Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

"Seni sevmiyorum" demek boşanma nedeni (?)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-12-2007, 04:38   #1
oguzhand0

Varsayılan "Seni sevmiyorum" demek boşanma nedeni (?)

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşine "Seni sevmiyorum, seni istemiyorum" diyen kadının kusurlu olduğuna karar verdi. Yargıtay, kendisine, karısının kendisine "Seni sevmiyorum, seni istemiyorum" dediğini belirten kocanın açtığı boşanma davasında kocayı haklı buldu.

Mersin 2. Aile Mahkemesi'nin verdiği kararı bozan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kendisine ‘seni sevmiyorum, seni istemiyorum' dediği gerekçesiyle boşanma davası açan kocanın boşanma talebinin kabul edilmesi gerektiğine karar verdi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, gerekçeli kararında şu görüşlere yer verdi:
"Yapılan soruşturma, toplanan delillerle davalı kadının eşini sevmediğini söylediği, ‘ben eşimi istemiyorum' dediği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı, dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır."

ANKA
Old 03-08-2008, 23:14   #2
volverinexxx

aslında bu konuyu somut olayın özelliklerine göre değerlendirmek daha yerinde olur...zira "seni sevmiyorum" bazen refleks bi tepkidir...bazen evlilik birliği içinde dikkat çekmek,daha fazla ilgi duyulmasını sağlamak vs. saiklerle de sarf edilebilecek bi cümle de olabilir...o bakımdan bunu her evlilikte , evliliği bitirebilecek kilit bir cümle olarak algılamamak ve değerlendirmemek gerektiği kanaatindeyim...unutulmamalıdır ki bir evlilik birliği sadece "seni seviyorum" cümlesi üzerine inşa edilemeyeceği gibi aksi de başka sebepler bulunmadan bu birliği parçalamaya yetecek kudrette değildir bana kalırsa...
saygılarımla...
-----------------------------------------------------------------------------
Nick Cave & Kylie Minogue - Where The Wild Roses Grow
Old 04-08-2008, 00:25   #3
ege

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
"Yapılan soruşturma, toplanan delillerle davalı kadının eşini sevmediğini söylediği, ‘ben eşimi istemiyorum' dediği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı, dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır."

Takdirle karşılıyorum bu gerekçeyi.

evlilik birliği kurulurken, tarafların bağımsız iradeleri sorulur.

Ancak, evlilik birliği içinde tarafların bağımsız iradelerine bir müdahale vardır hep. üstelik de yasalar tarafından.

Toplum yapımızda kadının durumu belki de bu bu müdahaleyi gerektirmektedir . Ancak kanımca "doğru olması gereken" budur.

hiç bir kuvvet, istemediği bir birlikteliğe kimseyi zorlayamaz. Yani Hakim bile (yasalar demek daha doğru olacaktır),
"gerekçeni doğru bulmadım" gibi bir sebeple bu birlikteliğe kimseyi mahkum edemez.

bana göre taraflardan birinin bağımsız iradesi ile evlilik hukuken de son bulabilmeli.

sadece, iki taraflı akidlerin hukuki sonuçlarıyla ilgilenmelidir.
bu da mal varlığı, velayet ve kişisel haklar olabilir.

Bu içtihatla evlilik birlikteliği zaman içinde hakettiği saygıyı alacaktır.

takdir ediyorum.
Old 07-08-2008, 04:43   #4
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Hep düşündüğüm bir konudur: Evlilikte imza ne kadar önemli?

Buradaki iki yazıyı okuyunca nasreddin hoca olıma geldi: Herkes haklı.

Evlilik bir kurumdur. Yasal bir kurum. Sevgi veya insanların birlikte olma istemi ya da bu birlikteliği sürdürma istemi bu kurumdan bağımsız olarak kendini ifade den bir olgudur.

Burada öfke ile söylenmiş bir söz olabilir. Bu bağışlanabilir. Ama karşıdaki insan bağışlamıyor/bağışlayamıyor. Yani insanlardan en azından birisi ben senle birlikte yaşamak istemiyorum diyor. Olaya bakarsak ikisi de istemiyor:

Birisi seni istemiyorum diyor, öbürü de bu lafa dayanarak dava açıyor.

Burada ne yapılmalıdır?

Hakim öfkelenmişsiniz sizi barıştırayım diyebilir. Buna bir itirazım yok. Ama taraflar istemez ise hakim ne yapsın?

Öfke veya alışkanlık ile söylenen sözleri haklı kabul etsek bile (ben katılmıyorum. Sevdiğim hiç bir insana "samimiyetime dayanarak" küfretmedim.) artık ortada "ORTAK" bir şey kalmamış. Bence genel değerlendirme son derece doğru. İki taraf da birbirini istemiyor. Biri seni istemiyorum diyor, öbürü boşanma davası açıyor.Hakim ne yapsın?

Saygılar.
Old 09-08-2008, 11:44   #5
sarman

seni sevmiyorum demek, sevgi üzerine kurulan evlilik birliğinin temelden sarsıldıgına bir karine oluşturur, ancak bu cümleyi sarferderken eşin niyeti ve somut olayın özellikleri gözönüne alınmalıdır. Bu nedenle olayın somut ozelliklerini gözönüne alıp karar veren yargıtay 2 hukuk dairesinin kararı yerinde dayılmalı ve bundan sonraki olaylara örnek teşkil edilmelidir.
Old 09-08-2008, 16:52   #6
Uğur Tan

[quote=sarman]seni sevmiyorum demek, sevgi üzerine kurulan evlilik birliğinin temelden sarsıldıgına bir karine oluşturur..quote]

Burada bir sorun yokmu? mantık evlilikleri ne olacak?
Old 10-08-2008, 20:20   #7
hakimm

seni sevmiyorum diyen birisiyle neden bir ömür geçsin ki zaten!! karşımdaki bana seni sevmiyorum diyecek ben boşanma davası açınca da boşanmak istemeyecek!! istemiyorsa boşanır zaten böyle bir sebebe bile gerek yok!!! ki bu diyen genelde erkekler!!!
Old 12-08-2008, 01:31   #8
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan "Seni sevmiyorum" demek

Allah Böyle bir hakimm'den hepimizi korusun.

Bu nasıl bir öfke?

Sevgili uğur mantık evliliklerinin her birinin altında bir sözleşme vardır. Sözleşmeye aykırılık oluştuğu oranda hakime gidilir. Bu anlamda oradaki birliktelik iradesi de ortadan kalkmıştır. Allah seni hakimm'in eline düşürsün.

Saygılar
Old 12-08-2008, 14:55   #9
ege

Alıntı:
Burada bir sorun yokmu? mantık evlilikleri ne olacak?

hakikaten iyi bir soru...

mantık evliliği kavramını düşündüm.. ev arkadaşılığı gibi bir şey olmalı, bu zorunluluk da;
sanırım, iki ayrı cinsten kişinin aynı evi paylaşması için topluma karşı oyanan rolden kaynaklanıyor.

şirketlerin tasfisesine ilişkin hükümler çerçevesinde bu tasfiyeye de karar verilebilir, ama bu durumda "seni sevmiyorum" geçerli bir bir gerekçe olmaz sanırım.
Old 12-08-2008, 19:06   #10
hakimm

sayın avukat Muzaffer Erdoğan her kadının içinde bir feministlik vardır kanımca bu da arada sırada çıkabiliyor fakat eğer belli bir birikmişlik varsa önceki yorumum gibi olabiliyor yine de korkulacak birsi değilim
Old 12-08-2008, 20:51   #11
didem kunal

evlilik için atılan imzanın anlamı hastalıkta sağlıkta vs de bir ömür aynı yastığa baş koya bilmek içindir. Evlenirken nasıl seviyoruz diyerek imza atılıyorsa şahitler huzurunda demekki seviyoruz sözüne inanılarak yapılan bir hukuksal işlem.ozaman sevmiyorum dediği taktirde de evliliğin bittiği gerçeği hukukca da desteklenmesi gayet normal.Ama olaya öle her sevmiyorum dıyen bosanabılır mı seklınde bakmamak lazım.İçten söylenmiş olduğunu düşünmek lazım.Zaten içten bunu söylemeyen insanın olayı mahkeme aşamasına getirebilecek kadar cesur olabileceğini de düşünmüyorum.
Old 13-08-2008, 00:35   #12
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sn. hakimm sadece takılma idi. Bu kadar ataerkil eğitimle yetişen insanların ilk karşıçıkışlarını anlayabiliyorum. Hak da veriyorum.

Sn. Kunal;
Bence durum biraz farklı:
Birisi seni istemiyorum demiş, diğeri bu laf nedeni ile dava açmış!

Bazen yargıçlara kızarız: Birşeyleri doğru çözümleyemiyorlar diye. Kendimizi kızmayız: Olayı ne kadar doğu değerlendirdik, değerlendirmede hakim ne kadar haksız diye.

Bence burada yargılanması gereken evlilik kurumu. İnsanlar bunu nasıl anlıyor? Sisten bu anlayışla çakışıyor mu? Yaşayanlar ne yapıyor?

Birlikte yaşayan insanları ve evlilik kurumunu kurmak isteyen eşcinselleri de anımsayalım. Kurum sadece bizim değil sistemin kurumu.

Saygılar.
Old 13-08-2008, 09:18   #13
av.nesrinzeyneb

merhabalar şu anda benim elimde de aynen öyle bir dosya var! erkek bayana diyor bu defa seni sevmiyorum diye hatta abartıp bir takım burada yazmak istemediğim beyanlarda bulunuyor şimdi ben de bu yargıtay kararına dayanmaya çalışıyorum. öyle sanıyorum ki bu bir boşanma nedeni olmalı çünkü eşinizin sizi sevmediğini söylemesi ne kadar gurur kırıcı bir durumdur insanlar açısından beraber yaşamayı çekilmez hale getirmesi çok mantıklı. sizi sevmediğini söyleyen bir insanla ne kadar birarada yaşayabilirisiniz? çekilmez bir hayat. iyigünler
Old 13-08-2008, 10:54   #14
ISIL YILMAZ

Benim dikkatimi çeken haberin veriliş biçimi.Seni sevmiyorum kusur mu değil mi? Gerekçeden kusur olduğuna ilişkin bir tespit çıkmıyor. Haberin başlığı ise farklı birşey söylüyor.

Seni sevmiyorum diyen eşi "kusurlu" bulan dosya hakimi mi, Yargıtay mı,gazeteci mi?
Saygılar.
Old 15-08-2008, 12:07   #15
üye24258

Öncelikle ,eşine ''seni istemiyorum'' ,
''seni sevmiyorum'' cümleleriyle bir nevi evliliğini bitirmek istemi içerisinde , davacının iddiasını bu cümlelerle ikrar etmek suretiyle davalının mahkemede veya mahkeme hakimine bulunduğu beyanat'ın yanı sıra bu kelimelerin, evlilik birliği içerisinde ki zaman diliminde ,eşlerden birinin ruhsal bir buhran veya çöküntü, geçici depresyonlar ve çeşitli sıkıntılar sonucu oluşagelmiş ,o anlık bir davranışı sonucu ; aslında istemezken sinirden söylemiştim,gibi bir ifadeyle daha net anlaşılabilecek olan bu ve benzeri durumlarda ise görevli ve yetkili mahkemenin dava'nın hüküm aşamasında ''red kararı''vermesi , yasal ve isabetli olacaktır. Saygılar & Sevgiler.. tüm Dürüst ve Merhamet sahibi insanlara, tüm hukuk severlere..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi