Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babanın Çocuğu Teslim Etmemesi Acil Yardımlarınızı Rica Ediyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-06-2009, 21:57   #1
Perihan Bişkiner

Mutsuz Babanın Çocuğu Teslim Etmemesi Acil Yardımlarınızı Rica Ediyorum

Merhaba
Eski eşimle 8 ay önce boşandık ve 2 yaşında bir oğlumuz var oğlumun velayeti bende ancak babası oğlumu ilk aldığında artık bana vermiyeceğini oğlumu bir daha göremeyeceğimi söylüyor.
Size sormak istediğim eğer oğlumu geri getirmezse yapmam gerekenler nedir aynı gün polisle ve mahkeme kararıyla alabilirmiyim acil yardımlarınızı rica ediyorum.

Saygılarımla
Old 16-06-2009, 23:36   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Eşinizin mahkeme kararına uymaması şikayete bağlı bir suçtur. İcra daireleri aracılığıyla çocuğun babadan alınarak size teslimini isteyebilirsiniz. Ancak çocuğun anne babasıyla düzenli kişisel ilişki kurma hakkının olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Eğer çocuğu alıp alıp getirmezse mahkemeden babanın ziyaretinin bir danışman gözetiminde gerçekleşmesine karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Ayrıca belirtilmelidir ki çocuk anne veya babadan polis aracılığıyla alınırken çocuğun örselenmemesine özen gösterilmelidir.

Bir avukattan yardım almanızı önemle öneriyoruz.
Old 17-06-2009, 07:52   #3
Perihan Bişkiner

Eğer çocuğumu akşam olunca getirmezse polise şikayet edip ve mahkeme kararını göstererek gece alabilirmiyim.
Ertesi günü beklemekmi gerekir? Polisler bu tür olaylarda nasıl bir tutum izlerler?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla
Old 17-06-2009, 19:04   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Mahkeme kararının zorla uygulanması polisin değil, icra dairelerinin yetkisi içindedir. Bu nedenle öncelikle icra dairesine gidip babaya ihtar çekilmesini istemeniz ve ihtara uymayan babadan çocuğu almak için icra görevlileri, pedagog ve polisle birlikte gitmeniz gerekir. İhtarda çocuğu teslim etmediği takdirde cezalandırılacağı da belirtilir.

Bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.
Old 18-06-2009, 09:24   #5
Av.Cengiz Aladağ

Sayın katılımcı,
Sayın Yücel'in yazdıklarına ek olarak http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=39777 adresindeki soruya sayın av-ufuk'un verdiği yanıtı da okumanızı öneririm.
Ayrıca bir avukattan doğrudan hukuksal yardım almanız, hak kaybına uğramanızı önleyecektir.
Old 18-06-2009, 11:49   #6
üye18721

Bir süre önce pedagog ve polis eşliğinde icra memuruyla çocuk teslim almaya gittik.Çocuklardan biri 10 diğeri 16 yaşında iki kız çocuğuydu.Pedagog çocukların odasında babaları ile görüşmeleri konusunda ikna etmeye çalıştıysa da, çocukların her ikisi de ağlayarak babaları ile görüşmek istemediklerini söylemişler.Anne tarafından çocukların bu yönde şartlandırıldığını tahmin ediyoruz.Zira baba çocuklarını çok seven ekonomik ve sosyal koşullar bakımdan da çok iyi koşullar sunan bir baba olmuş.Bu mevzuda son sözü pedagog söylüyor; Pedagogun "çocuklar ruhsal bakımdan baba ile görüşmeye hazır değil" demesi karşısında icra memuru ve polislerin yapabileceği hiç bir şey yok.Ama diğer arkadaşların da belirttiği gibi ebeveynlerden birinin çocuğu diğer ebeveyne vermemekte ısrarlı olması halinde tutanak tutup hakkında ceza davası açması mümkün.Sayın katılımcının çocuğu 2 yaşında olduğuna göre çocuk hırpalanmadan icra aracılığıyla rahatlıkla teslim alınabilir.
Yine de bu konuda bir avukattan profesyonel yardım alın.Saygılarımla..
Old 18-06-2009, 12:10   #7
Perihan Bişkiner

Merhabalar

Sorularıma istinaden gönderdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.
İcrai işlemler anladığım kadarıyla 1 kaç gün sürüyor.
Ben oğlumun elbette babasıyla görüşmesinde hemfikirim ancak babanın yanında oğlumun yemek yemesi ,ihtiyaçları..vs. çok önemsenmiyor o yüzden oğlumu akşam getirmezse en geç ertesi gün alabilmeliyim.
Adresini bildiğim halde Savcılığa suç duyurusunda bulunup aynı gün oğlumu alamazmıyım?

Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.
Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi