Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Annemden boşanmak isteyen babam...

Konuyu Kilitleyin
Old 22-01-2015, 12:48   #1
Konuk

Varsayılan Annemden boşanmak isteyen babam...

Bundan 3-4 ay önce, babamın kazancını göstermemesi ve tabiri caizse başka bir kadınla düşüp kalkması şüphesi üzerine tartışma çıktı.Tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü ve babam ''O kiraları elinden alayımda senin aklın başına gelsin.Seni aç bırakmazsam adam değilim''söylemleri üzerine, annem birazda benden aldığı cesaretle ''Sen kimi aç bırakıyorsun. Baban mı yaptı o evleri'' diyerek canavarı uyandırdı. Haliyle şiddete bayılan babam hiç utanmadan annemin üzerine yürüdü ve dövmeye kalkıştı. Bütün tartışma boyunca ağzını bile açmadan ikisini izleyen ben, bu durum karşısında daha fazla duramadım.Araya girerek babamın karşısına dikildim.Tam kendimi kaybetmek üzereydim ki, bu sefer annem ikimizin arasına girdi.Bunun üzerine babam bir telaşla evden çıktı ve oturdugumuz evin hemen arka sokagında bulunan , mülkiyeti yanında çalıştığı kişiye ait olan bahçeli eve gitti.Zaten zamanının çogunu orda içerek, beslediği güvercinleriyle geçirir.Aradan 10 dakika geçmedi tekrar geldi az önce bahsettiğim evin anahtarlarını almak için.Küfür kıyamet söylene söyle gerisin geri gitti.2-3 gün sonrada eşyalarını almak için geldi ama bu sefer çıt çıkarmadı.
Daha önceleri de buna benzer çok olay yaşadık.Gider parası bitince dönerdi.Zaten çalışmaya başladıgı gün yakın zamanda bir tartışma çıkarıp gideceğini bilirdik.
Bu arada babam cinayetten hüküm giymiş afla çıkmış birisi.Sonrasında da adam yaraladı ve bir süre firari gezdi.Daha sonra zaman aşımından dosyası kapandı.Korsan kitap satmaktan yine birkaç ay yattı avukat tuttuk çıkardık.Doğal olarak pisikopat birisi yaşamış oldugu şeyler yüzünden.Ailecek çok dayagını yedik.
Yıllarca anneme sahip oldugu evleri satması için şiddet uyguladı ve ''Evleri satmıyorsan bende çalışmıyorum diyerek baş köşede lokantaya sipariş verir gibi anneme şunu al bunu al, alamıyorsan git evleri sat diyerek''hayal gücünün sınırlarını zorlamaya devam etti.Bana '' anneni ikna ette evleri satsın , sana bi dükkan açalım diyerek'' ayartmaya çalıştı.

Niye anlattım bunları ; çünkü babam, anneme kazancımı benden saklıyor gerekçesiyle boşanma davası açmış Sanırım birileri biz sana istediğin şahitliği yaparız diyerek kanına giriyor.Daha elimize bir tebligat gelmedi.Ben boşanmaları taraftarı değilim gerçi.Ne kadar 5 para etmez bir adam olsada baba sonuçta.Ortada kalsın istemem bu yaştan sonra.Ancak aile birikimlerimizinde bi kadına dogum günü hediyesi olarak gitmesi taraftarıda değiliz.Annem bag-kur emeklisi olacak 5 sene sonra.Babamın herhangi bir güvencesi yok.Üstüne bir mal mülk yok.
Sorumsa şu ; annemin üzerine biri 3 katlı 2 adet ev var 1999 ve 2000 tarihli tapuları.Ancak annem ev hanımı oldugu için doğal olarak çalışma geçmişi yok.Evleri dayımın hibe ettiği parayla aldı.Ancak dayım rahmetli oldu.Yengeminde babamın korkusundan şahitlik yapacagını pek düşünmüyoruz. Eğer boşanma gerçekleşirse babam bu evler üzerinde hak talep edebilir mi?
Siz Böyle bir durumda olsanız nasıl bir yol izlersiniz , bize neler önerirsiniz.
Elbette bi avukat tutacagız ama ; sizlerin yorumlarınıda almak istiyorum.
Değerli yorumlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.
Old 23-01-2015, 23:02   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

2002 yılı öncesi mal ayrılığı geçerlidir.Dolayısı ile annenizin adına kayıtlı taşınmazlar annenizin kişisel malıdır.

Eğer babanız bu malların elde edilmesine katkıda bulunduğunu iddia ediyorsa bu kez de katkısını kanıtlamalaıdır.

Çalışmamış ve gelir elde etmemiş ise savunmasını kanıtlaması güçleşecektir.

Bu yönde bir dava açıldığında anneniz tanık dahil her türlü deliller iddiasını,babanız ise katkısını kanıtlamak durumundadır.

Her aşamada bir avukattan destek almak yararlı olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi