Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

TBB Avukatlık Yasa değişiklik önerisinde ücret konusunda geri adım mı atılıyor ?

Yanıt
Old 04-04-2012, 20:28   #1
Av.Ali HALLAÇ

Varsayılan TBB Avukatlık Yasa değişiklik önerisinde ücret konusunda geri adım mı atılıyor ?

Av.K.164 maddesindeki %10-%20 oranı
yerine AAÜT getirilmek isteniyor.

TBB Avukatlık Kanunu yasa değişiklik önerisi avukat kamuoyunda yeterince tartışılmadı,benimsenmedi,farklı öneriler sunulmadı.Oysa bir çok konuda önemli değişiklikler var.Avukatlık sınavı ve staj konusundaki değişiklikler bir yana ücret sözleşmesi konusunda dikkatlerden kaçan önemli bir değişiklik yapılmak isteniyor.

Av.K.164. içinde kaldırılmak istenen fıkra:Avukatlık ücretinin kararlaştırılmamış olduğu veya taraflar arasında yazılı ücret sözleşmesinin bulunmadığı yahut ücret sözleşmesinin belirgin olmadığı veya tartışmalı olduğu veya ücret sözleşmesinin ücrete ilişkin hükmünün geçersiz sayıldığı hallerde; değeri para ile ölçülebilen dava ve işlerde asgari ücret tarifelerinin altında olmamak koşuluyla ücret itirazlarını incelemeye yetkili merci tarafından davanın kazanılan bölümü için avukatın emeğine göre ilâmın kesinleştiği tarihteki müddeabihin değerinin yüzde onu ile yüzde yirmisi arasındaki bir miktar avukatlık ücreti olarak belirlenir.

Oysa bu madde avukatın sigortasıdır.Ücret konusunda sözleşmenin yapılmamış olması,unutulması,ihmal edilmesi,geçersiz olması halinde avukatın emeği boşa gitmeyecektir.
TBB bu konuda geri adım atmakta,fıkradaki %10-%20 oranı yerine AAÜT getirmek istemektedir.Oysa dava değeri yükseldikçe oransal ücret düştüğü gibi,dava değerinin çoğu zaman reel rayici yansıtmadığı malumdur.
TBB nezdinde 15 nisanda toplanacak olan baro başkanları yasa önerisini yeniden görüşecekler.Bu nedenle toplantı tarihinden önce TBB ve barolarımıza bu fıkranın korunmasını istediğimizi iletelim.Kazanılmış bir haktan feragat için haklı bir neden olmalıdır.Lütfen duyarlı olalım arkadaşlar.

Kaynak : TBB
Old 06-04-2012, 11:26   #2
Av. Mehmet Demirezen

Varsayılan Tbb' Nİn Avukatlik Kanunu DeĞİŞİlİk Önerİsİ - Vekalet Ücretİ

Değerli Meslektaşlarım
TBB tarafından oluşturulan çalışma grubunun hazırlamış olduğu Avukatlık Kanunu değişilik önerisi çalışmasında 164. madde yapılmak istenen değişikliğe dikkatinizi çekmek isterim.

Mevcut 164. madde metni şu şekildedir
''...değeri para ile ölçülebilen dava ve işlerde asgari ücret tarifelerinin altında olmamak koşuluyla ücret itirazlarını incelemeye yetkili merci tarafından davanın kazanılan bölümü için avukatın emeğine göre ilamın kesinleştiği tarihteki müddeabihin değerinin %10’u ile %20’si arasındaki bir miktar avukatlık ücreti olarak belirlenir.''

TBB nin getirmek istediği değişiklik önerisi şu şekildedir.

''değeri para ile ölçülebilen dava ve işlerde asgari ücret tarifelerinin altında olmamak koşuluyla ücret itirazlarını incelemeye yetkili merci tarafından ,uyuşmazlığa ilişkin avukatlık ücretinin belirleneceği karar tarihindeki avukatlık asgari ücret tarifesi hükümlerine göre tespit edilecek miktar avukatlık ücreti olarak belirlenir.''

Örneğin müddeabihi 320.000 TL Olan bir uyuşmazlıkta
mevcut düzenlemeye göre en az 32.000 TL
TBB değişiklik önerisine göre 23.650 TL

vekalet ücreti olarak belirlenecektir.

TBB'yi ve Barolarımızı böyle bir değişiklik ihtiyacına iten sebepleri açıkcası merak ettim.
Değişiklik önerileri 14-15 Nisan 2012 tarihlerinde yapılacak Baro Başkanları toplantısında tartışılacak.
Old 16-04-2012, 09:10   #3
avmurat

Benim de anlayamadığım husus tarifenin yasaya aykırı olması Bu konuda herhangi bir girişim de bulunulmuş mudur acaba?Zira ücret sözleşmesi yapılmayan durumlarda tarifenin birinci maddesine göre tarife hükümleri uygulanacaktır.Oysa 164.madde ile bu durumda yasanın benimsediği kuralın uygulanacağını kabul etmiş.
Yine iş sahibi ile avukat arasında yapılan sözleşmede ücret maddesi olarak tarifeye atıfta bulunulsa bu husus 164. maddeye aykırı olacağından ücret neye göre belirlenecek. Bence yasanın 164.maddesinin ya da tarifenin 1.maddesinin yeniden düzenlenmesi gerekli.Benim şahsi fikrim ise her ne kadar aleyhimize görünüyor sada 164.maddenin değiştirilmesidir, saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi