Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mutsuz bir evliliği çocuk için yürütmek ne kadar sağlıklıdır

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-08-2009, 09:09   #1
SevdaG

Varsayılan mutsuz bir evliliği çocuk için yürütmek ne kadar sağlıklıdır

Merhabalar,

Ben 7,5 senelik evliyim ve 19 aylık bir oğlumuz var. Ancak özellikle son 2,5 senedir eşimle geçinemiyoruz. Herzaman bencil, kaprisli, inatçı bir yapısı var son zamanlarda ağır hakaretlere maruz kalıyorum. İlk olarak boşanmak istediğini bu evliliği böyle devam ettiremeyeceğini söyleyen kendisiydi ben kabul edince fikrini değiştirip ben boşanmak istiyormuşum gibi lanse etmeye başladı. Ailelerimize bu konuyu açtığımızda Şiddet yok,aldatma yok diyerek ve çocuk olduğu için boşanmamızı kabul etmediler.Fakat ben çok mutsuzum ve evliliği bu şekilde yürütmek istemiyorum. Ailemin yanında son derece kibar durup daha sonra hakaretler etmeye devam ediyor. Ağır hakarette bir nevi duygusal şiddet değilmidir? Veya mutsuz bir evliliği çocuk için yürütmek ne kadar sağlıklıdır? Uzun zamandan beri aynı yatağı bile paylaşmıyoruz ve bende hiç bir şekilde kendisiyle birlikte olmak istemiyorum.Bu konuda ne yapabilirim? Görüşlerinizle bana yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkürler...
Old 14-08-2009, 10:19   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan SevdaG
Merhabalar,

Ben 7,5 senelik evliyim ve 19 aylık bir oğlumuz var. Ancak özellikle son 2,5 senedir eşimle geçinemiyoruz. Herzaman bencil, kaprisli, inatçı bir yapısı var son zamanlarda ağır hakaretlere maruz kalıyorum. İlk olarak boşanmak istediğini bu evliliği böyle devam ettiremeyeceğini söyleyen kendisiydi ben kabul edince fikrini değiştirip ben boşanmak istiyormuşum gibi lanse etmeye başladı. Ailelerimize bu konuyu açtığımızda Şiddet yok,aldatma yok diyerek ve çocuk olduğu için boşanmamızı kabul etmediler.Fakat ben çok mutsuzum ve evliliği bu şekilde yürütmek istemiyorum. Ailemin yanında son derece kibar durup daha sonra hakaretler etmeye devam ediyor. Ağır hakarette bir nevi duygusal şiddet değilmidir? Veya mutsuz bir evliliği çocuk için yürütmek ne kadar sağlıklıdır? Uzun zamandan beri aynı yatağı bile paylaşmıyoruz ve bende hiç bir şekilde kendisiyle birlikte olmak istemiyorum.Bu konuda ne yapabilirim? Görüşlerinizle bana yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkürler...

Sayın katılımcı, boşanma ya da evliliği yürütme konusunda kararı siz vereceksiniz. "Çocuk için evliliği sürdürmek ne kadar sağlıklıdır?" sorusuna herkes kendi yaşam deneyimine göre farklı yanıtlar verebilir ama bu yanıtların hiçbiri "sizin yaşamınıza ilişkin" olmadığından size bir yararı olmaz. Bu sorunuza, konuyu dostlarınızla, yakınlarınızla tartışarak yanıt aramalısınız diye düşünüyorum.
Sorunundaki hukuksal olguya gelirsek; hakaret, boşanma nedeni olarak "kötü ve onur kırıcı davranış" sayılacağı gibi, ayrıca "şiddetli geçimsizlik" de yaratacağı için bu açıdan da boşanma nedenidir. Boşanma davası açmanız halinde hakaretleri kanıtlamanız gerekecektir.
Dava açmaya karar verirseniz bir avukatın hukuksal yardımını almanızı, maddi durumunuz avukatlık ücretini karşılamaya yetmeyecekse bulunduğunuz ildeki Baro'ya başvurarak size bu iş için ücreti devletçe karşılanan bir avukat atanmasını istemenizi öneririm.
Old 15-08-2009, 02:40   #3
Academic

Alıntı:
Yazan SevdaG
Merhabalar,

Konunun hukuki boyutunda Sn. Aladağ gerekli desteği vermiş. Mutsuz bir evliliği çocuk için yürütülmesi kısmı için bir ekleme yapmak isterim. Konuya ilişkin bir psikolog ya da psikolojik danışmanla görüşürseniz alacağınız kararda çocuğunuz yararına nasıl hareket edeceğinizi kafanızda biraz daha netleştirebilirsiniz. Çocuklar evliliğin meyveleridir. Evlilik eşler arasında yürütülür. Sağlıksız bir aile ortamında yetişen çocuklarda ileriki yıllarda sorunlar görülme sıklığı daha yüksektir ancak bu konuda karar verecek olan kişiler siz ve eşiniz olmalı. Şiddet ortamında herşeye katlanarak çocuk büyütmek çocuğa yarar sağlamak yerine psikolojik açıdan zarar vermek anlamına gelse de uzun vadede olumlu ya da olumsuz tüm sonuçları tartmalı, kararınızı buna göre vermeniz gerekmektedir. Uzman olmayan ve sizin koşullarınızı tam olarak bilmeyen kişilerce verilen önerilerden çok ,çocuk yararına atılması gereken adımlar konusunda daha sağlıklı verilere ihtiyacınız olacaktır.Bu konuda Aile Danışma Merkezleri, İl Rehberlik Araştırma Merkezleri de ücretsiz olarak yardım hizmeti vermektedir. Lütfen bir profesyonelden destek alın.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi