Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Muris Kıbrıs'lı Olursa

Yanıt
Old 05-10-2006, 18:22   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan Muris Kıbrıs'lı Olursa

Selamlar,

Muris Kıbrıs vatandaşıdır. Bir kısım mirasçılar İstanbul'dadır.Veraset belgesi almamız gerekmektedir.Kıbrıs'ta mahkemeye müracaat edilmiştir. Bana fakslanan kararı aynen aktarıyorum

Alıntı:
GAZİ MAĞUSA KAZA MAHKEMESİNDE
TEREKE TENFİZ SALAHİYETİ

Tereke İstida no:..../2006

Merhum......nin meselesi hakkında.

Öldüğü zaman daimi ikametgahı bu mahkemenin bölgesel yetkisi dahilinde Gazimağusa'da olan ve ...Tarihinde vasiyetname bırakmadan vefat etmiş bulunan merhum.....'nın Terekesinin Tereke İdare Memurluğu BU MAHKEME tarafından ...Tarihinde Merhumun Eşi olan ve önce usüle uygun şekilde yemin ettirilmiş bulunan, Gazimağusa'lı....ya tevdi edildiği DUYURULUR

Merhumun terekesinin kıymetinin ...YTL olduğu ve vasetname bırakmadan ...Tarihinde vefat etmiş olduğu yemin tahtında beyan edilmiştir.

(İsim)
Tereke Mukayyidi

Müvekkil bu kararı gönderince veraset ilamı değil dedim. Kıbrıs'taki avukatı aradım. O da, bizde veraset ilamları böyle olmaktadır dedi.Mirasçılar yok ama dedim.
Meslektaşımız da Muhtarlıktan alınan Şahadatname ile onların tespit edildiğini söyledi. O belgeyi fakslarmısın dedim.İşte belge:

Alıntı:
ŞAHADATNAME
Biz aşağıda imza sahipleri ....Mahallesi muhtar ve azaları .....Tarihinde vefat etmiş olan Müteveffa.....aşağıdaki varislere terketmiştir.

1- falan Mağusa

2- filan İstanbul-Türkiye

3- feşmekan İstanbul-Türkiye

Ve işbu yukarıda belirtilen varislerden tüm varisler (18) yaşından büyük olup, işbu varislerden gayrı ve Kıbrıs'ta ne hariçte herhangi bir varisi bulunmadığını beyan ve tasdik ederiz.
Tarih...

Muhtar

Azalar:
1-
2-

İki belgedeki isimleri değiştirdim. Aynen yazdım. Bana ilginç geldi.

Kıbrıs'lı meslektaşım bu 2 belgenin yeterli olacağını, özellikle Adana ve İçel'de 200 e yakın dosyanın böyle hallolduğunu söyledi.

Başından buna benzer olay geçen var mı? Varsa bana kararı fakslayabilir mi? Yol gösterin diyeceğim ama buradaki hakime nasıl anlatacağım.

Yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla
Old 06-10-2006, 10:14   #2
medenikal

kıbrıs ta veraset ilamını muhtarın verme yetkisi söz konusu ise bu durumda ;

yani kıbrıs kanun ve nizamları bu şekilde bir düzenleme içinde ise;

o halde türkiyede bu belgeler geçerlidir.kanaatindeyim.
Yabancı hukukun uygulanması
Madde 2 – Hakim, Türk Kanunlar ihtilafı kurallarını ve bu kurallara göre yetkili olan yabancı hukuku resen uygulanır. Hakim yetkili yabancı hukukun muhtevasının tespitinde tarafların yardımını isteyebilir.
Yabancı hukukun olaya ilişkin hükümlerinin tüm araştırmalara rağmen tespit edilmemesi halinde, Türk hukuku uygulanır.
Uygulanacak yabancı hukukun kanunlar ihtilafı kurallarının bir başka hukuku yetkili kılması halinde bu hukukun maddi hükümleri uygulanır.

Miras
Madde 22 – Miras ölenin milli hukukuna tabidir. Türkiye’de bulunan taşınmaz mallar hakkında Türk hukuku uygulanır.
Mirasın açılmasına, iktisabına ve taksimine ilişkin hükümler terekenin bulunduğu yer hukukuna tabidir.
Türkiye’de bulunan mirasçısız tereke Devlete kalır.
Ölüme bağlı tasarrufun şekli 6 ncı madde hükmüne bağlıdır. Ölenin milli hukukuna uygun şekilde yapılan ölüme bağlı tasarruflar da geçerlidir.
Ölüme bağlı tasarruf ehliyeti, tasarrufta bulunanın, tasarrufun yapıldığı andaki milli hukukuna tabidir.
Old 08-10-2006, 12:46   #3
Av.Suat Ergin

Sayın Taslak,

Benim aradığım uygulamaya yönelik bilgilerdi. Yine de emeğiniz için teşekkür ederim.

Anladığım kadarıyla, konuyu okuyan üyelerin başından buna benzer bir dava geçmemiş...

Saygılarımla
Old 14-02-2008, 14:55   #4
Av.Suat Ergin

Aynı sorunla karşılaşan bir üyemizin özel mesajla sorması üzerine, neticeyi buraya yazmadığımı fark ettim. Benzer sorunla karşılaşan olabilir diye davanın gelişmelerini de aktarayım.

Kııbrıs'tan alınan belgeleri yukarıya yazmıştım. Daha sonra mahkemeden'Kıbrıs Nüfus Kayıt Dairesi Ve Nüfus Baş Yazmanlığı''na hitaben yazı gönderilerek; murisin 'Aile Nüfus Kayıt Örneği' istenilmiştir. Onlar da T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği vasıtasıyla ilgili belgeyi göndermişlerdir. Adli yazışmanın ne şekilde olacağı konusunda da sıkıntı yaşamıştık. Yurt içi gibi olmaktadır.

Böylece THS'de cevaplanmamış soru olmaz sloganımıza sahip çıkmış olduk.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi