Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Basında Çocuk Haberleri-2008

Yanıt
Old 08-04-2008, 17:53   #1
Av.Elvan Akkaya

Varsayılan Basında Çocuk Haberleri-2008

31.03.2008

Ankara'nın Altındağ ilçesinde evinin önünde oyun oynayan 3 yaşındaki B.D. kaybolduktan bir gün sonra tecavüze uğramış halde eve döndü.

Birkaç gün sonra B.D. komşuları Necati L.'yi evinin önünde görünce annesine 'İşte bana kötülük yapan amca' diye gösterdi. Bunun üzerine aile ile birlikte mahalleli, Necati L.'yi linç etmek istedi. Polisin öfkeli kalabalığın elinden zor aldığı zanlı tutuklandı.

( tecavüzcünün fotoğrafı: http://www.habervitrini.com/haberimg.asp?haberid=333124 )
Old 08-04-2008, 17:58   #2
Av.Elvan Akkaya

06.04.2008
İlköğretim öğrencisi çocuk, kan davası yüzünden arkadaşlarının gözü önünde öldürüldü.

1998 yılında Elazığ'da ikamet eden Şakir Yılmaz Kovancılar ilçesinde Ferhat Gül tarafından başına taş vurularak öldürüldü. Aynı yıl Kahramanmaraş'a yerleşen Gül ailesinden Adem Gül ile 8 aylık hamile eşi Döndü Gül Yavuz Selim Mahallesi'ndeki evlerinin önünde Hüseyin Yılmaz tarafından kurşun yağmuruna tutuldu. Saldırıda Adem Gül olay yerinde yaşamını yitirirken 8 aylık hamile eşi hastanede hayatını kaybetti. Doğumun ardından kısa bir süre yaşayan bebek ise tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
20 AİLE GÖÇ ETTİ

Kan davası karşılıklı saldırılarla devam ederken 20 aile Kahramanmaraş'tan Elazığ'a göç etmek zorunda kaldı. Yaklaşık 10 yıldır adeta ölüm uykusuna yatan kan davası önceki gün yine ortaya çıktı.
İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİSİ ÖLDÜ

Öğretmenler İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Tahsin Körkurt (16) evlerinin önünde silahlı saldırıya uğradı. Okuldan eve dönerken av tüfeğiyle açılan ateşle vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Körkurt, Yenişehir Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken hayatını kaybetti.
ZANLILAR ARANIYOR

Saldırganlar olayın ardından hızla uzaklaşırken, saldırıyı gerçekleştirenlerin F.G. ile kardeşi C.G. olduğu iddia edildi.İsimleri tespit edilen zanlılar polis tarafından her yerde aranıyor.
HENÜZ 16 YAŞINDAYDI
Henüz 16 yaşında kan davasına kurban giden Tahsin Körkurt kılınan cenaze namazının ardından Şeyh Adil Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenazenin götürülüşü sırasında Tahsin Körkurt'un asker ağabeyi baygınlık geçirirken abla Kezban Körkurt ise kendini yerlere attı. Baba Hasan Körkurt 10 yıldır devam eden kan davasını artık sona erdirilmesini istedi.
Old 14-04-2008, 19:06   #3
Av.Elvan Akkaya

Varsayılan üstün yetenekli 60 öğrenci aranıyor..

Kocaeli (AA)- Kocaeli'nin Gebze ilçesinde 15 yıldır üstün yetenekli çocuklara eğitim veren TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL), 2008-2009'da eğitim vereceği 60 öğrenciyi 7 ilde yapacağı sınavla belirleyecek.

Okul Müdürü Azmi Özkardeş, sınavın 20 Nisan 2008'de Kocaeli, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Trabzon, Diyarbakır ile Balıkesir olmak üzere 7 ilde yapılacağını, bu sınavda başarılı olacak 120 öğrencinin belirleneceğini, daha sonra ise bu öğrencilerin 3 aşamalı sınavdan geçirileceğini ve okula kayıt yaptıracak 60 öğrencinin
belirleneceğini söyledi.

Üstün yetenekli çocukların, yaşıtlarından daha erken geliştiğini, daha çabuk ve daha etkin öğrendiğini anlatan Özkardeş, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bu tür yetenekleri olan çocuklar, bütün gelişmiş ülkelerde özel eğitim görürler. TEVİTÖL bu amaçla 1993 yılında, Gebze'de Sezai Türkeş tarafından eşi İnanç Türkeş'in anısını yaşatmak için kuruldu. Okulda, Atatürk'ün öngördüğü çağdaş ve evrensel anlayışı yansıtan bir eğitim modeli uygulanmakta. Üstün yetenekli çocukların yaratıcılıklarını ve
yeteneklerini destekleyici, gelişime, değişime, yeniliğe, yaratıcılığa ve özgür düşünceye açık bir eğitim verilmekte. Okulumuz ülkemizdeki üstün zeka ve özel yetenekli çocuklara, ihtiyaç duydukları özel eğitimi lise düzeyindeki yaş grubuna, karma ve yatılı olarak veren tek kurumdur.''

Özkardeş, okulda, 45 farklı ilden 94'ü kız 112'si erkek toplam 206 öğrencinin eğitim ve öğrenim gördüğünü kaydetti
Old 15-04-2008, 16:49   #4
Av.Elvan Akkaya

Varsayılan çocuklarımıza neler oluyor?

23 Nisan Bayramı provasında kan aktı
23 Egemenlik ve Çocuk Bayramı provalarının yapıldığı Bolu Karaçayır'da Atatürk Ortaokulu'nda okuyan 2 öğrenci arasında çıkan tartışma kanlı bitti.

Atatürk İlköğretim Okulu'nda okuyan Fatih O. (14) ile Muzaffer A. (14) isimli öğrenciler birbirlerine küfrederek tartıştılar. Tartışmanın büyümesi üzerine Fatih O., bıçakla Muzaffer A.'yı göğsünün altından yaraladı. Yaralı öğrenciye ilk müdahaleyi olay yerine gelen polisler yaptı. 112 acil servisine olayın bildirilmesi ile gelen sağlıkçılar gerekli müdahaleyi yaparak öğrenciyi hastaneye kaldırdı.

Arkadaşını bıçaklayan Fatih O. ise idareci odasına götürülerek polis memurları tarafından ifadesi alındı. Muzaffer A.'yı kendisine küfrettiği için bıçakladığını söyleyen Fatih O.'nun rahat tavırları gözden kaçmadı. İfadesi alınan öğrenci, tartışma sonrası kavga ettiklerini cebindeki bıçağı çıkararak bıçakladığını belirtti.
Fatih O., bıçağı asıl sahibi sınıf arkadaşı Ş.G.'den aldığını söyledi.

Bunun üzerine Fatih O. ile birlikte ifadesi alınmak istenen Ş.G. de gözüyaşlı bir şekilde sürekli, "Ben yandım, hayatım karardı. Ben bıçağı okula getirmemiştim. Okulda ben taşımadım" şeklinde yakındı, ev adresini ve telefonunu vermek istemedi.

Olay yerine gelen Milli Eğitim Şube Müdürü Günay Gül de provalardan sorumlu öğretmenlerle görüşerek olayla ilgili bilgi aldı.
Old 28-04-2008, 09:46   #5
Av.Elvan Akkaya

Rahatsiz 14 yaşındaki çocuğa cinsel istismar

Mundanya'da tecavüz suçlamasıyla gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemede 14 yaşındaki B.Ç.'ye ‘cinsel istismar' suçundan tutuklanan ... gazetesi yazarı 78 yaşındaki Hüseyin Ü., cezaevinde can güvenliği nedeniyle tek kişilik koğuşa konuldu.
İlköğretim okulu öğrencisi B.Ç.'nin tutuklanan annesi Livaze Ç. de ifadesinde Hüseyin .'in kendisiyle de ilişkiye girdiğini öne sürdü.
... gazetesi yazarı ve televizyon programlarındaki konuşmalarında ‘şeriat' yanlısı tavrıyla tanınan Hüseyin Ü...., cumartesi gecesi Bursa'nın Mudanya İlçesi'nde, İnegöllü Ç. Ailesi'nin ilköğretim okulu öğrencisi 14 yaşındaki kızları B.Ç.'ye tecavüz ettiği iddiasıyla gözaltına alındı. Mudanya Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusundan sonra dün adliyeye sevkedilen Hüseyin Ü..., savcılıkta ve nöbetçi mahkemede 5 saat ifade verdikten sonra, B.Ç.'ye ‘cinsel istismarda bulunduğu' iddiasıyla akşam saatlerinde tutuklandı.

Bursa'nın İnegöl İlçesi'ndeki Şükrü Nail Paşa İlköğretim Okulu 8-A sınıfı öğrencisi B.Ç.'nin annesi Livaze ve babası Bekir Ç. de, ‘Çocuklarını fuhuşa teşvik etmek' suçundan gözaltına alınıp, adliyeye çıkartıldı. Anne Livaze Ç. tutuklanırken, baba Bekir Ç. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İlköğretim okulu öğrencisi B.Ç. emniyette ve adliyedeki ifadelerinde, Hüseyin Ü...'in kendisiyle kurduğu ilişkiyi detaylarıyla anlattı.
Hüseyin Ü....'in kendisini Mudanya'daki yazlık evinde yanına oturup okşayıp sevdiğini söyleyen B.Ç., “Edep yerlerimi defalarca öpüyordu” dedi. Ü....'in daha ileri gidemeyip kısa sürede tatmin olduğunu öne süren B.Ç., bu ilişkilerden sonra sürekli ağladığını anlattı.
Annesi Livaze Ç.'nin tutuklanması, babası Bekir Ç.'nin de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasından sonra devlet korumasına alınan B.Ç.'ye psikolojik destek verilmeye başlandı.

Adı gizli tutulan bir kız yetiştirme yurduna yerleştirilen ve yaşadığı çöküntüden kurtulması için özel seanslar uygulanacak olan B.Ç.'nin gerekirse kısa süre eğitimine ara verileceği, daha sonra okula gönderileceği kaydedildi.

B.Ç'nin "Hüseyin Ü....'i uzun süredir tanıyordum. Annem daha önce onun yanında çalışmıştı. Bana yakın davranıyordu. Bu sırada bana defalarca cinsel yaklaşımda bulundu. Uyarması için anneme söyledim. Annem de 'uyarırım' dedi. Ama değişen bir şey olmadı" dediği öğrenildi.
Anne Livaze Ç'nin de "Zarar veremeyeceğini bildiğim için yalnız bırakmakta sakınca görmedim" yönünde söz sarfettiği kaydedildi.

Tutuklanıp Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi'ne konulan Hüseyin Ü...., küçük yaştaki kıza yaptıkları nedeniyle diğer mahkumlar tarafından saldırıya uğrayabileceği indişesiyle, tek kişilik koğuşa konuldu. Geceyi uyumadan geçiren Hüseyin Ü....'in uzun süre bu koğuşta kalacağı belirtildi.

Old 10-05-2008, 17:48   #6
Themis99

Babasına kızdı, kızına tecavüz etti 08 Mayıs 2008

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)

ISPARTA'da çelik kapı satışı yapılan bir işyerinde çalışan 28 yaşındaki H. K., kaçırıp işyerine götürdüğü 10 yaşındaki H.G.Ö.'ye tecavüz etti. Daha sonra küçük kızı otomobille kent dışına götüren K., boğazını sıktıktan sonra öldüğünü zannettiği H.G.Ö.'yü yol kenarına atıp kaçtı. Kendine gelip yola çıkan küçük kız, bir sürücüye evini tarif ederek ailesine kavuştu. Kısa sürede yakalanan zanlı, “Babasıyla aramızda husumet vardı. O yüzden yaptım” dedi. K., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Isparta'da oturan 4'üncü sınıf öğrencisi H.G.Ö. kalem ucu almak için dün saat 18.30 sıralarında evlerinden biraz ilerideki markete gitti. Marketten evine dönerken küçük kızın yanına otomobille yaklaşan H. K., Isparta Milli Eğitim Müdürlüğü'nden geldiğini ve birlikte okula kadar gitmeleri gerektiğini söyleyerek H.G.Ö.'yü otomobiline bindirdi. Çelik kapı satışı yapılan bir işyerinde çalışan K., küçük kızı işyerinin kapanış saatine kadar otomobilin içinde oyaladıktan sonra dükkana götürdü. Gece H.G.Ö.'yü otomobille şehir dışındaki Darıderesi Göleti'ne doğru götüren zanlı, yolda durup bir akaryakıt istasyonundan otomobile gaz doldurduktan sonra kuytu bir yerde küçük kızın boğazını sıktı. Bayılan H.G.Ö.'yü öldü zanneden H.K. yol kenarındaki bir toprak yığının arkasına atıp kaçtı.

O sıralarda başlayan yağmurun altında ıslanınca kendine gelen küçük kız, sürünerek yola çıkmayı başardı. Otomobiliyle yoldan geçen bir sürücünün görüp aldığı H.G.Ö., evini tarif ederek, “Beni eve götür amca” dedi.

TECAVÜZ ETTİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Kızlarının kaybolmasıyla perişan olan demir ustası baba A.Ö. ve anne Y.Ö., H.G.Ö.'yü Isparta Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'ne götürdü. Burada yapılan kontrolde, küçük kızın tecavüze uğradığı belirlendi. Tedavi edilen küçük kız, taburcu edilirken, harekete geçen polis zanlı K.'yı kısa sürede yakalayıp gözaltına aldı.

TUTUKLANDI

Evli olan ve eşiyle boşanma davası süren H.K., polise verdiği ifadesinde “Babasıyla aramızda husumet vardı. O yüzden yaptım” dedi. İfadesinde, küçük kızı başkasına ait bir otomobille kaçırdığını söyleyen K.'nun, önce Bozanönü Köyü'ne, sonra da saat 20.00 sıralarında Yayla Mahallesi'nde bulunan işyerine götürdüğü H.G.Ö.'ye burada tecavüz ettiği belirlendi.

Küçük kızın, zanlının kendisini götürdüğü yerleri tarif etmesi üzerine çok kısa sürede olayı aydınlatan Isparta Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, “Olay yerinde yapılan incelemede, olayı aydınlatan çok sayıda delile ulaşılmıştır. Olayın faili, elde edilen suç delilleriyle birlikte Adliye'ye sevk edilmiştir” denildi.

Polisteki sorgulamasının ardından Isparta Adliyesi'ne sevk edilen K., ‘adam öldürmeye tam teşebbüs', ‘tecavüz', ve ‘kız kaçırmak' suçlarından tutuklanarak Isparta Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.
Old 10-05-2008, 17:58   #7
Themis99

Çocuğunu döven kocasını polise şikáyet etti 07 Mayıs 2008

Serkan AKKOÇ / İSTANBUL

Fatih'te Tataristan asıllı inşaat mühendisi 28 yaşındaki Fatıma Gımatdinova, kendi gibi inşaat mühendisi olan Filistin uyruklu eşi 29 yaşındaki Muhammed Aslan'ı sekiz aylık çocukları Muayyep'i dövdüğü iddiasıyla polise şikáyet etti.

Gözaltına alınarak Fatih Tevfik Fikret Erciyes Polis Merkezi'ne götürülen Muhammed Aslan, ifadesinde eşi ile tartıştıklarını, bu nedenle eşinin kendisini polise ihbar ettiğini savundu. Fatıma Gımatdinova ise iki yıllık eşinin kendisini sürekli dövdüğünü, şiddetin sekiz aylık bebeğine yönelmesi üzerine şikáyette bulunduğunu söyledi. Annesi Fatıma Gımatdinova ile birlikte Haseki Hastanesi'ne sevk edilen Muayyet'in göğsünde, ayaklarında ve yumurtalıklarında kızarıklıklar olduğu ancak ciddi bir sağlık sorunu olmadığı belirlendi. Fatih Cumhuriyet Savcılığı'na çıkarılan baba Muhammed Aslan, vize süresi dolduğu için Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne gönderildi.
Old 10-05-2008, 18:16   #8
Themis99

8 yaşındaki çocuğa tecavüz ve işkence 04 Mayıs 2008

Yaşar ANTER Oktay ÇAYIRLI/DHA

Muğla'nın Milas İlçesi'nde, 8 yaşındaki erkek çocuğa tecavüz edildiği ve şiddete maruz kaldığı ortaya çıktı. Çocuğun babası ve birlikte yaşadığı kadın gözaltına alındı. Defalarca tecavüz edilen çocuk, ölümle pençeleşiyor.

İşte tecavüze uğrayıp işkence gören çoçuğun fotoğrafları

MİLAS'ın Kırcağız Köyü'nde yaşayan A.M.Ö. (32), önceki gece, 8 yaşındaki oğlu B.Ö'nün hasta olduğunu belirterek 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Acil serviste tedavi altına alınan B.Ö'nün solunumunun zayıfladığı belirlendi. Doktorlar, vücudunda morluklar ve kalçasında yanık izleri tespit ettikleri B.Ö'nün solunumunu normale döndürdü. 8 yaşındaki çocuğun işkence gördüğünü ve birden fazla fiili livata yoluyla tecavüze uğradığını belirleyen doktorlar, güvenlik güçlerine bilgi verdi.

Milas İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, 75. Yıl Milas Devlet Hastanesine gelerek baba A.M.Ö'yü gözaltına aldı. Baba A.M.Ö. jandarmadaki sorgusunda çocuğun merdivenden düştüğünü öne sürdü. Soruşturmayı derinleştiren jandarma ekipleri, A.M.Ö'nün, Kırcağız Köyü'nde birlikte yaşadığı Ç.K. adlı kadını da (23) gözaltına alarak Milas İlçe Jandarma Komutanlığı'na getirdi. Jandarma, B.Ö'ye kimin şiddet uyguladığı ve tecavüz ettiğinin belirlenmesi için de çalışma başlattı.

Baba A.M.Ö. jandarmada verdiği ifadede çocuğa kimin tecavüz ettiğini bilmediğini belirterek "Oğluma tecavüz edecek kadar manyak değilim. Ben yapmadım, kim yaptıysa bulunsun" dedi. Ancak çelişkili ifadeler veren A.M.Ö'nün, B.Ö'nün gerçek babası olup olmadığının belirlenmesi için kan örneği alındı ve B.Ö'nün ailesinin tespit edilmesi için DNA testi yapılacağı belirtildi.

Jandarma ekipleri Ç.K'nın 3 aylık bebeğini de koruma altına aldı. B.Ö'nün kardeşi 4 yaşındaki bir çocuk ise A.M.Ö'nün komşuları tarafından koruma altına alındı.

Sağlık durumu ciddi

8 yaşındaki B.Ö, 75. Yıl Milas Devlet Hastanesindeki ilk muayenenin ardından hastanenin yoğun bakım ünitesine alındı. Doktorlar, vücudunun değişik yerlerinde morluklar ve yanık izleri tespit edilen küçük çocuğun, ciğerlerinde ödem oluştuğu için solunum sorunu yaşadığını ve bu nedenle solunum cihazına bağlandığını bildirdi. B.Ö'nün, kalçasının ütü ile yakıldığını ifade eden doktorlar, çocuğun kafasına ve vücudunun değişik yerlerine şiddetli biçimde vurulduğunun belirlendiğini kaydetti. Hastane yetkilileri B.Ö'nün yoğun bakımda tedavisinin sürdürüldüğünü, sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu kaydetti.
Old 10-05-2008, 18:16   #9
Themis99

Vücudunda işkence görmeyen yeri yok 05 Mayıs 2008

Oktay ÇAYIRLI/ MİLAS(Muğla), (DHA)

Muğla'nın Milas İlçesi'nde koma halinde hastaneye kaldırılan, tecavüze uğrayıp işkence gördüğü anlaşılan 8 yaşındaki B.Ö.'nün öz annesi Zeynep K., kaymakamlığa başvurarak oğlunun kendisine verilmesini istedi. Doktorlar, tedavisi süren talihsiz çocuğun dramını anlatırken, “Vücudunda işkence görmemiş tek noktası kalmamış” dedi.

Geçen Cuma gecesi komşuları ve ailesi tarafından Milas Devlet Hastanesi'ne kaldırılan, akciğerinde ödem, vücudunda darp ve yanık izleri bulunan, tecavüze uğradığı anlaşılan talihsiz B.Ö.'nün başına gelenler ilçede nefret uyandırdı. Olayın ardından B.Ö.'nün babası A.Ö. ve birlikte yaşadığı Çilem K. tutuklanırken, çocuğun öz annesi Zeynep K. Kaymakam Bahattin Atçı'yı bugün makamında ziyaret ederek oğlunun kendisine verilmesini istedi. Kaymakam Atçı “Bu bizim verebileceğimiz bir karar değil. Buna mahkemeler karar verir. Tek isteğimiz B.Ö.'nün bir an önce sağlığına kavuşması. Daha sonra devletin koruması altına alınacak” dedi.

Kondoraz, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Oğlumla görüştüğümde, üvey annesinin kendisini sık sık dövdüğünü söylemişti. Ben de eski eşimi arayıp buna engel olmasını istemiştim. Oğluma bu yapılanlar cezasız kalmasın” diye konuştu.

Kaymakam Atçı, düzenlediği basın toplantısında da Milas'ta son yıllarda küçük çocuklara yönelik şiddet, baskı ve tecavüz olaylarının tamamen tesadüf olduğunu söyledi. Atçı, “Bu tür olayların yaşanması gerçekten çok üzücü ama tamamen tesadüf olduğunu düşünüyorum. Bir de Milas son 5- 6 yıl içerisinde yoğun göç alan bir kent. Çeşitli illerden gelen farklı kültürlere sahip insanlar var. Nüfus hızla artıyor. Bu da bu tür olayların çoğalmasında bir faktör” dedi.

Kaymakam Atçı, tutuklanan B.Ö.'nün babası A. Ö.'nün ve birlikte yaşadığı Ç. K.'ın 3 aylık bebekleri M.C.Ö.'nün cezaevindeki annesine teslim edildiğini de açıkladı. Atçı, “Amcasına verilen bebeğin annesinin yanında olmasına karar verildi” diye konuştu.

TEDAVİSİ UZUN SÜRECEK

Milas 75'inci Yıl Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavi altında olan B.Ö.'nün hayati tehlikeyi atlatamadığı ancak, durumunun iyiye gittiğini belirtildi. Doktorlar, şu bilgileri verdi:

“Bu kadar küçük çocuğa bu boyutta işkence ve tecavüzü hayatımızda ilk kez görüyoruz. Bunu yapanlar bulunmalı ve tedavi edilmeli. Çünkü minik B.Ö.'nün vücudunda işkence görmeyen neredeyse tek bir noktası kalmamış, çürük, morluklar ve yanıklar, tecavüz nedeniyle oluşan fiziksel bozukluk, çok uzun süreye yayılan bir olay. Bu işkenceler aylarca sürmüş. Yetişkin bir insana yapılsa dahi yaşaması mümkün olmazdı. B.Ö.'nün yaşadığı fiziksel ve ruhsal çöküntü belki de ömür boyu devam edecek. Şu anda ilk amacımız küçük B.Ö.'nün yeniden yaşama dönmesini sağlamak. Ardından yıllar süren tedavi programları ve ameliyatlara alınması gerekebilecek.”
Old 12-05-2008, 18:08   #10
Themis99

Yine Patlamamış Askeri Malzeme: 1 Çocuk Ölü, 2 Çocuk YaralıSiirt'te patlamamış askeri malzemeyle oynayan çocuklardan biri öldü; ikisi yaralandı. Türkiye insanlarını sadece mayınlara karşı değil, askeri malzemelere karşı da korumak ve bilinçlendirmek zorunda.

BİA Haber Merkezi - Siirt

12 Mayıs 2008, Pazartesi

Siirt'te Erenkaya köyü yakınlarında hayvan otlatan üç çocuk yol kenarında buldukları roketatar başlığı ile oynarken meydana gelen patlamada, 15 yaşındaki Arafat Sezgin hayatını kaybetti. 14 yaşındaki Emin Sezgin ve 13 yaşındaki Agit Kayhan ağır yaralandı. Yaralı çocuklar Siirt Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Çocukları patlamamış askeri malzemeden korumak devletin görevi
Çocuklar patlamamış askeri malzemelerin en büyük potansiyel mağduru. Oysa devletin uluslararası sözleşmelere göre, insanlarını mayınlardan ve savaş atıklarından koruma yükümlülüğü var. Bunun için bu malzemelerin bulunduğu bölgelerin temizlenmesi, çitlenmesi ve bilinçlendirme çalışmaları yapılması gerekiyor.

Ancak, Mayınsız Bir Türkiye Girişimi'nden Muteber Öğreten'in de dikkat çektiği gibi çatışmaların yoğunlaştığı dönemlerde mayın ve savaş atıklarından kaynaklanan ölüm ve sakat kalmaların sayısı artıyor.

Bakanlık bu nedenle tazminata mahkum oldu
Malatya İdare Mahkemesi, 2002'de üç çocuğun ölümüne, iki çocuğun ve bir yetişkinin yaralanmasına neden olan patlamamış askeri mühimmatla ilgili, Milli Savunma Bakanlığı'nın ailelere tazminat ödemesine nisan başında karar vermişti.

Tunceli'nin ilçesi Hozat'ta, 26 Ekim 2002'de, o sırada 14 yaşında olan Ergün Aslan, Uğur Günel ve 15 yaşındaki Gürkan Günel, hurda sandıkları malzemelerin patlaması sonucunda ölmüşlerdi. 16 yaşındaki Murat Doğan ve 13 yaşındaki Hayri Çiçek'le esnaf Hıdır Çelik ağır yaralanmışlardı.

Bu yıl savaş atıklarıyla ölen, yaralanan çocuklar
Geçen hafta Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Gözlüce köyü kırsalında çobanlık yapan 13 Yaşındaki Yusuf Kalkan, bulduğu el bombası patlayınca öldü.

Nisanda Hakkari Yüksekova'da koyun otlatan 3 çocuk, 10 yaşındaki Cüneyt Tire'yle kardeşi 11 yaşındaki Esin Tire ve aynı yaştaki Servet Kartal, buldukları cismin patlaması sonucunda yaralandı.

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde arazide buldukları metal cismin patlaması sonucu 3'ü çocuk 4 kişi yaralandı. 8 yaşındaki Vedat Yıldız, mezradaki boş arazide bulduğu metal parçasını hurdacıya satmak için Şekerli Köyü'ne gitti. Hurdacı almayınca köyüne döndü. Akrabaları 34 yaşındaki Hanifi Yıldız, 3 yaşındaki Şiyar Yıldız ve 15 yaşındaki Ümit Satış'la birlikte kurcaladıkları cisim patladı.

13 yaşındaki Ahmet Polat, Erzurum Pasinler'de bulduğu el bombasının patlaması üzerine öldü.

Martta, Sivas Divriği’de 16 yaşındaki Okan Doğan'ın kendilerine ait hayvanları otlatmak için gittiği arazide bulduğu cisim patladı. Doğan öldü.

Muş’un Malazgirt ilçesi Kurtulmuşoğlu köyünde de 16 yaşındaki Recai ve 10 yaşındaki Suat Ata'nın merada buldukları cisim patladı. Recai Ata öldü; Suat Ata yaralandı.

Mayınsız Bir Türkiye Girişimi'nin istatistiklerine göre, Türkiye'de 2006'da 145 kişi mayın ve patlamamış askeri malzemelerin mağduru oldu. Dört çocuk öldü; 27 çocuk yaralandı. Toplam 50 olayın sekizi patlamamış askeri malzemeden kaynaklanıyordu. (TK)
http://www.bianet.org/bianet/kategor...2-cocuk-yarali
Old 12-05-2008, 18:10   #11
Themis99

Çocuklar Barış İçin Müzik Yapıyorlar, 12 Mayıs'ta Sahnedeler"Barış İçin Müzik" çalışmasında yer alan ilköğretim öğrencileri akordeonları, orkestraları ve şarkılarıyla 12 Mayıs'ta İstanbul'da sahneye çıkıyor. Konser ücretsiz. 13 yaşındaki Ayten "Bence herkes barış için müzik yapmalı" diyor.

BİA Haber Merkezi - İstanbul

06 Mayıs 2008, Salı

"Barış İçin Müzik" çalışması iki yıl önce başladı. İlk uygulama Edirnekapı Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu'ndaydı. Yaşları 6-14 arasında değişen yaklaşık 20 çocuğa, haftada beş gün, ders saatleri dışında solfej ve akordeon dersleri verildi. Eğitim yarıyıl ve yaz tatillerinde de devam etti. Bugün 60 kadar çocuk projenin içinde.

İki yıl boyunca birkaç konser verdiler. Şimdi, 12 Mayıs'ta Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu'ndaki ücretsiz "Barış Konseri"ne hazırlanıyorlar. Bu konserde ilk kez akordeon-vokal-orkestranın birlikte olacağı sekiz parçayı büyüklerle birlikte seslendirecekler.

Müzik de barış da çocuğun hakkı
Proje, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ndeki (ÇHS) iki maddeden yola çıkıyor. "Çocukların kültürel ve sanatsal yaşama tam olarak katılma hakkı"yla, devletlerin "çocukların barış, hoşgörü, cinsler arasında eşitlik duygularıyla, etnik, ulusal veya dini ayrımcılıktan uzak dostluk ruhuyla, yaşam sorumluluğu almaya hazırlaması" yükümlülüğünden.

Projenin hedefleriyse mümkün olduğu kadar fazla çocuğa müzik enstrümanı temin etmek, müzik eğitimi olanağı sağlamak, bu yolla müzik eğitiminde eşit fırsatların yaratılması için toplumsal bilinç oluşturmak ve barışın sesini müzikle duyurmak.

Çocuklar: Barış için, kavgasız bir dünya için müzik
"Barış Müzisyeni" çocuklardan bazıları, şunları söylüyor.

Ayten: Türkiye'de akordeon çalan çok az kişi var, siz de akordeon çalın. Bence herkes yeteneklerini göstermeli. Bence herkes barış için müzik yapmalı.

Hilal: Bence bizim bu yazdıklarımızdan heyecan alın ve bir enstrüman çalın. Barış için kavgasız bir dünya için müzik.

Bendeniz: Kursa yazılmadan önce ben hiç dışarı çıkmazdım, kimseyle konuşmazdım. Akordeona girdim ve çok arkadaşım oldu. Bazen çok yalnız kaldığınızda akordeon çalabilirsiniz ya da başka bir şey. Bence herkes bir şeyler çalmalı. Barış için müziği tavsiye ediyorum.

Yunus: Akordeona ilk geldiğimde hiç sevmiyordum, şimdi ise çok seviyorum. (TK/GG)

http://www.bianet.org/bianet/kategor...sta-sahnedeler
Old 12-05-2008, 19:05   #12
Themis99

Varsayılan Çocuklara Karakolda İşkenceye Suç Duyurusu

İzmir'de Çocuklara Karakolda İşkenceye Suç Duyurusu

Karakolda işkence gören üç çocuğun aileleri İHD'ye başvurdu; suç duyurusunda bulundu. Çocuklar rehabilitasyon için TİHV'ye yönlendirildi. İşkenceye ilişkin ilk suç ihbarını savcı yaptı.

BİA Haber Merkezi - İzmir

12 Mayıs 2008, Pazartesi

Tolga KORKUT İzmir'de 17 yaşındaki D.Ö., V.Ö. ve 15 yaşındaki K.K.'nin aileleri çocuklarının geçen hafta karakolda işkence gördüğü iddiasıyla bugün polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Çiğli, Güzeltepe mahallesinde basın açıklaması yapan siyasi parti ve oluşumlar, olayın gerçekleştiği Şehit Erdal Kılıç Karakolu'nun kapatılmasını, sorumlu polislerin ve Çiğli Emniyet Müdürü'nün görevden alınmasını, cezalandırılmasını istedi.

bianet'in görüştüğü İnsan Hakları Derneği (İHD) Ege Bölge Temsilcisi Necla Şengöl, dosyanın takipçisi olacaklarını, çocukları rehabilitasyon için Türkiye İnsan Hakları Vakfı'na (TİHV) yönlendirdiklerini, bütün gözaltı sürecinin usulsüzlüklerle dolu olduğunu söyledi.

Gece boyu karakol karakol gözaltı
Birgün'ün manşetten verdiği Erkan Çınar'ın haberine göre, üç çocuk 8 Mayıs gecesi karakolun önünden geçerken zorla içeriye alınıyor ve bir saatten fazla süreyle dövülüyorlar. Başları duvara vuruluyor, hayalarına tekme atılıyor, ayakla boyunların basılarak nefessiz bırakılıyorlar. Aileleriyle bağlantı kurmalarına izin verilmiyor. Çiğli Emniyet Müdürlüğüne, oradan da Asayiş Müdürlüğü'ne götürülüyorlar. Egekent Devlet Hastanesi'ne götürüldüklerinde şişlik ve morlukları azaltmak için üzerlerine buz konuyor.

Ailelerse eve dönmemiş olmaları üzerine karakol karakol çocuklarını aramaya başlıyor. Çocuklar ancak ertesi gün saat 15:00'te savcılığa çıkarılıyorlar.

Savcı işkenceyi fark edince
Ailelerin 10 Mayıs'ta başvurduğu İHD İzmir Şubesi'nin verdiği bilgiye göre, polisler çocukların kafalarını yangın tüplerine kendi kendine vurduğunu iddia ediyor. Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcısı tutanağa inanmayarak "Sırtınızdaki, hayalarınızdaki darbeleri de siz mi yaptınız" diyerek çocukları Adli Tıp Kurumu'na yolluyor. İşlem başlatıyor.

Şengöl: Usulsüzlük dolu
Adli Tıp Kurumu'nun raporunu henüz görmediklerini söyleyen Şengöl'e göre, bütün gözaltı süreci işkencenin izlerinin üstünü örtmeyi amaçlayan usulsüzlüklerle dolu:

"Çocuklar gözaltına alınırken doktor muayenesine götürülmüyor. Çocuk Şube'ye teslim edilmeleri gerekirken üç merkez gezdirildikten sonra, savcılığa çıkarılmadan önce Çocuk Şubesi'ne götürülüyorlar.

"Gözaltı çıkışındaki doktor muayenesinde polis de bulunuyor. Bulunmaması gerek. Bu doktor raporu darp izlerini saptıyor. Aileleriyle iletişime izin verilmiyor. Ağrı kesici istekleri karşılanmıyor. Savcılığa saatler sonra çıkarılıyorlar."

http://bianet.org/bianet/kategori/bi...e-suc-duyurusu
Old 17-05-2008, 20:00   #13
kobayhemster

Varsayılan 1.5 yaşındaki oğlunu boğazını ekmek bıçağıyla kesdi

16-05-2008 Samsun'da ruhsal tedavi gören bir kadın, 1.5 yaşındaki oğlunu boğazını ekmek bıçağıyla keserek öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Gaziosmanpaşa Mahallesi Hekimoğlu Ali Paşa Sokak'ta saat 11.00 sıralarında meydana gelen olayda, ruhsal tedavi gören 4 çocuk annesi E.K. (34), evlerinin koridorunda 1.5 yaşındaki oğlu R.K.'nin boğazını ekmek bıçağıyla keserek öldürdü.Annesinin bakkala gönderdiği 11 yaşındaki O.K., eve geldiğinde korkunç manzara karşısında ne yapacağını şaşırarak komşulardan yardım istedi.

(Yorum sizin...)

kaynak : polis haber
Old 08-06-2008, 13:30   #14
Themis99

Varsayılan Oks BugÜn

913 Bin Öğrenci Bu Pazar Yine Sınavda

Bu yıl son kez düzenlenen OKS'ye katılacakların 469 bini oğlan 444 bini kız.
Sınav için fotoğraflı nüfus cüzdanı gerekmiyor. Artık öğrenciler 6,7 ve 8. sınıfta sınava girecek, ders notları, davranış notu da etkili olacak.

06 Haziran 2008, Cuma

Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) 8 Haziran, Pazar günü yapılıyor. Sınav bu yıl son defa gerçekleştirilecek.

İlköğretim sekizinci sınıfa devam eden 913 bin 612 öğrenci Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Polis Koleji ve parasız yatılı okullarına gidebilmek için sınava girecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sınava girecek öğrencilerin nüfus cüzdanlarında fotoğraf ve kimlik numarası bulunması zorunluluğu olmadığını hatırlattı.

Bakanlık, öğrencilerin nüfus cüzdanının yanı sıra okullarından alacakları fotoğraflı sınav giriş belgesini yanlarında getirmeleri gerektiğini söyledi.

Oğlanlar daha fazla
Sınavı düzenleyen, bakanlığa bağlı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (Eğitek) genel müdür yardımcısı Orhan Ekinci sınava girecek çocukların 468 bin 905’inin oğlan, 444 bin 707’sinin kız olduğunu açıkladı.

Öğrencilerin 433 bin 156’sı devlet parasız yatılı okullarına girmek için başvururken, 410 bin 21 öğrenciyse Polis Koleji’ne girmek istiyor.

Suudi Arabistan’da Cidde, Riyad ve Medine'de; Kuzey Kıbrıs'ta Lefkoşa, Özbekistan’da Taşkent, Türkmenistan’da Aşkabat, Azerbaycan’da Bakü, Libya’da da Trablus'ta sınava girilebilecek.

Yaklaşık 100 bin öğretmenin görev alacağı sınava başvuran öğrencilerin bin 899'u engelli. Bu öğrencilerin 991'i ek süre, okutman-yazman isteme, hastanede sınava girme gibi taleplerde bulundu. Sınava üç öğrenci de cezaevinde girecek.

Öğrenciler 120 dakikada 100 soru cevaplayacak. Bakanlık, nisanda sınavın kapsamını değiştirdiğini açıklamıştı.

Devamlı değişen sistem
OKS'nin kalkmasıyla birlikte, öğrenciler 6,7 ve 8. sınıfın sonunda girecekleri sınavların sonuçlarına, derslerdeki başarı notuna ve davranış notuna göre orta öğretim kurumlarına girecek.

Bu yıl ilk seviye belirleme sınavları 21-22 Haziran'da yapılacak. Sınava 6 ve 7. sınıf öğrencileri katılacak.

OKS, 2004'e kadar Liselere Giriş Sınavı (LGS) adıyla yapılıyordu. Geçen yıl özel okullar sınavı da OKS'le birleştirilmişti.(EÜ/EZÖ)
Old 08-06-2008, 13:36   #15
Themis99

Yoksul Çocuk Evde Daha Fazla Şiddete Tanık Oluyor
İÜ'den akademisyenler 581 ilköğretim öğrencisiyle anket çalışması yaptı. Yoksul çocuklar aile içinde daha fazla şiddete maruz kalıyor ve tanıklık ediyor. Ama okulda arkadaşlarından şiddet görenlerin oranı yoksul ve varsıllar arasında aynı.

03 Haziran 2008, Salı

İstanbul Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Adli Tıp Anabilim Dalı başkanı Prof. Dr. Şevki Sözen'in çocuk hastalıkları uzmanlarıyla birlikte gerçekleştirdiği bir anket çalışmasına göre yoksul çocuklar aile içinde şiddete daha fazla maruz kalıyor ve tanık oluyor.

Fakat ilköğretim okulu öğrencileriyle yapılan anket çalışmasına göre, okulda akranlarından şiddet görmekle sosyoekonomik durum arasında bağlantı yok.

Görüşülen öğrencilerin yüzde 40'ı ayda en az bir kez arkadaşlarından fiziksel şiddet gördüğünü söylüyor.

İki okul
Anket çalışmasına iki farklı sosyokültürel ve sosyoekonomik düzeye sahip ilköğretim okulunda okuyan 581 öğrenci katıldı.

Bir okulda okuyan çocukların annelerinin yüzde 91'i babalarının da yüzde 90'ı ilkokul mezunuyken diğerinde anne-babalar yüzde 71 ve yüzde 86 oranında üniversite mezunuydu.

Birinci okuldaki öğrencilerin yüzde 76'nın babası devamli bir işe sahipken diğerinde bu oran yüzde 98'si. Yine, ilk okulda çocukların yüzde 17'si, ikincide de yüzde 3'ü para kazanmak için çalışmak zorundaydı.

Sonuçlar
Çalışmaya göre,

Sosyokültürel ve sosyoekonomik düzeyi ne olursa olsun çocuklar arasında şiddet içeren davranışlar var. Her iki okulda da çocukların en az yüzde 40'ı diğer öğrencilerin ayda en az birkaç kez kendisine fiziksel şiddet uyguladığını söyledi. Sözlü şiddet söz konusu olduğunda bu oran yüzde 60'a çıktı.
Sosyokültürel ya da sosyoekonomik olarak daha alt düzeyde yer alan çocukların aile içi şiddete daha fazla tanıklık ettikleri ya da şiddete uğradıkları belirlendi. "Annen seni döver mi?" sorusuna sırasıyla iki okul öğrencilerinin yüzde 48'i ve yüzde 5'i evet dedi. "Baban kavga sırasında anneni döver mi?" sorusuna da yüzde 44 ve yüzde 3'ü evet diye cevap verdi.
Birinci okulda "Büyüyünce çocuklarına anne-babanın sana davrandığı gibi davranmak ister misin?" sorusuna hayır diye cevap verenlerin oranı yüzde 60'ken diğer okulda bu oran yüzde 15 oldu.
Çalışmanın ön bulguları böyleyken, şiddet-sonuç ilişkisi üzerine detaylı bir değerlendirme de çıkarılacak.(EÜ/EZÖ)
Old 19-06-2008, 14:16   #16
kobayhemster

Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir pazar yerine bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 50 kişi hayatını kaybetti, onlarca insan da yaralandı. Özellikle çocukların yaşadığı vahşet görüntüleri yürekleri burktu. Bir babanın ölen çocuğuna sarılıp veda öpücüğü vermesi ise tüm kameralara "bir acı fotoğraf" olarak yansıdı.Ne kadar acı değilmi masum bir çocuk ve cansız bedeni , vijdanı olmayanlar belki bu resimleri görüp de vijdanları sızlar gerçi bunları yapanlarda vijdan olsaydı bu mahsum çocuk ve onun gibi yüz binlercesi şimdi yaşıyor olurdu....

Alıntı : www.attyiz.biz
Old 13-09-2008, 23:02   #17
üye18332

Varsayılan www.hurriyet.com.tr den alıntıdır....Saygılarımla,

Bizi babamıza vermeyin

13 Eylül 2008Recep ÇİRİK/AĞRI, (DHA).hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Baba dayağından kaçan dört kız kardeş Sosyal Hizmetler'e sığındı.

AĞRI’nın Hamur ilçesi’ne bağlı Eğribeler Köyü’nde, babalarının kendilerini sürekli dövüp, hakaret ettiğini ileri süren 4 kız kardeş, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne sığındı. Kız kardeşlerin en büyüğü olan Canan C., “Ne olur bizi babamıza teslim etmeyin. Okumak istiyoruz” dedi.

İddiaya göre, Eğribeler Köyü’nde çiftçilik yapan 9 çocuk babası Muhlis C.'yi (55), ailesine uyguladığı şiddet nedeniyle bir süre önce eşi Yadigar C. (50) terk ederek, Ankara'da oturan kardeşinin yanına gitti. Dokuz çocuğu ile kalan baba Muhlis C.’nin dayak ve hakaretlerine dayanamayan Canan (15), Songül (14), Fatma (13) ve Ayşe (9) de köy minibüsüyle geldikleri Hamur İlçesi'nden Ağrı’ya giderek, Sosyal Hizmetler il Müdürlüğü’ne başvurdu. Durumlarını yetkililere anlatan kardeşler koruma isteminde bulundu.

Evden kaçan kardeşlerin en büyükleri olan Canan C., şimdi tek düşüncelerinin babaları ile birlikte kalan kardeşleri Gönül (23), Hülya (20) Zuhal (19), Muhammet (12) ve Mustafa (8) olduğunu söyledi. Babalarından gördükleri şiddeti unutmalarının mümkün olmadığını vurgulayan Canan C., “Babam evde kimi görse büyük, küçük demez döver. Bu şiddete dayanamayan annem bir süre önce bizi bırakıp Ankar’ya kardeşinin yanına sığınmak zorunda kaldı. Çaresiz kalınca biz de annem gibi yaptık. Biz kurtulduk. Ama gözümüz arkada ve diğer kardeşlerimizin de kurtarılmasını istiyoruz. Tek isteğimiz okula gitmek. Ne olur bizi babamıza teslim etmeyin” diye konuştu.

Çocukların perişan ve korkmuş bir halde kendilerine geldiklerini belirten Sosyal Hizmetler İl Müdürü Metin Ürgün ise, “Öncelikle hastaneye göndererek sağlık kontrollerini yaptırdık ve huzurevine yerleştirdik. Gerekli psikolojik destek, uzmanlarımız tarafından sağlanmaya başlandı. Çocukların Ankara’ya kardeşinin yanına giden anneleri Yadigar C.’yi bulmak için girişimlerimiz oldu. Bulursak çocukları anneye teslim edeceğiz ve maddi yardım sağlayarak çocuklarına bakmasını sağlayacağız. Aksi olursa, çocukları sevgi evine yerleştireceğiz. Artık onlar için kötü günler geride kaldı. Okumayı çok istiyorlar. Gereken tüm destek verilecek” dedi.
Old 29-10-2008, 19:25   #18
üye18332

Varsayılan www.hurriyet.com.tr

14 yaşında anne oldu

29 Ekim 2008A.A.
hurriyet2008

Aksaray'da merkeze bağlı İncesu beldesinde 13 yaşında imam nikahıyla evlendirildiği iddia edilen bir kız çocuğu, 14 yaşında anne oldu.

Aksaray Şammaz Vehbi Ekecik Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine bu sabah doğum yapmak amacıyla gelen A.Y, burada bir bebek dünyaya getirdi.

Annenin 14 yaşında olması nedeniyle hastane yetkilileri, durumu polise bildirdi. Polis yetkilileri, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Bu arada, imam nikahıyla birlikte yaşadığı kişinin kısa süre önce çalışmak üzere yurt dışına gittiği öğrenilen A.Y'nin, geçen yıl 13 yaşındayken evlendirildiği öğrenildi.
Old 29-10-2008, 20:06   #19
Av.Cengiz Aladağ

Bu yılın en önemli çocuk haberi sanırım 5.mesajda sözü geçen davada Adli Tıp Kurumu'nun, cinsel istismar nedeniyle mağdurun beden ve ruh sağlığının bozulmadığı yönünde rapor vermiş olması ve bu raporun kısa sürede gelmiş olmasıdır.

Artık bize düşen, çocuklarımızı daha fazla korumak, görev aldığımız davalarda da rapor benzer bir sürede gelmezse suç duyurusunda bulunmak olmalı.
Old 01-11-2008, 23:04   #20
üye18332

14 yaşındaki kızla cinsel ilişkiye 7 gözaltı

1 Kasım 2008Hüseyin TÜCCAR- Selahattin BUDAKOĞLU/BURSA, (DHA).B

BURSA’da 14 yaşındaki H.T.’yle cinsel ilişkiye girdikleri iddia edilen yaşları 25- 65 arasında değişen 7 kişi gözaltına alındı.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi ekipleri, geçen perşembe gecesi saat 02.00 sıralarında Santral Garaj seemtinde Metin Ş. (25) ile lokantada çorba içen H.T.’den şüphelendi. Çocuk Şube Müdürlüğü’ne götürülen Emine ve Metin T. çiftinin 3 çocuğundan ikincisi olan H.T., 3 yıl önce ilköğretim okulu 6'ıncı sınıfa giderken tanıştığı Metin Ş’nin evlenme vaadiyle kandırarak cinsel ilişkiye girdiğini söyledi.
Metin Ş'nin kendisini daha sonra arkadaşlarıyla ilişkiye girmesi için zorladığını anlatan H.T., şöyle konuştu:
“Metin benimle evlenmeyeceğini söyleyince bunalıma girdim. Okulumu bırakmak zorunda kaldım. Ailemin olayı öğrenmesinden korkup evden kaçtım. Amacım iş bulup kendi hayatımı yaşamaktı. Bir ay önce Mesut Ö. (35) adındaki minibüs şoförü ile tanıştım. Benimle cinsel ilişkiye zorla girdi. Bu kişi daha sonra beni minibüsünde erkeklere para karşılığı sattı. Aldığı paralardan da bana harçlık verdi.”

Soruşturmayı genişleten polis, H.T. ile ilişkiye giren Metin Ş'den sonra, akrabası olan Servet Ş. (35), minibüs şoförü Mesut Ö. (35), kamyon şoförü İbrahim B. (40), servis şoförü Hasan S. (40), internet kafe işleten İrfan K. (25) ile H.T.’nin ailesinden kaçtığında yanında kaldığı Ramadan D’yi (65) gözaltına aldı.

Sorgulamaları devam zanlıların, ‘küçük yaşta kız çocuğunun zorla ırzına geçmek’, ‘alıkoymak’, ‘zorla fuhuş yaptırmak suçlamasıyla adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.
Old 03-11-2008, 15:06   #21
av.sally

Ürdün'de her yıl 500 çocuk tecavüze uğruyor
Ürdün'de bir adli tabip, ülkede her yıl 500 çocuğun tecavüze uğradığını öne sürdü.

Ürdün Ulusal Adli Tıp Merkezi'nde çalışan Isra'a Tavalbe, yaptığı araştırma sonucunda bu rakama ulaştığını ve tecavüz edilen çocukların çoğunun erkek olduğunu söyledi.

Tecavüzcülerin genellikle sokakta oynayan erkek çocuklarını gözlerine kestirdiklerini belirten doktor, bu sebeple ülkedeki pekçok ailenin kızlarının dışarda oynamasına izin vermediğini söyledi.

Tavalbe, Ürdün'de, bekaretin korunması kaygısıyla sadece kızlara tecavüzün cezasının olduğunu da sözlerine ekledi.
Old 04-11-2008, 16:55   #22
üye18332

Bize neler oluyor

4 Kasım 2008.

Polis kayıtlarına bakıldığında Türkiye genelinde suç oranlarının arttığı görülüyor. Ancak daha ayrıntılı bakıldığında insanın kanını donduran bir ayrıntı ortaya çıkıyor: Çocuklara karşı işlenen suçlar...
Türk geleneklerinin de etkisiyle bu ülkede her zaman her koşulda dokunulmazlığı olan çocukların artık toplumsal değer sıralamasında geri plana düştüğü anlaşılıyor. İşin en üzücü tarafı ise insanların kendi çocuklarına bile acımaması. Son örnek Samsun'dan geldi: Öz kızlarına tecavüz eden baba ve amca.
İşte son bir haftada yaşanan birbirinden korkunç olaylar:

ÖZ KIZLARINA TECAVÜZ ETTİ

Aile içi şiddet artık yüzünü tecavüzle göstermeye başladı. Bunun en korkunç örneği bugün Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde ortaya çıktı. Polise başvuran Z.K., 35 yaşındaki eşi T.K.'nın öz kızları 9 yaşındaki C.K. ile 13 yaşındaki C.K.'ya cinsel tacizde bulunduğunu iddia etti. Gözaltına alınan T.K. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Alınan ifadeler sonrasında dehşetin bir boyutu daha anlaşıldı. Çünkü amca 25 yaşındaki A.K.'nın da yeğenlerine tacizde bulunduğu belirlendi. Bunun üzerine amca da çıkarıldığı mahkece tutuklanıp, cezaevine gönderildi. (Haberin detayı için)
SAPIK KAMERAYA TAKILDI

Bir süredir gelen şikayetler üzerine araştırmalarını derinleştiren Malatya polisi, kamera kayıtlarına takılan koşan bir kızın izini sürünce 5 çocuğu taciz eden Reşat K. yakalandı. (Haberin detayı için)

2 AY SONRA PARÇALANMIŞ OLARAK BULUNDU
AİLESİ UMUDUNU HİÇ KAYBETMEDİ - FOTO GALERİ

4 yaşındaki Rojhat, Kars'ın Dağpınar Beldesi'nde evlerinin önünde oynarken birden ortadan kayboldu. Aile kızlarını bulma umuduyla televizyon kanallarının bile kapılarını aşındırdı. Ancak umutları 2 ay sonra gelen acı haberle yok oldu. Rojhat'ın cesedi iki ay geçmesine rağmen kaybolduğu mahallenin yakınlarında bir yerde bir çuvalın içinde parçalanmış olarak bulundu. Bir poşetle boğularak öldürüldüğü anlaşılan küçük çocuğun boş bir alana bırakılan cesedini sokak köpekleri parçalamıştı.
KARDEŞLERİ ÖNCE BOĞDULAR SONRA YAKTILAR

İKİ KARDEŞİN DRAMI - FOTO GALERİ
İstanbul Halkalı Şehit Er Müslüm Zengin İlköğretim Okulu 6’ncı sınıf öğrencisi Mehmet Kavaklı (12) ve 5’inci sınıf öğrencisi kardeşi Emre Kavaklı (11), cumartesi akşamı kayboldu. Ertesi gün Kayabaşı Köyü Sazlıdere Baraj yolu üzerinde iki kardeşin cesetleri yakılmış olarak bulundu. İlk incelemede iki kardeşin boğularak öldürüldüğü, daha sonra da yakıldığı anlaşıldı.
TACİZ ETTİĞİ KIZININ BOĞAZINI KESTİ

GENÇ KIZIN DRAMI - FOTO GALERİ

Geçen haftaya damgasını vuran olaylardan biri de İzmir'de yaşandı. 20 yaşındaki kızına tacizde bulunan Hamit A. olay polise ulaşınca gözü karardı. Hamit A. kızını boğazını keserek öldürdü.
Ancak trajedinin en korkunç ayrıntılarından biri bugün ortaya çıktı. Baba, kızını boğazlarken iki erkek kardeş, yan odada ablalarının çığlıklarını dinlediklerini itiraf etti.
Ortadan kaybolan vicdansız babadan ise düne kadar ses çıkmamıştı. Dün acılı anneye haber gönderdi: Seni de öldürüp sonra teslim olacağım...
KIZLARINA TECAVÜZ ETTİRDİLER

VAHŞETİN SANIKLARI - FOTO GALERİ

Dün ortaya çıkan bir başka olayın kurbanı yine çocuk yaşta bir genç kızdı. Ancak olayın ayrıntıları o kadar korkunç ki insan ortada bir ceset olmamasına bile sevinemiyor. Sivas’ın Suşehri İlçesi’nde, zorla evlendirilmek istenen ve şiddet gören 16 yaşındaki N.D., polise giderek ailesi hakkında şikayetçi oldu. İnceleme sonunda talihsiz kızın öz anne-babası ve halası tarafından zorla evlendirilmek istenen kişiyle cinsel ilişkiye sokulduğu ortaya çıktı. Baba Yücel D., anne Dursaliye D., hala Selver D. ile tecavüz ettiği doktor raporuyla ortaya çıkan Yaşar Y. tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Old 15-11-2008, 16:22   #23
üye18332

4 günde 25 kişi tecavüz etti

Soner KOCAER/ANTALYA (DHA)
Antalya'da birlikte evden kaçan 16 yaşındaki M.Ç. ile 15 yaşındaki D.Ö. 4 gün sonra Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Zübeyde Hanım Çocuk Yuvası'na sığındı. İki kız arkadaş, “Bize 4 günde 25 kişi tecavüz etti” dedi. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

İddiaya göre olay geçen Pazar günü meydana geldi. Aileleri Sanayi Mahallesi'nde oturan M.Ç. ile D.Ö. evden kaçtı. 4 gündür kayıp olan kızlar, önceki gün akşam saatlerinde Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Zübeyde Hanım Çocuk Yuvası'na gelerek yardım istedi. Burada yetkili biriyle görüşmek istediklerini söyleyen iki arkadaş, “Bize 4 günde 25 kişi tecavüz etti. Ailelerimiz duyarsa bizi öldürür. Onların yanına gidemeyiz. N'olur bizi kurtarın, burada kalmamıza izin verin” dedi. Bunun üzerine yurt yetkilileri polisi arayarak durumu bildirdi.
Antalya Emniyeti Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri yurda sığınan kızları alarak şubeye götürdü. Burada kızların ailelerine haber verildi.
Kızlar, ifade verip kendilerine tecavüz edenlerden şikayetçi oldu. M.Ç. ve D.Ö. daha sonra ailelerine teslim edilirken, iddialarla ilgili soruşturma başlatıldı.
Polis, kızlara tecavüz ettiği iddia edilen zanlıların eşkalini belirlemeye çalışıy
Old 19-12-2008, 22:01   #25
üye18332

Önemli www.hurriyet.com.tr

Cinsel istismar zanlısından ilginç savunma

DHA.hurriyet2008
ÇORUM'da, 16 yaşındaki E.Y. ile 15 yaşındaki E.G.'ye cinsel istismar iddiasıyla tutuklu yargılanan Zekai İ. , E.Y.’nin ailesini suçlayarak, “Kızları sigara içer, erkeklerle gezerdi. Böyle ailelerin günahlarını benim gibi insanların üzerlerine yıkmalarına üzülüyorum” dedi.

Ensar Vakfı Eski Şube başkanı ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Zekai İ.’nin yargılanmasına bugün devam edildi.

Genel Merkezi İstanbul'da olan ve faaliyetleri arasında öğrencilere burs vermek, okudukları derslerle ilgili kurslar düzenlemek, konferans ve seminerler organize etmek olan Ensar Vakfı'nın Eski Çorum Şube Başkanı 52 yaşındaki, 3 çocuk babası Zekai İ., 16 yaşındaki E.Y. ve 15 yaşındaki E.G.'ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla geçtiğimiz Ağustos ayında tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Zekai İ., bugün 1'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Yaklaşık 4 saat süren ve saat 18.00 sıralarında biten duruşmada, Zekai İ.'nin avukatı Kenan Yaşar'ın davadan çekilmesi dikkat çekti. Bunun üzerine davayı takip eden İstanbul Barosu avukatlarından Süleyman Akdemir, tutuklu sanığın avukatlığını üstlendi. Akdemir, iddiaların uydurma olduğunu ve gerçekleri yansıtmadığını söyledi. Sanık Zekai İ. ise savunmasını yazılı verip, 6 sayfadan oluşan savunmasının sonunda İl Emniyet Müdürü İsmail Karaman'ın tanık olarak dinlenmesini talep etti. Mahkeme bu talebi reddetti.

AİLEYİ SUÇLADI

Din dersi öğretmeni Zekai İ. yazılı savunmasında, cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen E.Y.'nin babası Kadir Y.'nin, zaman zaman kendisinden borç para aldığını ileri sürerek “Çoğu zaman bu borçlarını ödemezdi. Kızlarına bile para vermez ve onların hareketlerini takip etmezdi. Kızı, sigara içer erkeklerle gezerdi. Böyle ailelerin günahlarını benim gibi insanların üzerlerine yıkmalarına üzülüyorum” dedikten sonra şöyle devam etti:

‘YEREL SEÇİMLERDE ADAY OLACAKTIM’

“Benim kızlara sarıldığım ve öptüğüm söyleniyor. Karne aldıklarında ya da mutlu bir olay olduğunda onların omuzlarına dokunur, onları tebrik ederdim. Dersleri iyi olan öğrencilere ödül törenleri düzenler, burada onlara da sarılırdım. Ben bu tür davranışlarda bulunurdum. Bunları tüm öğretmenler yapıyor. Benim cinsel içerikli davranışlarda bulunduğum iddiaları yalandır ve iftiradır.

Benim yaptıklarımı her modern insan yapıyor. Benim yaptıklarımın hiçbirinin cinsellikle ilgisi yok. Yaklaşan yerel seçimlerde aday olacaktım. Bu nedenle aileme ve yakınlarıma ‘aman tavırlanıza dikkat edin, siyasete gireceğim’ diyordum. Ben bunları söylerken, bu tür hareketler yapmam doğru mudur sizce? Bana yapılan suçlamaların hepsi iftiradır. Bu iftiralar onurumu ayaklar altına almıştır.”

TANIK A.Y.: ‘PARA VERİP İÇ ÇAMAŞIRI ALDIRMAK İSTEDİ’

Duruşma salonunda bulunan E.Y.'nin teyzesi Ayşe Y. ise ilginç iddialarda bulundu. Zekai İ.'nin vakfa gelen kızlara cinsel tacizde bulunduğu yöndeki söylemleri duyduğunu ancak görmediğini belirterek, “Ben zaman zaman oraya gidiyordum. Bir gün hoca beni yanına çağırdı. 20 YTL verdi. ‘Git kendine iç çamaşırı al, giy ve bana da nasıl olmuş göster’ dedi. Ben evli ve bir çocukluyum. Bunu duyunca şok oldum. ‘Hocam ne yapıyorsun’ dedim. Ayrıldım ve bir daha o vakfa gitmedim” diye konuştu. Zekai İ. ise Ayşe Y.'nin iftira attığı söyledi.

Mahkeme cinsel istismara maruz kalan E.Y. ile E.G. hakkında ruh ve beden sağlıklarıyla ilgili raporun beklenmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
Old 27-12-2008, 15:22   #26
Av.M.B.Akyüz

Annesi ve sevgilisi tutuklandı

3 yaşındaki Sümeyye'nin boğazının kesilerek öldürülmesiyle ilgili tutuklanan anne Ferdane C.'nin, sevgilisinin borçları nedeniyle eşinden para koparmak için çocuğunun kaçırılma olayını ilişkisi olduğu kişiyle birlikte planladığı belirlendi.Annenin, kaçırılma oyunuyla kızını verdiği sevgilisinin, bir süre sonra mahalleye polislerin geldiğini görmesi üzerine ihbar edildiğini zannederek çocuğu öldürdüğü iddia edildi.

BOĞAZI KESİLEREK ÖLDÜRÜLEN SÜMEYYE'NİN ANNESİ TUTUKLANDI
Kılıç Mahallesi'ndeki tek katlı evlerinde uyuduğu sırada kaçırıldığı iddia edilen ve bir süre sonra mahallede bir çöp konteynerinin yakınındaki çuvalda cesedi bulunan 3 yaşındaki Sümeyye C.'nin cinayetiyle ilgili polis, annenin sorgulamasında önemli bilgilere ulaştı.
Araştırmalarını derinleştiren ve olay yerindeki delileri büyük titizlikle değerlendiren polis ekipleri, ifadeler doğrultusunda da, cinayetle annenin ardından sevgilisi olduğu öne sürülen komşusu Cihan B.'yi gözaltına aldı.

“İLİŞKİLERİ 5-6 AY ÖNCE BAŞLADI”

Sorgulamalardaki iddialara göre, Ferdane C. ile komşusu ve Türkiye Taşkömürü Kurumunda (TTK) maden işçisi olarak çalışan 3 çocuk babası Cihan B.'nin 5-6 ay önce ilişkileri başladı.
Cihan B., bir süre sonra, 5 bin YTL civarında borcu olduğunu öne sürerek anne Ferdane'den bu parayı eşinden temin etmesini, aksi takdirde kendisini “kötü kadın” olarak çevresine anlatacağı tehdidinde bulundu.
Tehditlerden korktuğu bildirilen anne ile Cihan B., çocuğunun kaçırılması oyunuyla eşi Ali Osman C.'den para temin etmeyi planladı. Anne Ferdane, eve gelen Cihan B.'ye 3 yaşındaki kızını vererek, çocuğunun odasının camını kırıp Sümeyye'nin kaçırıldığına ve 5 bin YTL istendiğine yönelik not bıraktı. Daha sonra evden dışarı çıkan anne Ferdane, kızının kaçırıldığını feryat ederek komşularından yardım istedi.
Komşularının haber verdiği polis ekiplerinin mahalleye geldiğini gören Cihan B.'nin, annenin kendini ihbar ettiğini zannederek telaşe kapılıp çocuğun boğazını keserek öldürdüğü iddia edildi.
Annenin sorgulamasında olayı itiraf ettiği, Cihan B.'nin ise suçlamaları kabul etmediği öğrenildi.
Cihan B. ve Ali Osman C.'nin, TTK Kozlu Müessese Müdürlüğünde ayrı birimlerde çalıştığı bildirildi.
Ferdane C. ve Cihan B., tutuklanmalarının ardından Zonguldak'ın Beycuma beldesindeki cezaevine gönderildi.
Seyyar küvet delil oldu
Cumhuriyet Savcısı, ailenin evinde ve çevresindeki çalılık alanda yeniden inceleme yaparken, evdeki seyyar küvet ile delil niteliği taşıyabilecek bazı malzemelere el konuldu.
Gazetecilerin yaklaştırılmadığı evdeki incelemede, Sümeyye’nin odasında, evin çevresinde ve çalılık alanda delil arandı. Polisin, evdeki küvet ile delil niteliği taşıyabilecek bazı malzemelere el koyduğu ve Ankara’ya laboratuvar incelemesine göndereceği öğrenildi.
Old 28-12-2008, 23:20   #27
üye18332

Varsayılan www.milliyet.com.tr

İki kız çocuğuna tecavüz edene 102 yıl hapis

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, fakir öğrencilere yardım etmek amacıyla okula gidip iki kız çocuğunu kaçırarak evine hapsedip günlerce tecavüz eden sanık hakkında verilen 102 yıl hapis cezanın onanması yönünde tebliğname yazdı. Tebliğnameyi yazan Cumhuriyet Savcısı Mastafa Ernalbant, çocuklara tecavüz eden sapığın en üst ceza sınırından mahkumiyetinin onanmasını istedi.
Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi, iki kız çocuğuna tecavüz eden adam hakkında üst sınırdan ceza vererek 102 yıl hapis cezasına mahkum etti. Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Danışman’ın imzasını taşıyan bu karar, Türkiye’de tecavüz suçundan verilen en ağır hapis cezası oldu. Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’nın, onama yönünde bildirdiği görüş Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından da onanırsa, karar kesinleimiş olacak.
Kararı veren Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Danışman, her çocuk için tecavüz suçundan 60 yıl ve kaçırarak özgürlüklerinden mahrum ettiği için de 42 yıl hapis cezası verilmesine karar verdi. Mahkeme Başkanı Danışman, bu kararla tecavüz suçunu işleyen sanıkları ’ibret’ olacak şekilde mahkum etmiş oldu.
6 Ekim 2005 tarihinde Ankara Keçiören de okullara gidip kendini UNİCEF görevlisi olarak tanıtan Garip Musa Aras adlı kişi, giyim yardımında bulunacağını vaad ederek okul görevlilerinden fakir öğrencileri kendisine göstermelerini istedi. İki öğrenciyi yardım yapacağı bahanesiyle okuldan alan Aras, farklı tarihlerde kaçırdığı yaşları 12 ve 13 olan iki kız çocuğunu yaşadığı gecekonduda alıkoyarak günlerce tecavüz etti.
KÜÇÜK KIZLARIN ÇEKTİĞİ ACIYA BÜYÜK CEZA VERDİ
Kız çocuklarına zorla, günlerce tecavüz eden Aras’a mahkeme heyeti tarihi bir ceza verdi. Aras’a “zorla ırza geçmekö suçunu düzenleyen 103/2. maddesinden ceza verildi. Bu madde; 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasını öngörüyor. Mahkeme de üst sınır olan 15 yılı uyguladı. Eylemin birden fazla tekrarlanması nedeniyle bu kez “zincirleme suçö başlıklı TCK’nın 43. maddesi de uygulandı ve ceza 1/3 oranında artırılarak, 20 yıla çıkarıldı. Bu ceza da suçun küçük bir çocuğa karşı cebir ve şiddetle işlendiği gerekçesiyle TCK 103/4. maddesine istinaden yarı oranında artırılıp 30 yıla çıkarıldı. İki kıza tecavüz ettiği için de sanık 60 yıl hapis cezası almış oldu.
Mahkeme, aynı zamanda, küçük kızları özgürlüklerinden alıkoyma suçundan da Aras’a ceza verdi. TCK’nın 109/2. maddesinden 7 yıl hapis cezasına hükmedildi. Bu maddenin alt sınırı 2, üst sınırı ise 7 yıl hapis cezasını düzenliyor. Ayrıca bu suçun çocuğa karşı ve cinsel amaçla işlenmesi nedeniyle aynı maddenin "f" bendi uyarınca ceza bir katı oranında artırılarak 14 yıla yükseltildi. Ardından da aynı maddenin 5. fıkrasını da uygulayan mahkeme, cezayı yarı oranında artırıp 21 yıla çıkardı. İki kız çocuğuna karşı bu suç işlendiği için ceza 42 yıla çıktı. Böylece Aras, toplam 102 yıl hapis cezasına çarptırılmış oldu.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ’onama’ görüşlü tebliğnamesine Yargıtay 5. Ceza Dairesi bakacak. Daire, Mahkeme’nin verdiği bu kararı onarsa, ilk kez bir sanık tecavüz suçundan 102 yıl hapis cezasına çarptırılmış olacak.
Old 28-12-2008, 23:23   #28
üye18332

Soru

Babayı yıkan telefon!..

Hüseyin TÜCCAR / Faruk KAHRAMAN / BURSA (DHA)

BURSA'da, annesinden ayrı yaşayan babasıyla aynı evde kalan 12 yaşındaki Büşra Altındiş'in, "Seni de kurtaracağım kendimi de" diyerek kalbinden ve karın bölgesinden bıçakladığı 2 yaşındaki kardeşi Ferize Altındiş, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Kardeşini öldürmek istedikten sonra bıçağı vücuduna saplayan Büşra Altındiş'in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu açıklandı. Uludağ Üniversitesi Çocuk Psikiyatristi Anabilim Dalı Başkanlığı yaparken emekliye ayrılan Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Suna Taneli, olayın çocuğun yaşadığı ızdırabın yansıması olarak değerlendirdi.
Merkez Yıldırım İlçesi Buruthane Mahallesi Karpuzcu Sokak'ta yaşayan 2 çocuklu Ayten (35) ile Ramis Altındiş (36) 3 ay önce şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmaya karar verdi. Ayten Altındiş, eşyalarını alarak annesinin yanına yerleşirken Ahmet Hamdi Tanpınar İlköğretim Okulu 6 E sınıfı'na giden Büşra Altındiş ve kardeşi Ferize ise inşaatlarda boyacılık yapan babasıyla birlikte yaşamaya başladı. Aile içersinde uzun süredir devam eden ve üç ay önce ayrılmayla sonuçlanan Altındiş çiftinin birbirlerine karşı davranışı ve zaman zaman kavgaya etmelerinin bedelini çocukları ödedi. Dün babasının işe gitmesi sonucu kardeşiyle evde kalan Ayten, çalışma odasının duvarına kurşun kalem ile büyükçe bir kalp çizip içersine kendisinin, kardeşinin ve annesinin adı ile sınıfı ve numarasını yazdı. Daha sonra mutfaktan bıçağı alan Büşra, "Seni de kurtaracağım kendimi de" diyerek ekmek bıçağını kardeşine sapladı. Biri kalbine ikisi ise karın bölgesine isabet eden bıçaklarla yaralanan Ferize kanlar içersinde yere düşerken bu kez babasını arayan Büşra Altındiş, "Kardeşimi öldürdüm. Kendimi de öldürüyorum. Mutlu olun" diyerek telefonu kapatıp, bıçağı karnına sapladı.
Kızının dehşet dolu sözlerini öğrenince yakınında olduğu eve koşarak gelen Ramis Altındiş çocuklarını yakında bulunan Yüksek İhtisas Hastanesi'ne götürdü. Ferize Altındiş hemen ameliyata alınırken, doktorlara ve polise "Kardeşimi ve kendimi ben bıçakladım" diyen Büşra ise ambulans ile Uludağ Üniversitesi Tıp fakültesi'ne sevk edildi.
FERİZE KURTARILAMADI
Yüksek İhtisas Hastanesi'nde ameliyat edilen Ferize Altındiş bugün tedavi gördüüğü yoğun bakım ünitesinde yaşamını yitirdi. Talihsiz çocuğun ceseti otopsi yapılmak üzere Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı.
Bu arada Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırılan Büşra Altındiş'in yoğun bakımdan çıktığı öğrenildi. Hayati tehlikeyi henüz atlatamayan Büşra'nın karnında tek bıçak darbesi tesbit edildi.
"BU OLAY ÇOCUĞUN BÜYÜK IZDIRABININ YANSIMASIDIR"
Uludağ Üniversitesi Çocuk Psikiyatristi Anabilim Dalı Başkanlığı yaparken emekliye ayrılan Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Suna Taneli, günümüzde boşanmanın doğal olduğunu ancak eşlerin boşanmaya giden süreç içinde birbirlerine olan davranışlarının çok önemli olduğunu söyledi. Yaşanan olumsuzluklardan çocukların çok çabuk etkilendiğini belirten Prof. Dr. Suna Taneli, "Çocuğun kaç yaşında olduğunun pek bir önemi yok. Hiç kimse anne ve babasının ayrı olmasını istemez. Eşlerin boşanmaları, her halükarda çocukları üzer. Çocuğun bu davranışı, anne ve babasının ayrılmasından ötürü duyduğu büyük ızdırabın yansımasıdır" dedi.
Prof. Dr. Suna Taneli, bu ve benzeri olumsuz olaylarla karşılaşılmaması için bireylerin boşanmaya giden yolda ailece psikolojik yardım almalarını önerdi.
FERİZE'NİN CESEDİ ÇÖP POŞETİNDE TAŞINDI
Bursa'da daha sonra intihara teşebbüs eden 12 yaşındaki ablası Büşra Altındiş tarafından bıçaklanarak öldürülen Ferize Altındiş'in cesedine otopsi yapıldı. Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından talihsiz çocuğun cesedi, daha sonra çöp poşetine konularak kurum önünde otomobil ile bekleyen babası Ramis Altındiş'e teslim edildi. Otomobilin arka koltuğuna konulan ceset Baruthane Mahallesi'ndeki evine getirildi. Gazetecileri eve yaklaştırmayan aile, kızlarının cenazesini ikindi namazından sonra Hamitler Mezarlığı'nda toprağa verecek.
Old 31-12-2008, 17:26   #29
Doç. Dr. Özge Yücel

Okul Öncesi Eğitimde Büyük Başarı

HAKKARİ (İHA) - Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün girişimleri sonucunda il ve ilçelerdeki okul öncesi eğitim ve öğretime 3 bin 103 kız öğrencinin kazandırıldığı belirtildi.

Yapılan çalışmalara velilerin de duyarlılık gösterip destek olması sonucu okul öncesi eğitim ve öğretimde büyük mesafeler kaydedildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, okul öncesi eğitimde 2007 yılında 2 bin 88 olan öğrenci sayısının 2008 yılı itibarı ile 3 bin 103'e yükseldiğini belirtti. Bir zamanlar kız çocuklarının okutulmadığı yörede büyük bir başarı sağlandığını belirten yetkililer, gelinen aşamada okula kazandırılan öğrencilerin büyük bir bölümünün kız çocuklarından oluştuğunu bildirdi.

http://haber.mynet.com/detay/bilim-e...X1230371782578
Old 03-01-2009, 16:51   #30
üye18332

Varsayılan www.milliyet.com.tr

14 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz...

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 14 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz ettiği iddia edilen 5 kişi gözaltına alındı.
Alınan bilgiye göre, Bodrum Emniyet Müdürlüğü ekiplerine, bir süre önce Antalya’daki evinden kaçan, Adana ve Aydın illerinde bir süre kaldıktan sonra bir hafta önce Bodrum’a gelen 14 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz edildiği yönünde ihbar geldi. İhbar üzerine çalışma başlatan ekipler, söz konusu çocuğu gece yarısı sahil kenarında tek başına gezerken buldu.
İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürülen kız çocuğu, burada "tecavüze uğradığını" iddia etti. Polis ekipleri, iddialar üzerine kız çocuğuna tecavüz ettiği gerekçesiyle 5 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan 5 kişinin, emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi.
ÇOCUK KORUMA ALTINDA
Tecavüze uğradığı iddia edilen kız çocuğu, Bodrum Devlet Hastanesinde yapılan sağlık kontrolünün ardından Bodrum Kaymakamlığının girişimleriyle Muğla Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı çocuk yuvasına gönderildi. Çocuk yuvasına yerleştirilen çocuğa, bir psikologun eşlik ettiği öğrenildi.
Bu arada, kız çocuğu, ailesinin Şanlıurfalı olduğunu ve Antalya’da yaşadıklarını bildirdi. Kız çocuğunun, Antalya’da üvey annesiyle birlikte yaşayan babasının da kendisine evden kaçmadan önce tecavüz ettiğini iddia ettiği kaydedildi.
SORUŞTURMANIN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ
Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise çocuğun ifadesi doğrultusunda kendisine tecavüz ettiğini öne sürdüğü babası hakkında Antalya’da, Bodrum’a gelmeden önce bir süre kaldığı Adana ve Aydın’da da soruşturma başlatıldığını ifade ederek, "Bu kapsamda yeni gözaltılar olabilir. Çalışmalar, kız çocuğunun verdiği adres, eşkal ve isimler üzerinde yoğunlaştırıldı" diye
konuştu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi