Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Dul veya Yetim aylığı

Konuyu Kilitleyin
Old 09-07-2009, 01:09   #1
Ayşemkc

Varsayılan Dul veya Yetim aylığı

Annemi yeni kaybettik.
Kendisi SSK emeklisiydi.
Babam SSK emeklisi,dul aylığı alabilir mi?Alırsa oranı nedir?
Kardeşim Dul bir bayan ve hiçbir güvencesi yok.Yetim aylığına hak kazanacağını düşünüyorum.Oranı ne olur?

Tüm bu işlerimlerin ne şekilde yapılacağını kısaca anlatabilirmisiniz,sizlere gerçekten çok müteşekkir olurum.Yani hangi evraklarla,nerelere başvurulacak,aşamaları ne olur?
Şimdiden size çok teşekkür ederim.

Saygılar
Old 09-07-2009, 13:25   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

5510 SAYILI yasanın 34. maddesini aşağıya aktarmış bulunmaktayız.
-----------------------------------------------------------------
Ölüm aylığının hak sahiplerine paylaştırılması

MADDE 34 - Ölen sigortalının 33 üncü madde hükümlerine göre hesaplanacak aylığının;

(DEĞİŞİK BENT RGT: 08.05.2008 RG NO: 26870 KANUN NO: 5754/21) (KOD 1)
a) Dul eşine % 50'si; aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan dul eşine ise bu Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde % 75'i,

(DEĞİŞİK BENT RGT: 08.05.2008 RG NO: 26870 KANUN NO: 5754/21) (KOD 1)
b) Bu Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan;

1) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların veya,

2) Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malûl olduğu anlaşılanların veya,

3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının,

her birine % 25'i,

...
------------------------------------------------------------------------------------

Bu maddde lafzına göre babanız, annenizin emekli maaşının %50'sine hak kazanmaktadır.

Yine dul kız kardeşiniz de maaşın %25 ine hak kazanır.

Ve sosyal sağlık hizmetinden de yararlanır.

Sayın Katılımcı,

Başvurunuzu, annenizin maaşını aldığı kuruma yapacaksınız.İl Müdürlüğünü arayıp gerekli evrakları öğrenebilirsiniz.

Saygılar.
Old 11-07-2009, 11:33   #3
svdkçr

Varsayılan yetim maaşı

bende aynı sorunu yaşıyorum 1 yılı aşkın boşanmış bulunmaktayım babam ssk emeklisiydi vefat etti maaşına hak kazanırmıyım ne gibi işlemler gerekiyor ben muğla doğumluyum fakat izmirde ikamet ediyorum bunun bir problemi olurmu nereye hangi evraklarla başvurabilirim çok teşekkür ederim saygılar
Old 11-07-2009, 22:06   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

SSK emeklisi iken vefat eden babanızın emekli maaşının %25'i talebiniz ile size bağlanacaktır.

SSK tahsisler dairesi başkanlığına, ilgili formu ve gerekli belgeleri ekleyerek başvurabilirsiniz. Babanızın ssk no'su,tahsis nosu, nüfus kaydınızı(boşanmayı da gösterir vukaatlı) içerir bilgi ve belgeleri ekleyiniz.

Nerede yaşadığnızın, doğum yerinizin önemi yoktur, önemli olan, SSK emeklisinin kızı olmanızdır.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi