Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

taraflar arasında uzlaşmanın yerine getirilmemesi.

Yanıt
Old 06-07-2008, 20:46   #1
av.sgenc

 
Varsayılan taraflar arasında uzlaşmanın yerine getirilmemesi.

Bir iş kazası sonucunda taraflar 50.000,00 YTL üzerinde(Her ay 5.000,00 YTL) anlaşarak uzlaşıyorlar. İş sahibi hakkında ceza davası açılmıyor. Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar veriliyor. İşveren uzlaşmış oldukları (aylık 5.000,00 YTL'yi) bedeli ödemezse hakkında ceza davası yeniden açılma olasılığı var mıdır.Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilirken uzlaşmayla ilgili bir hüküm bulunmamaktadır. Sadece taraflar arasında bir yazılı bir anlaşma bulunmaktadır. Mağdur tarafın verdiği ifade sonucunda kamu davası açılmamıştır. Şimdi mağdur bu sözleşmeyi ileri sürerek tekrar kamu davası açılmasını canlandırabilir mi?
Saygılarımla..
Old 07-07-2008, 08:14   #2
miss_lawyer

 
Varsayılan

Bence eğer karşı taraf bu uzlaşılan meblağı ödemezse, diğer taraf yazılı sözleşmeye dayanarak hukuk davası açabilir. Meblağ ödenmedi diye kamu davası açılıp ödeme yapmayan şahsın cezalandırılacağını sanmıyorum.
Old 07-07-2008, 08:21   #3
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan av.sgenc
Bir iş kazası sonucunda taraflar 50.000,00 YTL üzerinde(Her ay 5.000,00 YTL) anlaşarak uzlaşıyorlar. İş sahibi hakkında ceza davası açılmıyor. Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar veriliyor. İşveren uzlaşmış oldukları (aylık 5.000,00 YTL'yi) bedeli ödemezse hakkında ceza davası yeniden açılma olasılığı var mıdır.Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilirken uzlaşmayla ilgili bir hüküm bulunmamaktadır. Sadece taraflar arasında bir yazılı bir anlaşma bulunmaktadır. Mağdur tarafın verdiği ifade sonucunda kamu davası açılmamıştır. Şimdi mağdur bu sözleşmeyi ileri sürerek tekrar kamu davası açılmasını canlandırabilir mi?
Saygılarımla..

Sayın av.sgenc, sorunuzdan taraflar arasında CMK 253.maddesine göre gerçekleştirilmiş bir uzlaşma bulunmadığı anlaşılıyor. Bu durumda yeniden kamu davası açılması sözkonusu olmayacaktır. Taraflar arasındaki yazılı anlaşmaya uyulmaması nedeniyle icra takibi ya da dava haklarınız bakidir. Saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
maaş haczinin ilgili kurumca yerine getirilmemesi tijen Meslektaşların Soruları 4 04-01-2011 13:33
Nesebin Reddi Davasında Taraflar Av.Ahu Gökçen Meslektaşların Soruları 3 14-05-2008 10:02
s.s.k. başkanlığı, taraflar av.doanjan Meslektaşların Soruları 0 10-01-2008 11:17
taraflar arasında tevdi yeri belirlenmeden ödeme yapılması ruze Meslektaşların Soruları 0 14-09-2007 07:09
Temyiz Surecinde Taraflar Bitaraf Hukuk Soruları Arşivi 2 01-03-2002 21:38


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02886510 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.