Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Cmk ucretlerinde kesinti

Yanıt
Old 05-07-2015, 20:25   #1
zeugma

Varsayılan Cmk ucretlerinde kesinti

Merhaba arkadaşlar 2005 yılında aldığım ögrenim kredisini daha ödemedim ve şuan faiziyle birlikte 12.000 tl civarında borcum var.şimdi size sorum şu olacak eger ben cmk ucretlerine basvurursam benim öğrenim kredisi borcumdan dolayi cmk ucretleriminden kesinti olurmu.Birkaç yere sordum herkes farklı cevap veriyor lutfen bu konu hakinda guvenilir bilgiye sahip olan arkadaşlar cvp verirse sevinirim.cvplar için şimdiden teşekkürler.
Old 05-07-2015, 21:10   #2
brnnn

Hayır benden böyle bir kesinti yapılmadı yalnızca vergi borçları kesiliyor bildiğim kadarıyla. Hatta SGK borcu da kesilmiyor.
Old 06-07-2015, 00:12   #3
zeugma

Peki sizinde ogrenim borcunuz eskimi temerrüde dustumu.
Old 06-07-2015, 00:20   #4
brnnn

tam hatırlamıyorum ben taksitlendirip ödedim. ama kesildiğini hiç duymadım şimdiye kadar
Old 06-07-2015, 00:27   #5
zeugma

Anladim ben edevlet uzerinden bakiyorum vergi borcuma ordan gözüküyor cmk dan kesinti yapacagindan korkuyorum.
Old 06-07-2015, 00:28   #6
zeugma

Bir de ben maliyeye sordum dediler kesilir oyuzden cok kararsiz kaldim.
Old 06-07-2015, 09:56   #7
Av. V. Gözde Arıkaya

Geçen gün, beraat eden sanık lehine vekalet ücreti makbuz işlemleri için savcılık idari işlere gittiğimde, kredi geri ödemesi bulunan (muhtemelen taksitlerde temerrüte düşmüş) bir arkadaştan, buna ilişkin borcu yoktur belgesi istediklerini duydum.

Kredi geri ödemenizin taksitlerini şimdiye kadar geciktirmeden ödediyseniz kesinti yapamayacaklarını düşünüyorum.
Old 06-07-2015, 09:57   #8
Emine Yıldız Balkan

Hakkınızda takip başlatıldıysa ve vergi borcu gibi sistemde gözüküyorsa kesilir..Zira kamu alacaklarını ödeme yapmadan önce sorup kesiyorlar.(SGK istisna.)
Old 07-07-2015, 07:55   #9
Av.Gümüş

Merhabalar, Ben yaşadığım yerdeki uygulamayı size anlatacağım.
Öğrenim kredisi borçlarınız zaten şu an maliye bünyesinde görünmesi lazım. Yani ödemelerinizi oraya yapacaksınız. Ben yaklaşık 2 yıldır mal müdürlüğünden bir ödeme alma durumunda Vergi Dairesi'ne gidip borcu yoktur kağıdı alıyorum. Ödeme yapmak için bunu şart koşuyorlar. Aynı şekilde size de muhtemelen ödeme yapmayacaklardır. Ödeme emri gönderilmiş olması farketmez. Eğer vadesini kaçırdığınız eğitim borçlarınız var ise ödeme yapmazlar.

Şunu öğrenmeniz gerek. Mal Müdürlüğü'nüz ödeme yapmadan önce Vergi Borcu olmadığına dair sizden yazı istiyor mu? Ya da resen böyle bir araştırma yapıyor mu.?
Old 07-07-2015, 11:57   #10
Emine Yıldız Balkan

Peki gidip bu borcu taksitlendirmek isteseniz ve bir ödeme planı imzalasanız acaba yeniden keserler mi? En azından belki toplu olarak kesmezler..denemeye ve sormaya değer bence..
Old 07-07-2015, 12:00   #11
Emine Yıldız Balkan

Evraklar Mal Müdürlüğüne aktarıldığında, ödeme geldiğinde mal müdürlüğü önce vergi dairesine borcu olup olmadığını soruyor.Gelen cevapta miktar da belirtiliyor.O miktarı ayırıp kalanını hesabınıza aktarıyorlar.Biz kendimiz takip etmiyoruz.Daireler arası yazışma oluyor.Bizde de uygulama bu şekilde..
Old 21-09-2020, 19:37   #12
Av.Burcu T

Konuyu yeniden gündeme getirmiş gibi oluyorum ancak yeni konu açmaktansa buraya yazmamın daha uygun olduğunu düşündüm. Öğrenim kredisi borcumun geri ödemesi geldi ancak ofisimi henüz yeni açtığım ve işlerimi de daha tam oturtamadığım için borçları ödeyemiyorum. CMK ücretlerinden kesintinin toplam alacak miktarının 5.000,00 TL olması durumunda yapıldığı hakkında baro tarafından bilgi aldım fakat yine de çok emin olamadım. Kesin bilgisi olan biri aydınlatabilir mi acaba?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi