Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mirasın, eşin önceki evliliğinden olma çocuğuna geçip geçmeyeeği hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-12-2010, 15:00   #1
' asu

Varsayılan Mirasın, eşin önceki evliliğinden olma çocuğuna geçip geçmeyeeği hakkında

Merhaba,
Oldukça kalabalık bir ailenin mensubu olarak dedemin veraset ilamını almak üzere mahkemeye başvurmuştum. Fakat beni şaşırtan bir sonuçla karşılaştım. Dedemin ilk evliliğinden olma oğlu Ali (ölü ve çocuğu yok) eşi Zübeyde (ölü) 'nin kardeşlerine miras payı çıktı.
Fakat Zübeyde'nin Ali'den önceki evliliğinden olma çocukları var. Onlara herhangi bir miras payı düşmeden, direk kardeşlerine pay takdir edildi. Bu konuda sebebini açıklayarak bana bilgi verebilecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Old 16-12-2010, 15:29   #2
RuzgarEzel

ölüm tarihlerine göre durum değişir sanırım . Ali dededen sonra Zübeyde de ali'den sonra vefat etmişse , Zübeyde dolayısıyla Zübeyde'nin mirasçıları hak sahibi olur diye düşünüyorum.Ölüm tarihlerini kontrol etmenizi öneririm.
Old 16-12-2010, 15:32   #3
' asu

Dediğiniz gibi Ali, dededen, Zübeyde de Ali'den sonra vefat etti. Ancak benim anlamadığım Zübeyde'nin (önceki evliliğinden) çocukları varken, kardeşlerine nasıl miras kaldığı.
Old 16-12-2010, 15:51   #4
av.alper tunker

Sayın asu
Ölen eşe mirasçı olan eşin mirası mamalekine (malvarlıgına girmeden) ilk evliliğinden olan çocukları mirasçı olamazlar
Old 16-12-2010, 16:26   #5
' asu

Sanırım Miras Hukuku kitaplarımı çıkarıp iyice bir karıştırmam gerekiyor. Cevap yazanlara teşekkür ederim. Kitaplarda sonuca ulaşamazsam tekrar yardımınızı isteyeceğim
Old 17-12-2010, 00:18   #6
Nuriye Değer

Sayın asu. Zübeyde'nin kocası (A) babasından (B) sonra öldüğünden Zübeyde murise mirasçı olmuştur.A evli ve çocuksuz ölmüş ise A ya düşen mirasın yarısı Zübeydeye gidecektir. Zübeyde de dava tarihinde ölü ise Zübeyde'ye kocasından intikal eden miras Zübeydenin ilk eşinden olma çocuklarına verilecektir. Kardeşleri mirasçı olmaz. (743 sy ve 4721 sy hükümlerine göre değerlendirdim) Zübeydenin kocası 1991 öncesi ölmüş se payı dörtte bir olur yarı değil.
Old 17-12-2010, 07:03   #7
MURAT ACER

Murisin ölüm tarihinde yürürlükte olan yasaya göre değerlendirin.
Old 17-12-2010, 10:03   #8
' asu

Sayın Nuriye Değer çok teşekkür ederim. Mahkeme kararı hatalı sanırım. Zübeydenin altsoyu olduğunu nüfus kaydıyla tespit etmem gerekiyor. Ancak nüfus kaydını çıkarsam da tavzih yoluna gidemem, temyiz ya da verasetin iptali yoluna gitsem çook uzayacak. Acaba başka bir yer sulh hukuk mahkemesinde dava açsam nasıl olur? Dava şartlarından "kesin hüküm bulunmaması"nı hakim tespit edebilir mi? Uyap'ta bunun otomatikman görülebileceği bir sistem var mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi