Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Bekar kadınların anne olma hakkı?

Yanıt
Old 12-10-2006, 20:35   #31
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Toplumun değer yargılarını önemsiyorum. Bu benim hayat felsefem

Acaba her seçimimizin önüne kıstas olarak yerleştirdiğimiz soyut ve sonsuz izafilikteki değerlerin sahibi olduğu öne sürülen, bir diğer soyut kavram olan "toplum", bizi/bireyi ne kadar önemsiyor?

Acaba toplumu kim oluşturuyor?

Acaba bireyler toplumu mu oluşturuyor, yoksa toplumdan birey kendisine alt kimlik mi ediniyor?

Her tartışmada "toplumsal değerler", "etik" vb. kavramların, herhangi bir konuya karşıt tez olarak inatla dayatılmasını anlamıyorum. Dileyenin dilediği yöne evirip çevirebileceği, "toplumsal değer", "örf ve adet" , "gelenek ve görenek" ile tanımlanan soyut olgular, bireyin gerçekten öz kimliğini , kültürünü mü oluşturuyor, yoksa bizatihi gelişmenin, birey kimliğini edinebilmenin, yaşamı insan temelinde şekillendirebilme yeterliliğini kazanmaya çalışmamanın , düşünmemenin gerekçesini mi oluşturuyor ve yek diğerinin yaşama hakkını, düşünme hakkını ve nihayet doğasına uygun gelişme hakkının yoketmenin mazereti olarak mı kullanılıyor?

Saygılarımla...
Old 18-10-2006, 21:14   #32
Begüm ÇELİKKOL

Bana sorarsanız her kadının anne olma hakkı vardır. Ancak toplum kuralları, adetler, gelenekler, görenekler gibi pek çok etken bazı kadınları anne olmaktan alıkoymaktadır. Anne olmak için ise illa ki evli olmak gerekmiyor bence. Ancak toplumumuzun genel durumuna bakacak olursak, henüz bunu kaldırabilecek bir toplumu göremiyorum. Oysa yurtdışına baktığımızda durum böyle değil. Türkiye, birçok konuda zengin bir ülkeymiş gibi davranırken aileye önem verdiğini düşünen bir kültür içerisinde, gerek çalışan/çalışmayan bekar kadınların anne olma hakları korunmuyor, hatta engelleniyor...
Old 28-10-2006, 19:15   #33
SHODAN

Öncelikle burdaki değerli meslektaşlarım ve diğer arkadaşlarımın fikirlerine saygı duyduğumu belirtmek istiyorum.Sadece birşeyi merak ediyorum.Acaba konu başlığında anlatıldığı şekilde bekar bir annenin çocuğu olmayı, o şekilde dünyaya gelmeyi istermiydiniz?
Saygılar.
Old 30-10-2006, 15:57   #34
ışık

merhaba; forumları takip ediyordum ama siteye yeni üye oldum ve ilk mesajımı gönderiyorum. tüm mesajları okudum . kişisel eleştiri yapmadan sadece kendi düşüncelerimi söylemek istiyorum ve aynı saygıyı bekliyorum. evet ben de bu dünya üzerinde cinsiyeti(yani üreme sistemi) kadın olan bir bedende yaşıyorum. ve hayatımın bir çok alanında, doğduğumdan beri bana yüklenen rolleri oynamak zorunda bırakıldım. bu rollerden ve cinsiyetimden arındığımda ise geriye sadece insan ("İki eli olan, iki ayak üzerinde dolaşan, sözle anlaşan, akıl ve düşünme yeteneği olan en gelişmiş canlı") kalıyor. yani aslında olması gereken...kadının doğurgan olma özelliği sadece kendisini ilgilendirir. başka hiç kimseyi -baba dahil- ilgilendirmez. doğurganlık özelliğini istediği şekilde kullanma yada kullanmama hakkı sadece kadınındır. ben evliyim ve doğurmama-ürememe hakkımı kullanıyorum. bununla ilgili yasalarda -erkeğin boşanmak istemesinden başka-ki bu psikolojik baskıdır- kadına bir yaptırım var mıdır?!!! bildiğim kadarıyla yoktur. yani kimse bana sen evlisin o halde doğurmak zorundasın diyemez. aynı şey evli olmayan ama çocuk doğurmak isteyen kadın içinde geçerlidir. kadının kendi bilincindeki farkındalık düzeyi yüksek ise -çünkü tek başına yani babasız çocuk doğurma düşüncesi bir çok kadını öğrendikleri rollerden dolayı korkutan bir şeydir- yani tüm toplumsal yargılardan kurtulmayı başarmış ise eminim o çocuk sağlıklı ve cinsiyetçi bir eğitimden çok insani değerlere sahip olarak yetişecektir. burada yazılan tüm kişisel düşüncelerin tartışması günlerce sürebilir. kendi hayalimizde canlandırdığımız kahramanlar üzerinden fikirlerimizi yazıyoruz.(yani ben öyle yaptım) benim gözümde canlanan evlenmeden çocuk doğurmuş bir kadın profiliyle sizin gözünüzde canlanan aynı görüntü olmayacaktır. sonuç olarak bekar kadınlar da çocuk doğurabilmeli. evli kadınlar da çocuk doğurmama hakkını kullanabilmeli.

saygılar...
Old 17-11-2006, 14:47   #35
nurten çakmak

Mahçup

Merhaba bana göre evlenmeden çocuk yapmak bence çok mantıksız ve saçma butür olaylar çocuğun psikolajisini bozar onların hayatını karatmaktan başka birşey değil .Okadar çok çocuk varki sokaklarda çok cocuk isteyen insan yuvalarda ve yetimhanelerdeki çocuklara biraz vaktini ayırsın bence çocuk bakım ister baba ister en önemliside herşey paraya dayanır paraları çok olan bayanlar! Çocuk yuvalarına harcayın. Sokaklarda ezik başka çocuklar görmek istemiyoruz
Old 18-11-2006, 18:09   #36
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan nurten çakmak
Merhaba bana göre evlenmeden çocuk yapmak bence çok mantıksız ve saçma butür olaylar çocuğun psikolajisini bozar onların hayatını karatmaktan başka birşey değil .Okadar çok çocuk varki sokaklarda çok cocuk isteyen insan yuvalarda ve yetimhanelerdeki çocuklara biraz vaktini ayırsın bence çocuk bakım ister baba ister en önemliside herşey paraya dayanır paraları çok olan bayanlar! Çocuk yuvalarına harcayın. Sokaklarda ezik başka çocuklar görmek istemiyoruz

Sayın Çakmak, Işık arkadaşımız "kadın"ların taleplerini ve haklarını pek güzel anlatmış. "Bayan"lar zaten konu dışı bana göre. Saygılar
Old 18-11-2006, 18:12   #37
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan AvEmre26
Öncelikle burdaki değerli meslektaşlarım ve diğer arkadaşlarımın fikirlerine saygı duyduğumu belirtmek istiyorum.Sadece birşeyi merak ediyorum.Acaba konu başlığında anlatıldığı şekilde bekar bir annenin çocuğu olmayı, o şekilde dünyaya gelmeyi istermiydiniz?
Saygılar.

Sayın Emre, yıllar, yıllar önce psikoloji dersinde ilk soru kız öğrencilere sorulmuştu (nedense). "Erkekler eşek başlı olsaydı,onları yine de sever miydiniz" diye..... Sizin sorunuz o soruyu hatırlattı bana.
Old 04-12-2006, 14:35   #38
av_ispir

Tartışmanın bundan sonrasına ışık tutması bakımından; TC vatandaşları hakkında bilgi toplarken öncelikle sorulan baba adı sorusunun cevabının nasıl verileceğini tartışma konusu yapmak istiyorum? Saygılarımla.
Old 04-12-2006, 18:59   #39
minee.mine

Bekar kadınların anne olma hakları söz konusu olunca, benim nasıl anne olmaya hakkım varsa, doğacak çocuğunda aile birliği içinde doğma hakkı olmalı diye düşünüyorum.
Çocuk yapmaya karar vermek, artık bu küçük insanın ihtiyaçları doğrultusunda, gerekirse kendi arzu ve isteklerimizden vazgeçmektir.
Anne çocuğa tek başına bakamaz demiyorum, hatta bir erkekten çok daha iyi bakabilir. Ama ona tatmadığı bir duyguyu tattıramaz. Anne ne kadar severse sevsin anne olarak sever hiç bir zaman babanın yerini tutmaz. Bu arada yaşamın getirdiği olumsuzluklar yokmu, tabiki var. Boşanma veya eşin ölümü gibi. Ama bunlar zaten arzu edilmeyen durumlar. Çocuğu daha yaşamın başında, olma ihtimalide var diye, bile bile babasız olarak hayata katmak ne derece adil olacak.
Bir babanın olmayışı ,olsa belkide bu kadar mutlu olamayacağı fikrine karşın, karşı konulmaz bir fetih haline gelecek ve bu eksiklik gittikçe büyüyecek.
Muhafazakar bir insan değilim ama çocuğumun, yanında olamadığım zamanlarda ne kendi içindeki eksikliğe, nede başkalarına karşı savaşmak durumunda kalmasını istemezdim. Buraya kadar yazdıklarım toplumu değil çocuğu ve onun duygularını düşünerekti, fakat hepimiz bu toplumun içinde yaşıyoruz.
Old 04-12-2006, 19:20   #40
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.minee.mine

Son yazdığınız mesajı da dikkate alarak bekar kadınların evlet edinmesi konusunu nasıl değerlendirirdiniz?

Saygılar
Old 04-12-2006, 21:09   #41
minee.mine

Merhaba,
Bence, bir hayatın başlaması için nasıl iki kişi gerekiyorsa (Doğurma yetilerine rağmen, döllenme olmadan doğum ihtimali olmadığı gibi) hayata hazırlanması içinde iki kişinin desteği gerekir.
Çocuğun anneden sevgi ve şefkât, babadan da daha çok güven duygusunu aldığını hayatındada ailesinden veya yaşadığı aileden aldıklarını yansıttığını düşünüyorum.
Evlât edinme, annesi ve babası olmayan çocuklara aile sıcaklığı oluşsun,hayata güven duyacakları yetişkinler eşliğinde atılsınlar diye sağlanıyor.
Bu çocuklar zaten anne ve babanın kaybı veya terkedilme neticesinde bir kere sarsılmışlar. Dolayısı ile hayata atılırken güven duygusuna yada yaşamlarında güven duyacakları yetişkinlere acil ihtiyaçları var. Fakat neden tek anneleri olsunki, mümkünse hem anneleri hemde babaları olsun. Bu durumda önceliğin evli çiftlere verilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Yalnız ne anne, nede baba bir şey yapılacaksa tam yapılsın. Çocuğun ihtiyacı olan aileyse bu annesiyle babasıyla hatta hayatı paylaşacağı kardeşleriyle aile olsun.

Saygılar
Old 04-12-2006, 21:21   #42
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.minee.mine

Bu durumda bekar kadınların anne olma istekleri gibi,bekar kadınların evletlık edinme,koruyucu aile olma istekleri de sınırlanmış olmuyor mu?

Bu sınırlama çocuğun yararına olmaktan çıkıp topluma uygunlukla biçimlenmektedir.

Saygılar
Old 04-12-2006, 22:03   #43
Güldal

Varsayılan Anne Nasil Olunuyor

Bir kadının evlenmeden çocuk yapabilmesi...Gerçekten insanı derin düşüncelere salıyor.Kadının sadece çocuk doğurması için biriyle beraber olması ya da buna dahi gerek kalmadan sperm bankalarından faydalanması bence çok da masum şeyler değil...peki çocuk isteyen erkekler ne yapacak onlarda muhtemelen taşıyıcı anne yöntemine başvuracaklar ki bu da bir anneyi evladından ayırmak gibi çok feci bir sonla sonuçlanacak...aile birliğini hiç tanımadan büyüyen çocuk paylaşmayı da büyük ihtimalle öğrenemeyecek büyüdüğü zaman belki de çocuğu olsun istemeyecek...öte yandan ANNELİK o çok güzel ve yüce bir duygu.bence o duyguyu yüceltenler içinde çocuklarının geleceğini,psikolojisini düşünerek çok zor eşleri idare edip yuvasının muhabbetini korumaya çalışan kadınlar önemli bir yer tutuyor.bu anneliği kutsallaştırıyor gerçekten bu bir ANNENİN nasıl kendi yaşamı yerine çocuğunun yaşamını seçtiğini gösteriyor.zaman ne kadar yenilese de kendini biz bazı şeyleri aşsak da ANNELER HEP BİZİM BİLDİĞİMİZ VE HAYAL ETTİĞİMİZ GİBİ OLMALI...ÖYLE SAF VE TEMİZ...
Old 04-12-2006, 22:13   #44
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.gulan

Saflık ve temizlik eşi ile çocuk büyüten annelere mi özgüdür?

Ve tersinden söyleyişle bekar kadın anne olduğunda pis ve katışıklı mı olmaktadır?

Saygılar
Old 04-12-2006, 22:27   #45
minee.mine

Bekar bir kadının anne olma isteğinin karşısına, çocuğun anne ve baba ilişkisi içinde yaşamasını koyup bir tercih yapıyorum(Evlatlık da olsa)
Yetişkin bir kadın olarak bir tarafta kendi duygularım, diğer tarafta ebeveyni olmayan ama ihtiyacı olan bir çocuğun duyguları, hatta ihtiyaçları
Ben çocuk olsaydım sadece anne istemezdim. Bana sahip çıkan, seven bir anne ama birde baba isterdim. Aslında insanların yaşamlarını arzuları doğrultusunda yaşamaları gerektiğini, çünkü herkesin kendine ait bir hayatı olduğunu düşünürüm. Fakat sözkonusu başkasının adına heleki bir çocuğun adına karar vermekse .Sanırım hiçbir çocuğu sadece kendime ayırarak, anne ve baba olarak kendisine açılacak bir yuvadan mahrum bırakamam.
Tabiki tekrar söylüyorum, çocuğuna çok çok iyi bir şekilde hem anne hemde baba olmaya çalışan kadınlar var.Ama dedimya ihtimal bile olsa yeryüzündeki bütün çocuklar babasız olmadıkça o çocuğun aklında hep bir baba arzusu , özlemi yada eksikliği olacaktır.

Saygılar
Old 04-12-2006, 22:56   #46
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.minee.mine

Alıntı:
Kadının sadece çocuk doğurması için biriyle beraber olması ya da buna dahi gerek kalmadan sperm bankalarından faydalanması bence çok da masum şeyler değil.
şeklindeki satırlarınızdan asıl kaygının çocuğun geleceği değil,kadının geçmişi olduğu anlamını çıkarıyorum.

Saygılar
Old 04-12-2006, 23:55   #47
minee.mine

Yukarıdaki alıntı bana ait değil,
Şu ana kadar bu konuda sadece ''Bekâr kadınların anne olma hakkı '' konusunda fikrimi belirttim.
Yazılarımda, benim için çocuğun duygusal ihtiyaçlarının, benimkilerin önüne geçeceğini; dolayısı ile çocuğun iki ebeveynede sahip olma hakkı olduğunu belirtmiştim.(Biyolojik olarak da evlat edinme olarak da)
Bunun dışında, kadın çocuk sahibi olursa toplum onun bu çocuğa sahip oluşuna ne gözle bakar. Kadının cinselliğini yaşaması onun hakkımı yada toplum içinde böyle bir kadın karalanmalımı gibi bir fikrin yanından geçmedim.
Sanırım yanlış anlaşıldım.

Saygılar
Old 05-12-2006, 00:02   #48
asiyeöngü

Nasıl bir kadın kendi arzularını düşünüyorsa...Aynı zamanda çocuğunda ihtiyaçlarını düşünmek zorundadır. Doğurmaya karar verdiğimizde çocuk için cicili bicili güzel bir oda, oyuncaklar ve patikler hazırlıyorsak onun duygusal ihtiyaçlarınıda düşünmek zorundayız.. Burada sadece kendi anne olma arzusu degil aynı zamanda çocuğun arzularıda düşünülmelidir. Anne çocuğun başını dayayacağı bir omuzdur. Baba ise onu karşılaşacağı zorluklara en önemlisi hayata hazırlayandır.
Anne çocuğun duygusal ihtiyaçlarınıda düşünüyorsa gerçekten anne olmaya hazırdır. Peki kendi ihtiyaçları bebeğinkilerle çatışıyorsa... Anne bir çocuk istiyor. Ya çocuk, hem anne hem baba istiyorsa.........
Old 05-12-2006, 01:45   #49
Gemici

Yazılanları gözden geçirdim biraz, bekar kadının çocuk yapmasını, çocuk açısından, çocuğun büyümesi ve yetişmesi bakımından sakıncalı görüyor birçok tartışmacı. Gerekçe, çocuğun babasız yaşıyacak olması. Ne sayın Kayar'ın ilk mesajında, ne de bekar kadına çocuk yapma, çocuk doğurma hakkı veren hiçbir katılımcının mesajında, bekar kadının çocuğunun babası olamaz diye bir ifade gördüm. Varsa bile benim gözümden kaçtı herhalde. Bekar kadının çocuğununda bir babası vardır genelde, ve bu baba çocuğu ile veya çocukları ile ilgilenir; bu en azından bekar kadına çocuk yapma hakkını esirgemiyen toplumlarda söz konusu.

Ben de doğan her çocuğun anne ve babası ile beraber yaşaması taraftarıyım. Ama bu arzu ne yazık ki her zman gerçekleşmiyor. Aile içinde büyüyüpte, anne ve baba boşandıktan sonra onlardan sadece birisi ile yaşamak zorunda olan çocukların durumunu düşünün lütfen.

Bir de şunu ekliyeyim: bekar bir kadın olan annesi ile beraber yaşıyan çocuk, anne ve babanın sırtında kendi egolarını tatmine çalıştıkları,
"çocuk benim yanında kalacak",
"yok benim yanımda kalacak ",
"sen iyi baba değilsin bana ihanet ettin",
"yok sen iyi anne değilsin",
"çocuğa en iyi ben bakarım" türünden boşanma öncesi ve boşanma sonrası kavga sahnelerinin seyircisi olan çocuktan daha mı kötü yetişir sizce?

Bekar kadın, sırf kendi çocuk sahibi olma arzusunu tatmin ediyor, çocuğun çekeceği zorlukları düşünmüyor diyenlerin, boşanacak olanlar çocuk sahibi olmasın demesi gerekir, aynı mantık zincirine göre.

Saygılarımla
Old 05-12-2006, 01:54   #50
Ayşegül Kanat

Lord Byron "Dinleri ve kuralları erkekler yaratır,kadınlar takipçisi olur "der.Dönüp dolaşıp aynı şeyleri tartışıyor, benzerlerini yazıyoruz. Asıl konudan uzaklaşıp "ezberlerimizi" döküyoruz ortaya.

Nasıl olması gerektiğini düşündüğümüz "kutsal aile" merkezimiz oldu. Kadını ve çocuğu aile değerleri üzerinden konuşuyoruz. Oysa kadın bir birey, gereksinimleri, hormonları olan bir yaratık.Kadın-erkek hepimizin üremeye programlanmış olduğumuz söyleniyor.

Buradaki düşüncelere bakarsak kadın ancak evli olursa üreme hakkına sahip (bir de üreyemezse "kadın
değildir" değerlendirmesi var).

Teologlar ve antropologlar kadının doğurma yetisi üzerine kurallar koyan düşüncenin ataerkillikten ve miras kaygısından kaynaklandığını söylerler.

Cinsel Politika ve Toplumsal Cinsiyet bunun için vardır ve böyle şekillenir.Çocuk her gün defalarca "akşama babacığım, unutma Ülker getir" teraneleriyle karşılaşırsa tabii ki "niye bana bunları getirecek bir babam yok" diye düşünür. Televizyon dizileri de bu düşünceyi besler, durur.

Oysa romanların, öykülerin, oyunların vs.nin "çok çalışan baba, şiddet uygulayan baba,okul törenlerine yetişemeyen baba" örneklerinden beslendiğini de görmekteyiz. Tabii bu boşlukları dolduran kişinin de "tatlı annecik" olduğu işlenir de nedense o olumsuz babanın yerini tutamaz bu kadınlar.

"Kadınlar çalışmasın, evde otursun, gezmesin" desem herkes ayağa kalkar değil mi? Öyleyse birey olarak doğurma hakkını neden tanımıyoruz ona? Genelgeçer toplumsal kuralları dayatmak yerine, böyle bir seçimi olduğu için destek görmeli diye düşünüyorum. Her türlü yasal haktan yararlanarak elbette. Doğurmak istemiyor, doğuramıyorsa, başkasının bakamadığı bir çocuğu alıp tüm sevgisini verip ona bir gelecek sağlamak istiyorsa yine desteğe hakkı vardır diye düşünüyorum. Saygılar.
Old 05-12-2006, 02:27   #51
ebru41

Mahçup

Ben kesınlıkle bekar annenın de cocuk sahıbı olma hakkına sahıp olduguna ınanıyorum.Genel olarak,karsıt goruslerde cagdaslıgın bu olmadıgından,toplumun yozlasacagından,degerlerın yıtırılıp hatta toplumun yok olacagından ve de cocuk acısından da psıkolojısının bozuk olacagından soz edılmıs.Acaba kac cocuk ulkemızde evınde gercek anlamda huzur ve mutluluk ıcersınde buyuyor?Ana ve babaya sahıp ve mutlu kac cocuk var?Kacının annesı babasından sıddet,hakaret gormemıs,kacının annesı aldatılmamıs?Kacı babasından dayak yememıs?Bır yandan ezılen anneler ama evlılık kurumu,dıger yandan huzurlu anne cocuk ılıskısı ama halk tabırınde gayrımesru cocuk!Evet toplumuzda gayrımesru cocuk doguran anne hos karsılanmaz,buna gogus gerebılen annelere,ben saygı duyuyorum!He bana sorarsanız sen yapar mıydın,dıye;hayır!Bır hukuk platformunda bıle bu kadar elestırılebılmısse ben cevremın toplumun elestırısıne gogus geremezdım.Bıde ımam nıkahı dıye bı kurum var kı...Bu sanal evlılıkler sonucu dogan cocuklar neden gayrımesru cocuk kavramına gırmez anlamadım!! Gercekten celıskı!
Old 14-02-2007, 14:16   #53
Hekimbaşı

Varsayılan Tartışmaya konu bile değil

Sn.Katılımcılar,

Bizim 'fikir uçuşması' dediğimiz bir durum görüyorum bu tartışmada. Konu sanki bireysel görüş ve değer yargılarının çarpışmasına dönüşmüş. Bunun bir nedeni de, Sn.Kayar' ın, bana göre, hukuka konu olamayacak bir başlık açmış olması.

1. Her dişi, isterse ve fiziksel bir engeli yoksa, gebe kalabilir, sonucunda yeni bir canlı doğurabilir ve buna hiç kimse engel olamaz. Sıkıysa olsun. Tek yapılabilecek şey, dişi ve içindeki canlıyı, veya sadece doğmuş canlıyı öldürmek olabilir. Buyrun, hodri meydan, birini seçip öldürün.

2. Bu dişinin doğmuş olan canlı üzerindeki haklarının onu döllemiş olan erkeğin varlığı veya yokluğundan etkileneceği açıktır; ama erkeğin yokluğu dişinin haklarını azaltmaz, tam tersine arttırır. Bu arada dişinin sorumlulukları da ister istemez artacaktır. Dişi ister zorunlu nedenlerle, ister de kendi isteğiyle bu durumla karşı karşıya kalmış olsun, fark etmez.

Bu sözünü ettiklerim insanların da parçası olduğu doğanın kurallarıdır, görüş değil.

Toplumların kuralları ise ayrı birşeydir; tümüyle izafidir. Din, ırk, çevre koşulları, geçmiş koşullandırmalar gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak biçimlenirler. Bunlar yazılı ve yaptırımlarla bağlayıcı olduklarında buna hukuk diyoruz. Ama toplum kuralları sadece hukuk kapsamına alınmış olanlardan ibaret olamıyor maalesef, çünkü arada faz (zaman) farkı var. Bu nedenle de toplumun 'kabul' ünden, hukukunsa 'kural' larından söz ediyoruz. Kurallar yazılı ve herkesin onayıyla devreye girmiş; kabuller ise henüz yazılı değil ve onaydan geçmemiş oluyor. [Lütfen bizim gibi hastalıklı toplumlarda ortaya çıkan zorlama kural ve saklı kabulleri gözardı ediniz]

Doğa kurallarını gözardı eden yasa çıkartmanız mümkün değildir. Yani; bekar anneler çocuk sahibi olamaz; veya kabul edilemez, buna karşı cezalar koyalım; demek geçerli değildir. Siz kimsiniz ki, yaratanın bile koymadığı bir kural koyacaksınız? Veya başka bir ifadeyle, yaratanın tanıdığı olanağa karşı kural geliştireceksiniz? İtiraz edenlere soruyorum: affedersiniz, duyamadım?

Dolayısıyla; burada tartışılması gereken konu, ortada erkeğin var olduğu ve olmadığı durumlarda neler olacağı, ve bu konuda hukukun ne yapabileceği olmalıdır; bekar kadının annelik hakkı değil. Onu tartışmak haddimiz değildir, özellikle de erkeklerin.

Kimse kusura bakmasın lütfen.

Saygılarımla,
Old 14-02-2007, 15:12   #54
av.sally

Ben bekar bir kadının evlilik birliği dışınd çocuk sahibi olmasına 2 açıdan bakmak istedim.
1-Kadın açısından:Hiçbir sorun yok o zaten toplumun tepkisini göze alarak,mücadele vereceğinin farkında olarak bu kararı vermiştir.Bencede kişiye sıkı sıkı bağlı haklardandır ve istediği zamanda anne olmak gibi bir hakkı mevcuttur.Anne olmak yada olmamak tek tercihi bu anlamda yapar ve yoluna bu şekilde devam eder.Buraya kadar hiçbir sorun yokta zaten.
2-Çocuk açısından:Tam bir psikolojik tramva!!!Her zaman babasının kimliğini,babasının en mutlu,en mutsuz günlerinde niye yanında olmadığını düşünerek geçireceği bir ömür!Kız çocuğu ise erkeklere ömrü boyunca duyacağı güvensizlik erkekse annesini yalnız bırakması sebebiyle erkekelere duyacağı kızgınlık ve öfke bunalımları.Bu sorunu babasını küçük yaşta kaybetmiş biri olarak iç sızıntısıyla bir nebze anlayacağımı düşünüyorum.İçsel bir boşluk ve yarım kalmışlık!!!
Hele tamamiyle karşı olduğum bir müessese:Sperm bankası vasıtasıyla anne olma.Kesinlikle çocuk için BÜYÜK BİR HAKSIZIK VE BENCİLLİK HALİ olduğunu düşünüyorumm.Hele çocuk yurtlarında annesiz babasız ve en önemlisi SEVGİYE MUHTAÇ bir sürü çocuk varken.Annelik yada babalığın sadece kan bağı ile mümkün olacağını düşünenlere ise diyecek tek söz yok!!!
Old 14-02-2007, 16:19   #55
Hekimbaşı

Varsayılan Bu da psikolojik bir sakınca

Sn.AvSevil,

Sperm bankası yoluyla anne olmaya çok benzeyen taşıyıcı annelik konusundaki görüşlerimi 'Kürtajda Eşin Rızası' başlığında görebilirsiniz. Dünyadaki sahipsiz bebek ve çocuklar ortadayken bu yola başvurulmasını da 'benim kanımdan olsun' psikozuna bağlıyorum. Bunun ötesinde, ille de kendi kanından olsun isteniyorsa, dünyada erkek mi kalmadı da, banka yoluyla gebe kalınsın?

Savunulacak hiçbir tarafı yok diyecektim ama; son anda erkeklerle temas ve cinsel ilişkiye girmekten korkma halleri aklıma geldi. Ama bu tür rahatsızlıkları olanların anne olmaları tıbbi açıdan sakıncalı olduğundan, savunulacak hiçbir yön bulunamayacağına karar verdim.

Görüşlerinize tamamen katılıyorum. Ancak, bu görüşlerin de toplumsal kabullerle ilgili olduğu, doğal yollardan anne olma hakkıyla ilgisi olmadığı, ve bunun bir hak değil, önüne geçilemez bir gerçek olduğu görüşümü muhafaza ediyorum.

Kadın gebe kaldıktan sonra; bunun sperm bankasıyla mı, yoksa başka bir yolla mı olduğunun saptanması mümkün olamayacağına; ve bu durum müstakbel annenin haklarını ortadan kaldıramayacağına göre; sperm bankalarına izin verilmemesi halinde sizi rahatsız eden konular ortadan kalkmış olacaktır. Bu doğrultuda kullanılacak bankalara ben de rıza gösteremem.

Öte yandan, bankaların gerekli olduğu haller de vardır. Örneğin, çiftlerden erkek olan tıbbi nedenlerle bir operasyon geçirecek veya tedavi görecek, ve bunun sonucunda kısır kalacak olabilir. Bu durumda, ileride kullanılmak üzere spermlerini bankaya koymak isteyebilir. Buna engel olmak, bireyi teknolojinin olanaklarından mahrum bırakmak olacaktır ki, kabul edilemez.

Dolayısıyla; sperm bankalarının kurulmasını yasaklamaktansa; neyi, hangi koşullar altında, nasıl yapacaklarını düzenlemek ve denetlemekte yarar vardır. Ve bu düzenlemeler, asla 'babası belirsiz kalması istenen bekar anne olma' isteklerine cevaz vermemelidir. Çünkü, gayet güzel belirttiğiniz üzere, bu istemsiz ortaya çıkan sakıncalı durumları bile bile yaratmak ve çocuğun haklarını gaspetmek anlamını taşımaktadır.

Saygılarımla,
Old 14-02-2007, 16:48   #56
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcılara konuya gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyorum.

An.avsevil ve Sn.Hekimbaşı'nun iki satırını aşağıya alıntılıyorum.Benzer cümleler daha önceki katılımcılar tarafından da dile getirilmişti.

Alıntı:
Hele çocuk yurtlarında annesiz babasız ve en önemlisi SEVGİYE MUHTAÇ bir sürü çocuk varken..avsevil

Alıntı:
Dünyadaki sahipsiz bebek ve çocuklar ortadayken ..Dr.Cem Hekimbaşı

Dikkat çekici olan : bekar kadınların anne olması isteğine olumsuz bakan katılımcılar,olası anne adaylarına ne yapmaları gerektiğini çok rahat biçimde söylenmektedirler.

Yuvalarda annesiz,babasız,sevgiye muhtaç,sahipsiz çocuk varken diye başlayan cümlelerle evli olmadan çocuk sahibi olmayı isteyen annelere öğütler verilmektedir.

Kimsesiz çocukların korunması evlat edinilmesi konusunun konuşuyor olması çok olumlu elbette.Hiç itirazım yok.İtirazım bu sosyal sorumluluğun neden sadece bekar kadınlara hatırlatıldığı.

Evlilik içinde çocuk sahibi olanlar da dahil olmak üzere kimsesiz ve sevgisiz kalmış çocuklara karşı herkes sorumludur.,

Bu mesaj evli,bekar,çocuğu olan veya olmayan herkese gönderilmelidir.

Saygılar
Old 14-02-2007, 17:03   #57
A.Turan

Bu tartışma burada bitmez...
Old 14-02-2007, 17:05   #58
A.Turan

Ayrıca bu tartışmada şunu da göz önünde tutsak mı acaba? Kapitalist ve sömürgeci dünya ülkesi çocuklarının atıklarını satmak için kurdukları bankadan alış verişin kimin yararına olduğu?
Old 14-02-2007, 18:06   #59
av.sally

Sayın Dr.Cem Bey'e teşekkürlerimle benim fikirlerim doğrultusunda kendi fikirlerini aktardığı için.Yalnız şöyle bir yanlış anlaşılmanın farkına vardım.Benim sperm bankasından kast ettiğim geçtiğimiz günlerde basında yer alan bir mankenin bu yolla yani yurt dışındaki bir sperm bankası vasıtasıyla hamile kalmış olmasıydı.Bu benim tepki duyduğum bişeydi!Yani haberin basında yer alan şekliyle ve pek tabi sizin daha iyi bileceği üzere bu tür bankalardan sperm almanın koşulunun çocuğun babasının kim olduğunu bilmemek ve eğer isterse çocuğa 18 yaşına geldiğinde bu hakkın verileceğiydi.Benim karşı olduğumda bu durumda çocuğun yaşacağı ruh halinin içinden çıkılmaz hal olacağı kaygısıydı.Yoksa elbette çeşitli sağlık sorunları sebebiyle daha sonra anne olamayacak kişilerin bu yolla daha sonraki yıllarda anne olabilmesi ne benim ne de eminim bir başkasının karşı çıkacağı birşeydir.Elbette annelik duygusu bu duyguyu tatmak isteyen herkesin yaşamasıdır.
SAYGILARIMLA
Old 14-02-2007, 18:14   #60
av.sally

Sayın KAYAR
Eminim ne benim ne de doktor beyin satırlarımızda bu anlamda bir başkasına ahkam kesmek gibi bir amacı yoktur.Sadece kişisel fikrimi ortaya koymak istemiştim.Yoksa elbette herkesin düşüncesine son derece saygılıyım.Satırlarımı yazarkende şunu da aklımdan geçirmeden edemedim hatta.Ya anne adayı bir bebeği karnında taşıyarak annelik hislerini her anlamda hissetmek isterse??Ama bu düşünce bile yurtlarda büyüyen çocukların sevgiden yoksun büyümelerini hatta sonrasında birer suç makinesi olarak karşımıza çıkmasındaki üzüntümden daha etkileyici olamadı,olamıyor!!!
Ayrıca dikkatinizi çekmek istediğim diğer husus son satırımda bu gerekliliği sadece ülkemizde yaşayan kadınlara değil erkeklere de yüklemişti,anne ve baba adayları diyerek!
En derin saygı ve sevgilerimle...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi