Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mirasın ortak mala dönüşümü

Konuyu Kilitleyin
Old 26-02-2008, 00:35   #1
Konuk fatma dursun

Dikkat mirasın ortak mala dönüşümü

Ben 1996 yılında evlendim 10 yaşında bir oğlum var;
1997 yılında babamdan kalan mirasla 1.300.00.000-TL'ye tarla aldım. Tarlanın tapudaki satış bedeli 20.000.000 TL olarak gösterildi; 2002 yılında aynı tarlanın satış bedeli 300.000.000-TL olarak gösterilmek suretiyle satışını yaptım;

1997 yılında, evlenirken takılan altınları satmak suretiyle, eşimle adıma müşterek kayıtlı arsayı 40.000.000-TL satış bedeli göstermek suretiyle
1998 yılında eşim askerdeyken kendi adıma 702.000.000- TL bedelle arsa aldım; Arsaları 2003 yılında sattım.

Arsaların ve tarlanın tapu kayıtlarındaki alış ve satış bedelleri piyasa değerinin çok altında;

Tarlanın şuanki piyasa değeri yaklaşık 400.000.00-YTL Arsaların piyasa değeri ise yaklaşık 250.000.00-YTL.

Satılan tarla arsaların paraları ile eşim kendi babasına ait tapusu olmayan evin üstünü yaptırdı. Kendine araba aldı, ticarette kullandı; Şuanda eşime ait arabanın devri babasının üstüne evinde zaten tapusu yok: Benim adıma ise hala kredi borcunu ödemekte olduğum bir ev var;
Mal ortaklığı rejimine göre eşim adıma kayıtlı olan evin yarısını alabilirmi?
Ben tüm evliliğimiz boyunca devlet memuru olarak çalıştım, bir yıl önce emekli oldum emekli ikramiyemle bir yakınımla ortak tarla aldım tapusu yakınımın adınaydı. Emekli maaşımla banka kredisini ödediğimden, eşim kişisel ihtiyaçlarımı ve evin ihtiyaçlarını karşılamadığından satıp borçlarımı kapadım.

Eşim 12 yıllık evlilik birliği içerisinde 18 ay askerlik yaptı 1 yıl asgari ücretle çalıştı, Yani evlilik birliği içerisinde 12 yılın yarısını çalışmadı: 2004'ten itibaren ise çalıştığı halde evin ve benim kişisel ihtiyaçlarımı doğru dürüst karşılamadı:

Ayrıca bir yılı aşkın bir süredir eşimin beni aldattığını biliyorum. Bunu kadında, kendiside itiraf etmekte, ancak elimde herhangi bir somut belge bulunmamakta; Mahkemede şüphesiz ikiside inkar edecektir.

Ben boşanmak istiyorum ancak mahkemenin evin yarısını eşime vermesinden korkuyorum:

Eşim evi satıp evin parasını paylaşıp öyle boşanmayı istiyor; Devri babasına ait olan arabayı ve babasının evinin üstüne yaptırdığı evi dava konusu yapmam halinde beni cezalandıracağı tehdidinde bulunuyor.

Bense mahkeme kararının hukuğa uygun, ama adalete uygun olmayacağını düşünüyorum.

Somut olarak maddi ve manevi değerlerimi koruyabilmem için ne yapmamı önerirsiniz.

Şimdiden teşekürler.
Old 26-02-2008, 23:56   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Oldukça ayrıntılı olan mesajdaki sorular bir bilirkişinin ayrıntılı incelemesini gerektirir nitelikte.Bu nedenle daha genel açıklamalar yaparak yanıtlama yolunu seçiyorum.

Öncelikle kavramlara değinmek gerekli olacak.
Sizin konu başlığınızda belirtmiş olduğunuz" mirasın ortak mala dönüşmesi teknik olarak doğru değil.Aşağıda açıklanacağı gibi miras ve diğer kişisel mallar hep aynı nitelikte kalmaya devam ederler ,başka bir mala veya değere karışsalarda bu niteliklerini kaybetmezler.Kişisel mallar veya değerleri,varlıkları ve niteliklerini aynen devam ettirirler.Kişisel mallar ortak mal olmazlar.

Diğer konular;

1-Babanızdan kalan miras 2002 öncesi veya sonrası farketmez, kişisel maldır.Mirastan elde edilen para ile alınan mallar da kişisel maldır.Tasfiye davası sözkonusu olduğunda sizin hanenize kaydedilecek ve değeri paylaşılmayacaktır.

2-Takılar kişisel maldır.Takıların yerine geçen para ile edinilen mallar da kişisel maldır.Tasfiye davasında sizin hanenize kaydedilecek ve değeri paylaşılmayacaktır.

3-2002 öncesi dönemde evin reisi erkektir ve evin geçimini sağlamakla yükümlüdür. Bu nedenle 2002 öncesi sizin çalışmanız karşılığı edinilen toplam para ve yerine geçen değerler kişisel maldır.Tasfiye sırasında sizin hanenize kaydedilecek ve değeri paylaşıma girmeyecektir.

4-Evlilik sırasında edinilen ve taksitleri halen devam eden mal ,taksitler çalışma karşılığı ödendiği için ,edinilmiş maldır. Bu mala ait kredi borcu düşüldükten sonraki miktar edinilmiş mal olarak tasfiye konu edilebilecek ve ödenmiş miktarın yarısı diğer eş tarafından talep edilebilecektir.

5-Sosyal güvenlik nedeni ile elde edilen değer edinilmiş maldır.Tasfiye davasına konu edilecektir.

Yukarıdaki kişisel mallar satılmış ve parasını eşiniz almış ise bu değerler geri istenebilecektir.

Sonuç olarak bilirkişi önce kişisel mal edinilmiş malları ayıracak,değerlerini ve değer artışlarını oranlayacak,kişisel mallar ile edinilmiş malların birbirine kaymalarını hesaplayacak,kişisel malları ayrıdıktan geçişleri dikkate alacak ,her iki eşin birbirindeki alacaklarını takas yapacaktır.

Alacakların takası sonrasında kalan miktar üzerinden diğer eş pay isteyebilecektir.

Diğer eş ,aslında edinilmiş malları olayınızda olduğu gibi başka birine olağanüstü bağış yolu ile devretmiş ise,alacaklardan kalan ve ödenmeyen kısım için bağıs ve devirlerden yararlananlara da dava yöneltilebilir.

Ayrıca eşiniz bu davayı açarsa sizin de alacaklarınız için karşılık dava açmanız zorunluluk gibi görünmektedir.Yoksa sadece eşinizin tasfiye alacağı dava konusu haline gelecektir.

Tasfiye davaları uzun ve karmaşık bir süreçtir.Ayrıntılı bir çalışmayı gerektirir.Bu nednele bir avukat aracılığı ile davanızı takip etmeniz çok önemlidir.

Daha ayrıntılı bilgi için bir avukattan hukuki yardım almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi