Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafik Kazası - Araçta Değer Düşmesi

Yanıt
Old 09-04-2007, 10:49   #1
avhalit

Varsayılan Trafik Kazası - Araçta Değer Düşmesi

Müvekkilim trafik kzası yaptı. kazada diğer tarafın aracında maddi hasar oluştu. Araç yapılma masrafları sigorta şirketince ödendi. Şimdi diğer taraf müvekkilime dava açtı ve aracındaki hasardan dolayı değer düşüklüğü olduğunu belirtiyor. araç kaza yaptığında 5 yıllık ve dolmuş olarak kullanılıyor. yani ticari maksatlı kullanılmakta. takılan parçalar da orjinal yeni parçalar. Araçta yine de değer kaybı söz konusu olur mu. Bununla ilgili değer kaybı oluşmayacağı hususnda bir yargıtay kararı olduğunu duydum ama bulamadım. Bilgisi olan katılımcılardan yardım istiyorum. Teşekkürler
Old 09-04-2007, 11:35   #2
Av.K.P

Sn.Av.Halit,
Sizin belirttiğiniz nitelikte bir karar bulamadım. İncelediğim kararlarda değer kaybı ile ilgili olarak aracın onarıldıktan sonraki mübadele değeri ile kazadan önceki mübadele değeri arasında farka değinilmiştir.Sizin aradığınız nitelikte bir karar olmamakla bu kararlardan bir tanesini aşağıya aktardım. İyi çalışmalar.
YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ
E. 2001/12342, K. 2002/3124, T. 18.3.2002
"... Dava trafik kazasından doğan tazminat isteği olup mahkemece bilirkişi raporuna dayanılarak davacıya ait araçta değer kaybı olmayacağı benimsenmiştir. Aracın onarıldıktan sonra mübadele ( rayiç ) değerinin olaydan önceki mübadele değerinden az olacağının kabulü gerekir. Çünkü tamamen onarılmış olsa bile bu araba tahribatın izlerini taşımaktadır. Onarılmış durumdaki değeri, ne kadar iyi onarılmış olursa olsun kural olarak aynı nitelikteki hiç hasara uğramayan araç değerinden düşüktür ve bu da cari değerinden kaybettirmektedir.O halde mahkemece sadece aracın resmi oluşu nedeniyle piyasada alım satımı yapılmayacağı ve ekonomik ömrünün sonuna kadar kullanılacağı gerekçeleriyle değer kaybı olmayacağını belirten bilirkişi raporuna dayanılarak karar verilmiş olması hatalıdır.Dava trafik kazasından doğma tazminat isteği olup mahkemece bilirkişi raporuna dayanılarak davacıya ait araçta değer kaybı olmayacağı benimsenmiştir.... Oysa davacının olaydan sonraki mal varlığının değeri, zarar verici olayın meydana gelmemesi halinde değerinden daha az ise, zarar var demektir. Gerçekten bir şeyin tahrip edilmesi veya zarar görmesi halinde nesnel zararı tayin etmek için kural olarak objektif değeri esas almak gerekir. Bu ise mübadele (rayiç ) değeridir..."
Old 09-04-2007, 12:32   #3
Hasan Coşkun

Kanımca yeni parçaların araca kattığı değer gözönüne alınmalıdır.Kaza nedeniyle mübadele değerindeki azalmaya takılan parçalarınkattığı değer eklenmeli aradaki farka tazminat olarak hükmedilmelidir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi