Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Limited Şirketinde zorunlu avukat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-06-2011, 14:37   #1
hak 198

Varsayılan Limited Şirketinde zorunlu avukat

Limited şirketinde hukuki danışmanlık için sözleşme yaptım.Hem de bir odasını kiralayarak vergi açılışımı yaptım.Hukuki danışmanlık yapıyorum.Ancak tapu da taşınmaz alım-satımı ya da ipotek işlemleri için çok vekalet kullanıyorum.En az ltd şirketlerde ne kadarlık makbuz kesmem gerek?Daha yeni vergi açılışı yaptığım için yarın bu kadar yüklü vekalet kullanmamın bana zararı olur mu?Ben aylık ücret alıyorum.Biryerler de yanlışlık mı yapıyorum anlamadım....
Old 13-06-2011, 14:44   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Limited şirketinde hukuki danışmanlık için sözleşme yaptım.Hem de bir odasını kiralayarak vergi açılışımı yaptım.Hukuki danışmanlık yapıyorum.Ancak tapu da taşınmaz alım-satımı ya da ipotek işlemleri için çok vekalet kullanıyorum.En az ltd şirketlerde ne kadarlık makbuz kesmem gerek?Daha yeni vergi açılışı yaptığım için yarın bu kadar yüklü vekalet kullanmamın bana zararı olur mu?Ben aylık ücret alıyorum.Biryerler de yanlışlık mı yapıyorum anlamadım....

Vergi kaydınız varsa asgari ücret tarifesinin altında ücret almanız yasak olduğundan, en az asgari ücret tarifesinde yazan tutarı aldığınız varsayılarak vergi tahakkuk ettirilir. Avukatlık ücret tarfesine göre yargı yeri dışındaki iş takipleri bakımından şu şekilde bir tarife var:

İKİNCİ BÖLÜM
İş Takibi Konusundaki Hukuki Yardımlarda Ödenecek Ücret
1. Bir durumun belgelendirilmesi, ödeme aşamasındaki paranın tahsili veya bir belgenin örneğinin çıkarılması gibi işlerin takibi için 220,00 TL
2. Bir hakkın doğumu, tespiti, tescili, nakli, değiştirilmesi, sona erdirilmesi veya korunması gibi amaçlarla yapılan işler için 385,00 TL
3. Tüzel kişi tacirlerin ana sözleşmelerinin onanması, bu tacirlerin çalışma konuları ile ilgili ruhsat ve imtiyazların alınması, devri ve Türk vatandaşlığına kabul edilme gibi işlerin takibi için 1.650,00 TL
4. Vergi uzlaşma komisyonlarında takip edilen işler için 715,00 TL

Kaynak: http://www.barobirlik.org.tr/Detay.a...945&Tip=Duyuru

Alıntı:
AVUKATLIK ÜCRETİ

Madde 164 - (Değişik madde: 02/05/2001 - 4667/77. md.)

Avukatlık ücreti, avukatın hukuki yardımının karşılığı olan meblağı veya değeri ifade eder.

Yüzde yirmibeşi aşmamak üzere, dava veya hükmolunacak şeyin değeri yahut paranın belli bir yüzdesi avukatlık ücreti olarak kararlaştırılabilir.

İkinci fıkraya göre yapılacak sözleşmeler, dava konusu para dışındaki mal ve haklardan bir kısmının aynen avukata ait olacağı hükmünü taşıyamaz. (Değişik cümle: 13/01/2004 - 5043/5. md.) Avukatlık ücretinin kararlaştırılmamış olduğu veya taraflar arasında yazılı ücret sözleşmesinin bulunmadığı yahut ücret sözleşmesinin belirgin olmadığı veya tartışmalı olduğu veya ücret sözleşmesinin ücrete ilişkin hükmünün geçersiz sayıldığı hallerde; değeri para ile ölçülebilen dava ve işlerde asgari ücret tarifelerinin altında olmamak koşuluyla ücret itirazlarını incelemeye yetkili merci tarafından davanın kazanılan bölümü için avukatın emeğine göre ilamın kesinleştiği tarihteki müddeabihin değerinin yüzde onu ile yüzde yirmisi arasındaki bir miktar avukatlık ücreti olarak belirlenir. (Değişik cümle: 13/01/2004 - 5043/5. md.) Değeri para ile ölçülemeyen dava ve işlerde ise avukatlık asgari ücret tarifesi uygulanır.

Avukatlık asgari ücret tarifesi altında vekalet ücreti kararlaştırılamaz. Ücretsiz dava alınması halinde, durum baro yönetim kuruluna bildirilir.

Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekalet ücreti avukata aittir. Bu ücret, iş sahibinin borcu nedeniyle takas ve mahsup edilemez, haczedilemez.
Old 13-06-2011, 15:15   #3
hak 198

Avukatlık 35.maddesi gereğince bulunurulması zorunlu avukatlara anonim şirketlerde 935,00 TL ise Limited Şirketlerde ücret ne kadar?
Old 13-06-2011, 15:24   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan hak 198
Avukatlık 35.maddesi gereğince bulunurulması zorunlu avukatlara anonim şirketlerde 935,00 TL ise Limited Şirketlerde ücret ne kadar?

Lmted şirketlerin avukat bulundurma zorunluluğu yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi