Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

Buyulu kitaplar

Yanıt
Old 17-08-2007, 16:42   #31
Arda İnal

Aziz Nesin'in yazdığı ve hukukçuların adalet anlayışını oluştururken göz önünde bulundurması gereken güçlü bir eseri paylaşmak istiyorum:
Surname...
Old 21-08-2007, 15:58   #32
Av.Ufuk Bozoğlu

Büyülü kitaplar başlığı altında yazmam gerektiğini düşündüm evet bence kesinlikle BÜYÜLÜ;

Orhan Pamuk'un "Yeni Hayat" isimli romanı .Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti tümcesi ile başlayan o kitap.

Kişisel kitap okuma tarihimde, bu kitap için şunu söyleyebilirim.Bir gün bir kitap okuyamadım ve bütün hayatım ezberim değişti.

Bu kitabı okumaya ne kadar çok başladığıma ve bitiremediğime inanamıyordum.

Kitabı her defasında bitirmek için alıyor,sonrasında büromda arkamda bulunan kitaplığa bırakıyordum.Ve onun orda nefes aldığını, üzerimde bir ağırlığının çöktüğünü hissediyordum.

"Oku beni" diye konuştuğunu dahi duyuyordum.

Tamam , bu sefer seni bitireceğim diye elime alıp, hep bir iç sıkıntısıyla yerine bıraktığım bu kitap.

Bu kitap gerçekten büyülüydü.

En sonunda, kitabı okuyamayacağımı anladım.

Bu kişisel gerçekliğim sorunu çözmüyordu.Kitaptan da kurtulmam gerekiyordu.

Kitaplarına sonsuz bir saygı ve aşkla bağlı olan ben; BU KİTABI bir arkadaşıma veriverdim bir gün.Ve asla geri istemediğimi söyledim.

İnanır mısınız; üzerimden kalkan yükün sevincini bu gün dahi hissediyorum.

Okumak isteyip de okuyamadığım tek kitap.Yeni hayat sana saygılarımı sunuyorum...

Sizlerle de paylaşmak istedim.Saygılarımla...
Old 22-08-2007, 12:12   #33
*sinequanon*

Sayın av-ufuk'un mesajını sanki ben yazmışım gibi hissettim.Aynı şeyleri ben de yaşadım.Şu ana kadar Orhan Pamuk'un 3 kitabını elime almayı denedim ama hiç birini bitiremedim.Üstelik ön yargılı da değildim.O zamanlar Orhan Pamuk sadece yazar olarak ünlüydü.Ama sanırım aramızda bir kan uyuşmazlığı var ne zaman bir kitabını elime alsam içim sıkılıyor,daralıyorum ve bir kaç sayfa okuyup bırakıyorum.Galiba birileri bana Orhan Pamuk okuyamayayım diye büyü yaptı
Old 22-08-2007, 15:24   #34
ecesaka

Aynı şeyi ben de yaşadım... Bir Orhan Pamuk bir de Nietzsche kitaplarını çevirenler yaşattı bu duyguyu bana... Nedense elimdeki kitap bitmek bilmiyor, bir türlü canım istemiyordu kitabı elime almayı... Elimde değil okuyamıyorum
Old 23-08-2007, 09:44   #35
öteki_hukuk

yüz yıllık yalnızlık ve böyle buyurdu zerdüşt şiddetle tavsiye ederim.
Old 23-08-2007, 11:37   #36
Gülümse

Nazan Bekiroglu'nun kaleminden Yusuf ile Zuleyha'yi begeneceginizden eminim..
Old 24-08-2007, 00:02   #37
Jeanne D'arc

Alıntı:
Yazan öteki hukuk
yüz yıllık yalnızlık ve böyle buyurdu zerdüşt şiddetle tavsiye ederim.

En son ne zaman ve ne okuduğumu unutacak kadar bir aradan sonra (hiç yoksa 5-6 yıl kesin var) şu anda Yüzyıllık Yalnızlık'ı okuyorum.

Yazarın uslubu/anlatımı enterasan. Sürükleyici, masalsı. İlginç bir tanışma oluyor Marguez'le.

Bu arada kitapta anlatılan yer ile Türkiye'nin bazı noktalardaki benzerliği de hayret verici.

Saygılarımla.
Old 24-08-2007, 00:24   #38
Jeanne D'arc

Sayın av ufuk, sinequanon ve ecesaka,

Yeni Hayat'ı okuyup bitirmeyi başarabildim. Yani 1-0!

Ancak kitabın azim, hırs ve dahi sabır gerektirdiği kesinlikle doğru. Okumak için ciddi şekilde çabalamalısınız yani. Değer mi peki? Bende, hayatımda bir şey değiştirmedi, hafsalama yeni bir ufuk açtığını hiç söyleyemem. Şöyle unutamadığım bir paragrafı, bir anektodu veya bir cümlesi yok. Tek hatırladığım cümlesi reklamlarla beynime kazınanı. Yani öyle "Bir kitap okudum, hayatım değişti'lik" bir kitap değil, bu çok beylik cümleye rağmen!

Epeyce eskiden okuduğumdan aklımda kalanı yazayım: Yazarı tüm çabama rağmen hiçbir şekilde anlayamadığımdan, anlatıma/kitaba gizemli anlamlar yükleyip, sürekli olarak bir gizem çözme moduna girmiştim. Bunda o dönem Pamuk'un, Türkiye entelijansiyasında, medyasında ve bilimum kuşatılabilir kalelerinde pek meşhur olmasının da etkisi var sanırım. Yani bu kadar kıymet verilen bir adamın mühim şeyler diyeceğini düşünüp; öyle olmadığını görünce kabullenemiyor insan, "yok, o diyor da ben anlayamıyorum zahir'e" dönüşüyor olay bir nevi.

Kitaba dönecek olursak; yukarıdaki hisle, kitap hep varolan bir gizemi çözmeye yöneltmişti beni. "Okunan ve hayat değiştiren kitap" acaba hangisiydi? Kuran, İncil, Tevrat, Kapital vs...

İkinci olarak aklımda kalan, çok yoğun olarak işlenen "gitme duygusu". Kahramanların artık hastalık boyutundaki yolculukları, bir bağımlılık düzeyindeki yolculuk ihtiyacı, oradan oraya savurlamalar, otobüs camındaki akisler. Ne yalan söyleyeyim yazarın epeyce abarttığını düşünmüş ve hiç anlamamış iken; artık zaman zaman bu abartılı yolculuk durumunu, gitme halini/ihtiyacını anlıyorum. Kitabın tek kattığı da budur. Hafızam iyidir ve genelde ana hatlarıyla kahramanları, olanı biteni hatırlarım ama bu kitapta ne oluyordu onu bile hatırlamıyorum.

Saygılarımla.
Old 24-08-2007, 11:31   #39
*sinequanon*

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Sayın av ufuk, sinequanon ve ecesaka,

Yeni Hayat'ı okuyup bitirmeyi başarabildim. Yani 1-0!

Öncelikle sizi can-ı gönülden alkışlıyor ve sabrınızdan dolayı tebrik ediyorum.

Orhan Pamuk okuyamadığım için bir dönem kendimden utanmaya,herhalde problem bende diye düşünmeye bile başlamıştım.Benim gibi düşünenlerin olduğunu bilmek çok iyi geldi.Yine söylüyorum;ya yazarla aramızda bir kan uyuşmazlığı var ya da "Kral çıplak"
Old 24-08-2007, 11:46   #40
Av.Ufuk Bozoğlu

Değerli kitap dostları;

Benim sorunum Yeni Hayat'la ilgili.

O kitabın beynime yolladıklarını bir yere not edememek, kabul edememek gibi bir şey.

Aşırı umarsızlık, ait olma duygusunun yokluğu, boşluk ve gerçek ile hayal arasındaki geçişlerin belirsizliği, ruhumu çok fazla yordu.

Kitap bu anlamda oldukça başarılı.

Ama;benim ruhum bu duyguları; Kaybolmuşluğu Kaldıramadı.

Umut ve saygılarımla...
Old 24-08-2007, 12:02   #41
_NALAN_

'.............nesnelere yapışmayın.'
Old 27-08-2007, 01:02   #42
halit pamuk

3 gündür okuduğum bir kitap var : olasılıksız..

okuyup bitirdim ve sadece düşüncelerimi paylaşmak için yazıyorum:çok sürükleyici bir kitap.Okumayı sevmeyen insanlar için birebir.Çok iyi bir film olur.Ancak insana bir şey kattığı söylenemez.İşin kötü yanı çok derin konulara girip felsefe yapıyor gibi görünmesi..Orhan Pamuk bile daha iyi.

Yani,olsılıksız, çok açıktığın zaman yumurta kırıp karnını doyurmak gibi.Ama bir hafta önce de, Turganyev'in Babalar ve Oğulları okumuştum;o da kuş sütü eksik olmayan bir sofrada ziyafet çekmek gibi bir şeydi.

Saygılar
Old 27-08-2007, 15:40   #43
carmen

zahir-paulo coelho benim başucu kitabım..aynı zamanda son zamanların popüler kitabı "sır(secret)"ı mutlaka okuyun hayat felsefeniz değişecek.kendinizi mutlu edeceksiniz.
Old 31-08-2007, 11:18   #44
BURCUKK

Olasılıksız'ı okuyan arkadaşın dikkatine.Adam Fawer'ın bu romanı zaten felsefe,fizik ve matematik üzerine kurulu olduğu için felsefe yapması gayet mantıklı değil mi?aksi takdirde hikayeyi nasıl açıklığa kavuştururdu?bence olağanüstü bir kitap ve okuduğum kadarıyla Orhan Pamuk'un kalemi bu kadar güçlü değil kesinlikle.kaldı ki yazarı Orhan Pamukla kıyaslamak da cok anlamsız olmuş.olasılıksız kesinlikle okumaya değer.tabi Quantum fiziği okumak canınızı sıkmıyorsa...
Old 31-08-2007, 11:21   #45
BURCUKK

bir de şu var: orhan pamuk sanki kelimelere hiç bakmadığımız açıdan bakmamızı sağlamak için çok fazla kasıyor gibi.okuyucuyu sıkıyor.ben de kalemini beğenmeyenlerdenim.
Old 08-09-2007, 17:18   #46
Gülümse

Kitapligimi duzenlerken elime cok eskiden okudugum bir kitap gecti.. Eski bir dostu yad edercesini kitabi karistirdim.. Adalet Agaoglunun Olmeye Yatmak kitabi.. Gecmisin hos sedalarindan bir tanesi.. Simdilerde kitapcilarda bulunuyor mu bilmem ama degisik bir yaklasim degisik bir anlatim..
Old 12-09-2007, 13:02   #47
Gülümse

Tasavvuf felsefesi ile ilgilenlerin hosuna gidebilecek hos bir kitap daha dogru kaynak onermek isterim..

Hızır-Ilyas Kultu
Ahmet Yaşar Ocak tarafindan derlenmis
Old 12-09-2007, 13:04   #48
Gülümse

Orhan Pamur Yeni Kitap begeni tartismasi hos bir kitabi hatirlatti..

Sabahattin Ali'nin Yeni Dünya adli eseri.. Insani gercekten dinlendiriyor...

Yoruldugumda tekrar kitaba goz atmak gercekten hos bir duygu
Old 12-09-2007, 15:04   #49
hayyam

Bu foruma ilkkez bakıyorum ve karşıma hep çocukluğumuzda okuduğumuz kitaplar ve çocuk öyküleri ile ilgili tavsiyelerin mevcut olduğunu farkettim. Biraz nostaljik bir köşe olmuş ama bence o öykülerden çıkıp bambaşka kitaplar keşfetmenin vaktidir artık

Tavsiye edeceğim iki kült kitap var naçizane..Biri "James JOYCE'nin" "Ulysses" adli muhteşem kitabı ile diğeri bu kitabın paraleli olarak gördüğüm "Oğuz ATAY'ın" Tutunamayanlar" adlı kitabı.. Bu kitapları okumaya başladığınızda nasıl bir belaya bulaştığınızı farkedeceksiniz ama artık çok geç..Büyü sizi yakalamış olacak)

Herkese kelimelerin büyüsünde günler dileğiyle.
Old 12-09-2007, 15:49   #50
Gülümse

James Joyce'un Ulysses kitabi dunyada
en cok bahsedilen ama
en az okunan kitaplarindan biri..

Gercekten o kitabi okumayi bitirmeye basaran biri var mi?
Ya da oyle birini taniyormusunuz ?

Ben bitirdim diyen olmak gercekten isterdim ama..
Old 15-09-2007, 12:10   #51
Gülümse

Mustafa Kutlu'nun kitaplarini okuma firsatiniz oldu mu bilmem ama.. Son cikan kitabi "Kapilari Acmak" su an okumak adina yanimdan ayirmadigim kitaplardan bir tanesi..

Yazarin diger kitaplarindan "SIR" kitabini siddetle tavsiye ederim..

Sevgi ile kalin
Ve gulumsemeyi unutmayin..
Old 15-09-2007, 16:38   #52
Jeanne D'arc

Şehir hayatının süregiden karmaşasından bunalanlara, ferah bir soluk olarak Mustafa Kutlu'nun "Uzun Hikaye"sini şiddetle tavsiye ederim.

Saygılarımla.
Old 15-09-2007, 16:55   #53
Gülümse

Uzun Hikaye mi?

Ah dostum yuregimi tam ortasindan vurdunuz
Old 15-09-2007, 21:41   #54
halit pamuk

Alıntı:
Şehir hayatının süregiden karmaşasından bunalanlara, ferah bir soluk olarak Mustafa Kutlu'nun "Uzun Hikaye"sini şiddetle tavsiye ederim.

okunacak kitaplar listemde epey bir kitap var ama şiddetle tavsiye edilen bir kitabı da merak ettim.

acaba "uzun hikaye" neyi anlatıyor; ya da nesi hoşunuza gitti? veyahut bu romanı farklı kılan neydi?

Saygılar..
Old 15-09-2007, 22:29   #55
Gülümse

Uzun hikaye gercekten ismi gibi uzun bir hikaye yani roman degil. Hikayenin kahramanin sira disi kisiligi, askini ve sevgisini sonuna kadar yasamasi, kendisinin farkli bir versiyonu olan oglunu yetistirme sekli..

Fazla ip ucu veremiyecegim dostum.. Elinize aldiginizda kolay birakamiyacaginizi ve kisa zaman icinde bitireceginizi saniyorum..

Sevgi ile kalin
Old 15-09-2007, 22:41   #56
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan *sinequanon*
Sayın av-ufuk'un mesajını sanki ben yazmışım gibi hissettim.Aynı şeyleri ben de yaşadım.Şu ana kadar Orhan Pamuk'un 3 kitabını elime almayı denedim ama hiç birini bitiremedim.Üstelik ön yargılı da değildim.O zamanlar Orhan Pamuk sadece yazar olarak ünlüydü.Ama sanırım aramızda bir kan uyuşmazlığı var ne zaman bir kitabını elime alsam içim sıkılıyor,daralıyorum ve bir kaç sayfa okuyup bırakıyorum.Galiba birileri bana Orhan Pamuk okuyamayayım diye büyü yaptı

Kimse size büyü filan yaptığı yok. Orhan pamuk, gerçekten okunabilen bir yazar değil. Hangi kitabını elime aldıysam aynıhislerle ben de okuyamadım. Şimdi bu vatandaşımıza bir de nobel ödülü verildi. Bu ödülü hak etmeseydi elbette vermezlerdi. Bir Türk'ün bu ödülü alması gurur verici. Ama okuyamıyorum. Bu konuda Yalçın Küçük'ün bir yorumunu da okumuştum. Yalçın küçük, Orhan pamuk'un anlaşılamaz olduğunu anlatıyordu.
Old 15-09-2007, 22:46   #57
Ahmet Turan

Şevket Süreyya Aydemir'in Suyu arayan adam kitabını

Ayşe Kulin, Sevdalinka..

Gençler için,
Sofi'nin dünyası ( jostein gaarder)

Nietsche Ağladığında ve Divan

Dr. Irwin D. Yalom

öneririm.
Old 16-09-2007, 20:48   #58
Jeanne D'arc

Alıntı:
okunacak kitaplar listemde epey bir kitap var ama şiddetle tavsiye edilen bir kitabı da merak ettim.

acaba "uzun hikaye" neyi anlatıyor; ya da nesi hoşunuza gitti? veyahut bu romanı farklı kılan neydi?

Entelektüel birikimine önem verdiğim bir dostun, vaktiyle önerdiği 5 kitap içinde, yanına düşülen "Kaslarınızı gevşetir" anektodu ile bu kitap, hayli merakımı celbetmiş ve neticede Mustafa Kutlu gibi bir cevherle tanışıklığa vesile olmuştu.

Uzun Hikaye ile başlayan Mustafa Kutlu keşfi, diğer hikayeleri ile devam etti. Ancak ne yalan söyleyeyim, bütün hikayelerini okudum sanarken, Sayın Gülümse'nin yazısı üzerine şöyle bir baktığım da okuduklarımın sınırlı olduğunu gördüm.

Farkındayım; Uzun Hikaye soruldu ama ben bambaşka şeyler anlatıyorum. Sanırım bilinçli olarak bu konuda kelam etmekten kaçınıyorum, "hikayecilikte yetkin bir kalem" deyip sözü ustasına teslim etmek için.

Ahmet Turan Alkan'ın Mustafa Kutlu'ya dair yazısı için;
http://turkuaz.zaman.com.tr/?bl=3&hn=5517

Bu da Ekşi Sözlük'ten;
Mustafa Kutlu
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=mustafa%20kutlu

Uzun Hikaye
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=uzun+hikaye

Kitabın Kapak Resmi;
http://static.ideefixe.com/resim.asp?uid=77801

Saygılar.
Old 16-09-2007, 23:01   #59
Gülümse

Mustafa Kutlu'nun fazla bilinmeyen taraflarindan biri de senaristligidir. Ve son donemde cikan Kapilari Acmak isimli kitabi aslinda sinema senaryosu olarak yazildi. Cekilen film 1992 yilinda altin portakalda en iyi 3 film ve en iyi erkek oyuncu odullerini aldi.

Daha sonra 2005'de tv de de dizisi cekildi yeterli reyting almadigi icin yayindan kaldirildi.. Ve simdi Mustafa Kutlu Kapilari Acmak eserini kitap olarak yayinladi..

Senaryosundan sonra eseri yazilmis olan tek eser olmasi ayri bir kavram daha...

Su an elimde olan kitabin cok basindayim.Ama bitirir bitirmez dusuncelerimi sizinle paylasmaktan buyuk bir keyif alacagimdan emin olabilirsiniz..

Sevgi ve saygi ile kalin
Gulumsemek bulasicidir..
Old 19-09-2007, 20:19   #60
Gülümse

Bugun ogretmeni oldugum okulda mufettiflerin gozetiminde ozel sozlu sinav yapildi. Turkce ogretmeninin tum talebelere rutin sorularindan bir tanesi Bu okulla geldikten sonra hangi kitaplari okudunuz..

Cocuklarin cogu hic kitap ismi soyleyemedi. Soyleyenlerin buyuk bir kismi kitaplarini bitirmemislerdi, sene icinde iki kitap bitiren cocuk sayisi bir elin parmaklarindan daha azdi..

Ama ikinin uzerinde kitap okumus ogrenciler iki taneydi ve ikiside okullu birincilikle bitirdiler..

Okulan cocuklarin cogunun bahsettigi tek ortak kitap vardi. O da Mustafa Kutlu'nun Uzun hikayesi idi. Cunki onuda odev olarak ben vermistim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi