Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Her Hukukçu Avukat olabilir mi?

Yanıt
Old 26-06-2006, 16:10   #1
av.yıldıray

Varsayılan Her Hukukçu Avukat olabilir mi?

Değerli arkadaşlar;
Daha önce bu konuyu bir tartışma ortamında da yazmıştım ama sanırım çok dikkat çekmedi. Gerçekten 'Her Hukukçu Avukat olabilir mi?' Yorumlarınızı merak ediyorum.
Old 26-06-2006, 16:17   #2
bertrand

Selam,

Hukukçuluk, avukatlığın sadece bir ayağı. Şahsen içerdiği özellikler nedeniyle avukatlık ile hukukçuluğu birbirinden ayırmak gerekir diye düşünüyorum.

Saygılar...
Old 26-06-2006, 16:27   #3
genç osman

Hukukçu lafzının içeriğini dolduran her hukukçu iyi bir avukat olabilir; ancak, her avukat iyi bir hukukçudur yargısı bence doğru değildir. Hukuk genel ve engin bir delege ferandası olan derya gibidir. Bu deryadan payını alan kadar, daha iyi hukukçu ya da daha az iyi hukukçu olunabilir. İyi bir avukatlığın vazgeçilmez şartı iyi bir hukukçu olmaktır...Saygılar...
Old 26-06-2006, 21:54   #4
mslmklvz

her hukukçu iyi bir avukat değildir.Zira avukatlık hukuk bilgisinin yanı sıra bu bilgiyi sunma becerisi ve insan ilişkilerinde de başarılı olmayı gerektirir.Avukatlık serbest meslek olduğundan iyi bir avukat aynı zmanda bilgisini pazarlayabilen kişidir.İyi bir hukukçu olmak içinse iyi bir hukuk bilgisine sahip olmak yeterlidir diye düşünüyorum.Sonuç olarak her avukat iyi bir hukukçu olmalı ama her hukukçu iyi biravukat olmaz kanısındayım.
Old 26-06-2006, 22:42   #5
ulkut

Hukukçu dediğimiz kişi hukuk mantığını fikriyle ve vicdanıyla özümsemiş olan kişidir.Böyle bir kimsenin avukat olamayacağını düşünmek bence hata olur.
Ancak şu mümkündür ; her avukat hukukçu olamaz! (Maalesef!)
Old 26-06-2006, 22:49   #6
mslmklvz

her avukat hukukçu olamaz demişsiniz.hukukçu olamayan bir avukat , avukatlığı sadece ismini önündeki bir ünvan olarak taşıyan kişidir.Avukat mutlaka iyi bir hukukçu olmalıdır.Hukuk mantığını özümsemek farklı bir şey bunu serbest bir meslek icra ederken ortaya koyabilmek farklı bir şeydir.Bir hakimde pekala iyi bir hukuçu olabilir ama iyi bir avukat olabileceğini söyleyemeyiz.
Old 26-06-2006, 23:22   #7
ulkut

Avukat mutlaka iyi bir hukukçu olmalıdır,buna katılıyorum.
Ancak olması gerekenlerden değil olanlardan bahsediyoruz yanılmıyorsam. Çevremizde hukukçu kimliğinden nasibini almamış meslektaşlarımız o kadar çok ki...
Hukukçu; bir avukat, bir hakim veya savcı da olsa bu mesleklerin tümünü layıkıyla yerine getirir diye düşünüyorum.
Hukukçu bakış açısının derinliği ve yaratıcı ruhu, herhangi bir mesleğin somut ve yüzeysel özelliklerini kavrayıp uygulamakta zorlanmayacaktır.
Old 28-06-2006, 16:31   #8
av.yıldıray

Arkadaşlar;
Sorumu belki biraz daha açarak vermek daha doğru olacak. Ben bir dönem, çok ünlü bir profösör ile aynı tarafta davalara girdim. Hocama saygım sonsuzdur ve fakülte hayatım boyunca hep bilgisine imrendiğim bir insandır. Bu hocamın İYİ BİR HUKUKÇU kimliğinden de en ufak bir kuşkum da yok. Ancak, duruşmalar benim kafamda bu sorunun sorulmasına yol açtı. Zira hocam, duruşma sırasında konuşmaktan çekinen, olaya refleksini çabuk veremeyen, iyirazlarını dile getiremeyen bir durum içinde idi ve anladım ki -ki benim fikrimdir- iyi bir hukukçu, aynı zamanda iyi bir avukat olamayabiliyor.Avukatlı sadece hukuki bilgi ile yapılabilecek bir meslek değil diye düşünüyorum.
Old 28-06-2006, 17:25   #9
Almıla

Avukatttt;
Hukukçu+Pazarlamacı+Reklamcı+İstatistikçi veeeeee (çok müsadenize sığınıyorummmm) Atıcı'lık yetilerine sahip olması gereken meslek erbabıdır.

Zorbir mesleği icra etmek için çabalıyoruz. Kolay gelsin
Old 30-06-2006, 09:41   #10
Av.Duygu Keleş

Üniversitede hocalarım bir ayrım yapmıştı.
Üniversitede okuyan:HUKUKLU
Mezun olu staja başlayan:HUKUKÇU
Staj bitincede tercihe göre AVUKAT,HAKİM,SAVCI...
Bu ayrım gerçekten doğru.Her alanda hukuk eğitimi alarak mezun oluyoruz ve birer hukukçu oluyoruz.Bence hukukçuluk teoride saklı.Pratiğe geçmek için bir ayağını seçmemiz gerekiyor.Kişi kendi yeteneklerine ve isteklerine göre hangisini seçerse seçsin başlangıçta iyi değildir.Düşünün stajdan yeni çıkmış ve ilk duruşmasına giren birini.Duruşmada şuanda ağzımızın içinde yuvarlayarak söylediğimiz ve tabiri caizse matbu sözleri (dava dilekçemi aynen tekrar ederim gibi) bile nerede nasıl kullanacağını bilmiyor.
Anlatmak istediğim şu fakülteden 100 ortalamyla bile mezun olan bir hukukçu iyi bir avukat olmak için en az mesleğine pratik namına 3 yıl boyunca birşeyler katmalıdır.
Avukatlık sınıfta 1000lerce sayfa ders anlatmaya benzemez.Size tanınan 5 dakikada az sözle çok şey anlatma sanatıdır.
Old 02-07-2006, 21:43   #11
Av.Duygu Keleş

Her hukuçu eğer isterse avukat olabilir ama iyi bir avukat olabilmeleri kendilerini yetiştirmeye ve bir nevi kabiliyetlerine bağlıdır.Avukatlık bazı farklı kriterlere sahip olmayı da beraberinde getirir.Seçmiş olduğumuz bölüm ve almış olduğumuz eğitim icab binlerce sayfa kitabı ezberleyebilir ve gözümüzü kırpmadan aynısını tekrar edebiliriz.Yani avukatlık derste sayfalarca konu anlatmaya,akademik kariyer yapmaya benzemez.Şu bir gerçek iyi bir avukat olmak için kanunları,yorumları,içtihatları iyi bilmek gerekir ki duruşmada karşı tarafın sunduğu bir iddiaya karşı anında ve tereddüt etmeden cevap verebilelim.
Bunun yanı sıra bazı karakteristik özelliklerin de varolması gerekir iyi bir avukatta.Örneğin,kısa sürede kısa cümlelerle çok şey anlatmalı,hitabet sanatını iyi bilmeli,duruşma anında düz cümleler kurmak yerine savunmasının vurgulamak istediği noktalarını hakimin,heyetin yahut karşı tarafın dikkatini çekecek kelime ya da mimiklerle süslemelidir.
Avukay araştırmacı,etkileyici ve ikna edici olmalıdır.Kitaplar arasında sıkışıp kalmayalım.....
Old 02-07-2006, 22:01   #12
addemzeki

Varsayılan selam

hukuk fakultesini bitiren her her hukuçu baroya kaydını yapmak kaydıyla
avukatlık yapabilir kanısındayım, tabiki bunun yanunda mesliki sıtajarlığınıda tamamlamış olması gerekir.
Old 03-07-2006, 08:34   #13
av.yıldıray

Sayın addemzeki;
Elbetteki hukuk fakültesini tamamlamış ve aday avukatlık devresini atlatmış herkes fiilen avukatlık yapabilir. Konu bu değil. Sizin dediğiniz bu aşamayı geçen herkes, gerçek anlamda, AVUKAT olabilir mi? Biz burada avukatlık mesleğinin felsefesini tartışıyoruz.
Saygılarımla.
Old 03-07-2006, 11:48   #14
davut

Varsayılan Avukat Mi??

Bence her hukukçu avukat olabilir ancak avukatlık mesleği içerisindeki statüleri farklıdır biri iyi diye adlandırılırken ,diğeri gereken cevabı zaten hukuk dünyasından almıştır.
Old 25-11-2006, 15:21   #15
tülayözer

Avukat olabilmek için önce iyi bir HUKUKÇU olmak ve Almıla arkadaşımızın belirttiği gibi bazı nitelikler daha doğrusu yetenekler gereklidir.Bu yüzden her hukukçu iyi bir avukat değildir yargısına katılıyorum ama her İYİ avukat aynı zamanda iyi bir hukukçudur da denilebilir.
Old 26-11-2006, 20:08   #16
Av. Melih

hukukçuluk ve avukatlık arasındaki ilişki neye göre bakıldığına bağlı örnegin mesleki anlamda her avukat biraz hukukçu olabilir ancak hukukçu hukukun üstünlüğüne kanunun mutlak güne inanan insandır dersek ne yazık ki her avukatın hukukçu olduğu söylenemez
Old 24-01-2007, 14:49   #17
özlem tek

evet her hukukçu avukat olabilir.zira her hukuk mezununun böyle bir seçeneği var.

burada sorulması gereken soru şudur : " her hukuk mezunu olan hukukçu olabilir mi ? "
Old 24-01-2007, 16:56   #18
turbo

Merhaba,
Her hukukçunun avukat olabileceğine inanmıyorum. Her avukat iyi bir hukukçu olmayabilir, ve olması gerekir. Sonuçta kutsal ve dokunulmaz bir hak olan savunmayı müvekkili adına yerine getiren kişidir avukat.
Bir diğer açıdan, avukatlık biraz da iş adamlığına benzer. Şöyle ki, sonuçta avukatın bakacağı dava yada icra takibi, gökten zenbille inmez ve avukat, her önüne gelen dava yada takibe bakmak zorunda da değildir. Kendi çapında bir risk yönetimi vardır. Zamanla oluşan bir müvekkil portföyü vardır ve avukatın kazandığı para bu müvekkil portföyüne bağlıdır. Bu portföy elbette ki, mesleğin gerektirdiği bilgi-disiplin vesorumluluğun yanında, avukatın iş bağlayabilme-iş bitirebilme yeteneği, sosyal ilişkilerindeki başarısıyla, sorunlara kısa sürede doğru çözümleri bulabilmesi, konuşma ve yazma şekli, giyim kuşamı ve hatta hayat tarzıyla şekillenir.
Hukuk fakültesine başladığımızda hemen hepimiz, buradan hukukçu olarak çıkacağımızı biliyorduk. Fakat işin içine o zamanlarda bir çoğumuz girmediği için, hakim-savcı, avukat yada akademisyen olup olmayacağımız belli değildi. Yapmayı düşündüğümüz işler vardı, ama tahminimce -ben de olduğu gibi- bir çoklarımızda da bu değişti zamanla, bazen de aynı kaldı tabi. Bu değişimin sebebi de zamanla yeteneklerimizin ve fırsatlarımızın farkına varmamız olacak.
Yani benim kanaatim, her hukukçu avukat olamaz, her hukukçu hakim-savcı da olamaz. Bunu belirleyen hukukçu kimliğinden ziyade, kişinin sahip olduğu yetenek ve yaşadığı tecrübelerdir.
Saygılarımla.
Old 25-01-2007, 01:23   #19
cesur_yürek

Sayın Yıldıray teoriyle uygulama zaman zaman farklı olabiliyor.Sizin de belittiğiniz gibi her hukukçu iyi avukat olamaz.Ama teori eksiği olan avukat da uygulamayı biliyor diye iyi avukat diye adlandırılamaz.Teori ve pratik birbirini tamamlar.Hocalarımız bizlere olması gerekeni anlatır. Avukatlarsa olanı bilir.Velhasıl Hocalarımızın mahkemelerde zaman zaman bocalaması doğaldır.
Old 27-01-2007, 00:49   #20
wunderkınd erdem

Olumlu avukatlık kolay değil

konu benim için ilgi cekici...çünlü hukuk okuyan herkesin avukatlık ünvanina sahip olduğu,fakat bazılarının hakim ,savci ve ya yüksek mevkilerde görev aldiği aşikar..ama her hukukçu tabii ki avukat olamaz çünkü bir kişiyi savunmak kolay olmadiği gibi,açik,sade ve anlaşilir bir dile sahip olunmasi gerekir...ikna kabileyetinin yaninda kişinin medeni cesaretinin üst düzey olmasi gerekir...kolay değildir bunları yapabilmek ama nedense avukatlık daha kolay bir meslek olarak görünür...fakülteye yeni başladim ve su an için avukatlık gibi bir idealim yok.avukatliği her hukuk fakültesi mezunu yapar düsüncesi benim için yanliş bir düsünce.. saygılar
Old 29-12-2010, 11:08   #21
zeynepppp

Bence iyi bir avukat olabilmek için hem teoriyi hem de pratiği çok iyi bilmek gerekir. Karşılaştığım bir çok avukat, uygulama ile teori çok farklı o yüzden teoriyi tekrar etmen hiç gerekmez sadece yargıtay kararlarını oku yeter gibi tavsiyelerde bulunuyorlar ancak bu tavsiyelerdeki görüşlere kesinlikle katılmıyorum. Uygulama ile teori arasında bazı farklılıklar olabilir tabii ki ancak bir avukatın başarılı olabilmesi için bence hem hukuki bilgisinin çok iyi olması hem de hukuki bilgisini uygulamaya çok iyi bir şekilde yansıtabilmesi gerekir...
Old 29-12-2010, 11:28   #22
hciyiltepe

Varsayılan Avukat Olmak

Avukat olmak ile hukukçu olmak edindiğim tecrübelerimle sabittir ki fark hususlardır. İyi bir hukukçu iyi bir avukat olmayabilir... Zira avukatlık;
- Kişiler arası iyi iletişim
- Yüksek ikna yeteneği
- Güçlü yazım gücü
- Para (vekalet ücreti) talep edebilmeyi ve tahsil edebilmeyi bilmek
gibi özellikler isteyen bir meslektir.

asgari bu yetenekleri olmayan kişi iyi bir hukukçu olabilir ancak iyi bir avukat olmaz düşüncesindeyim...
Saygılarımla...
Old 29-12-2010, 17:09   #23
AvTürk

hukuk mezunu ve ruhsat sahibi olmak yeterli. ek niteliğe gerek yok.
Old 29-12-2010, 17:19   #24
hciyiltepe

Varsayılan ?

Alıntı:
Yazan AvTürk
hukuk mezunu ve ruhsat sahibi olmak yeterli. ek niteliğe gerek yok.

Kağı üzerinde avukat olmak için evet yeterli. Ya gerçek avukat olmak için?
Old 29-12-2010, 18:04   #25
AvTürk

Alıntı:
Yazan hciyiltepe
Kağı üzerinde avukat olmak için evet yeterli. Ya gerçek avukat olmak için?

ruhsat veya diploma sahte değilse gerçek avukatsınızdır.
Old 30-12-2010, 13:23   #26
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av.yıldıray
Değerli arkadaşlar;
Daha önce bu konuyu bir tartışma ortamında da yazmıştım ama sanırım çok dikkat çekmedi. Gerçekten 'Her Hukukçu Avukat olabilir mi?' Yorumlarınızı merak ediyorum.

Evet, her hukukçu avukat olabilir; ancak her avukatın hukukçu olabilmesi kendi elindedir...
Saygılarımla.
Old 30-12-2010, 14:39   #27
hciyiltepe

Varsayılan ?

Alıntı:
Yazan AvTürk
ruhsat veya diploma sahte değilse gerçek avukatsınızdır.

Acaba?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi