Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Felsefe Hukukun felsefi yönüne dair sohbetler. Hak, Hakkaniyet, Adalet, Eşitlik kavramlarına hukuk felsefesi gözüyle bakış

İç barışı olan toplum mu? yoksa, Kurallı bir toplum mu?

Yanıt
Old 18-09-2012, 01:51   #1
Ersavaş

Varsayılan İç barışı olan toplum mu? yoksa, Kurallı bir toplum mu?

Trafikte kırmızı ışıkta geçmenin yasak olduğunun yazılması mı?

Yoksa kırmızı ışıkta geçmenin yanlışlığı zihinlere kazınan bir toplum mu?

------

Hukuk kuralları, kendi aralarında anlaşamayan ve içlerinden birini hakem seçen(Devlet) ve o hakeme bir takım güçler veren(3 erk) toplumlar tarafından zorunlu bir halden ötürü çıkarılmışlardır.

Her şeyin en ince ayrıntısına göre düşünülüp metin halinde yazılıp kurallara dönüştürülmesi ve bir Kanun devleti oluşturulması mı?

Yoksa İç barış sağlanarak topluma çocuk yaşta bir eğitim verilip, Ceza Hukukunda ve diğer hukuk dallarımızda suç teşkil edecek suçların işlenmesini önlemek mi?

Yoksa bir kuşun tek bir kanatla uçmayıp iki kanatla uçtuğunu düşünerek her ikisini de bir arada yapmak mı?

Bu konular hakkında değerli üyelerimizin yorumlarını merak ediyorum! Saygılarla.
Old 18-09-2012, 12:51   #2
Cumhur Okyay

"Topluma çocuk yaşta bir eğitim verilip, Ceza Hukukunda ve diğer hukuk dallarımızda suç teşkil edecek fiillerin işlenmesi?;

Avrupa'da ilkokul çağındaki çocukların, akşamlara kadar öğretmenleri yanlarında, o cadde, bu park, bu müze şu tiyatro, kilise ve sair yerleri gezmelerindeki en önemli amaçlardan biri de budur.
Old 18-09-2012, 15:21   #3
Armağan Konyalı

İnsanlık henüz çok geri. İnsanlar henüz bencillik ve saldırganlıktan kurtulamadı.

Bu nedenle sizin "iç barış" diye ifade ettiğiniz kavramı, insanların bencillik ve saldırganlıktan kurtulmaları diye anlıyorum.

İç barış, toplumdaki üretim ilişkileri ile ilişkilidir. Üretim ilişkileri değişmedikçe ne eğitimle ne de hukukla saldırganlık önlenemez, iç barış kurulamaz.

Ekonomi, eğitimin ve her şeyin önündedir. Hukuk ise en arkadan gelir. İyi ki böyledir ki işlenen cinayetlerden ve savaşlardan hukukçular sorumlu değildir.

Saygılarımla
Old 18-09-2012, 15:25   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Avrupa'da ilkokul çağındaki çocukların, akşamlara kadar öğretmenleri yanlarında, o cadde, bu park, bu müze şu tiyatro, kilise ve sair yerleri gezmelerindeki en önemli amaçlardan biri de budur.
Buna rağmen en çok silah üretenler arasında Avrupalılar bulunmaktadır. Her iki dünya savaşı da Avrupa'da çıkmıştır. Düşünün, Avrupa'da bir de çocuklar müzeleri gezmese neler olacak?

Saygılarımla
Old 19-09-2012, 08:33   #5
suskun_juliette

Genel geçer doğruları norm haline getirerek toplumun tamamının bunu uygulamaya mecbur bırakılması daha doğrudur."Yasalarla oluşturulmuş bir devlet, yasalarla yoğrulmuş bir toplum." Benim şahsi görüşüm bu şekildedir.
Old 19-09-2012, 17:20   #6
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Genel geçer doğruları norm haline getirerek toplumun tamamının bunu uygulamaya mecbur bırakılması daha doğrudur."Yasalarla oluşturulmuş bir devlet, yasalarla yoğrulmuş bir toplum." Benim şahsi görüşüm bu şekildedir.

Yasalarla yoğrulmuş bir toplumun varlığı, bu yasaları yapanların toplum tarafından gereğine göre nasb ve seçilmiş olmalarına bağlıdır.

Saygılarımla...
Old 19-09-2012, 18:31   #7
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Yasalarla yoğrulmuş bir toplumun varlığı, bu yasaları yapanların toplum tarafından gereğine göre nasb ve seçilmiş olmalarına bağlıdır.

Saygılarımla...

O sebeple yasalarla oluşturulmuş devletten bahsettim saygıdeğer meslektaşım.
Old 22-09-2012, 00:00   #8
Erdem Canan

Genel geçer doğrular bana her zaman ürkütücü gelmiştir. Bunda pejoratif bir anlam yoktur merak etmeyin. Genel geçer bir ahlak ne kadar sağlıklıysa genel geçer doğrular da bence o kadar sağlıklı. Onun için bence yasalarla değil " Hukukla kurulmuş bir devlet ve hukukla yoğrulmuş bir toplum" daha klas olacaktır değerli meslektaşım Juliette.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi