Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

idari davanın, aynı yolda başvuruya engel teşkil etmesi sorunsalı

Yanıt
Old 06-02-2007, 16:37   #1
sincap

Mutsuz idari davanın, aynı yolda başvuruya engel teşkil etmesi sorunsalı

Merhaba,
Müvekkil aleyhine tesis edilen bir işlem neticesinde iptal istemli davamızı açtık ve fakar idare ile yazışmalarımızı sürdürerek ilgili listeye yeniden alınma talebi ile başvurduk, verilen cevap; yargısal sürecin devam ettiği yönünde. İlgili cevabı ek yaparak mahkemeye yazacağım dilekçeyi, “Hukuk devleti ilkesi uyarınca tüm idari kararlar yargı denetimine tabidir. Nitekim Anayasa’nın 125. maddesinin 1. fıkrasında da bu nokta açıkça belirtilmiştir.” metnine yer vererek, bu hususta talebimizin değerlendirilmesi ile yargısal sürecin herhangi bir bağlantısı yoktur savının üzerine kuruyorum. Ve diyorum, demek istiyorum ki dava açtığım için bunu bana karşı kullanamazsın.

Değerli meslektaşlarım, ilk sorum; objektifliği mi çok mu yitirmiş vaziyetteyim?
soru iki (ilk soru ile bağlantılıdır )Eğer değil isem hangi farklı ilkeleri kullanmalıyım.

Şimdiden teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.
Old 07-02-2007, 09:04   #2
halit pamuk

Merhaba,

İyuk.m.10 Kapsamında idareye başvurulduktan sonra idarenin cevap vermesi ya da zımnen red etmesi durumunda idari yargıda dava açılır.Bundan sonra ilgililer aynı konuda başvuru yapıp yeniden dava açamazlar. Ancak,Danıştay içtihatlarına göre yeni durum ve koşullar mevcut ise yeniden İYUK.m.10 kapsamında yeni bir başvuru yapılabilir.

Yani özetle, yeniden başvuru yapabilirsiniz,ancak yeni gerekçelerle...

Ayrıca idare, bu konuda açılmış bir dava var o nedenle talebinizi red ediyorum diyemez,bana göre de.. Talebinizi reddeder, tekrar bu reddin iptali istediğiniz zaman ancak mahkeme der:bu konuda yeni gerekçe ve koşullar olmadığından ve açılmış bir dava olduğundan, tekrar dava açamazsınız diye
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi