Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatın dosyaya yatan parayı mahsup etme hakkı

Yanıt
Old 09-04-2009, 11:21   #1
Avukat_A.K.

Varsayılan Avukatın dosyaya yatan parayı mahsup etme hakkı

Saygıdeğer meslektaşlarım, bugünlerde karşıma çıkan bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir müvekkilinizden 10 tane senet aldınız ve ilk senede masrafı sizin yapmanızı, diğerleri için de nasılsa yatan paradan kullanarak masraf yapacağınızı söyledi ve siz de kendisinden herhangi bir masraf almadan 10 tane emre muharrer senedi takibe koydunuz. 10 gün içinde 1 dosya infaz edildi. 2 milyar para ödendi. Avukat başlangıçta 600 TL masraf yaptı ( takip açılış masrafı, dosya, fotokopi v.s...) Şu anda müvekkile para ödemesini nasıl yapılır bunu öğrenmek istiyorum. 2000 TL den sadece o dosyaya yaptığım 50 TL lik masrafı ve vekalet ücretimi düşüp kalanını mı ödeyeceğim ? Yoksa 10 dosyanın masrafı 600 tl, vekalet ücretleri toplamı (müvekkilden alacak olduğum) (borçluya yükletilen avukatlık ücretini müvekkilimden isteyemem diye düşünüyorum ?? ) olan 3000 TL nin ayrıntılı dökümünü müvekkile verip, 2000 TL yi alacağıma mahsuben almam mı gerekir ? ( Bu halde müvekkile ödeme yapmak değil, 1000 TL daha bana borcu kalıyor) Veya tüm dosyalara ait vekalet ücretini değil de sadece 10 dosyanın masrafını mı düşebilirim 2000 TL den ?

(Bu arada şunu da belirtmeliyim ki müvekkil artık tüm masrafların dosyaya yatan paradan düşülmesine karşı, kendini senetleri takibe koyulduktan sonra belli etti yani anlaşmaya uymadı)

Saygılarımla...
Old 09-04-2009, 14:02   #2
monet

Alıntı:
Yazan Avukat_A.K.
Saygıdeğer meslektaşlarım, bugünlerde karşıma çıkan bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir müvekkilinizden 10 tane senet aldınız ve ilk senede masrafı sizin yapmanızı, diğerleri için de nasılsa yatan paradan kullanarak masraf yapacağınızı söyledi ve siz de kendisinden herhangi bir masraf almadan 10 tane emre muharrer senedi takibe koydunuz. 10 gün içinde 1 dosya infaz edildi. 2 milyar para ödendi. Avukat başlangıçta 600 TL masraf yaptı ( takip açılış masrafı, dosya, fotokopi v.s...) Şu anda müvekkile para ödemesini nasıl yapılır bunu öğrenmek istiyorum. 2000 TL den sadece o dosyaya yaptığım 50 TL lik masrafı ve vekalet ücretimi düşüp kalanını mı ödeyeceğim ? Yoksa 10 dosyanın masrafı 600 tl, vekalet ücretleri toplamı (müvekkilden alacak olduğum) (borçluya yükletilen avukatlık ücretini müvekkilimden isteyemem diye düşünüyorum ?? ) olan 3000 TL nin ayrıntılı dökümünü müvekkile verip, 2000 TL yi alacağıma mahsuben almam mı gerekir ? ( Bu halde müvekkile ödeme yapmak değil, 1000 TL daha bana borcu kalıyor) Veya tüm dosyalara ait vekalet ücretini değil de sadece 10 dosyanın masrafını mı düşebilirim 2000 TL den ?

(Bu arada şunu da belirtmeliyim ki müvekkil artık tüm masrafların dosyaya yatan paradan düşülmesine karşı, kendini senetleri takibe koyulduktan sonra belli etti yani anlaşmaya uymadı)

Saygılarımla...
Sayın meslekdaşım,
Keşke bu anlaşmayı yazılı yapmış olsaydınız diyorum öncelikle. Sorunuza gelince..Sizin yerinizde olsaydım, çekilen paradan öncelikle on takip için yaptığım tüm masrafı mahsup eder, sonra da sadece tahsil olan dosyanın vekalet ücretini alır, kalan bakiyeyi de müvekkile teslim ederdim. Ancak teslimat sırasında on takibin masrafına karşılık düşen meblağı da ibranamede göstermelisiniz. Aksi halde müvekkilin parasını eksik teslim etmiş görünürsünüz.
Dediğim gibi Vekalet sözleşmesi yapmak en iyisi bence.
Kolay gelsin
Old 09-04-2009, 15:37   #3
Avukat_A.K.

Peki vekalet sözleşmesi yoksa? Şu anda ne sözleşmeye imza atarlar ne de ibraname vermeye yanaşırlar diye düşünüyorum. Sadece sorumlu olmadan yaptığım masrafları tahsil etmek istiyorum.

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Bu halde diğer dosyaların vekalet ücretlerini alamayacağım sonucunu çıkarıyorum...
Old 10-04-2009, 16:15   #4
BaharB

Sayın Meslektaşım;
Avukatlık Kanunu'nun aşağıdaki hükmü gereğince müvekkiliniz adına yaptığınız tüm masrafları ve sonuçlandırdığınız takibe ilişkin vekalet ücretlerini, tahsil ettiğiniz paradan mahsup edebilirsiniz. Ancak bu hesabı "münasip bir süre" içerisinde müvekkilinize yazılı olarak bildirmeniz gerekmektedir.

Alıntı:
Madde 166 - Avukat, müvekkili tarafından verilen veya onun namına aldığı malları, parayı ve diğer her türlü kıymetleri, avukatlık ücreti ve giderin ödenmesine kadar, kendi alacağı nispetinde elinde tutabilir.
Old 11-04-2009, 14:22   #5
Avukat_A.K.

Teşekkür ederim cevaplarınız için. Müvekkille sorun vardı da bu konuda. Ama bugün ödeme yaptılar tarafıma hem vek. ücreti hem de masraflar için. Hatta şu anda benim onlara borcum kaldı 100 TL civarında Bu arada dediğiniz hükmü ben de çok düşündüm o yüzden kafam karışmıştı ama birkaç av. arkadaşa sorduğumda tüm masraf ve vekalet ücretlerinin başka dosyadan düşülemeyeceğini, şikayet olursa başımın ağrıyacağını söylemişlerdi. Bu sebeple forumda konuyu açma gereksinimi hissettim.

Çok sağolun. Çok incesiniz.

Saygılarımla...
Old 29-02-2012, 12:38   #6
avmurat

Konu eski olmasına rağmen önemine binaen TBB disiplin kurulu emsal kararını yazma gereği duydum.Mazallah hataya müsait bir konu ve yaptırımı çok ağır, saygılarımla.

TBB DİSİPLİN KURULU KARARI

Tarih - Esas No - Karar No Konu
T. 07.07.2006
E. 2006/226
K. 2006/270

* Avukatlık görevini kötüye kullanmak
* Hapis hakkı
(Av. K. m. 34, 134, 136/3, 154, 166/1; TBB Meslek Kuralları m. 42, 43)

Yazdırmak için tıklayınız
Şikayetli avukat hakkında S.S. Kuşadası A…Yapı Kooperatifi ile ilgili ihtilaflar nedeniyle kooperatif yönetimi hakkında ceza davası açmadığı, açılmış davalara girmediği, para almasına karşın menfi tespit ve istirdat davalarını açmadığı ve bu sebeple Avukatlık Yasası’nın 34 ve 134 üncü ve TBB Meslek Kuralları’nın 42 ve 43 üncü maddelerine aykırı davrandığı iddiasıyla açılan disiplin kovuşturması sonucu, eylem sabit görülerek disiplin cezası tayin edilmiştir.

Şikayetli avukat, Kuşadası S.S. A….. Yapı Kooperatifi ile şikayetçi arasındaki sorunların çözümlenmesi ve kooperatif yönetiminin denetim altına alınması için yazılı ücret sözleşmesi yaparak vekalet üstlendiğini, Kuşadası İcra Müdürlüğü’ndeki takip konusu borçları ödemek için bir miktar para aldığını, ancak miktarını hatırlamadığını, açılacak davalara harcanmak üzere Av. V.S.’tan 300.000.000,00 TL para ve 1.500,00 Alman Markı aldığını, ancak devam etmekte olan menfi tespit davası sonuçlanmadığından uhdesinde tuttuğunu, takip ettiği işler nedeniyle ücreti vekalet alacağı olduğunu, hapis hakkını kullandığını ve bu sebeple üzerindeki parayı iade etmeyi düşünmediğini bildirmiş, suçsuz olduğunu savunmuştur.

Şikayetli avukat hakkında Aydın 1 inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2004/252 Esas’ta “avukatlık görevini kötüye kullanmak” iddiasıyla açılan kamu davası, mahkemenin 13.10.2005 gün ve 2005/474 Karar numaralı kararı ile mahkumiyetle sonuçlanmış, karar 31.01.2006 tarihinde temyiz edilmeksizin kesinleşmiştir.

İncelenen karar gerekçesinden şikayetli avukatın, “Yapılan yargılama ve toplanan deliller sonucunda sanığın müdahilin Kuşadası A…. Yapı Kooperatifi ile ilgili ihtilaflar nedeniyle ceza davası açmak için vekalet sözleşmesi yaparak 100.000.000,00 TL ücret aldığı halde dava açmadığı ve açılmış 1996/657 Esas sayılı davaya katılmadığını, kooperatifçe müdahil aleyhine icra takipleri başlatılması üzerine teminatları yatırıp menfi tespit ve istirdat davaları açmak üzere müdahilin önceki vekilinden ve gerekse arkadaşlarından önceki paraya ilaveten (TL karşılığı 2.802.800.000 lira olan) 4.400,00 mark, 1.500,00 mark ve 350 milyon lira para aldığı, aldığı paraların 1.940.050.000,00 lirasını açılan icra takipleri teminatı ve menfi tespit dosyasının harç ve masrafı olarak sarf ettiği, ancak istirdat davası açmadığı için kendisine bu davanın masrafları olarak verilen 1.212.750.000,00 TL ile 1.500,00 mark paranın haksız olarak sanık üzerinde kaldığı, sanığın sarf ettiği meblağ dışında kalan parayı istemesine rağmen müdahile iade etmediği, böylece görevini kötüye kullandığı”nın bildirildiği görülmektedir.

Şikayetli avukat hapis hakkını kullandığını savunmuş ise de; Avukatlık Yasası’nın 166/1 inci maddesi uyarınca hapis hakkının kullanımı için yazılı bir bildirim yapıldığı belgelendirilmediğinden geçerli görülmemiştir. Zira hapis hakkının kullanılması ancak, bu hakkın hangi işten dolayı ve ne miktarda kullanıldığı hususunun yazılı olarak müvekkile duyurulması ile mümkün olabilir. Disiplin dosyasında bu hususta şikayetçiye bildirim yapıldığına ilişkin belge bulunmamakta olduğu gibi, talebe rağmen de hesap verilmemiştir.

Avukat mesleki çalışmasını kamunun inancını ve mesleğe güvenini sağlayacak biçimde ve meslek itibarını zedeleyecek her türlü davranıştan kaçınmak suretiyle yapmak zorundadır.

Şikayetli avukatın eylemi kesinleşen mahkeme kararı ile de saptanmış olduğundan eylemin disiplin suçu oluşturduğuna ilişkin Baro Disiplin Kurulu kararında hukuksal isabetsizlik görülmemiş ve kararda suç tarihi olarak 25.08.2003 tarihi belirtilmiş ve Şikayetlinin disiplin sicilinde 05.08.1999 tarihinde kesinleşen iki yıl süre ile işten çıkarma cezası mevcut olduğundan, Avukatlık Yasası’nın 136/3 maddesi uyarınca tayin edilen meslekten çıkarma cezasının onanması gerekmiştir.

Sonuç olarak, şikayetli avukat T.H.’nin itirazının reddine, Aydın Barosu Disiplin Kurulu’nun meslekten çıkarma cezası verilmesine ve Avukatlık Yasası’nın 154 üncü maddesi uyarında işten yasaklamasına ilişkin kararın onanmasına oybirliği ile karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi