Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kısıtlının taşınmazının bağışlanması

Yanıt
Old 05-12-2013, 13:01   #1
detay82

Varsayılan Kısıtlının taşınmazının bağışlanması

Cezaevindeki kısıtlının bir taşınmazdaki hissesini vasi, kısıtlının eşine yahut kardeşine bağışlayabilir mi,

Bu konuda nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor?

Bilgisi ve deneyimini paylaşan meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Old 05-12-2013, 13:05   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan detay82
Cezaevindeki kısıtlının bir taşınmazdaki hissesini vasi, kısıtlının eşine yahut kardeşine bağışlayabilir mi,

Bu konuda nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor?

Bilgisi ve deneyimini paylaşan meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Bunun için vasinin sulh hukuk mahkemesinden izin alması gerekir. İzin talebinde, bağışlamanın hangi yönlerden kısıtlının yararına olduğu açıklanmalıdır.
Old 05-12-2013, 13:11   #3
detay82

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bunun için vasinin sulh hukuk mahkemesinden izin alması gerekir. İzin talebinde, bağışlamanın hangi yönlerden kısıtlının yararına olduğu açıklanmalıdır.

Cevabınız için teşekkür ederim. Ancak böyle bir istemin yasal dayanağını bulamadım. MK m.644 te taşınmaz satışından bahsedilmiş ve kanunda satış için izlenecek prosedür anlatılmış. Ancak bağışlama ile ilgili henüz bir, yasal, içtihat, doktrin bazında bir dayanak bulamadım.
Old 05-12-2013, 13:39   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan detay82
Cevabınız için teşekkür ederim. Ancak böyle bir istemin yasal dayanağını bulamadım. MK m.644 te taşınmaz satışından bahsedilmiş ve kanunda satış için izlenecek prosedür anlatılmış. Ancak bağışlama ile ilgili henüz bir, yasal, içtihat, doktrin bazında bir dayanak bulamadım.

Bakınız: http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=2461
Old 05-12-2013, 16:14   #5
detay82

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bakınız: http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=2461

MK m.449 vasinin önemli bağışlamaları yapamayacağını düzenlemiş.

Peki bu konuda hakimin takdir hakkı bulunduğunu düşünürsek, vasinin bağış için izlemesi gereken prosedür nedir, bu kanunda düzenlenmemiş. Elinde konu ile ilgili içtihat bulunan meslektaşlarımın paylaşmalarını istirham ediyorum.
Old 09-12-2013, 09:25   #6
detay82

Bir çok kitabı okudum. Sonunda anladım ki vasinin kısıtlının mallarını bağışlaması prosedürü konusunda kanuni boşluk söz konusu.

Uygulamada bu duruma rastlayan meslektaşlarımız var mı acaba?

Vesayet yasal olarak çok eksik bir kurum. Örneğin, kısıtlı adına satış vaadi sözleşmesi yapmak için izin gerekir mi, yetki mi alınacak bu da mı ihaleye muhtaç olacak vs vs.
Old 29-11-2017, 17:32   #7
Analiz

Alıntı:
Yazan detay82
Bir çok kitabı okudum. Sonunda anladım ki vasinin kısıtlının mallarını bağışlaması prosedürü konusunda kanuni boşluk söz konusu.

Uygulamada bu duruma rastlayan meslektaşlarımız var mı acaba?

Vesayet yasal olarak çok eksik bir kurum. Örneğin, kısıtlı adına satış vaadi sözleşmesi yapmak için izin gerekir mi, yetki mi alınacak bu da mı ihaleye muhtaç olacak vs vs.

Üstadım benzer bir konu bende mevcut. Acaba siz konuyu nasıl çözüme kavuşturdunuz?

Benim olayımda ise , 65+ yaşındaki akli dengesi gidip gelen bir kişiye , uzak akrabası olan müvekkil 15 yıldır bakmaktadır ve bakmaya devam edecektir. Kişi kendisine ait pay hakkı olan gayrimenkulü öldükten sonra müvekkile bırakmak istemektedir. Ancak hastaneye her gittiğinde heyecanlanmakta ve akli dengesi yerinde raporu alamamaktadır.Bu sebepten dolayı da gayrimenkuldeki hissesini müvekkile bağışlayamamaktadır. Nasıl bir yol izlemek gerekir konu ile alakalı? Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi