Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müteahhitten adi yazılı sözleşme ile gayrimenkul alan kişi - Tapu İptal ve tescil davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-11-2013, 14:04   #1
ArmDrg

Varsayılan Müteahhitten adi yazılı sözleşme ile gayrimenkul alan kişi - Tapu İptal ve tescil davası

Zaman ayırıp cevap yazacak meslektaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. Forumda bu konu ile ilgili tüm bölümleri okudum fakat işin içinden çıkamadım.

Olay kısaca şöyledir;

Müvekkil (X)
Müteahhit (M)
Arsa Sahipleri (A)

A ve M aralarında noter huzurunda düzenlenmiş geçerli bir kat karşılığı inşaat sözleşmesi bulunmaktadır.

M, ilgili KKİS ye göre adına devri yapılacak 1,2 ve 9 numaralı bağımsız bölümleri, KKİS tarihinden sonra X'e adi yazılı bir protokol ile satıyor. İlgili protokol gereği M ilgili bağımsız bölümleri 31.12.2012 tarihine kadar X adına tescilini gerçekleştirmek zorundadır. Toplam bedel 550.000 TL olup müvekkil 400.000 TL sini M ye ödemiştir. M ise 9 numaralı bağımsız bölümü X e tapuda tescilini sağlamıştır. (9 numaralı bağımsız bölümü A tapuda X e devretmiştir.)

Fakat günümüz itibariyle müteahhit inşaatı tamamlamamıştır. Dolayısıyla 1 ve 2 numaralı bağımsız bölümleri de A, X'e tapuda devretmemektedir.

Müteahhit M'de inşaatı bitireceğini söyleyip müvekkil X ve Arsa Sahipleri A yı oyalamaktadır. M'nin inşaatı bu şekilde bırakması olasılığı yüksektir. X de M'ye güvenmemekte ve bu nedenle kalan 150.000 TL yi M'ye ödememektedir.

Somut olay ışığında; biz de ilk olarak Sulh hukuk mahkemesinde inşaatın durumunun tespiti için delil tespit davası açtık. (M ve A karşı taraf gösterilerek)

Bilirkişi raporunda İnşaatın %80'nin tamamlandığı, eksik işler bedelinin 100.000 TL olduğu ve 2 ayda tamamlanacağı sonucu çıktı.

X ile M arasında düzenlenen protokol Yargıtay'ın kökleşmiş kararlarına göre alacağın temliki hükmünde olup X, M'nin tüm hak ve borçlarını temlik aldığı şeklinde yorumluyorum.

Bu aşamada 1 ve 2 numaralı bağımsız bölümlerin müvekkil x adına tescili için nasıl bir yol izlenebilir?

Tapu iptal ve tescil davası açılarak (M ve A davalı taraf gösterilerek) eksik işler bedeli olan 100.000 TL mahkemeye depo ettirilerek 1 ve 2 numaralı bağımsız bölümlerin tapusunun müvekkil adına tescili talep edilebilir mi?

Böylelikle müteahhitin yerine getirmediği eksik işlerin bedeli tamamlanmış ve 3. kişi olan müvekkilin tapu tescil talep edebilme hakkı oluşacağını düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 27-11-2013, 15:42   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın ArmDrg,
Müsaadenizle 2 tane sorum var:

1- X, 100.000 TL'yi depo edip; 150.000 TL'sini ödemediği tapuları mı alacak?

2- Arsa sahipleri, müteahhide karşı KKİS'den dönme istemli dava ikame ederler ve sizin davanızla işbu dava birleştirilirse ne olur?
Old 27-11-2013, 16:08   #3
ArmDrg

Nevra Hanım sorularınızı şöyle cevaplayayım.

1. Bilirkişi raporunda eksik iş bedeli 100.000 TL belirtildiği için o miktarı yazmıştım. Sonuçta müteahhitçe eksik bırakılan kısmın bedeli 100.000 TL ve müvekkil alacağın temliki hükümlerine dayanarak müteahhitin arsa sahiplerine olan borcunu da temlik alıyor. Müteahhit adına kalan borç (eksik iş bedeli) 100.000TL olduğu için bu şekilde yorumlamıştım.

2.Eğer KKİS mahkemece feshedilirse müvekkilin müteahhit ile yaptığı protokolde temelsiz kaldığı için taraflar birbirlerinden sadece sebepsiz zenginleşme hükümlerine dayanarak dava açabilir düşüncesindeyim. Ayrıca müvekkil adına tapuda tescil olan 9 numaralı bb nin de iptali istenebilir.
Old 27-11-2013, 16:29   #4
Av.Nevra Öksüz

Sayın ArmDrg,
Alıntı:
Yazan ArmDrg
Nevra Hanım sorularınızı şöyle cevaplayayım.

1. Bilirkişi raporunda eksik iş bedeli 100.000 TL belirtildiği için o miktarı yazmıştım. Sonuçta müteahhitçe eksik bırakılan kısmın bedeli 100.000 TL ve müvekkil alacağın temliki hükümlerine dayanarak müteahhitin arsa sahiplerine olan borcunu da temlik alıyor. Müteahhit adına kalan borç (eksik iş bedeli) 100.000TL olduğu için bu şekilde yorumlamıştım.

2.Eğer KKİS mahkemece feshedilirse müvekkilin müteahhit ile yaptığı protokolde temelsiz kaldığı için taraflar birbirlerinden sadece sebepsiz zenginleşme hükümlerine dayanarak dava açabilir düşüncesindeyim. Ayrıca müvekkil adına tapuda tescil olan 9 numaralı bb nin de iptali istenebilir.

Yanlış anlamamanızı rica ediyorum... Soruları sorma sebebim; açacağınız davadaki isteminizi şekillendirmenize yardımcı olabilmek...

1- Fakat siz davayı M'ye ve A'ya karşı ikame ediyorsunuz. Varsayalım A, eksik işler bedelinin depo edilmesi karşılığı tescili kabul etti; diğer davalı M, M ile X arasındaki protokole göre ifa önceliği X'te ise; "tamam da benim (1)50.000 TL alacağım ödenmedi" diyebilir mi?

2- %80 seviyesi arsa sahiplerini, eksik işlerin bedelini depo ederek işi kabule zorlayacağınız bir oran değil. Yani arsa sahiplerinin bunu (depo karşılığı tescili) kabul etmeleri gerek...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi