Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Dava dilekçesinin reddi üzerine yapılacaklar

Yanıt
Old 06-09-2011, 16:42   #1
avmsgunel

Varsayılan Dava dilekçesinin reddi üzerine yapılacaklar

Sayın meslektaşlarım;
Açtığımız bir idari davada,
Dava dilekçesinin, İYUK m. 15'in 1'inci fıkrası (d) bendi gereğince tebliğ tarihini izleyen günden itibaren 30 gün içinde 3'üncü ve 5'inci maddeye uygun şekilde düzenlenerek yeniden dava açılmak üzere reddi,”
Kararlaştırılmış ve dosyaya bir karar numarası verilmiştir.

Bu halde yeni dava dilekçesini mevcut dava dosyasına mı göndermek gerekir ve dava mevcut esas üzerinden mi devam eder, yoksa nöbetçi mahkemeye ilk defa başvurur gibi mi hareket etmek gerekir?
Cevap verenlere şimdiden çok teşekkür eder, saygılar sunarım.
Old 06-09-2011, 17:10   #2
üye31284

Bu, reddedilen 2. dilekçe mi? Anlatımınızdan ilk reddedilişi gibi geldi.

Bahsi geçen maddelere dair ilk eksikliklerde noksanların tamamlanmasıyla, yanlışlıkların düzeltilmesiyle ilgili karar veriliyor, dava reddedilmiyor ve bu durumda yeniden harç alınmıyor diye hatırlıyorum.

Sizin de bu yönde şüpheniz varsa öncelikle hakimle konuşup tavzih yolunu kullanarak söylediğim yönde kararı açıklatmayı deneyin isterseniz.
Old 06-09-2011, 21:17   #3
AV. İLKER VURAL

Sayın Zeytinn'in belirttiği gibi burada dilekçenin red edildiği anlaşılıyor. Bu durumda, red kararına uygun olarak düzenlenen yeni dilekçenin aynı mahkemeye ve dolayısıyla aynı dosyaya sunulması gerektiğini düşünüyorum.
Old 07-09-2011, 10:35   #4
üye31284

Alıntı:
Yazan AV. İLKER VURAL
Sayın Zeytinn'in belirttiği gibi burada dilekçenin red edildiği anlaşılıyor. Bu durumda, red kararına uygun olarak düzenlenen yeni dilekçenin aynı mahkemeye ve dolayısıyla aynı dosyaya sunulması gerektiğini düşünüyorum.

Esasen ben de böyle olması gerektiğini düşünüyorum ancak, kanunda yer alan " .... yeni dilekçe için ayrıca harç alınmaz " şeklinde ki ifade kafamı karıştırıyor. Adli yargıda bu tarz düzeltilmiş dilekçeler için böyle bir ifade HUMK'ta yer almazken neden İYUK'ta özellikle belirtilmiş demeden de geçemiyorum. Sanki sıfırdan bir başvuru var da harç alınmaz şeklinde yorumlamak gerek gibi...
Old 07-09-2011, 12:05   #5
avmsgunel

Alıntı:
Yazan Zeytinn
Bu, reddedilen 2. dilekçe mi? Anlatımınızdan ilk reddedilişi gibi geldi.

Bahsi geçen maddelere dair ilk eksikliklerde noksanların tamamlanmasıyla, yanlışlıkların düzeltilmesiyle ilgili karar veriliyor, dava reddedilmiyor ve bu durumda yeniden harç alınmıyor diye hatırlıyorum.

Sizin de bu yönde şüpheniz varsa öncelikle hakimle konuşup tavzih yolunu kullanarak söylediğim yönde kararı açıklatmayı deneyin isterseniz.

Cevap için teşekkürler..
Reddedilen ilk dilekçemiz. Benim merak ettiğim, eksiklikleri giderilmiş dilekçeyi aynı dosyaya mı göndereceğiz, yoksa yeni bir esasa kaydedilmek üzere yeni bir dava dilekçesi mi hazırlayacağız?
Selamlarımla ..
Old 07-09-2011, 13:04   #6
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan avmsgunel
Cevap için teşekkürler..
Reddedilen ilk dilekçemiz. Benim merak ettiğim, eksiklikleri giderilmiş dilekçeyi aynı dosyaya mı göndereceğiz, yoksa yeni bir esasa kaydedilmek üzere yeni bir dava dilekçesi mi hazırlayacağız?
Selamlarımla ..

Sayın meslektaşım,

Eksiklikleri giderilmiş bir dava dilekçesi ve yeni bir dava dosyası yapıp, idare mahkemeleri tevzi bürosundan yeniden dava açacaksınız, yeni bir esas alacak.

Bu davayı açarken dilekçenin reddi kararı verildiğinden bu davanın açıldığını dilekçenin ilk kısmına özellikle yazınız ve dilekçe red kararını dilekçeye ekleyiniz. (Zaten bunu kesinlikle isterler, yeniden harç alınmaması açısından...)

Saygılar.
Old 05-11-2012, 15:21   #8
Av.Ömeroğlu

Tarafımıza tebliğ edilen bir idari dava dilekçesinin reddi kararında 'kararda sözü edilen eksiklikler giderildikten sonra 30 gün içinde yeniden dava açılmak üzere reddine'ibaresine ve devamında 'dava açılması halinde 'yeniden harç alınmasına'ifadesine yer verilmiş.Buradaki yeniden harç alınmasına ifadesi bir yazım hatası mıdır?Zira İYUK 15.maddesinde dilekçelerin reddi halinde yeniden harç alınmaması gerekeceği özellikle belirtilmiş.
Bu arada red gerekçesi aralarında hukuki ve fiili bağlantı olmadığı halde üç idari işlem aleyhine tek dilekçeyle dava açılmış olması.Aralarındaki bağlantı kanaatimizce tartışılamayacak kadar açık olmakla birlikte,anladığımız kadarıyla amaç her bir işlem için vatandaşın yeniden dava açıp bir de her biri için ayrı ayrı harç ödemesini sağlamak.
Old 23-01-2013, 18:05   #9
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Av.Ömeroğlu
Tarafımıza tebliğ edilen bir idari dava dilekçesinin reddi kararında 'kararda sözü edilen eksiklikler giderildikten sonra 30 gün içinde yeniden dava açılmak üzere reddine'ibaresine ve devamında 'dava açılması halinde 'yeniden harç alınmasına'ifadesine yer verilmiş.Buradaki yeniden harç alınmasına ifadesi bir yazım hatası mıdır?Zira İYUK 15.maddesinde dilekçelerin reddi halinde yeniden harç alınmaması gerekeceği özellikle belirtilmiş.
Bu arada red gerekçesi aralarında hukuki ve fiili bağlantı olmadığı halde üç idari işlem aleyhine tek dilekçeyle dava açılmış olması.Aralarındaki bağlantı kanaatimizce tartışılamayacak kadar açık olmakla birlikte,anladığımız kadarıyla amaç her bir işlem için vatandaşın yeniden dava açıp bir de her biri için ayrı ayrı harç ödemesini sağlamak.

Meslektaşım size 3 ayrı idari işlem için teker teker dava açın dedndiği için yeniden dava harcı ödeyeceksiniz zira tek davanız 3 dava olacak.
Old 24-01-2013, 10:26   #10
üye7160

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
Meslektaşım size 3 ayrı idari işlem için teker teker dava açın dedndiği için yeniden dava harcı ödeyeceksiniz zira tek davanız 3 dava olacak.

Bende Sayın Ömeroğlu ile aynı bir karar aldım,ancak benim dosyada 2 ayrı dava açmam gerektiği ve harç yatırılacağı söylenmiş.Lakin bu sırada taleplerden biri konusuz kaldı.Resen terkin işlemi yapıldığı için dava konusu edemeyeceğim.Peki şimdi tek dilekçe ile acacağım davada da harç ödemem gerekecek mi acaba? Bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?
Old 24-01-2013, 11:46   #11
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Bende Sayın Ömeroğlu ile aynı bir karar aldım,ancak benim dosyada 2 ayrı dava açmam gerektiği ve harç yatırılacağı söylenmiş.Lakin bu sırada taleplerden biri konusuz kaldı.Resen terkin işlemi yapıldığı için dava konusu edemeyeceğim.Peki şimdi tek dilekçe ile acacağım davada da harç ödemem gerekecek mi acaba? Bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

Şimdi dilekçe reddinde usul şöyle:
ĞEre sadece 3. maddeden reddedildi ise, eksiklikleri giderilmiş yeni ayrıntılı dava dilekçesine karar eklenerek yenileme sebepleri bildirilir. Yeni bir dava gibi havale alınır ve aynı dosyasına tevzi tarafından konur. Yeniden harç ve posta gideri alınmaz.

5. maddeden reddedildi ise, tek dilekçe ile açılan örneğin 2 ihbarname için aynı usul ile tek dava iki dvaya bölünür 30 gün içinde havale ettirilir.

Fakat, bir davanın harcı ve posta masrafı ödendiği için bölünen ve yeni dava olan ihbarname-ceza vs. için harç ve posta gideri ödenir. Ve fakat süresinde açılmış sayılır.

Sizin olayınızda meslektaşım, 2 dava olarak açılması gereken hususda dava konusuz kaldığı için bence; yenileme dilekçenize ret kararını ekleyin ve resen tarh yapıldığı için davanın konusuz kalması nedeniyle dilekçe içeriğinde resen tarh edilen işlemin tarih ve karar no'larını belirterek bu hususta dava açmaya hukuken yasal dayanak bulunmadığını belirtiniz.

Zira düzeltilen bir işlem içinyeniden dava açamazsınız. Böylece yenileme dilekçenizde dava konusu bir ihbarname-ceza vs. olacaktır. Bir sıkıntı olacağını sanmam
Old 24-01-2013, 11:59   #12
üye7160

şöyle kısaca özetleyeyim:

1- iki adet ödeme emri nedeniyle önce ilgili kuruma iadesine mümkün olmaz ise iptaline diye dava açtım.
2- Mahkeme terditli talep olmaz tek talep olmalı ve ayrı ödeme emirleri için iki ayrı dava açılmalı dedi.Yani hem 3.md.hem 5.mad.ye aykırı dedi.Davalarını ayır ve aynı zamanda tek talepte bulun dedi.
3- ancak bu esnada ödeme emrilerinden biri ilgili kurumca resen terkin edildi.x nolu ödeme emri dava dışı kalınca elimde de tek dava kaldı.
4-artık yapmam gereken taleple ilgili kısmı düzeltip tek dava açmak.Bu yüzden sordum yeniden harç ödemek zorundamıyım diye.İki dava konusu olacağı için bana yeniden harç öde denmişti çünkü...
Old 24-01-2013, 12:01   #13
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
şöyle kısaca özetleyeyim:

1- iki adet ödeme emri nedeniyle önce ilgili kuruma iadesine mümkün olmaz ise iptaline diye dava açtım.
2- Mahkeme terditli talep olmaz tek talep olmalı ve ayrı ödeme emirleri için iki ayrı dava açılmalı dedi.Yani hem 3.md.hem 5.mad.ye aykırı dedi.Davalarını ayır ve aynı zamanda tek talepte bulun dedi.
3- ancak bu esnada ödeme emrilerinden biri ilgili kurumca resen terkin edildi.x nolu ödeme emri dava dışı kalınca elimde de tek dava kaldı.
4-artık yapmam gereken taleple ilgili kısmı düzeltip tek dava açmak.Bu yüzden sordum yeniden harç ödemek zorundamıyım diye.İki dava konusu olacağı için bana yeniden harç öde denmişti çünkü...

Açılmış olan davanızda talebinizi düzelterek ve terkin yapılan ihbarnameyi belirterek harç ve posta gideri ödemeden dilekçenizi yenileyebilirsiniz.
Old 01-02-2013, 11:29   #14
üye7160

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
Açılmış olan davanızda talebinizi düzelterek ve terkin yapılan ihbarnameyi belirterek harç ve posta gideri ödemeden dilekçenizi yenileyebilirsiniz.

maalesef mahkeme başkanı ile görüşmemde 5.madde sebebiyle iade edilen dava dilekçesinde tek dava konusu kalsa bile harç ödemem gerektiği söylendi
Old 04-02-2013, 11:43   #15
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
maalesef mahkeme başkanı ile görüşmemde 5.madde sebebiyle iade edilen dava dilekçesinde tek dava konusu kalsa bile harç ödemem gerektiği söylendi

Yanlış. Yanlış.Yanlış.
Old 04-02-2013, 16:05   #16
üye7160

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
Yanlış. Yanlış.Yanlış.

deveye sormuşlar sırtın neden eğri diye,nerem doğru ki demiş bizimkisi o hesap anlayacağınız
Old 04-02-2013, 16:41   #17
Av. Tümer

Alıntı:
Yazan avmsgunel
Sayın meslektaşlarım;
Açtığımız bir idari davada,
Dava dilekçesinin, İYUK m. 15'in 1'inci fıkrası (d) bendi gereğince tebliğ tarihini izleyen günden itibaren 30 gün içinde 3'üncü ve 5'inci maddeye uygun şekilde düzenlenerek yeniden dava açılmak üzere reddi,”
Kararlaştırılmış ve dosyaya bir karar numarası verilmiştir.

Bu halde yeni dava dilekçesini mevcut dava dosyasına mı göndermek gerekir ve dava mevcut esas üzerinden mi devam eder, yoksa nöbetçi mahkemeye ilk defa başvurur gibi mi hareket etmek gerekir?
Cevap verenlere şimdiden çok teşekkür eder, saygılar sunarım.

30 günlük süre içerisinde eksiklikleri gidermezseniz dava reddedilir. Dolayısıyla ikinci dilekçeyi yine eski esas numaraları dosyaya verilecektir.
Old 27-02-2015, 00:35   #18
ekinheval

Tek dilekçe ile dava açılamayacağı gerekçesi ile verilen dilekçe red kararının tebliğinden sonra ikinci dilekçe verilmeden önce idarece resen terkin edilen ihbarnameye karşı yeniden dava açılamayacaksa yargılama giderlerinin üzerimizde bırakılması hakkaniyete aykırı olmuyor mu? Dilekçe red kararı üzerine açılan dava yeni bir dava mı değerlendirme hangi tarih itibariyle yapılacak?
(Dava konusu aynı yıla ait, aynı nedenden kaynaklı, aynı zarfla tebliğ edilen GV-GGV-KDV ve VZC iptali idi)
Old 27-02-2015, 01:30   #19
ekinheval

Aynı hukuki sebebe bağlı, aynı zarfla tebliğ edilen, aynı yıla ait GV-GGV-KDV ve VCZ'larının iptali için tek dilekçe açtığımız davada, diğer mahkemelerde bir sorun yaşamazken sadece bir mahkeme ayrı ayrı dava açılmak üzere dilekçelerimizin reddine karar verdi.
Yeni dilekçeleri veremeden idare resen cezaları terkin etti.
Bu aşamada; cezaların terkini nedeniyle yeniden dava açamıyorsak üzerimizde bırakılan dava masrafları nedeniyle hakkaniyete aykırı bir durum doğmuyor mu?
Dava hangi tarih itibariyle değerlendiriliyor? Dilekçe red kararı üzerine açılacak yeni dava ilk davanın devamı mıdır?
(Dilekçe red kararının temyizi de mümkün olmadığından onca emek vererek açtığımız davalarımız ve dolayısıyla muhtemel vekalet ücretlerimiz de heba oldu.)
Old 06-09-2016, 12:58   #20
hukukkızı

sayın meslektaşlarım,

bu konuyla ilgili olarak araştırma yaparken dilekçenin reddedilmesi halinde vekalet ücreti ödenmeyeceğini öğrendim,

peki kişi davasını yenilemezse ve ben günlerce uğraşarak savunma yapmışsam neden hak edemiyorum vekalet ücretini
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi