Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İhtiyaç sebebiyle tahliye davası devam ederken ihtar ile kira artırımı talep etmek ve muacceliyet şartı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-04-2011, 15:27   #1
Av.Turgut Kaan Kayacan

Mesaj İhtiyaç sebebiyle tahliye davası devam ederken ihtar ile kira artırımı talep etmek ve muacceliyet şartı

Sevgili Meslektaşlarım,

Kiracı olarak bulunduğumuz taşınmazda, yeni malik önce ihtiyaç sebebiyle tahliye için 2 haklı ihtar gönderdi. Sonra da tahliye davası ikame etti. Dava derdest ve aleyhinde ilerlemekte. Bu sefer de "ilk gönderdiğim ihtarnamelerde kira parasını yükseltmiştim, bu tutarı ödemediniz - temerrüde düştünüz - tüm kira bedelleri muaccel oldu" diyerek yeni bir ihtar göndermiştir.

Bu halde muacceliyet şartı geçerli olabilir mi ? Kira bedelini tek başıma yükselttim demeye hakkı var mıdır ?
Önce ihtiyaç sebebini iddia ederken, sonra muacceliyet şartını ileri sürebilir mi ?

Bana göre bunu demek için haklı bir hukuki zemini yok, ancak sizlerin bu duruma ilişkin farklı görüşlerini almak isterim.

Şimdiden teşekkür ederim.
Old 12-04-2011, 16:02   #2
Admin

Sizin de belirttiğiniz gibi kiralayan kira bedelini tek taraflı yükseltemez elbette. Ancak sözleşmede artışa ilişkin net bir hüküm varsa VE sözleşme yenilendiyse, kiralayan belki bunu demek istiyor olabilir? Bu açıdan sözleşmeye bir bakmanızda, yenilenme tarihini ve artışa ilişkin hükümleri incelemenizde yarar var. Ama yenilenme vs. söz konusu değilken, sadece ihtar çektiği için tek taraflı kira bedelini belirleyeceğini sanıyorsa, "pek acemi" bir kiralayan ile karşı karşıyasınız demektir.

Not: "İhtiyaç sebebiyle tahliye için 2 haklı ihtar" teriminizi tam anlayamadım.
Old 28-04-2011, 11:31   #3
avukat zeynep

Merhabalar,
Benim de bir sorum olacaktı..1 Nisan 2010 başlangıç tarihli bir kira sözleşmesi mevcut. Artış oranı olarak sözleşmede 'kiracı kontrat bitiminde kira rayiç bedelinin yıllık TEFE-TÜFE ortalaması oranında artışını şimdiden kabul ve taahüt eder.' Diyor. Aynı zamanda muacceliyet şartı da sözleşmede var. Ben ihtiyaç nedeniyle tahliye davası kiralayan vekili olarak ayrıca dava açacağım.
Kiracı 2011 nisanında yenilenen kira bedelini aynı şekilde yatırmış. Yani artış yapmadan.
Kira bedelini eksik yatırdığından dolayı, diğer tüm ayların kira bedelleri muaccel olur mu? Tüm kira bedellerini ve artışı tahliye talep edebilir miyim icra takibi ile ?
Kiranın ne kadar arttığını nasıl hesaplayabilirim? Yani ne kadar artış isteyebilirim? Bu arada kira artışı için herhangi bir ihtarname göndermedim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi