordum açıkçası.
Old 10-12-2007, 11:41   #4
Av. Başak SANCAR

Yargıtay 13.H.D.nin 10.07.2007 tarih, 2007/5172 E.- 2007/9919 K. sayılı kararı
Old 24-02-2009, 01:10   #5
arbitrator

İtirazın iptali davası bir alacak davası olmayıp, takip talebi ve itirazla sınırlı olarak icra hukukuna has bir dava niteliği taşıdığı için, görevin belirlenmesinde itiraz edilen alacağın miktarına bakılır.

Göreve ilişkin düşüncenize bu nedenle katılamıyorum.

Yine aynı nedenle takip talebinde yazılı dayanaktan başka bir alacağı olsa ve bunu ispatlasa bile, mahkeme sadece takip talebindeki dayanaktan doğan bir alacak olup olmadığına bakarak karar verir. Bozma bu nedenle isabetlidir.

Son olarak cezai şartın istenip istenemeyeceği ancak yargılama ile anlaşılacağından, likit olmadığı konusunda yargıtay uygulaması yerleşiktir.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi