Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

iddet süresinde doğan bebek

Konuyu Kilitleyin
Old 18-06-2009, 17:58   #1
Konuk

Varsayılan iddet süresinde doğan bebek

Ben şu an 2. evliliğimi yaptım.Ama ilk eşimden boşanmam 3 senemi aldı bu arada şimdiki eşimle tanıştım ve ondan bebeğim oldu.Ama bebeğim iddet süresinde doğmuş.Şimdi elimizdeki doğum belgesiyle gidince nüfusa bebeğin eski eşim üstüne yazılacağını söylediler.Dışarıdan avukatlara başvurduk ama tam yol gösteren olmadı çocuğumuzu babasının üstüne nasıl yazdırabiliriz.Bebeğimiz şu 14 aylık.Eski eşimle muhatap olmak istemiyorum ondan kendimi çççookkkk zor kurtardım tekrar eline düşmek istemiyorum.BAna yol gösterirseniz sevinirim.
Old 18-06-2009, 20:55   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Medeni Kanun 287.maddesine göre bebeğinizin babası eski eşinizdir.

Bu yasal bağı koparmak için önecelikle dava açmak gerekecektir. Davayı küçük çocuğunuz adına atanacak olan kayyım, atanmanın kendisine tebliğinden itibaren 1 yıl içinde açmalıdır.

Daha sonra biyolojik baba çocuğu tanıyabilir.

Davanızın her aşamasında avukat desteği alınız.

Saygılar,
Old 19-06-2009, 18:53   #3
Konuk

tam nedemek istediğinizi anlamadım cocuğun adına davayı kim açacak kayyım nedir açıklarmısınız biraz?her başvurduğumuz avukat bize farklı seyle rsöyledi hangisini yapacağımızı şaşırdıkk doğrusu dna testiyle nüfusa git diyen bile oldu bize aklımız iyice allak bullak
Old 19-06-2009, 19:03   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Soybağının reddi davasını çocuk adına kayyım açar. Kayyım, mahkeme tarafından sırf bu işi görmek üzere atanmış bir temsilcidir. Kayyım atanmasının nedeni soybağı konusunda sizin ve çocuğunuzun çıkarının bağdaşmamasıdır. Mahkeme bu iş için birini atar, kayyım davayı size ve eski eşinize karşı açar. Dava kabul edilip karar kesinleştikten sonra çocuğun babası nüfus müdürlüğünde tanıma beyanında bulunarak çocuğu kendi nüfusuna kaydettirip soyadını verebilir.

Çocuğun babası, şu anda çocuğu tanıyamaz; çünkü çocuğun başka bir erkekle soybağı vardır, öncelikle bu bağın ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.
Old 19-06-2009, 21:49   #5
Konuk

bu süre içinde çocuğumu bendne almazlar değilmi 1 avukat dava bitene kadar senden alırlar çocuk yuvasına verirler dedi öyle 1 sey yok değil mi?
Old 19-06-2009, 22:07   #6
Doç. Dr. Özge Yücel

Hayır, eski eşinizden boşandıktan sonra bu çocuk dünyaya geldiğinden çocuğun velisi tek başına sizsiniz, eski eşiniz de şu andaki eşiniz de veli değildir. Ancak babası çocuğu tanıdıktan sonra velayeti birlikte kullanabileceksiniz.

Çocuğun velisi siz olduğunuz için gözetim hakkı ve yükümlülüğü de size aittir. Çocuğun sizden ayrılabilmesi için çocuğun kişiliğinin, sağlığının tehlikeye düşmesi gerekir ki olayda anladığımız kadarıyla böyle bir durum söz konusu değildir.
Old 20-06-2009, 11:49   #7
Konuk

bana verdiğiniz destek için gösterdiğiniz yol için teşekkür ederim sağolun.İyiki varsınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi