Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

adli yardım kararı ıslah harcını kapsar mı

Yanıt
Old 03-06-2015, 16:01   #1
elka

Varsayılan adli yardım kararı ıslah harcını kapsar mı

her ne kadar artık adli yardım dosyası almasam da eskiden gelen bir dosyamda hakimin adli yardım kararı mevcut.dosya karar aşamasında ve ıslah yapmam gerekiyor.ancak kalem müdür adli yardım kararının ıslah harcını kapsamadığını söyledi.hakim de müdürün görüşüne uydu ve harcı siz yatırın dedi, şimdi müvekkilin ekonomik gücü yok ödeyemez, ayrıca ıslah harcının adli yardım kapsamında olmayacağı ve suç üstü ödeneğinden ödenmeyeceği yönünde de birşeye raslamadım kanun her türlü gideri karşılar diyor ama hakim onlar gider avansı bu harç diye itiraz ediyor, adli yardım bürosunun da bu konuda bilgisi yok, sizce ıslah harcını suç üstü ödeneği karşılar mı, var mıdır buna göre bir karar vs. dosya adli yardım dosyası olduğundan sorumluluktan da çekiniyorum ne yapsam.
Old 04-06-2015, 02:36   #2
Av.Burak Güneş

HMK m.335 -
Adli yardımın kapsamı
MADDE 335- (1) Adli yardım kararı, ilgiliye, aşağıdaki hususları sağlar:
a) Yapılacak tüm yargılama ve takip giderlerinden geçici olarak muafiyet.
demektedir.

HMK "Yargılama giderlerinin kapsamı" başlıklı m.323/1-h ise
h) Yargılama sırasında yapılan diğer giderler. demektedir.

İki maddeyi yorumlarsak, ıslah harcı yargılama sırasında yapılan diğer giderlere girebileceğinden ve adli yardım da "tüm yargılama giderlerinden geçici muafiyet" sağladığından ıslah harcına adli yardım kapsamında muafiyet sağlanması gerektiği kanaatindeyim.

Bence ıslah dilekçenizin istem kısmında "ıslah harcının verilmiş olan adli yardım kararı kapsamında kamu ödeneğinden karşılanmasına karar verilmesine..." benzeri bir ibare ekleyin. Bu şekilde Mahkeme talebinizi red edecekse de, gerekçesinde en azından hangi hükme binaen reddettiğini öğrenmiş olursunuz. Burada da paylaşırsanız biz de öğreniriz.
Gerekçeyi bina edecek hüküm bulamazsa kabul etmek zorundadır diye düşünüyorum. Kolay gelsin.
Old 04-06-2015, 14:16   #3
elka

aynı ibareyi ekledim, hakim dilekçeyi bile okumadan ne yaparsan yap ister yatır ister yatırma diyerek çok profesyonelce ! yaklaştı, uyaptan tekrar gönderdim şimdi dilekçeyi bakalım ne olacak, en azından reddetsin talebimi ona göre ne yapacağıma karar vereceğim.
Old 04-06-2015, 15:13   #4
Av.Burak Güneş

ANAYASA MAHKEMESİ Başvuru Numarası: 2014/2388
".....HÜKÜM:
Açıklanan gerekçelerle;

A. Başvurucunun gerekçeli karar hakkı yönünden adil yargılanma hakkının ihlali iddiasının KABUL EDİLEBİLİR OLDUĞUNA,

B. Gerekçeli karar hakkının İHLAL EDİLDİĞİNE,

C. İhlali ve sonuçlarını ortadan kaldırmak için yeniden yargılama yapmak üzere dosyanın Danıştay Altıncı Dairesine gönderilmesine, OY BİRLİĞİYLE karar verildi..."

Kararların gerekçesiz olması Anayasaya aykırıdır. Tabi uygulamada gel de bunu anlat. Sonraki aşamaları buradan paylaşırsanız memnun oluruz. iyi günler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi