Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Acİl ! Dava Harci

Yanıt
Old 20-05-2009, 12:39   #1
nobel81

Varsayılan Acİl ! Dava Harci

İYİ ÇALIŞMALAR ; benim acilen öğrenmem gereken bir husus var. Şöyle ki , ben kamulaştırmasız el atmadan doğan bir dava açtım. Dava dilekçemdede taşınmazın rayiç değerini ve işgal tazminatı talep ettim belediyeden. keşif yapıldı. taşınmazın değeri 150.000 tl civarında çıktı. bu meblağın harcını ve daha sonra da karar - ilam harçlarını yatırmam mümkün değil. Dolayısı ile daha sonra maliyeden bir sıkıntı yaşamamak için şu an dava derdest iken. taşınmaz rayiçi talebimden duruşmada vazgeçip sadece işgal tazminatı üzerinden davaya devam etmem halinde bu ağır harçlardan kurtulmuş olur muyum ? ya da nasıl bir yol izlemeliyim. Saygılarımla...
Old 20-05-2009, 13:08   #2
filorinalı 1

Varsayılan Adli müzaharet yolunu araştırın.

MADDE 469/2

Müzahereti adliye esnayi muhakemede dahi talep olunabilir. Bu talep kabul edilirse evvelce yapılmış olan masarife teşmil edilemez. Yeni bir sebep zuhurunda reddedilen müzaheret talebi tekrar edilebilir.

Devam eden yargılamanız içerisinde yatırmanız gereken harç için adli müzaheret yoluna başvurun. Kabul edilirse sorun yok.
Old 20-05-2009, 13:24   #3
filorinalı 1

HUMK’A GÖRE “ADLİ MÜZAHERET” (MADDE 465-472):
“Hukuki Yardım” anlamına gelen “Adli Müzaheret”, 1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu’nun 465 ve 472. maddeleri arasında düzenlenmiştir. 1927 tarihli HUMK ile 80 yıldır Türk Hukuku’nda mevcut olan “Adli Müzaheret”e ilişkin hükümler, bugüne kadar çok fazla uygulama alanı bulamamıştır.

Yasanın 465. maddesinde, “Adli Müzaheret”ten yararlanabilmek için 2 temel kriter belirlenmiştir.

Bunlar kısaca; 1) Fakirlik ve 2) Haklılıktır.

466. maddeye göre “Adli Müzaheret” şunları temin eder;

• Yapılacak her türlü yargılama giderinden geçici muafiyet,
• Tanık ve bilirkişi giderlerinin Devletçe avans olarak verilmesi,
• Yargılama giderleri için teminat göstermekten ayrık tutulmak,
• Tebligat ücret ve giderlerinin ertelenmesi,
• Davanın vekil ile takibi gerektiği takdirde, ücreti daha sonra verilmek üzere avukat görevlendirilmesi,
• İcra dairelerince alınan tüm harçların ertelenmesi ve zorunlu giderlerin avans olarak Devletçe ödenmesi,
• Tüm pul resimlerinden geçici muafiyet,

• Noterlerin düzenleyecekleri tüm belge ve örneklerin harç ve resimlerinden geçici muafiyet.
Old 20-05-2009, 13:44   #4
filorinalı 1

Gayrimenkul değeri keşif ile belirlenince, gerçek değer üzerinden harcı ikmal etmeniz için size süre verilecektir.Nitekim belediye vekili de bunun takipcisi olacaktır. Hani demişsiniz ya "davayı kaybedersem" işte belediye vekili arkadaşımız da gerçek değer üzerinden vekalet ücreti alacaktır.
Old 20-05-2009, 14:26   #5
Armağan Konyalı

Sayın nobel81

Davayı takipsiz bırakırsanız üç ay sonra davanın açılmamış sayılmasına karar verildiğinde ödeyeceğiniz harç hesaplanırken sizin dava dilekçenizde beyan ettiğiniz değer üzerinden hesaplanır umudundayım.

Geçmiş olsun.
Old 20-05-2009, 16:53   #6
nobel81

Ben davayı takipsiz bırakmıyoru ki ; iki talebim var birini geri alıyorum. Davanın kısmen geri alınması talebinde bulunucam bu feragatten farklıdır. işgal tazminatı yönünden davama devam ediyorum. Üzgünüm kimse bana pek yardımcı olamadı : (
Old 20-05-2009, 17:04   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın nobel81

Davayı takipsiz bırakırsanız üç ay sonra davanın açılmamış sayılmasına karar verildiğinde ödeyeceğiniz harç hesaplanırken sizin dava dilekçenizde beyan ettiğiniz değer üzerinden hesaplanır umudundayım.

Geçmiş olsun.

Sayın Av. Armağan Konyalı,

Talep müracaata(uygulamada atiye terk deyimi de kullanılmaktadır)bırakılırsa ve sonra "davanın açılmamış sayılmasına" karar verilirse, maktu vekalet ücretine hükmolunmaktadır. Soru " kamulaştırnmasız el atma"ya ilişkin olduğu için bir istisnadan mı söz etmektesiniz?
Old 20-05-2009, 19:08   #8
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Av. Armağan Konyalı,
Talep müracaata(uygulamada atiye terk deyimi de kullanılmaktadır)bırakılırsa ve sonra "davanın açılmamış sayılmasına" karar verilirse, maktu vekalet ücretine hükmolunmaktadır. Soru " kamulaştırnmasız el atma"ya ilişkin olduğu için bir istisnadan mı söz etmektesiniz?
Sayın Av.Suat Ergin

Ben vekalet ücretinden değil, harçtan söz etmiştim. Bir istisna yok.
Harç konusunda da iade söz konusu olacak. Peşin ödenen dörtte bir harç iade edilecek. Bir başka deyişle toplam harç olarak 15 küsur lira ödenmiş olacak.

Vekalet ücreti 575 Lira maktu olacak. Bundan kurtuluş yolu eğer varsa ben bilmiyorum.

Saygılarımla
Old 20-05-2009, 19:16   #9
hukuk işçisi

Duruşmada davalının müdahalesi sona ermiştir deyiniz.bu konuda dava konusuz kalacağından; mahkeme "karar vermeye yer olmadığına " şeklinde karar tesis edecektir.Ecrimisil yönünden ise davaya devam edebilirsiniz.Bu nedenle dava reddedilmediğinden yargılama giderleri üzerinizde bırakılmayacaktır.
Old 20-05-2009, 22:25   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nobel81
davanın değeri talebimden vazgeçer, sadece işgal tazminatı istersem , karşı tarafın avukatına ne kadar kanuni vekalet ücreti öderim ? yargılama gideri ni zaten ben yaptım sadece vekalet öderim herhalde (

Sayın Av.Armağan Konyalı, mesajınız hemen üstte yer alan mesajın altında yer aldığı ve alıntı yapmadığınız için, o mesaja yanıt verdiniz, sanmıştım. Özür dilerim.

Neyse ki vekalet ücreti hususunda bir değişiklik yokmuş.
Old 20-05-2009, 22:50   #11
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan nobel81
İYİ ÇALIŞMALAR ; benim acilen öğrenmem gereken bir husus var. Şöyle ki , ben kamulaştırmasız el atmadan doğan bir dava açtım. Dava dilekçemdede taşınmazın rayiç değerini ve işgal tazminatı talep ettim belediyeden. keşif yapıldı. taşınmazın değeri 150.000 tl civarında çıktı. bu meblağın harcını ve daha sonra da karar - ilam harçlarını yatırmam mümkün değil. Dolayısı ile daha sonra maliyeden bir sıkıntı yaşamamak için şu an dava derdest iken. taşınmaz rayiçi talebimden duruşmada vazgeçip sadece işgal tazminatı üzerinden davaya devam etmem halinde bu ağır harçlardan kurtulmuş olur muyum ? ya da nasıl bir yol izlemeliyim. Saygılarımla...

Alıntı:
Yazan nobel81
adli müzaheret talebim kabul edilirse tamamen nispi harçlardan muaf mı olurum. Sonradan yine talep edilir mi? talebim reddedilirse ne şekilde bir yol izlemeliyim.

Alıntı:
Yazan nobel81
Yalnız şimdi incelediğim kadarı ile ; bu bir geçici muafiyet yani davayı kaybedersem harçlar tekrar benden talep edilecek. Dolayısı ile riske girmem mümkün değil. Davada gayrımenkul değeri talebimden vazgeçersem harçlardan kurtulmuş oluyorum değil mi ?

Alıntı:
Yazan nobel81
Yani ben harçlardan ve tamamen tüm zararlardan kurtulmak için bir hukukçu olarak ne yapmalıyım, duruşmam yakın. Talebimden vazgeçmezsem daha büyük zararlara uğrayabilirim. Lütfen tecrübeli bir avukat olarak yol gösterirseniz sevinirim. Davayı açtığıma da pişman oldum zaten : (

Alıntı:
Yazan nobel81
davanın değeri talebimden vazgeçer, sadece işgal tazminatı istersem , karşı tarafın avukatına ne kadar kanuni vekalet ücreti öderim ? yargılama gideri ni zaten ben yaptım sadece vekalet öderim herhalde (

Alıntı:
Yazan nobel81
Ben davayı takipsiz bırakmıyoru ki ; iki talebim var birini geri alıyorum. Davanın kısmen geri alınması talebinde bulunucam bu feragatten farklıdır. işgal tazminatı yönünden davama devam ediyorum. Üzgünüm kimse bana pek yardımcı olamadı : (

Sayın nobel81, gerçekten avukat olup olmadığınızı merak ettim.
Old 21-05-2009, 13:35   #12
nobel81

Evet avukatım ; ama ekonomik kriz nedeni ile davama devam edemeyeceğim , harçları yatıramıyorum. Hukuken araştırma yapıyorum. Ne tür bir yol izlemem gerekir diye. Böyle söylemeniz beni üzdü : (
Old 21-05-2009, 13:41   #13
nobel81

Davanın kısmen geri alınması diye bir hukuku müessese var ; dava hiç açılmamış sayılıyor ve tüm sonuçları ile ortadan kalkıyor. ben davamda gayrımenkulün değerini ve ecrimisil talep ettim. Gayrimenkulün değeri üzerinden harçları yatıramayacağım için davamı o bölüm için geri almak ama (feragat etmemek - çünkü o zaman vazgeçtiğim kısım için hem vekalet hem 3/2 harç ödemek zorunda kalabilirim. ) ecrimisile devam etmek istiyorum.
bu mümkün mü diye araştırıorum...
Old 21-05-2009, 14:10   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nobel81

Doğru cevap alabilmek için, ne sorduğunuzun anlaşılabilecek kadar açık olması gerekir.

Soru: Dava değeri olarak hangi miktarı gösterdiniz.
Old 21-05-2009, 14:19   #15
nobel81

Geçmiş olsun

Ben dava dilekçemde davayı açarken sadece ecrimisilin peşin harcını yatırdım. Gayrımenkulün peşin harcını değeri belli olduktan sonra yatırırım diye düşündüğümden bir değer yazmadım- peşin harçta yatırmadım. Davayı öyle açtım.
Old 21-05-2009, 14:23   #16
Av.Cengiz Aladağ

Sayın nobel81, bu dava sizin şahsi davanız mı, yoksa vekil olarak mı takip ediyorsunuz? Vekilseniz harçları neden dert ediyorsunuz?
Old 21-05-2009, 14:23   #17
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nobel81

Ben dava dilekçemde davayı açarken sadece ecrimisilin peşin harcını yatırdım. Gayrımenkulün peşin harcını değeri belli olduktan sonra yatırırım diye düşündüğümden bir değer yazmadım- peşin harçta yatırmadım. Davayı öyle açtım.

Dava açarken müvekkilinizle, taşınmazın değer hususunda görüşmeniz olmadı mı? En azından talep halinde müvekkiliniz harcı hazır edebilsin, diye...Bu rakam neydi?
Old 21-05-2009, 14:26   #18
nobel81

TALEBİM ; 10.000 TL ecrimisil ve gayrımenkulün rayiç değerinin tarafımıza verilmesi yönünde idi. Ben dava açarken sadece ecrimisilin peşin harcını yatırdım diğer talebimin peşin harcını (%054 ün 4/1 ini) keşiften sonra yatırırım diye düşündüm. Gerçek değeri belli olunca. Değeri belli oldu (150.000 TL ) ama ekonomik sebeplerden harcını yatıramayacağım belli oldu. Şimdi bu talebimden en az zararla nasıl dönebilir ve sadece ecrimisil talebi yönünden davama devam edebilirim diye araştırma yapıyorum. Duruşmamada yakın.
Old 21-05-2009, 14:27   #19
nobel81

Şahsi davam ; dedemden kalan arsamız için açmıştım .
Old 21-05-2009, 14:48   #21
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nobel81
Şahsi davam ; dedemden kalan arsamız için açmıştım .

Bunu baştan niye söylemiyorsunuz ki.

Alıntı:
NOKSAN TESPİT EDİLEN DEĞER ÜZERİNDEN HARCIN ÖDENMESİ :
MADDE 30 - Muhakeme sırasında tespit olunan değerin, dâva dilekçesinde bildirilen değerden fazla olduğu anlaşılırsa, yalnız o celse için muhakemeye devam olunur, takip eden celseye kadar noksan değer üzerinden peşin karar ve
ilam harcı tamamlanmadıkça dâvaya devam olunmaz. Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 409'uncu maddesinde gösterilen süre içinde dosyanın muameleye konulması noksan olan harcın ödenmesine bağlıdır.

Alıntı:
HARCI ÖDENMİYEN İŞLEMLER :

MADDE 32 - Yargı işlemlerinden alınacak harçlar ödenmedikçe müteakip işlemler yapılmaz. Ancak ilgilisi tarafından ödenmiyen harçları diğer taraf öderse işleme devam olunmakla beraber bu para muhakeme neticesinde ayrıca bir isteğe hacet kalmaksızın hükümde nazara alınır.

Yukarıdaki maddeler gereği, harcı tamamlamanız için süre verilir. Bu süre içinde harç tamamlanmazsa dava müracaata bırakılır. 3 ay içinde harç tamamlanmazsa, "davanın açılmamış sayılmasına" karar verilir.Sadece ecrimisil davasına devam edilir. Kararla birlikte, taşınmazın değeri için açılan dava nedeniyle karşı taraf için maktu vekalet ücretine(575 TL) hükmolunur.
Old 21-05-2009, 14:49   #22
nobel81

Çok teşekkür ederim. Son bi şey var aklıma takılan o da aydınlanırsa iyi olacak benim için ; gayrimenkulün değeri talebimi geri aldığımda ; geri aldığım için o gayrımenkulün değeri üzerinden bir harç ödemek zorunda kalır mıyım? çünkü harçlar kanununda feragat için böyle bi madde var. feragat eden feragate konu kısmın harcını 2/3 ünü öder diyorda o aklıma takıldı. tek maktu vekalet ödeyeceksem onu artık kafama takmayacağım : )
Old 21-05-2009, 14:56   #23
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nobel81
Çok teşekkür ederim. Son bi şey var aklıma takılan o da aydınlanırsa iyi olacak benim için ; gayrimenkulün değeri talebimi geri aldığımda ; geri aldığım için o gayrımenkulün değeri üzerinden bir harç ödemek zorunda kalır mıyım? çünkü harçlar kanununda feragat için böyle bi madde var. feragat eden feragate konu kısmın harcını 2/3 ünü öder diyorda o aklıma takıldı. tek maktu vekalet ödeyeceksem onu artık kafama takmayacağım : )

Davanızı geri almayacaksınız. "Davanın açılmamış sayılmasına" karar verilecek. Bu nedenle bakiye ilam harcından sorumlu değilsiniz. Tam tersine örneğin dava değerini 50.000 TL olarak gösterseydiniz ve yine bu yolu deneseydiniz bu defa başvurma harcı(maktu) dışında yatırdığınız nipi harcın tarafınıza iadesine karar verilecekti. Somut olayda nispi harç olmadığı için, bu konuda karar verilmeyecektir.
Old 21-05-2009, 15:01   #24
nobel81

Davamı takipsiz bırakınca artık harç giderimi şu ekonomik krizi atlatınca tamamlayıp tekrar davamı açarım. Yardımlarınız için çok teşekkürler. Harç sistemi boynumu büktü yoksa davamdan umutluydum İyi çalışmalar ....
SAYGILARIMLA....
Old 21-05-2009, 15:13   #25
nobel81

Duruşmada harcın tamamlanması için süre verilmesini beklemeyip ; direkt gayrımenkul değeri yönünden davamı takipsiz bırakıyorum desem daha iyi olur değil mi ?
Old 21-05-2009, 15:14   #26
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nobel81
Duruşmada harcın tamamlanması için süre verilmesini beklemeyip ; direkt gayrımenkul değeri yönünden davamı takipsiz bırakıyorum desem daha iyi olur değil mi ?

Mümkün.
Old 22-05-2009, 10:49   #27
empas

Varsayılan yanıt

Bir de, (harcını ödeyemeyeceğinizi düşündüğünüz talebiniz için) "bu talebimizi atiye bırakıyoruz" seçeneği var.

Selam ile...
Old 22-05-2009, 11:18   #28
hukuk işçisi

Hiç harç yatırmadğınızdan dolayı değer yönünden açılmış bir dava bulunmayacağından hakim bu konuda karar vermeye yer olmadığına hükmedecek.Yani takipsiz bırakıyorum demenize bile gerek yok.Davayı sonradan açarım diye düşünüyorsunuz ama dedenizden kalma yerin el atıldığı tarih anayasa 38.maddesinin değiştirildiği tarihten önce ve el atılan tarihten itibaren 20 yıl olduğu ispatlanırsa ve geçerse bu davayıda açmamış sayılacağınızdan davayı hak düşürücü süre nedeniyle kaybedersiniz dikat edin derim.
Old 22-05-2009, 11:32   #29
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan empas
Bir de, (harcını ödeyemeyeceğinizi düşündüğünüz talebiniz için) "bu talebimizi atiye bırakıyoruz" seçeneği var.

Selam ile...

Benim 7 no.lu mesajımı;

Alıntı:
Yazan Ben
Talep müracaata(uygulamada atiye terk deyimi de kullanılmaktadır)bırakılırsa ve sonra "davanın açılmamış sayılmasına" karar verilirse, maktu vekalet ücretine hükmolunmaktadır.

20 mesaj sonra teyit ettiğiniz için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi